Depilacja w ciąży. Na jaką formę się zdecydować, czy depilacja laserowa w ciąży jest zakazana?
Ciąża to dla kobiety wyjątkowy, wyczekany i cudowny czas. Jest ona podczas tych dziewięciu miesięcy oczekiwania na potomstwo bardziej wrażliwa, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Skóra kobiety ciężarnej także jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Musi w końcu naprawdę wiele znieść. Absolutnie nie dziwi nas zatem fakt, że w tym czasie jest ona bardziej wymagająca. W końcu kobiecy organizm tworzy wówczas nowego człowieka. To prawdziwy cud i ogromne wyzwanie dla kobiety oraz jej ciała! Pamiętajmy jednak, że okres ciąży to nie jest czas, kiedy kobieta znika z powierzchni ziemi. Wciąż po niej chodzi i nadal chce pięknie wyglądać. I o ile na początku ciąży, kiedy brzuszek jest jeszcze mały, dbanie o siebie i swoje ciało nie sprawia żadnego problemu, o tyle wraz z upływającym czasem i rosnącym brzuszkiem, zabiegi pielęgnacyjne – takie jak chociażby depilacja – stają się nieco trudniejsze, a niekiedy niemożliwe. Nie pomaga fakt, że w ciąży owłosienie może być intensywniejsze niż przed nią, a włosy na ciele mają większą tendencję do wrastania. Na jaką metodę depilacji się w takim razie zdecydować? Czy depilacja laserowa w ciąży jest bezpieczna? A może wstrzymać się z nią do porodu? Co z depilacją przed porodem? Już wyjaśniamy! Zostańcie z nami do końca, jeśli ten temat jest dla Was interesujący. Poniżej wszystko dokładnie wyjaśniamy!
Depilacja w ciąży – które metody są bezpieczne, a z których należy zrezygnować?
Bezpieczne w ciąży są:
- klasyczne golenie przy pomocy maszynki jednorazowej,
- depilacja ciała pastą cukrową,
- depilacja skóry woskiem.
Zakazane w ciąży są:
- laser,
- elektroliza,
- krem do depilacji,
- ultradźwięki,
- depilator elektryczny,
Golenie jednorazową maszynką w ciąży - najpopularniejsza, w 100% bezpieczna metoda depilacji w ciąży
Golenie jednorazową maszynką – np. taką - to jedna z najpopularniejszych metod depilacji w ciąży. Jest to również metoda w 100% bezpieczna, jeśli wykonuje się ją odpowiednio. Kobiety w ciąży często zmagają się z nadmiernym owłosieniem, które jest spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie. Może to być dla wielu kobiet powodem do niezadowolenia ze swojego wyglądu i obniżenia samooceny. Dlatego wiele z nich decyduje się na golenie jednorazową maszynką, ponieważ jest to łatwa i skuteczna metoda pozbycia się niechcianego owłosienia. Golenie jednorazową maszynką nie powoduje żadnych uszkodzeń ani skutków ubocznych dla matki i dziecka. Nie ma ryzyka infekcji czy podrażnień, które mogą wystąpić przy innych metodach depilacji, takich jak woskowanie czy depilacja laserowa. Jednorazowe maszynki do golenia są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić skórze bezpieczeństwo i delikatność. Ich ostrza są ostre, ale niepowodujące skaleczeń czy zranień. Jednak ważne jest, aby zawsze korzystać z nowej maszynki przy każdym goleniu, aby uniknąć infekcji. Przed goleniem należy również dokładnie umyć skórę ciepłą wodą i zaaplikować delikatny żel do golenia, piankę do golenia lub mydełko do golenia, np. Mydełko do golenia damskie Bielenda Vanity Soft Expert, które sprawią, że maszynka będzie bezproblemowo sunęła po skórze.
Golenie nóg lub okolic bikini w ciąży przy pomocy jednorazowej maszynki jest szybkie, wygodne i bezpieczne - jednak, kiedy ciąża jest już na zaawansowanym etapie, a brzuszek jest spory może być ono nieco trudne, ponieważ kobieta ma problemy z sięgnięciem do tych części ciała.
Sprawdźcie także: Kosmetyki do pielęgnacji Mamy i Dziecka
Czy golenie w ciąży ma wady?
Niestety tak. Włosy nie są wyrywane, a ścinane – co oznacza, że szybko odrastają i golenie trzeba powtarzać co kilka dni. Dla kobiety w wysokiej ciąży może to być zwyczajnie męczące, ponieważ wymaga schylania.
Jak golić nogi w zaawansowanej ciąży?
Na pewno nie polecamy Wam robić tego na oślep – możecie się wówczas zaciąć i zrobić sobie krzywdę. Lepszym pomysłem będzie postawienie przed sobą lustra. Usiądźcie przed nim na krześle, rozchylcie szeroko nogi – niech brzuch wejdzie między nie – i przejdźcie do golenia. To naprawdę proste. Na samej końcówce ciąży, kiedy już absolutnie nie jesteście w stanie poradzić sobie same – poproście o pomoc partnera, mamę lub przyjaciółkę.
Depilacja woskiem w ciąży – czy można ją wykonywać?
Tak, depilacja woskiem nie jest zakazana w przypadku kobiet ciężarnych, jednak warto przed zdecydowaniem się na nią skonsultować temat ze swoim ginekologiem, ponieważ nie jest ona wskazana zwłaszcza podczas pierwszego trymestru. W kolejnych, tj. w drugim i trzecim trymestrze – jeżeli nie macie indywidualnych przeciwwskazań od swojego lekarza – można się na nią zdecydować. Jakie są zalety depilacji woskiem w ciąży? Efekty utrzymują się dłużej niż podczas golenia – włoski są bowiem wyrywane wraz z cebulkami.
Sprawdźcie także: Kosmetyki do pielęgnacji dziecka
Depilacja pastą cukrową w ciąży – czy jest bezpieczna?
I tak i nie. Jeśli nie macie problemów z alergią lub nie borykacie się ze stanem zapalnym skóry, z powodzeniem możecie zdecydować się na tę metodę depilacji ciała w ciąży. Jest ona bezpieczna, ponieważ w składzie pasty nie ma żadnych barwników i konserwantów. Zaletą depilacji pastą cukrową w ciąży jest fakt, że możecie z jej pomocą usunąć nawet bardzo krótkie włoski i jest ona bardziej delikatna niż wosk – nie trzeba jej podgrzewać. I choć efekty jej zastosowania nie są tak trwałe jak efekty depilacji woskiem – warto ją rozważyć, jeśli szukacie idealnej, nieagresywnej metody depilacji w ciąży, która będzie czymś pomiędzy goleniem, a depilacją woskiem.
WAŻNE! Pamiętajcie, że bez względu na to, na którą metodę się zdecydujecie, musicie pamiętać o peelingowaniu i nawilżaniu skóry po depilacji. W ten sposób zminimalizujecie ryzyko wrastających po depilacji włosków, na które kobiety ciężarne są szczególnie narażone.
Sprawdźcie także: Pasta cukrowa do depilacji. Gładkie nogi w kilka chwil? Sprawdź czy to możliwe!
Kremy do depilacji w ciąży
Kwestia kremów do depilacji jest kontrowersyjna, bowiem zdania na ich temat są podzielone. Jedni twierdzą, że można z nich korzystać, inni – że ta metoda depilacji w ciąży jest zakazana. Zwolennicy kremów sugerują, że większość z nich nie zaszkodzi ani ciężarnej ani dziecku. My polecamy Wam odstawienie kremów do depilacji na czas ciąży, gdyż są to jednak substancje chemiczne, które mogą podrażniać wrażliwą skórę kobiety w ciąży. Warto w tym miejscu podkreślić, że żadne oficjalne badania potwierdzające wpływ kremów do depilacji na dziecko czy wnikanie go do organizmu nie istnieją, lecz my prewencyjnie zrezygnowalibyśmy z tej formy depilacji w ciąży na czas najbliższych 9 miesięcy. Jeżeli nie chcecie tego robić polecamy Wam wybranie konkretnego, ulubionego kremu do depilacji i udanie się z nim do Waszego lekarza, który udzieli Wam informacji czy produkt ten jest w Waszym wypadku wskazany czy zakazany. Każdy organizm jest inny – nie zapominajmy o tym.
Sprawdźcie także: Kosmetyki do depilacji
Elektroliza w ciąży
Na wstępie wyjaśnijmy w ogóle niewtajemniczonym czy tak właściwie jest elektroliza. Jest to metoda usuwania owłosienia prądem. Jej zaletą jest trwały efekt i gładkie ciało na długi, bardzo długi czas. Mówiąc o niej warto zaznaczyć, że po dziś dzień nie zbadano jej wpływu na matkę i rozwijające się w niej dziecko, jednak przyjmuje się, że prąd wykorzystywany do zabiegu w połączeniu w płynem owodniowym, w którym rośnie dziecko, nie stanowią pary idealnej.
Depilacja laserowa w ciąży jest zakazana?
Dokładnie tak! Laser dociera w głąb skóry, a następnie niszczy znajdujące się w niej cebulki włosa. I choć dokładnie identycznie jak z elektrolizą nikt nie badał wpływu lasera na matkę i płód, można prognozować, że nie będzie on dla kobiety przyjemny. Kobiety w ciąży – jak wspominaliśmy we wstępie – są bardziej wrażliwe na podrażnienia i ból, który jest silnie odczuwalny w trakcie depilacji laserowej. Jeżeli więc jesteście w ciąży i zastanawiacie się nad taką formą depilacji – zdecydowanie odradzamy. Kobieta ciężarna nie powinna się narażać, tym bardziej z własnej woli, na tak duży stres i ból.
Ultradźwięki jako forma depilacji w ciąży
Ultradźwięki to niesamowicie skuteczna metoda pozbywania się niechcianego owłosienia. Zabieg ten można przeprowadzić jedynie w gabinecie kosmetycznym, jednak absolutnie nie polecamy Wam go wykonywać – mimo jego świetności i skuteczności – w ciąży. Zastosowane w tracie zabiegu ultradźwięki mogą być bowiem powodem przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej.
Depilator – tego urządzenia nie polecamy Wam w ciąży
Depilacja w ciąży przy pomocy klasycznego depilatora jest zabiegiem niewskazanym. Jest ona bolesna i powoduje stres w organizmie kobiety – szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miała ona do czynienia z takim gadżetem. Odpowiadając więc na pytanie czy polecamy Wam depilator w ciąży, odpowiadamy – nie, nie polecamy.
Co z depilacją przed porodem – czy należy się ogolić do porodu?
Zdania są podzielone. Większość położnych oraz lekarzy doradza depilację intymną przed porodem, ponieważ twierdzi, że duże owłosienie może przeszkadzać przy porodzie – jeśli doszłoby do ewentualnego szycia krocza. Są też tacy, którzy uważają, że włosy w miejscach intymnych to naturalna ochrona przed bakteriami i należy je pozostawić. Polecamy Wam skonsultowanie tej kwestii z lekarzem, który będzie odbierał Wasz poród i dostosowanie się do tego, co on zaleca.
Depilacja w ciąży – jak usunąć włosy z miejsc intymnych, kiedy brzuszek nam je zasłania?
Depilacja miejsc intymnych to nie lada wyzwanie, do którego najlepiej jest – naszym subiektywnym zdaniem – wykorzystać najprostsze urządzenie, tj. jednorazową maszynkę do golenia. Podczas golenia przyda Wam się również lusterko, ponieważ brzuch może ograniczać Wasze pole widzenia. Jeśli jesteście już na finiszu swojej ciąży poproście o pomoc męża, chłopaka, partnera.
Podsumowanie
Podsumowując, depilacja uciążliwego owłosienia w ciąży to aspekt, który jest dla kobiet bardzo ważny. Lubię one mieć piękne, zdrowe, zadbane i gładkie ciało. Depilacja w ciąży wymaga jednak od nas zmiany podejścia. Organizm kobiety zmienia się w tym czasie bardzo dynamicznie i na wiele rzeczy reaguje on zupełnie inaczej niż wcześniej, tj. przed ciążą. Jeśli więc jesteście w ciąży i szukacie komfortowej oraz bezpiecznej metody depilacji ciała – mamy nadzieję, że tym artykułem udało nam się pokierować Was na właściwą ścieżkę.