darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-05-30

Dlaczego stosuje się antyoksydanty w kosmetykach?

Dlaczego stosuje się antyoksydanty w kosmetykach?

Antyoksydanty, przeciwutleniacze, stres oksydacyjny... Czy nie masz wrażenia, że mówi się o tych pojęciach bardzo dużo, jednak rzadko kiedy tłumaczy się, czym one tak naprawdę są. A są to zjawiska, które dotyczą każdego z nas i to codziennie, dlatego warto zrozumieć znaczenie oraz ich oddziaływanie na organizm, w tym na skórę. Jak pewnie możesz się domyślać, nie wszystkie kosmetyki mówiące o swoich właściwościach antyoksydacyjnych są sobie równe. Dlatego warto wiedzieć, jakie składniki faktycznie oddziałują na neutralizację oksydantów, a także co możemy osiągnąć dzięki takim substancjom. W poniższym artykule odnajdziesz wytłumaczone pojęcia związane z antyoksydacją, a także dowiesz się, w jaki sposób na nią wpływać, dzięki diecie oraz pielęgnacji. Zostań z nami do końca artykułu!

Czym są wolne rodniki?

Zanim zaczniemy mówić o antyoksydacji oraz działaniach przeciwutleniających warto zacząć od podstaw. Dokładniej od tego, czym są wolne rodniki, bo to właśnie przeciw nim kierujemy swoje działania. Wolne rodniki, zwane inaczej oksydantami lub utleniaczami, są reaktywnymi formami tlenu, które zostały niesparowane. Oznacza to, iż atomy lub cząsteczki tego rodzaju będą dążyć do odnalezienia i przyłączenia swojej brakującej części, czyli elektronu. Pozyskiwanie elektronów ze sprawnych elementów prowadzi to poważnych uszkodzeń komórek.

Co warto zaznaczyć, powstawanie wolnych rodników jest procesem naturalnym, na który organizm posiada wypracowaną obronę. Jednak, aby ta obrona mogła zadziałać muszą zostać spełnione wręcz sielankowe warunki, których w obecnych czasach nie jesteśmy w stanie zrealizować. Mowa o odcięciu organizmu od zanieczyszczeń, stresu, używek, a także o zdrowym trybie życia, odpowiednio zbilansowanej diecie, wykonywaniu aktywności fizycznych, itd. Jeżeli nie jesteśmy w stanie w pełni realizować tych założeń, organizm potrzebuje pomocy w walce z wolnymi rodnikami. W tym miejscu wkraczają przeciwutleniacze, które mogą nam w tej nierównej walce pomóc.

Antyoksydanty – co to jest?

Kiedy wolne rodniki w najlepsze grasują po organizmie, czas wyciągnąć broń w postaci antyoksydantów. Inaczej są one nazywane przeciwutleniaczami. Antyoksydanty to chemiczne substancje naturalnego pochodzenia, które neutralizują niszczący wpływ oksydantów, a także hamują ich powstawanie. Jest to niezwykle ważne działanie, ponieważ wolne rodniki potrafią wyrządzić różne szkody w organizmie. Poszukując najbliższy sobie elektron mogą trafić na atomy białek, zamiast na atomy tlenu. Wówczas zostaje uszkodzona struktura białkowa, która z kolei może prowadzić do uszkodzenia błon komórkowych czy też DNA. Tak poważne zmiany mogą prowadzić do bardziej przyziemnych efektów, jak gorszy stan naskórka, po te naprawdę groźne, jak choroby np. nowotwory, miażdżyca, demencja, choroby narządów wewnętrznych, itd.

Antyoksydacyjne działanie przeciwutleniaczy polega na hamowaniu działania wolnych rodników, czyli niedopuszczaniu do powstawania reakcji utleniania w organizmie. Dzięki tym związkom chemicznym możemy zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz wielu chorobom, powodowanym działalnością wolnych rodników.

Antyoksydanty w diecie

O procesie antyoksydacji najczęściej słyszymy w kontekście kosmetyków oraz pielęgnacji, natomiast mało kiedy mówi się jak możemy wykorzystać działania antyoksydacyjne również w diecie. Należy jednak pamiętać, że antyoksydanty dostarczane w formie pożywienia czy suplementacji nie będą miały tak efektywnego działania na skórę. Dzieje się tak, ponieważ substancje dostarczane organizmowi są dystrybuowane na jego cały obszar, więc do samej skóry trafia ich niewiele. Jeżeli zależy nam na stricte działaniu pielęgnacyjnym antyoksydantów, warto je wkomponować w swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Jednak, jeżeli zależy nam na ich prozdrowotnym działaniom, wówczas lepiej zastosować naturalne przeciwutleniacze zawarte w pożywieniu.

Jeżeli nadal jest ci ciężko zrozumieć co to są antyoksydanty, być może wyróżnienie ich w składnikach naszego codziennego żywienia lepiej rozjaśni ci ten temat. Poniżej odnajdziesz spis tego, jakie spożywamy naturalne antyoksydanty, gdzie najwięcej się ich znajduje, a także jak one działają. Na początek warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje antyoksydantów, które spożywamy. Pierwsze z nich to przeciwutleniacze endogenne, czyli takie, które są wytwarzane samodzielnie przez organizm. Natomiast druga grupa to przeciwutleniacze egzogenne, czyli te które dostarczamy z zewnątrz np. w formie jedzenia czy też suplementacji. W poniższym opisie skupimy się przede wszystkich na przeciwutleniaczach egzogennych, ponieważ to na ich ilość możemy mieć wpływ.

Pewnie nie zaskoczy cię fakt, że najwięcej antyoksydantów odnajdziemy w owocach oraz warzywach, a przede wszystkim w tych, które możemy jeść na surowo. Tak naprawdę najłatwiejszym sposobem na dostarczanie sobie przeciwutleniaczy jest zróżnicowana dieta, bogata w owoce i warzywa, ponieważ ich duża ilość sama w sobie wystarcza do uchronienia nas przed stresem oksydacyjnym. Jeden z najpopularniejszych przeciwutleniaczy, jakie możemy sobie dostarczać to witaminy, a dokładniej witamina C, A, E. W przypadku pierwszej z nich, warto spożywać dużo cytrusów, dzikiej róży, natki pietruszki czy też papryki. Witamina C nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale również wspomaga ogólną regenerację skóry oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Następna z witamin znajduje się najczęściej w żółtych owocach oraz warzywach, ale również co ciekawe w nabiale i żółtkach jajek. Ostatnia, czyli witamina E, posiada swoje źródło w orzechach, pełnoziarnistych produktach, ale również w szpinaku oraz mango. Nie bez powodu jest ona nazywana witaminą młodości, ponieważ zapewnia skórze kompleksowe działanie utrzymujące ją świetnej kondycji.

Oprócz witamin, warto również poszukiwać takich składników, jak beta-karoten, luteina, cynk, flawonoidy, kwas alfa-liponowy, selen, polifenole, luteina oraz likopen. Lista naturalnych antyoksydantów tak naprawdę nie ma końca. Dlatego wystarczy zdrowa i zbilansowana dieta, aby bez problemu dostarczać organizmowi ich odpowiednią ilość, która skutecznie zwalczy działalność wolnych rodników.

Antyoksydanty w kosmetykach – przykłady

Poszukując idealnego kosmetyku o działaniu przeciw utleniającym, warto wiedzieć, jakie są najsilniejsze antyoksydanty, które możemy spotkać w produktach pielęgnacyjnych. Pierwsze z nich to polifenole, które hamują produkcję wolnych rodników, a także w zależności od tego w jakiej występują w formie, mogą również wykazywać inne działania pielęgnacyjne. Inną z równie ogromnych grup związków antyoksydacyjnych są karotenoidy. Dzięki ich działaniu zobaczysz takie efekty jak zmniejszenie widoczności przebarwień, regenerowanie skóry, przywrócenie naturalnej bariery hydrolipidowej, a także zyskasz ochronę przeciw fotostarzeniu. Inne substancje, jakie możesz spotkać w kosmetykach, to koenzym Q10, glutation, witamina C, A, E, kwas liponowy, białka enzymatyczne, różnorodne ekstrakty roślinne np. z winogron, z miłorzębu japońskiego, herbaty Matcha.

Jednak, jak antyoksydanty w kosmetykach wyglądają w praktyce? Poniżej odnajdziesz kilka przykładów wartych uwagi poleceń!

Polecane

pixelpixel