Co to jest ałun i czy ten naturalny kryształ jest szkodliwy? Właściwości naturalnego dezodorantu w sztyfcie
Pocenie się jest dla nas ludzi czymś absolutnie normalnym i naturalnym. Zupełnie nikogo ono nie dziwi, ponieważ mamy świadomość tego, że pomaga ono naszemu organizmowi w regulowaniu temperatury ciała. Pocimy się intensywnie zwykle wtedy, kiedy jest gorąco, kiedy wyjątkowo mocno się stresujemy, a także podczas uprawiania sportu lub w trakcie pracy fizycznej. Niestety, ze zjawiskiem pocenia wiąże się często – unoszący się od nas - nieprzyjemny zapach. Aby go zneutralizować, a tym samym nie uprzykrzać życia sobie i osobom w swoim otoczeniu stosujemy na co dzień dezodoranty oraz tzw. antyprespiranty, czyli kosmetyki, których zadaniem jest ograniczenie ilości wydzielanego przez nasze ciało potu do minimum. Ałun – czyli bohater tego artykułu – zaliczany jest do naturalnych dezodorantów o mnóstwie wspaniałych właściwości. Oczywiście, nie brakuje także negatywnych opinii na jego temat. Jak w takim razie wygląda sprawa z ałunem? Czy warto go stosować? A może lepiej zrezygnować z korzystania z niego? Z chęcią przybliżymy Wam ten temat i pozwolimy samodzielnie podjąć decyzję na temat tego, czy chcecie się w niego zaopatrzyć, czy też nie.
Ałun – co to jest, skąd pochodzi i nie tylko
Ałun to nic innego jak rozpuszczalny w wodzie, bezzapachowy minerał, który nie posiada absolutnie żadnego koloru. Jest bezbarwnym kryształem, który produkowany jest ze znajdujących się na terenie Alaski, Włoch oraz Uzbekistanu skał magmowych. Co ciekawe jego złoża znajdują się również w naszym kraju. W Polsce nie jest on jednak wydobywany na aż tak dużą skalę jak poza naszymi granicami.
Ciekawostka! Nazwa Ałun pochodzi od łacińskiego słowa "alumen", co oznacza "goryczkę" lub "garść".
Zastosowanie ałunu
Ałun to kryształ o kwaśnym odczynie, który znany i stosowany był już od dawna. Korzystali z niego Rzymianie, Egipcjanie, Chińczycy oraz Grecy zarówno w celach leczniczych, jak i w formie kosmetyku. Absolutnie nas to nie dziwi. Ałun ma bowiem świetny wpływ na skórę. Jest nieoceniony w leczeniu niedoskonałości cery, trądziku, ropnych wyprysków i innych wykwitów, z którymi borykamy się na co dzień. Ponadto ma on działanie kojące. Sprawdza się jako środek na ukąszenia komarów i innych owadów. Niweluje swędzenie, a zaaplikowany na ciało sprawia także, że zapach ludzkiego potu nie jest tak intensywny i nieprzyjemny.
Jak działa ałun? Właściwości kosmetyczne ałunu
Przede wszystkim ałun działa:
- bakteriobójczo,
- przeciwzapalnie,
- antyseptycznie,
- ściągająco,
- regenerująco – przyśpiesza gojenie się niewielkich ran, np. zacięć przy goleniu i przydaje się do tamowania drobnych krwawień,
- przeciwbólowo,
- odkażająco.
Ałun jest szkodliwy, ałun jest bezpieczny - które stwierdzenie jest prawdą?
Wśród ałunu wyróżniamy 3 rodzaje:
- ałun glinowo-amonowy,
- ałun glinowo-sodowy,
- ałun glinowo-potasowy.
Wszystkie z nich mają w swoim składzie aluminium, ponieważ są one niczym innym jak właśnie solami aluminium. To właśnie przez znajdujące się w ałunie aluminium pojawiły się wśród ludzi dyskusje na temat jego bezpieczeństwa. Wynikają one z tego, że aluminium nie jest zdrowe dla ludzkiego organizmu. Może ono powodować takie problemy jak nowotwory czy choroba Alzheimera. Czy zatem korzystanie z ałunu zamiast dezodorantu jest szkodliwe? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć Wam na to pytanie jednoznacznie. Przeprowadzone na temat ałunu badania wykazały, że jest on dla ludzi nieszkodliwy, gdyż przenikalność aluminium z niego do naszego ciała jest minimalna. My zostawiamy Was w tym temacie bez odpowiedzi i polecamy podjąć decyzję zgodną z Waszymi przekonaniami nt. szkodliwości ałunu.
Sprawdźcie: Dezodoranty w sztyfcie
Ałun jako dezodorant - proszek, kryształ czy spray?
Ałun występuje w kilku formach. Znajdziecie go w:
- krysztale – ta forma jest najbardziej popularna,
- sprayu – pozwala na aplikowanie ałunu jak klasycznego dezodorantu,
- proszku – w tej formie możecie stosować ałun na stopy, możecie posypać nim nogi bezpośrednio lub wsypać proszek do butów.
Sprawdźcie: Floslek Balerina Ałun potasowy w proszku do stóp, dłoni i ciała 25g
Ałun - nie tylko na problemy z potem
Ałun może być stosowany nie tylko w celu zniwelowania nieprzyjemnego zapachu potu.
Świetnie sprawdza się również:
- na trądzik – ma bowiem silne działanie antybakteryjne,
- po goleniu – łagodzi podrażnienia i tamuje krwawienia, np. po zacięciu się.
Jak aplikować ałun na skórę pod pachami?
Jeżeli posiadacie klasyczny ałun w formie kryształu, aby nanieść go na skórę, musicie go najpierw delikatnie zwilżyć pod bieżącą wodą, a następnie zaaplikować pod pachę – zupełnie tak jak dezodorant w kulce lub dezodorant w sztyfcie. Ważne jest, aby moczyć kryształ za każdym razem w innym miejscu. Robiąc tak możecie mieć pewność, że zostanie z Wami na dłużej. Jeżeli będziecie zwilżać go zawsze w tym samym miejscu, po jakimś czasie zacznie się on kruszyć i zmarnujecie część produktu.
Ważne! Ałun zaaplikowany pod pachy nie pozostawia śladów na ubraniach, co dla wielu osób będzie ważnym aspektem.
Naturalny dezodorant – co musicie o nim wiedzieć?
- Hamuje rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie brzydkiego zapachu.
- Działa silnie ściągająco.
- Nie jest komedogenny, nie zatyka porów.
- Nie hamuje pocenia się (nasz organizm nadal może regulować swoją temperaturę), ale bez nieprzyjemnej woni, które nie jest komfortowa ani dla nas, ani dla ludzi w naszym otoczeniu – pocimy się bezzapachowo.
Sprawdźcie: Dezodoranty
Podsumowanie
Podsumowując, Ałun to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych dezodorantów: w sprayu, w sztyfcie, w kulce i nie tylko. Ma on wiele zalet. To czy zdecydujecie się przetestować go na własnej skórze zależy tylko i wyłącznie od Was. Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy Wam nieco temat i po jego lekturze, podjęcie decyzji stanie się łatwiejsze.