darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-03-07

Co to jest łupież tłusty i jaki szampon wybrać, by uporać się z tym łupieżem?

Co to jest łupież tłusty i jaki szampon wybrać, by uporać się z tym łupieżem?

Problem z przetłuszczaniem się włosów nigdy nie należy do najłatwiejszych do rozwiązania. Niekiedy do niego dochodzi dolegliwość w postaci łupieżu oraz świądu skóry głowy. W momencie, kiedy objawy i różne niekomfortowe zmiany nawarstwiają się, warto zastanowić się czy nie mamy do czynienia z poważniejszą chorobą skóry głowy! Jedną z nich może być łupież tłusty, który wymaga specjalistycznej pielęgnacji i planu leczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Łupież tłusty a suchy – czym się różnią i jak je rozpoznać?

Postawą poznawania problemu łupieżu jest wiedza dotycząca rozpoznawania rodzajów łupieżu. Jego dwie najpopularniejsze odmiany to łupież suchy oraz tłusty. Rozróżnienie ich to bardzo ważny krok w leczeniu łupieżu, ponieważ są to dwa różne problemy, na które potrzeba innych rozwiązań.

Łupież suchy

Jest to typ łupieżu, który objawia się wyłącznie złuszczeniem naskórka skóry głowy. Łatwo go zauważyć poprzez opadające na ramiona białe płatki i pył z głowy. Niekiedy zdarza się, że dodatkowo występuje swędzenie głowy bądź wypadanie włosów. Warto od razu przeciwdziałać suchej odmianie łupieżu, ponieważ może się ona przekształcić w bardziej nieprzyjemną wersję tłustą. Łupież suchy możesz również spotkać pod określeniem łupieżu zwykłego. Jego leczenie jest dość proste – na początek powinna wystarczyć zmiana diety oraz wprowadzenie szamponu przeciwgrzybicznego i przeciwłupieżowego. Dopiero, gdy sytuacja nie zacznie się poprawiać, warto zgłosić się do dermatologa i zapobiec zmianie łupieżu na tłusty.

Łupież tłusty

Ten rodzaj łupieżu będzie szczególnie uporczywy dla osób na co dzień zmagających się z problemami przetłuszczania się skóry głowy. To właśnie one są najbardziej narażone na jego występowanie. Przy warunkach, jakie panują na skórze pokrytej łojem, grzyby odpowiedzialne za tworzenie łupieżu tłustego mają pożywkę i odpowiednie środowisko do rozwoju. Tłusty łupież bardzo często występuje w połączeniu z łojotokowym zapaleniem skóry. Możemy go spotkać pod innymi nazwami, jak łupież łojotokowy lub łupież mokry. Pochodzą one od charakterystycznych objawów tej przypadłości.

Jak rozpoznać łupież tłusty?

Objawy tłustego łupieżu mogą być początkowo zignorowane przez osoby posiadające problematyczną skórę głowy z tendencją do przetłuszczania. Na początku objawia się on wzmożonym przetłuszczaniem się skóry głowy. Do rozszerzenia gruczołów łojowych dochodzi również uczucie swędzenia oraz wyraźne złuszczanie się skóry. W przypadku łupieżu tłustego nie zauważymy od razu opadającego pyłu na ramionach, ponieważ ta odmiana łupieuy formuje tłuste, żółte płaty na skórze głowy, które się nawarstwiają i następnie łuszczą. Jest to niezwykle nieprzyjemny w widoku i uczuciu problem skórny. Dodatkowo występujący świąd może prowadzić do rozdrapywania ran i ich ponownego zakażenia, co tylko utrudni leczenie choroby. Mimo niezwykle ciężkiego przebiegu łupieżu tłustego możemy z nim walczyć  i skutecznie go usuwać, a nawet zawczasu się przed nim chronić! Aby to zrobić należy wiedzieć, skąd pochodzi tłusta odmiana łupieżu.

Jak powstaje łupież tłusty?

Na powierzchni naszej skóry głowy występują grzyby Malassezia, które są jej naturalnym elementem mikroflory. Jednak, gdy na powierzchni skóry rozpoczyna się problem z łojotokiem, przetłuszczaniem i nadmiarem produkowanego sebum, grzyby te zaczynają mieć sprzyjające środowisko do rozmnażają się. W czasie tego procesu drażnią one skórę głowy, tworząc reakcję zapalną oraz złuszczanie naskórka. W przypadku łupieżu suchego złuszczone płaty skóry by odpadły, jednak przy łupieżu tłustym zostają one sklejone przez sebum. Tak powstaje żółta warstwa na skórze, którą wyróżnia wspomniany wcześniej świąd oraz niekiedy nieprzyjemny zapach.

Jednak nie tylko połączenie łojotoku i łupieżu suchego może być przyczynkiem do aktywacji choroby. Szczególnie są na nią narażone osoby w wieku dojrzewania, w których to organizmach zachodzą duże zmiany hormonalne, niekiedy powodujące rozregulowanie pracy naskórka. Wspomniane problemy hormonalne mogą również być powodem dla wystąpienia łupieżu tłustego u dorosłych, będzie to szczególnie widoczne przy osobach przewlekle chorych. Problemy z nadmierną potliwością bardzo często prowadzą do przetłuszczenia się skóry głowy, w tym przypadku mogą również być aktywatorem zmian łojotokowych. Związane z potliwością jest także przegrzewanie skóry głowy, które bardzo często zdarza nam się w zimie – warto uważać i nosić czapki z naturalnych materiałów, które nie powodują dodatkowej potliwości skóry głowy!

Jeżeli wiesz, że posiadasz skórę problematyczną, która bardzo często reaguje przetłuszczaniem, szczególnie uważaj na jej pielęgnację i stylizację. Większość produktów do utrwalania i stylizowania fryzur może zatykać ujścia łojowe, jeżeli niedokładnie umyjemy głowę. Gdy pilnie potrzebujesz zastosować tego typu kosmetyków, pamiętaj aby potem użyć peelingu do skóry głowy, który odblokuje ujścia mieszków włosowo-łojowych. W temacie stylizacji należy również pamiętać o wspomnianym nieprzegrzewaniu skóry głowy – susząc włosy postaw na suszenie powietrzem letnim lub chłodnym. O pielęgnacji tego typu skóry głowy dowiesz się poniżej!

Co na łupież tłusty? Recepta na pielęgnację!

Podstawą walki z przetłuszczaniem się skóry głowy, które może prowadzić do powstania łupieżu tłustego jest jej odpowiednie oczyszczanie. Powinno się ono odbywać za pomocą silnie oczyszczających szamponów – polecamy szampon głęboko oczyszczający od marki Farmonaszampon micelarny do włosów przetłuszczających się od Nivea oraz węglowy szampon oczyszczający od Equilibra. Jeżeli dodatkowo zaczniesz zmagać się z łupieżem suchym, należy wprowadzić do pielęgnacji szampon przeciwłupieżowy lub specjalistyczny szampon na łupież tłusty, który przepisze ci dermatolog. Wśród tej kategorii produktów z pewnością zaskoczy cię różnorodność szamponów. Dzięki niej na pewno znajdziesz kosmetyk dla siebie! Warte uwagi produkty to naturalny szampon przeciwłupieżowy od Sylveco, specjalistyczny szampon Farmona oraz ciekawe połączenie szamponu-peelingu od Sulsena.

Drugim ważnym krokiem pielęgnacyjnym w postępowaniu przeciwłupieżowym jest regularne wykonywanie peelingu skóry głowy. Dzięki usuwaniu martwego naskórka otwieramy ujścia mieszków włosowo-łojowych, a także przyczyniamy się do zniknięcia świądu, łoju oraz samego łupieżu. Peeling warto dostosować do wrażliwości swoje skóry głowy, możesz wybrać peeling enzymatyczny, trychologiczny lub ziarnisty.

Jeżeli występujący u ciebie łupież tłusty jest delikatny bez ciężkich stanów zapalnych, możesz skorzystać z uzupełnienia pielęgnacji w postaci domowych metod walki z łupieżem. Domowe sposoby na łupież tłusty bazują głównie na płukankach, wcierkach oraz maskach. Do ich przygotowania wystarczy, że wykorzystasz napary ziołowe np. z rumianku, pokrzywy, nagietka. Warto również wykorzystać olejki o działaniu przeciwzapalnym, ocet jabłkowy lub sok z cytryny. Oprócz tego domowym sposobem na walkę z łupieżem jest utrzymywanie odpowiednio zbilansowanej i pełno wartościowej diety, która będzie dodatkowo wzbogacona o witaminy z grupy B, E oraz cynk.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3541 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Dokładne informacje mailowe
2024-04-19
Super obsługa
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel