Eksfoliacja – co to jest, wskazania i przeciwwskazania do eksfoliacji
Co oznacza skomplikowanie brzmiący termin kosmetyczny, czyli eksfoliacja? Jeśli wydaje Ci się, że nie wiesz i że nigdy nie miałeś lub nie miałaś z eksfoliacją do czynienia, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Otóż okazuje się, że eksfoliacja oznacza złuszczanie naskórka, czyli popularny peeling. Wykonując eksfoliację pozbywamy się z powierzchni skóry zrogowaciałego naskórka, zmniejszamy widoczność blizn i przebarwień, a także poprawiamy ogólną kondycję skóry na twarzy i ciele. Regularne wykonywanie eksfoliacji na naszej twarzy sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne, a skóra wygląda na dużo młodszą, gładszą, promienną.
Eksfoliacja i jej rodzaje
Branża beauty oferuje nam eksfoliację różnego rodzaju. Peelingi, jakie możemy zafundować naszej cerze, dzielimy na:
- peelingi chemiczne, czyli enzymatyczne i te wykonywane na bazie kwasów AHA, BHA, PHA, TCA
- peelingi mechaniczne: drobnoziarniste, gruboziarniste, kawitacyjne, mikrodermabrazja
- peelingi fizyczne wykorzystujące np. rękawicę do masażu lub szczotkę
- peelingi mieszane, czyli np. połączenie peelingu mechanicznego z rękawicą do masażu
Warto wspomnieć również o podziale peelingów ze względu na głębokość warstw, na które one oddziałują. Ten podział wyróżnia peelingi bardzo powierzchniowe, powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie.
Kto może i kto powinien zdecydować się na eksfoliację?
Każdy! To, że na powierzchni naszej skóry gromadzi się martwy naskórek, jest absolutnie normalne. Naszym zadaniem jest pozbycie się go, np. przy pomocy eksfoliacji. Pozbywając się zrogowaciałego naskórka otwieramy ujścia mieszków włosowych, w których nie tworzą się nowe zaskórniki i zmiany zapalne. Regularne peelingowanie skóry sprawia, że jest ona w zdecydowanie lepszej kondycji – oczywiście, jeśli dobierzemy typ, częstotliwość i intensywność peelingu do potrzeb i rodzaju naszej cery.
WAŻNE! Peelingu na twarz nie stosujemy częściej niż dwa razy w tygodniu!
Efekty eksfoliacji kwasami
Eksfoliacja kwasowa ma wielu fanów, co absolutnie nas nie dziwi. Efekty jej stosowania są fenomenalne. Wykonując kwasowy peeling twarzy możecie spodziewać się, że:
- pory na nosie, czole i brodzie będą dużo mniej widoczne
- cera będzie świetlista, pełna życia i energii
- problem z trądzikiem będzie ograniczony
- aplikowane w serum, kremach i innych odżywczych oraz nawilżających kosmetykach składniki aktywne będą lepiej wchłaniać się w skórę
- drobne zmarszczki będą mniej widoczne, a cera stanie się gładsza
- koloryt skóry będzie wyrównany, blizny i przebarwienia nie będą tak widoczne jak wcześniej.
Kto powinien zrezygnować z eksfoliacji kwasami?
Eksfoliacja kwasami AHA, BHA lub PHA niestety nie jest wskazana u osób:
- ciężarnych
- w połogu
- karmiących
- cierpiących na nowotwór
- z alergiami skórnymi
- będących w trakcie doustnej terapii retionoidami
- z naczyniakami
- z grzybicą
- z łuszczycą
- z bielactwem
- podczas chemioterapii
- które niedawno wykonywały depilację laserową
- z egzemą
- z aktywnym, ciężkim trądzikiem, który wymaga konsultacji z lekarzem.
SPRAWDŹ: Pielęgnacja kwasami - peeling chemiczny czy to bezpieczne?
Eksfoliacja w domu – najlepsze peelingi do twarzy
TOP3 peelingi do mechanicznej eksfoliacji skóry twarzy
- Wielozadaniowy peeling drobnoziarnisty do twarzy Vis Plantis Gift Of Nature to delikatny peeling, który jako substancję ścierającą stosuje pestki żurawiny. W jego składzie znajdziecie też zwężającą rozszerzone pory białą glinkę. Jeśli szukacie skutecznego, mało agresywnego peelingu o lekko kwaskowatym, ale słodkim zapachu, ten będzie najlepszym wyborem!
- NIVEA Rice Scrub Purify Peeling ryżowy z Bio Aloesem to łatwo dostępny peeling popularnej marki, który złuszcza, oczyszcza i matowi. Wykorzystana w nim substancja złuszczająca jest w 100% naturalna, co z pewnością będzie dla części z Was istotne. Delikatny zapach, atrakcyjna cena, świetne działanie – musicie się w niego zaopatrzyć!
- Peeling drobnoziarnisty Algi i Minerały Morskie od Perfecty to wygładzający, nawilżający i odblokowujący zatkane pory kosmetyk, który ma w swoim składzie kojący i łagodzący ewentualne podrażnienia d-panthenol. Ten wydajny, skuteczny i pachnący świeżością kosmetyk do mechanicznej eksfoliacji kupicie w naszej drogerii już za niespełna 20 złotych. Takiej okazji szkoda nie wykorzystać! Wasza skóra będzie Wam za to dozgonnie wdzięczna!
Eksfoliacja kwasowa – TOP3 produkty do użytku domowego
1. Eveline Glycol Therapy 10% Kwasowa Kuracja peelingująca to produkt, który bardzo dobrze złuszcza zrogowaciały naskórek. Stosując go regularnie zauważycie, że drobne zmarszczki są spłycone, niedoskonałości pojawiają się zdecydowanie rzadziej, a stare blizny i przebarwienia pojaśniały. W składzie tego kosmetyku do kwasowej eksfoliacji jest kwas glikolowy oraz kwas salicylowy. My jesteśmy zauroczeni efektami, jakie daje ten produkt. Gwarantujemy – Wy też będziecie.
2. Redukujący pierwsze oznaki starzenia peeling kwasowy z 15% kwasem migdałowym marki AVA to produkt dedykowany skórze problematycznej, dojrzewającej, trądzikowej. Może być stosowany przez 365 dni w roku, ponieważ nie działa fotouczulająco. Mimo to, podczas terapii tym peelingiem, należy codziennie aplikować na buzię krem z odpowiednio wysokim filtrem SPF. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą poczuć solidne oczyszczenie i wygładzenie skóry. Efekty stosowania tego peelingu widoczne są już po pierwszej aplikacji.
3. VeoliBotanica Peeling kwasowy MATCHA POWER PEEL to wysokiej jakości kompozycja kwasów owocowych oraz enzymu z ananasa. W składzie produktu marki VeoliBotanica są również kwasy PHA i BHA. To prawdziwa bomba peelingująca, która usunie z powierzchni twarzy cały martwy naskórek, przygotowując ją tym samym na przyjęcie cennych składników z aplikowanego po peelingu kremu do twarzy. Pierwsze efekty stosowania tego kosmetyku zauważycie już po pierwszym nałożeniu. Po 2 tygodniach regularnego stosowania peelingu kwasowego Matcha Power Peel Wasza skóra będzie ujednolicona, a produkcja sebum uregulowana. Po miesiącu zauważycie, że przebarwienia, które do tej pory spędzały wam sen z powiek, zniknęły!
TOP3 enzymatyczne peelingi do twarzy:
1. Olejkowy peeling enzymatyczny Eveline Glycol Therapy 2%, czyli genialnej jakości peeling dostępny w bardzo przystępnej cenie. Skóra jest po nim bardziej elastyczna, gładka, miękka. Martwy naskórek jest usunięty, koloryt bardziej jednolity, a ogólna kondycja skóry na twarzy dużo lepsza. Przyjemna konsystencja, wysoka wydajność, piękny zapach – nie mamy wątpliwości, że ten kosmetyk przypadnie Wam do gustu!
2. Peeling enzymatyczny 3 enzymy z asortymentu marki Tołpa to rozsławiony już kosmetyk do eksfoliacji enzymatycznej. Działa bez pocierania i tarcia. Wystarczy, że zaaplikujecie go na skórę i zostawicie na kilkanaście minut. Magia zadzieje się sama! Po zabiegu tym kosmetykiem skóra będzie nawilżona, zaskórniki mniej widoczne, a zrogowaciały naskórek odejdzie w niepamięć. Jeśli jakimś cudem nie znacie jeszcze tego kosmetyku, najwyższy czas to zmienić.
3. Bielenda Professional TOTAL Lifting PPV+ Aktywny Peeling enzymatyczny do twarzy to kolejny z naszych faworytów, jeśli chodzi o kosmetyki do enzymatycznej eksfoliacji. W jego składzie znajdziecie m.in. trehalozę oraz betainę. Jeżeli poszukujecie najlepszego peelingu dedykowanego cerze dojrzałej, jesteśmy pewni, że ten Was w sobie rozkocha. Duża pojemność, wygodne opakowanie z pompką i fenomenalne działanie. Czy może być lepiej?
Kawitacja w domowym zaciszu
Kawitacja to kolejna z form eksfoliacji, którą również możecie wykonać w zaciszu domowej łazienki. Aby ją wykonać potrzebujecie specjalnego urządzenia, którego koszt to około 200 do 300 złotych. Kawitacja polega na przesuwaniu po skórze specjalną głowicą. Zabieg peelingu kawitacyjnego nie jest inwazyjny, a przynosi zauważalne efekty. Przed wykonaniem takiego zabiegu dokładnie oczyszczamy twarz, następnie wykonujemy kawitację (w taki sposób jak na opakowaniu urządzenia wyjaśnia producent), a w kolejnym kroku tonizujemy skórę i aplikujemy na nią serum oraz krem.
Podsumowanie
Podsumowując, eksfoliacja skóry, czyli jej złuszczanie jest zabiegiem, który powinien znaleźć się w pielęgnacyjnej rutynie każdego i każdej z nas. Ważne jest, aby wykonując taki zabieg, dopasować jego typ oraz intensywność do potrzeb oraz stanu nasze skóry. Wykonując zabieg regularnie i w pełni bezpiecznie, możecie mieć pewność, że Wasza cera będzie bardziej gładka, odżywiona, widocznie zdrowsza i po prostu piękniejsza.