darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-05-04

Retinal – fantastyczna alternatywa dla retinolu. Co musisz o nim wiedzieć?

Retinal – fantastyczna alternatywa dla retinolu. Co musisz o nim wiedzieć?

Wydaje się, że o samym retinolu wiemy już wszystko. W ostatnich latach substancja ta mocno zwojowała rynek kosmetyczny, stając na absolutnym podium wśród składników. Retinol będzie jeszcze bardzo długo niezwykle rozchwytywany przez konsumentów. Jednak czy jest on faktycznie tak perfekcyjną substancją? A może istnieje coś lepszego? Retinal jest składnikiem, który może za jakiś czas stać się równie popularny co sam retinol! Dzisiejszy artykuł przybliży ci czym jest retinal, co go różni od retinolu oraz jakimi właściwościami dla skóry wyróżnia się. Zapraszamy do lektury!

Formy retinoidów

W wielu przekazach medialnych przyjęło się wymienne stosowanie retinoidów oraz retinolu, jako nazw będących synonimami. Jest to niezwykle błędne stwierdzenie, ponieważ retinol to tylko jedna z wielu form, jaka występuje w grupie retinoidów. Zatem na początek, zanim dowiemy się czym są retinoidy, warto zapamiętać, że nazwy te nie są sobie równe. Teraz przejdźmy do tego, czym tak właściwie są retinoidy. Nazwa ta odnosi się do grupy związków chemicznych, które są pochodnymi witaminy A. Retinol jest najpopularniejszym przedstawicielem wspomnianej grupy, jednak nie jedynym. Obok niego możemy wyróżnić również estry retinylu, retinal, tretynoinę (kwas retinowy) oraz wiele innych związków, które nie są powszechnie dostępne ze względu na swoje dermatologiczne i specjalistyczne działanie.

Zapoznajemy się teraz z każdą z popularnych form retinoidów, aby lepiej zrozumieć na jakim miejscu plasuje się retinal.  Aby retinoidy mogły zadziałać na skórę muszą zostać najpierw związane przez odpowiednie białka, a dopiero następnie przekształcone w kwas retinowy. Moment przemiany retinoidu w kwas nazywamy konwersją. W zależności od tego, o jakim retinoidzie mówimy, możemy również mówić o różnej ilości konwersji, czyli przemian.

Najdalej w cyklu przemian znajdują się estry retinylu, które potrzebują aż trzech konwersji, aby zmienić się w kwas. Tak duża ilość przemian sprawia, że są one najsłabszym z dostępnych retinoidów. Ich słabe działanie wiąże się również z tym, że są delikatne dla skóry i najczęściej nie powodują podrażnień.

Następnym w rodzinie retinoidów jest retinol, czyli wspomniana już najpopularniejsza forma retinoidów. Aby retinol mógł zmienić się w kwas retinowy potrzebuje on dwóch konwersji. Jego działanie oraz efekty są lepsze niż w przypadku estrów retinylu. Wiąże się to również z tym, że niekiedy powoduje on podrażnienia skóry. Retinol wpływa na skórę przede wszystkim przeciwstarzeniowo. Dzięki niemu możemy zauważyć zredukowanie zmarszczek, niekiedy nawet tych głębokich, pozbycie się uczucia suchości, poprawę elastyczności oraz przywrócenie kolorytu skórze.

Kolejną formą retinoidów, która będzie nas dzisiaj najbardziej interesować jest retinal. Potrzebuje on tylko jednej konwersji, aby zamienić się w kwas retinowy. Liczba przemian, czyli konwersji, jest niezwykle ważna, ponieważ im więcej konwersji przechodzi retinoid, tym więcej strat możemy zauważyć w czasie przemian. Dlatego najlepiej, aby retinoid przemieniał się jak najmniej, czyli tak jak w przypadku retinolu - jeden raz.

Istnieje jeszcze możliwość używania kwasu retinowego bezpośrednio na skórę, jednak jest to substancja o specjalistycznym działaniu, którą możemy otrzymać tylko i wyłącznie na receptę. Tretynoina, czyli inaczej kwas retinowy, jest przepisywany przez dermatologów w czasie kuracji przeciwtrądzikowych oraz przeciwstarzeniowych. Nie możemy samodzielnie podejmować decyzji o stosowaniu kwasu retinowego, powinniśmy używać go tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty.

Retinal – co go wyróżnia?

Kiedy mamy za sobą podstawy możemy przejść do omówienia charakterystyki retinalu. Na początek warto wiedzieć, pod jakimi nazwami możemy odnaleźć retinal. Występuje on również pod dwoma innymi określeniami - retinaldehyd oraz aldehyd retinowy. Składnik ten jest dostępny bez recepty, a jego działanie możemy zakwalifikować jako silniejsze niż retinolu. Co ważne, jest to substancja, która wyróżnia się takimi samymi właściwościami jak retinol, ale nie jest ona w takim samym stopniu podrażniająca dla skóry.

To składnik skierowany przede wszystkim do osób oczekujących działania przeciwstarzeniowego lub przeciwtrądzikowego. Zarówno dla jednej, jak i dla drugiej grupy oferuje on ogrom właściwości. Omówimy je rozpoczynając od pierwszej z nich.

Skóra z oznakami starzenia

Osoby poszukujące działania przeciwstarzeniowego pragną przede wszystkim, aby ich zmarszczki zostały zredukowane, skóra z powrotem stała się napięta i jędrna, a koloryt cery wyrównany i intensywny. Właśnie to otrzymasz od retinalu! Jest to substancja, która pobudza produkcję kolagenu w skórze właściwej, a dodatkowo przyspiesza proces wymiany komórkowej w naskórku. Połączenie tych dwóch właściwości sprawia, że zmarszczki stają się wygładzone, skóra szybciej regeneruje się i odnawia, a jej struktura na nowo staje się jędrna oraz sprężysta, a przede wszystkim gładka. W czasie procesu starzenia się naskórka możemy zauważyć, że zaczynają pojawiać się na cerze liczne przebarwienia oraz plamy pigmentacyjne. Retinal sprawia, że zostają one zniwelowane, a cera na nowo odzyskuje jednolity kolor. W przypadku cery starzejącej się możemy również zauważyć, iż naskórek staje się coraz cieńszy, przez co też bardziej wysuszony, wrażliwy oraz podatny na zmarszczki. Retinal przyczynia się do pogrubienia warstwy właściwej skóra, co z kolei przyczyni się do pozbycia się wcześniej wymienionych problemów.

Skóra trądzikowa oraz tłusta

W przypadku cery trądzikowej retinal także oferuje wiele pozytywnych właściwości dla skóry. Przede wszystkim usprawnia on proces usuwania zanieczyszczeń z ujść gruczołów łojowych. Skutkuje to zmniejszeniem ilości zaskórników oraz oczyszczeniem i zmniejszeniem porów. Pozbycie się zaskórników sprawi, że na skórze będzie powstawało mniej niedoskonałości w postaci wyprysków. Retinal w przeciwieństwie do retinolu wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi. Jest to niezwykle ważne przy leczeniu i regeneracji cery trądzikowej, gdyż to właśnie działanie antybakteryjne sprawi, że na twojej skórze będzie się pojawiać coraz mniej objawów trądziku. Oprócz tego wspomniane wcześniej pogrubienie warstwy właściwej skóry będzie równie ważne w przypadku cery trądzikowej, jak i starzejącej się, ponieważ skóra z trądzikiem tak samo potrzebuje pogrubienia oraz ujędrniania. Niekiedy w przypadku trądziku możemy zmagać się z licznymi przebarwieniami, szczególnie w miejscach po nieaktywnych już wypryskach, retinal rozjaśni również i ten typ przebarwień.

Retinal czy retinol – na który składnik się zdecydować?

Wybór formy retinoidu zależy tylko i wyłącznie od twoich preferencji oraz problemów z cerą. Jeżeli są one nieduże, lepiej postawić na łagodniejszy w efektach retinol natomiast trzeba się liczyć, że może on wywołać większą ilość podrażnień niż retinal. W przypadku kwestii finansowej, retinal jest składnikiem droższym, co może niekiedy zaważyć nad wyborem formy retinoidu. Jest to również substancja mniej popularna na ten moment dlatego trudniej będzie ci znaleźć retinal krem lub serum, niż produkt tego samego typu tylko z retinolem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3468 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-26
Wspanialy zakup,bardzo szybka dostawa. Polecam i dziekuje:)
2024-03-24
Wszystko super!Polecam ten sklep!
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel