darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-03-07

Dlaczego włosy się elektryzują i jak zapanować nad elektryzowaniem fryzury?

Dlaczego włosy się elektryzują i jak zapanować nad elektryzowaniem fryzury?

Kiedy tylko zaczynają się pierwsze przymrozki i ochłodzenia od razu wyciągamy z szaf najcieplejsze ubrania. Wełniane swetry, golfy, grube czapki, bluzy… Ubrania te z pewnością sprawią, że w zimie nie zmarzniemy, jednak mogą one też przynieść inny skutek. Pewnie nieraz zdarzyło ci się zakładać któreś z nich i po chwili ujrzeć otoczkę wokół głowy, stworzoną z zelektryzowanych włosów. Niestety to druga strona medalu ciepłych, zimowych ubrań. Co ciekawe, nie tylko one wpływają na elektryzowanie się włosów. O tym skąd ono pochodzi oraz jak sobie z nim radzić, dowiesz się poniżej!

Skąd bierze się elektryzowanie włosów?

W czasie tarcia o różnorodne materiały nasze włosy zaczynają się elektryzować i unosić. W tym momencie zachodzi proces wzajemnego odpychania się takich samych jonów, które są na włosach oraz na danej powierzchni. W momencie, kiedy jest równowaga jonów dodatnich oraz ujemnych włosy nie elektryzują się. Elektryzujące się włosy najczęściej spotykamy w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to właśnie w nim nosimy najwięcej swetrów, golfów, szalików i czapek.

Jednak o sile elektryzowania decyduje nie tylko przewaga danych jonów. Bardzo ważne, aby pamiętać, że braki w nawilżeniu włosów potęgują podatność na elektryzowanie się. To szczególnie duży problem w czasie jesienno-zimowym. W okresie tym włosy są narażone na styczność z różnorodnymi materiałami sztucznymi, zimnem, suchym powietrzem, częstymi zmianami temperatur. Są to jedne z czynników, powodujących nadmierne wysuszanie się włosów. Na braki w nawilżeniu może również wpływać nieodpowiedni tryb życia, zła dieta, a także nieprawidłowo dobrana pielęgnacja do danego typu włosa oraz jego obecnej kondycji. Ważne, abyśmy zawsze obserwowali włosy i patrzyli na ich reakcję oraz obecny stan. Być może stają się one przesuszone w czasie silnego wiatru, a innym razem źle zadziałał na nie nowy kosmetyk. Warto zawsze mieć na uwadze czynniki tego typu, aby móc im szybko zaradzić. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia włosów przez cały rok, możemy skutecznie pozbyć się problemu elektryzowania się kosmyków!

Sposoby na elektryzujące się włosy

Wspomnianą już, złotą radą na elektryzowanie się włosów jest dbanie o ich regularne nawilżanie oraz utrzymywanie go na odpowiednim poziomie. Najłatwiej to osiągnąć poprzez pielęgnację dopasowaną do obecnej kondycji włosa oraz jego typu. Dlatego najprościej odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały to dbać o nie! Możemy wyróżnić trzy podstawowe sposoby na intensywne nawilżenie włosów wkomponowane w codzienną pielęgnację, poznajmy je!

Podstawa, czyli mycie i odżywianie

Każde mycie włosów powinno zawierać nie tylko oczyszczanie szamponem, ale również nawilżanie i odżywianie ich poprzez nałożenie odżywki lub maski. W przypadku problemu elektryzowania się włosów warto najpierw wybrać produkt odpowiedni do danego typu włosa np. farbowanego, kręconego, podatnego na przesuszanie. W stosunku do tego poszukujemy produktu nawilżającego. Jednymi z najbardziej uniwersalnych produktów, są kosmetyki przeznaczone do włosów przesuszonych, zniszczonych oraz łamliwych. Ich dobrym przykładem jest odżywka do włosów Bielenda 100% Pure Vegan. Zawiera ona silnie regenerujące składniki aktywne takie, jak mleczko kokosowe, masło karite oraz skrzyp polny. Jeżeli poszukujesz czegoś mocniejszego polecamy odżywienie w formie maski, przykładowo od marki KALLOS w wersji ALEO VERA. Jest to maska regenerująco-nawilżająca, która dzięki ekstraktowi aloe vera sprawia, że włosy stają się lśniące, odżywione i łatwo się rozczesują. W przypadku włosów kręconych oraz farbowanych warto dobierać produkty do porowatości włosów. Marka, która skupia się na dopasowaniu kosmetyków do porowatości to polska marka Anwen.

Trochę więcej, czyli metoda OMO

Innym sposobem na to, co na elektryzujące się włosy można zaradzić to stosowanie metody dogłębnie nawilżającej kosmyki, jaką jest metoda OMO. Polega ona na rozszerzonym myciu włosów: najpierw nakładamy odżywkę, następnie myjemy włosy i potem nakładamy kolejną odżywkę. Dzięki takiej kolejności zabezpieczamy włosy przez nadmiernym wysuszeniem, do jakiego niekiedy dochodzi w trakcie mycia szamponem. Na początek zastosuj lekką odżywkę, którą nałożysz na całą długość włosów oraz na skórę głowy. W okresie jesienno-zimowym warto zastosować produkt przeciw wypadaniu włosów. Następnie umyj skórę głowy delikatnym szamponem, polecamy szampon NACOMI wzbogacony regenerującą keratyną oraz olejem awokado. Ostatni produkt, czyli maska, nałóż na całą długość włosów. Kosmetyk ten może mieć bogatszą formułę, aby dociążył włosy i skutecznie ochronił je przez elektryzowaniem. Warto zastosować maskę, która dodatkowo posiada działanie antystatyczne, jak np. maska z keratyną od marki Fanola Keraterm.

Rozszerzenie, czyli olejowanie

Przy wyjątkowo suchych i łamliwych włosach warto wdrożyć do pielęgnacji olejowanie. Jest to metoda, która dogłębnie nawilży włosy, dzięki czemu zmniejszy się ich podatność na elektryzowanie. Olejowanie najlepiej wykonywać na kilka godzin przed myciem włosów, a olej trzymać w zależności od potrzeb włosów. Oleje, które szczególnie dobrze zadziałają na włosy to olej arganowy, olej jojobaolej ze słodkich migdałów oraz olej z pestek winogron.

Proste zmiany na elektryzujące się włosy

Nie wszystkie metody na elektryzowanie się włosów muszą być wymagające. Niekiedy są one bardzo proste i wymagają one od nas jedynie zmiany codziennych  nawyków! Pierwszym z nich dotyczy bardzo często zadawanego pytania - dlaczego włosy się elektryzują po prostowaniu? Podobnie dzieje się w przypadku suszenia włosów. Stylizacja ciepłem powoduje naruszenie struktury włosów, a przy tych bardziej podatnych nawet ich wysuszenie. Włosy z brakami w nawilżeniu łatwiej się elektryzują, stąd pochodzi elektryzowanie się włosów prostowanych oraz suszonych ciepłem. Lepszym rozwiązaniem na czas jesienno-zimowy jest wybór suszenia zimnym powietrzem. Dodatkowo, jeżeli nie możemy zrezygnować z prostowania włosów, warto stosować produkty do termoochrony. Nakładanie ich to niezwykle prosta sprawa – wystarczy nałożyć kosmetyk przed zastosowaniem ciepła. Polecamy termoochronne mleczko do włosów od Marion lub spray do włosów Joanna.

Innym, równie prostym rozwiązaniem, jest wprowadzenie do swojej pielęgnacji  i stylizacji włosów produktów o działaniu antystatycznym. Są to kosmetyki dedykowane do włosów podatnych na elektryzowanie się, dzięki którym zostaje ono zneutralizowane. Wśród tej kategorii produktowej odnajdziesz szampony, odżywkispecjalistyczne spraye oraz maski. Kolejnym krokiem, jaki możesz podjąć w walce o nieelektryzujące się włosy, jest zmiana szczotki do włosów. Wszelkie szczotki wykonane z plastiku i innych tworzyw sztucznych potęgują elektryzowanie się. Warto je wymieniać na szczotki stworzone z naturalnych materiałów, np. szczotka marki Donegal z naturalnym włosiem.

Przy dużych problemach z elektryzowaniem należy również rozeznać się, z jakich materiałów są wykonane nasze zimowe ubrania. Jeżeli mamy taką możliwość, lepiej wybierać te z naturalnych materiałów jak bawełna, wełna, wiskoza. Są to tkaniny nie powodujące elektryzowania się włosów. Pamiętajmy, że zastosowanie wszystkich powyższych zasad może nie być skuteczne, jeżeli nasze włosy mają styczność przez cały dzień z materiałami powodującymi ich niszczenie i elektryzowanie. Jeżeli chcemy założyć sweter z akrylu, poliestru lub innego sztucznego materiału, warto na ten dzień związać włosy bądź użyć większej dawki lakieru do włosów.  

Polecane

pixelpixel