darmowa dostawa od 150,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-08-10

Farbowanie włosów w ciąży – czy jest bezpieczne?

Farbowanie włosów w ciąży – czy jest bezpieczne?

Wiele kobiet, będących w ciąży, zastanawia się, czy farbowanie włosów jest dla nich bezpieczne. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat. Omówimy bezpieczeństwo używania farb do włosów podczas ciąży, wyjaśnimy wpływ amoniaku na ciężarne kobiety oraz podpowiemy, w którym trymestrze najlepiej przeprowadzić zabieg. Przedstawimy też alternatywne opcje dla farbowania włosów, takie jak hennowanie czy stosowanie naturalnych środków.

Czy farby do włosów są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Zastanawiasz się czy koloryzacja włosów w ciąży jest bezpieczna w czasie ciąży? Niektórzy eksperci wyrażają swoje obawy w stosunku do tego, mimo że badania prowadzone nad trwałymi farbami do włosów nie wykazały poważnych zagrożeń dla zdrowia ciężarnych. Istnieją przypuszczenia, że niektóre substancje zawarte w farbach do włosów mogą być szkodliwe dla płodu. Dotychczas jednak przeprowadzone badania nie potwierdziły jednoznacznie, że farbowanie włosów w okresie ciąży może wpłynąć na rozwój dziecka.

Mimo braku jednoznacznych dowodów, warto jednak zachować ostrożność i unikać zabiegów kosmetycznych, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo kobiety oraz rozwijającego się dziecka. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Amoniak a ciąża – czy ten składnik farb do włosów jest szkodliwy dla ciężarnych?

Amoniak jest jednym z podstawowych składników większości farb do włosów. Jego zadaniem jest otwarcie łusek włosa, dzięki czemu pigmenty mogą penetrować we wnętrze. Chociaż amoniak jest substancją o silnych właściwościach drażniących, to jednak jego stężenie w farbach do włosów jest zwykle niewielkie.

Wpływ amoniaku na zdrowie ciężarnej kobiety i jej dziecka może zależeć od indywidualnej wrażliwości. Mimo, że farba z amoniakiem zawiera jego śladowe ilości, to jego opary mogą przenikać do organizmu matki, zarówno podczas wdychania farby, jak i po zetknięciu ze skórą głowy. W związku z tym nie zaleca się farbowania włosów od skóry głowy farbą zawierającą amoniak w pierwszym trymestrze ciąży. Przed zdecydowaniem się na farbowanie włosów przy użyciu amoniaku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i zachować wszelkie środki ostrożności.

Doskonałą alternatywą są farby do włosów bez amoniaku, stworzone specjalnie dla osób nadwrażliwych na ten składnik.

Czy można farbować włosy w pierwszym trymestrze?

Pierwszy trymestr ciąży to okres wczesnej ciąży, w którym zachodzą najważniejsze procesy rozwojowe płodu, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Jest to tak zwany okres ochronny, w związku z tym profilaktycznie zaleca się poczekać z wszelkimi zabiegami kosmetycznymi do drugiego trymestru ciąży.

Jest to oczywiście indywidualna decyzja, jednak warto zasięgnąć opinie lekarza przed przeprowadzeniem zabiegu farbowania włosów. Mimo wszystko warto rozważyć stosowanie farb bez amoniaku lub tych wykonanych naturalnych substancji.

W którym trymestrze ciąży można wykonać koloryzację włosów?

Nie zaleca się farbowania włosów, jak również wykonywania innych zabiegów kosmetycznych, w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży rozwój płodu jest już w znacznie mniejszym stopniu narażony na niekorzystne zmiany w organizmie matki. W związku z tym zaleca się, by farbowanie włosów wykonywać po skończonym 3 miesiącu ciąży.

Jakimi farbami farbować włosy w ciąży?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się jakie farby są najbezpieczniejsze dla zdrowia, jednocześnie dając satysfakcjonujący efekt na włosach. Okazuje się, że najlepszym wyborem będą farby do włosów wykonane na bazie roślinnej, ziołowej lub henny. Zawierają naturalne składniki, dzięki czemu są mniej agresywne dla włosów i skóry głowy. Przykładem tego rodzaju farb są te zawierające między innymi olejek jojoba, masło shea czy wyciąg z rumianku.

Farby do włosów dla przyszłych mam nie powinny zawierać toksycznych substancji, w szczególności amoniaku. 

Hennowanie włosów w ciąży – czy to lepszy wybór niż farbowanie?

Henna świetnie sprawdza się jako naturalna farba do włosów. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, by stosować tylko czystą, naturalną hennę bez dodatków chemicznych. Hennowanie może być przeprowadzone w salonie fryzjerskim lub samodzielnie w domu. Warto jednak pamiętać, że rezultaty hennowania mogą być trudniejsze do przewidzenia, niż przy tradycyjnym farbowaniu. Jeżeli planujesz farbować włosy u nasady głowy, to przed wykonaniem henny włosów, pamiętaj aby wykonać test alergiczny aby upewnić się, że nie dojdzie do uczulenia.

Farby roślinne do włosów – alternatywa dla amoniaku

Ciąża a farbowanie włosów – które preparaty  do farbowania są bezpieczne? Do bardziej popularnych i bezpiecznych rozwiązań dla ciężarnych można zaliczyć farby na bazie roślin. Przykładem są farby z henną, lawsonią, czy indygo. Są one wolne od chemikalii, a jednocześnie skutecznie pokrywają siwe włosy. Poniżej kilka zalet naturalnych farb roślinnych:

  • Zawierają naturalne barwniki, często pozyskiwane z roślin, co oznacza, że nie są sztucznie syntetyzowane.
  • Nie zawierają czystego amoniaku, co pomaga uniknąć szkodliwego działania tej substancji na włosy.
  • Są łagodniejsze, delikatniejsze i mniej agresywne dla włosów w porównaniu do tradycyjnych farb, co przyczynia się do lepszego zachowania ich kondycji.
  • Działają łagodnie na skórę głowy, nie powodując podrażnień ani reakcji alergicznych. Podkreślają koloryzację typu "ton w ton", co oznacza, że nadają subtelne, naturalne zmiany koloru włosów.
  • idealne dla kobiet w ciąży, które pragną subtelnej zmiany koloru włosów, jednocześnie unikając szkodliwych substancji.
  • Ze względu na swoje naturalne składniki, są mało prawdopodobne, że wywołają reakcje alergiczne u użytkowników.

Co z rozjaśnianiem? Czy rozjaśniacz do włosów jest bezpieczny dla ciężarnej?

Rozjaśniacz do włosów może zawierać większą ilość silnych substancji chemicznych, niż farby do włosów. Warto więc unikać rozjaśniania włosów w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Jeśli koniecznie chcesz rozjaśnić włosy, warto zwrócić się do fryzjera o odpowiednie preparaty pozbawione substancji utleniających, aby nie zaszkodzić dziecku.

Czy farbowanie włosów w trakcie karmienia piersią jest bezpieczne?

Oczywiście, można farbować włosy podczas karmienia piersią, ponieważ składniki farby nie wpływają na jakość pokarmu matki ani na zdrowie dziecka. Warto jednak wziąć pod uwagę, że z uwagi na zmiany hormonalne, włosy często są osłabione w okresie karmienia, mogą być matowe, łamać się, rozdwajać i wypadać w nadmiernych ilościach. W związku z tym, warto dokładnie rozważyć, czy to na pewno odpowiedni moment na farbowanie włosów, ponieważ może spowodować dalsze uszkodzenia i wypadanie włosów. Jeżeli jednak zdecydujesz się na koloryzację, to upewnij się, że farba nie posiada w składzie amoniaku lub innych szkodliwych składników. 

Podsumowując, zarówno podczas karmienia piersią, jak i w trakcie ciąży można farbować włosy. Zabieg ten jest bezpieczny jeżeli przestrzega się podstawowych zasad ostrożności podczas farbowania włosów oraz stosuje odpowiednie preparaty na bazie naturalnych składników. Natomiast jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości to warto zasięgnąć rady lekarza i wybrać sposób zabiegu, który będzie komfortowy dla przyszłej mamy.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 4049 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-19
Wszystko ok
2024-11-18
Polecam
pixelpixel