darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-01-19

Aromaterapia w domu – jakie olejki eteryczne wybierać i jak je stosować?

Aromaterapia w domu – jakie olejki eteryczne wybierać i jak je stosować?

Wyobraź sobie zapach idealnie słodkich mandarynek, zimową kompozycję cynamonu i goździków lub pięknie pachące pole lawendy – brzmi przyjemnie, nieprawdaż? Dzięki domowej aromaterapii i właściwościom olejków eterycznych możesz poczuć te niezwykłe zapachy w zaciszu własnego mieszkania. Olejki eteryczne wpływają na nasze samopoczucie, stan ciała i umysłu. Przydają się podczas domowego SPA, ponieważ pozwalają się uspokoić, odprężyć, zrelaksować. Co musisz wiedzieć o aromaterapii w domu zanim się na nią zdecydujesz i na jakie olejki powinnaś bądź powinieneś zwrócić uwagę – czytaj dalej i sprawdź już teraz. 

Olejki eteryczne – w jaki sposób się je pozyskuje?

By cieszyć się pięknym zapachem olejku eterycznego konieczne jest wykorzystanie do jego pozyskania sporej ilości surowca, np. kwiatów. Zanim niewielka butelka olejku trafi w Wasze ręce jest ona kilogramami liści, kłączy lub kwiatów. Olejek może być pozyskiwany na 3 różne sposoby. Są to:

  1. Destylacja przy pomocy pary wodnej. Ta metoda cieszy się największą popularnością. Zbiornik, w którym znajdują się kwiaty bądź liście wypełniany jest parą, pod wpływem której znajdujący się w zbiorniku surowiec uwalnia olejki ze swojego wnętrza. Razem z parą wodną trafiają one w następnym kroku procesu do szczelnie zamkniętego układu chłodzenia. Para wodna jest skraplana, a na wierzchu otrzymanej wody unosi się pozyskana warstwa olejku eterycznego.
  2. Ekstrakcja, do której wykorzystuje się specjalne rozpuszczalniki. Rozpuszczalnik wkładany jest do uprzednio wypełnionej surowcem komory, gdzie poddawany jest wysokiemu ciśnieniu. Wskutek takiego zabiegu w komorze powstaje mgła zawierająca aromat z roślin. Po sprowadzeniu rozpuszczalnika do jego pierwotnego, gazowego stanu, otrzymujemy olejek eteryczny z surowca, który był w komorze.
  3. Wytłaczanie olejków eterycznych to zabieg, który przypomina wyciskanie soku z cytrusów. Skórki surowca są delikatnie nakłuwane, a następnie wyciska się z nich sok przy pomocy prasy mechanicznej. Pozyskany sok poddaje się odwirowywaniu, w efekcie którego ciecz oddziela się od olejku, na którym nam zależy.

Olejki eteryczne i ich zastosowanie

Olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jakich? Oto one!

  1. Olejki przydają się podczas wykonywania inhalacji, mających nam pomóc w walce z chorobami płuc, gardła, oskrzeli. Inhalacje z olejku tymiankowego, olejku sandałowego czy olejku miętowego rozszerzają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie. Wspierają rozrzedzanie zalegającej w płucach wydzieliny i działają antybakteryjnie.
  2. Olejki eteryczne są nieocenione podczas kąpieli. To właśnie w otoczeniu pięknego zapachu najlepiej relaksujemy się po długim i męczącym dniu. Do kąpieli poleca się olejki różane, olejek rozmarynowy, olejek z melisy. Wyciszają, odprężają i pomagają odzyskać utracone siły.
  3. Olejek eteryczny w saunie to wyjątkowy sposób na relaks. Podczas gdy nasze rozpalone ciało otacza paląca para o intensywnym zapachu zastosowanego olejku, wykonujemy inhalację całego ciała, nie tylko dróg oddechowych. W saunie poleca się stosować:
  • olejek grejpfrutowy,
  • olejek pomarańczowy,
  • olejek cyprysowy,
  • olejek szałwiowy.

Aromaterapia w domu – nie zapominaj o niej!

Aromatyzacja powietrza w naszym domu lub mieszkaniu może przybierać różne formy. Możecie skorzystać z pałeczek zapachowych zanurzonych w dyfuzorze lub odpalić kominek i wlać do niego olejek eteryczny. Bez względu na to która propozycja jest dla Was wygodniejsza – nie zapominajcie o tym, by dbać o piękny aromat unoszący się w mieszkaniu, ponieważ zdecydowanie podnosi to jakość naszego życia i wpływa na nasze samopoczucie. Oczywiście, nie zapominajcie o tym, by zapach dopasować do okazji i nastroju. Jeśli planujecie romantyczny wieczór z ukochanym – ustawcie w sypialni dyfuzor zapachowy do pomieszczeń Undress Me marki Makeup Revolution Beauty, który łączy w sobie słodkie nuty limonki, mandarynki oraz grejpfruta. Fani podróży z pewnością pokochają zapach Brazylijskiej Pomarańczy, natomiast miłośnicy spokoju i wieczorów przed telewizorem docenią propozycję marki Allvernum Home & Essences, czyli Chillout w chmurach.

Czy olejki eteryczne nadają się do masażu?

Olejki eteryczne faktycznie nadają się w większości do bezpośredniego aplikowania ich na skórę lub do masażu z ich pomocą. Dla pewności i naszego własnego bezpieczeństwa, warto jednak każdorazowo przed nałożeniem takiego olejku na skórę, zapoznać się z informacjami na opakowaniu, które zostawił dla nas producent. Należy pamiętać także, by pod żadnym pozorem nie nanosić na nasze ciało latem - olejków cytrusowych. W połączeniu ze słońcem mogą one mocno podrażniać.

W jaki sposób przechowywać olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są naturalnym składnikiem, który z czasem może wytracać swoje drogocenne właściwości. By jak najdłużej cieszyć się ich pięknym zapachem, poleca się przechowywać je w suchych, ciemnych miejscach – oczywiście takich, do których nie sięgają nasze dzieci.

Olejek eteryczny – jaki wybrać?

Wśród naszych faworytów znajdują się:

  • Olejek lawendowy, czyli jeden z najbardziej popularnych w aromaterapii olejków. Jego zapach sprawia, że wyciszamy się i uspakajamy swoje emocje. Lawenda podnosi na duchu, łagodzi stany depresyjne a także pomaga osiągnąć balans pomiędzy tym, co jest dla nas w życiu ważne.
  • Olejek z bergamotki, który jest hitem w leczeniu dróg oddechowych. Działa na nasze ciało rozkurczowo, co docenią kobiety, które przechodzą bolesne miesiączki. Dodatkowo, olejek z bergamotki uważa się za afrodyzjak. Jeżeli planujecie randkę, koniecznie dodajcie kilka kropli do kominka zapachowego.
  • Olejek sosnowy, który może działać jako środek dodający energii. Stosuje się go w stanach chronicznego zmęczenia, zwłaszcza umysłowego. Jeśli wykonujecie pracę przy komputerze, koniecznie ustawcie w pobliżu swojego stanowiska kominek z olejkiem sosnowym.
  • Olejek pomarańczowy działa antystresowo. Pobudza nas do działania, a jednocześnie sprawdza się podczas domowego SPA, ponieważ jest delikatnie słodki a jednocześnie bardzo otulający i relaksujący.
  • Działający antybakteryjnie olejek cynamonowy to must have w każdym domu – szczególnie latem, gdy w naszym domu i na tarasie szaleją komary. Olejek cynamonowy odstrasza komary, a dodatkowo – świetnie sprawdza się w leczeniu trądziku czy wyciszaniu stanów zapalnych na naszej skórze. Ma także działanie nawilżające i świetnie sprawdza się jako naturalny sposób na ból zatok, zwłaszcza u cierpiących maluchów.

Polecane

pixelpixel