Bakuchiol – co to jest i czy to alternatywa dla popularnego retinolu?
Bakuchiol jest składnikiem, o którym ostatnimi czasy zrobiło się stosunkowo głośno. Osoby obracające się w branży kosmetycznej zgodnie twierdzą, że jest on składnikiem o działaniu podobnym do retinolu. W przeciwieństwie do tego drugiego ma on mieć bezpieczniejsze działanie. Odmładzanie, wygładzenie, koniec z trądzikiem i to wszystko bez podrażnień oraz skutków ubocznych? Czy to prawda i bakuchiol naprawdę ma tak fantastyczne właściwości? Jeśli jesteście ciekawi czym jest bakuchiol i w jaki sposób wpływa na naszą cerę, koniecznie czytajcie dalej. Śpieszymy z wyjaśnieniem!
Nowość na kosmetycznym rynku, czyli konkurencja dla retinoidów
Popularne na kosmetycznym rynku retinoidy nie miały dotąd konkurencji. Poza tym, że wygładzają one drobne zmarszczki i chronią naszą skórę przed tworzeniem się nowych, świetnie sprawdzają się w walce z trądzikiem, stanami zapalnymi i przebarwieniami. Fenomen! O działaniu retinolu na twarz pisaliśmy szerzej tutaj. Jeśli jesteście ciekawi, zapoznajcie się z tym materiałem. Niestety, retinoidy mimo swoich fantastycznych właściwości lubią podrażniać. Są naprawdę agresywnym składnikiem i należy z głową oraz rozsądkiem wprowadzać je do naszej pielęgnacji, oczywiście w odpowiednich – nie za dużych - stężeniach. I tu właśnie na podium wchodzi BAKUCHIOL, czyli jak wiele osób twierdzi, bezpieczny i roślinny, zamiennik retinolu. Czy faktycznie nim jest?
Bakuchiol – co to jest?
Jeśli zastanawiacie się czym jest bakuchiol – odpowiadamy. Pod tą dziwnie brzmiącą i niewiele mówiącą nam nazwą ukrywa się tak na prawdę związek chemiczny o genialnych właściwościach. Związek ten został wynaleziony w roku 1966. Wyizolowano go wówczas z rośliny, której nazwa to ‘Psoralea corylifolia’. Inne nazwy pod którymi ją znajdziecie to np. Babći bądź Bu Gu Zhi. Roślina ta znana jest w medycynie ajurwedyjskiej oraz chińskiej od wielu lat. Początkowo wykorzystywano ją m.in. do leczenia zmian skórnych (egzema, łuszczyca). Obecnie, doceniono jest właściwości także w kosmetyce. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo.
Jak działa bakuchiol na twarz?
Bakuchiol, mimo iż w medycynie popularny od dawna, na kosmetycznym rynku jest stosunkową nowością. Ten roślinny odpowiednik retinolu - poza tym, że tak jak on ma działanie złuszczające - wykazuje wiele cech wpływających na cerę odmładzająco, regenerująco i przeciwstarzeniowo. Informacją, która okaże się cenna dla osób z cerami łojotokowymi, jest fakt, że bakuchiol ogranicza nadprodukcję łoju, normalizując pracę gruczołów łojowych skóry. Powszechnie mówi się, że jest on czymś na kształt ‘retinolu roślinnego’. Porównywanie go do pochodnej witaminy A, czyli retinolu jest w pełni zasadne. Oba składniki wykazują podobne cechy.
- Bakuchiol na przebarwienia Aplikowanie bakuchiolu na cerę, która boryka się z przebarwieniami jest świetnym pomysłem. Składnik ten ogranicza wytwarzanie się w skórze melaniny, niwelując w ten sposób problematyczne plamy i przebarwienia. W efekcie, twarz staje się jednolita, a przebarwienia niewidoczne. Wykorzystując bakuchiol w walce z przebarwianiami nie musicie obawiać się o dyskomfort czy nadwrażliwość. Cera będzie ukojona, ponieważ działanie roślinnego zamiennika retinolu jest bardzo delikatne.
- Bakuchiol na zmarszczki Cera z pierwszymi oznakami starzenia? Bruzdy i zmarszczki mimiczne? Znamy rozwiązanie Waszych problemów. Bakuchiol sprawia, że niewielkie zmarszczki stają się mniej widoczne, a skóra na twarzy bardziej wygładzona. Dzięki jego antyoksydacyjnym właściwościom będziecie mogli cieszyć się każdym dniem, bez obaw o starzenie się cery. Większa elastyczność i ujędrnienie są na wyciągnięcie Waszej ręki – koniecznie włączcie do codziennej pielęgnacji kosmetyki z bakuchiolem w składzie.
- Bakuchiol na trądzik Składnik aktywny, który jest gwiazdą tego artykułu, poza swoim działaniem przeciwstarzeniowym i rozjaśniającym, jest także fantastycznym rozwiązaniem problemów z trądzikiem różnego rodzaju. Poprawia ogólny stan cery, ogranicza łojotok, zapobiegając tym samym tworzeniu się nowych stanów zapalnych skóry. Dodatkowo, zatrzymuje on namnażanie się na twarzy chorobotwórczych bakterii, które ponoszą odpowiedzialność za pojawiające się na twarzy zmiany, krosty, grudki i innego rodzaju pryszcze.
Bakuchiol czy retinol – co lepiej działa?
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, bakuchiol i retinol wykazują wiele zbliżonych do siebie właściwości. Jeśli wahacie się właśnie, który ze składników włączyć do swojej pielęgnacji twarzy – podpowiadamy. Oba składniki mają świetny wpływ na naszą skórę, jednak roślinny retinol może stosować zdecydowanie większa część społeczeństwa. Jest łagodniejszy, dlatego w przeciwieństwie do retinolu, współgra on z cerami ultrawrażliwymi i problematycznymi, a dodatkowo – można z niego korzystać latem. Jeśli z jakichkolwiek powodów, wasza cera często wystawiana jest na promieniowanie UV, w Waszym wypadku bakuchiol okaże się lepszym wyborem. Aplikując silnie agresywny retinol w słoneczne dni możecie doprowadzić do powstania na Waszej twarzy przebarwień – na czym absolutnie nam nie zależy. Jeśli nie macie problemów z retinolem, zimą i jesienią doceniacie jego fantastyczne właściwości, i nie chcecie z niego rezygnować latem, pomyślcie o chwilowej zmianie. Wiosną i jesienią postawcie na bio-retinol, a w okresie jesiennym wróćcie do ulubionego retinolu.
Czy można stosować bakuchiol w ciąży?
Na ten moment na rynku nie pokazały się żadne badania, które zakazywałyby stosowania bakuchiolu w ciąży bądź w okresie karmienia malucha piersią. Z powodzeniem możecie go stosować na nadwrażliwą, w tym niekiedy trudnym dla kobiet okresie, skórę. Jest zdecydowanie lepiej tolerowany przez cerę i co przemawia na jego plus – nie podrażnia oraz nie powoduje alergii skórnych. Bakuchiol można stosować w ciąży.
Bakuchiol w kosmetykach. Polecane kosmetyki z bakuchiolem
Jeszcze niedawno nieznany nikomu Bakuchiol, dziś króluje w składach produktów kosmetycznych znanych i lubianych przez Was marek. Znajdziemy go m.in. w kremach do twarzy, tonikach, kremach pod oczy czy płynach micelarnych. Produkty te, w przeciwieństwie do tych z retinolem w składzie, możecie stosować przez cały rok, na dzień i na wieczór. Kosmetyki z bakuchiolem, na które powinniście zwrócić uwagę robiąc kosmetyczne zakupy to z pewnością:
- Przeciwzmarszczkowy Krem silnie wygładzający 40+ na dzień i noc 100% Bio Bakuchiol, czyli propozycja marki Eveline. Na szczególną uwagę zasługuje zawarta w nim unikalna technologia mikroprzekazników BAKUCHIO-BOOSTER. To właśnie dzięki niej cząsteczki bakuchiolu mogą bez problemu wnikać w głębsze warstw naszej skóry. Ta innowacyjna technologia to gwarancja regeneracji i maksymalnego działania anti-aging.
- Krem na noc - moc odmłodzenia Bakuchiol Botanique Retino, czyli fenomenalny krem marki Miraculum, który poza bakuchiolem ma w swoim składzie także kwas hialuronowy, masło shea, olej z oliwek oraz drogocenną witaminą E. Stosując go regularnie możecie mieć pewność, że Wasza twarz będzie bardziej promienna, świeższa, elastyczna. Widocznie zredukowane zmarszczki i ograniczona produkcja sebum – to nie wszystkie zalety tego kosztującego około 30 zł kremu. Koniecznie się w niego zaopatrzcie i poznajcie pozostałe.
- Stymulujące Serum liftingujące okolice oczu i ust Bakuchiol Lift marki Lift 4 Skin, które wypełnia drobne zmarszczki mimiczne w okolicy oczu. Kurze łapki odchodzą dzięki niemu w zapomnienie. Co więcej, kosmetyk ten sprawia, że zacienienia pod oczami stają się mniej widoczne a bruzdy w okolicy ust, mniej wyraźne. Innowacyjna kompozycja bakuchiolu oraz mastyksu działa odżywczo, nawilżająco i przeciwstarzeniowo. To przełom w pielęgnacji skóry w oznakami starzenia się.
Czy warto stosować bakuchiol na twarz?
Zdecydowanie tak. Zarówno bakuchiol, jak i retinol, to składniki wykazujące szereg właściwości, które poprawiają ogólny stan naszej cery. Jeżeli stosujecie retinol i doceniacie jego właściwości, ale mimo wszystko w waszej pielęgnacji wciąż coś nie gra – koniecznie zastanówcie się nad podmianką. Zamiana retinolu na bakuchiol może okazać się w Waszym przypadku najlepszą z możliwych decyzji. Być może Wasza cera jest mocno wrażliwa i nie przyjmuje retinolu w taki sposób, jak powinna. Działanie tego drugiego jest równie skuteczne, ale bardziej delikatne. Bakuchiol, w przeciwieństwie do swojego ‘kolegi po fachu’ nie powoduje pieczenia ani podrażnień, przez co z pewnością warto włączyć go do swojej pielęgnacji i sprawdzić, jak działa na Waszą cerę.