Hydrolaty: rodzaje i właściwości
Hydrolaty zwane również wodami kwiatowymi to produkty uboczne powstające podczas produkcji olejków eterycznych, które wykazują wiele cennych dla urody właściwości, dlatego też warto je włączyć do codziennej pielęgnacji skóry. Hydrolaty wspomagają leczenie niewielkich zmian, a także pomagają łagodzić stany zapalne skóry, przez co stanowią idealny zamiennik toników oraz mgiełek do twarzy. W wielu sklepach z półproduktami kosmetycznymi dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów hydrolatów, które różnią się między sobą zapachem oraz właściwościami, dlatego też warto przyjrzeć im się nieco bliżej.
Hydrolat lawendowy
To najbardziej uniwersalny z wszystkich hydrolatów, ponieważ może być stosowany przez posiadaczki każdego rodzaju cery. Hydrolat z kwiatów lawendy wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące, dzięki czemu pomaga zmniejszyć obrzęki, a także przyspiesza regenerację naskórka. Skóra po użyciu hydrolatu staje się promienna i pełna blasku, gdyż ulega poprawie jej ukrwienie. Hydrolat lawendowy polecany jest do stosowania nie tylko na skórę twarzy, ale również na włosy, ponieważ ochrania je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wzmacnia włosy od cebulki aż po same końce, a także pomaga załagodzić pojawiające się na skórze głowy podrażnienia.
Hydrolat z drzewa herbacianego
Działa na skórę podobnie jak olejek z drzewa herbacianego a otrzymywany jest w procesie destylacji gałązek drzewa rosnącego od setek lat w okolicach Chin. Hydrolat z drzewa herbacianego wykazuje silne właściwości antyseptyczne i polecany jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, ponieważ pomaga ograniczyć pracę gruczołów łojowych, a także bardzo dobrze oczyszcza skórę z wszelkich niedoskonałości. Zapobiega powstawaniu zakażeń, regeneruje skórę oraz działa na skórę przeciwświądowo. Można go z powodzeniem stosować zamiast toniku, jednak sprawdza się również idealnie jako dodatek do kremów i oczyszczających maseczek.
Hydrolat z kwiatów lipy
Hydrolat lipowy pomaga redukować skórne zaczerwienienia, łagodzi pojawiające się na skórze podrażnienia oraz stany zapalne, dzięki czemu powinny po niego sięgać w szczególności osoby posiadające skórę suchą, wrażliwą, naczynkową oraz atopową. Dzięki swoim łagodzącym właściwościom hydrolat z kwiatów lipy może być stosowany z powodzeniem po depilacji i kąpieli słonecznej, ponieważ pomaga uśmierzyć pieczenie, a także przeciwdziała obrzękom i przyspiesza gojenie się ran. Hydrolat z kwiatów lipy sprawdza się idealnie nie tylko na skórze, ale również na włosach, ponieważ dodaje im blasku i sprawia, że są elastyczne i niezwykle przyjemne w dotyku.
Hydrolat z kwiatów pomarańczy
Po hydrolat z kwiatów pomarańczy mogą sięgać posiadaczki nie tylko skóry trądzikowej, tłustej oraz wrażliwej, ale przede wszystkim tej dojrzałej, ponieważ pomaga zahamować rozpad kolagenu, czyli substancji, która zapewnia skórze jędrność oraz młody wygląd. Hydrolat z kwiatów pomarańczy posiada szereg cennych dla urody właściwości, ponieważ pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum, minimalizuje widoczność zaczerwienień, regeneruje naskórek, pomaga wyeliminować skórne niedoskonałości, a także działa na skórę ściągająco i antybakteryjnie. W jaki jednak sposób należy używać hydrolatu z kwiatów pomarańczy? Zarówno solo, jak i w różnych mieszankach. Bardzo dobrze sprawdza się jako codzienny tonik do twarzy lub mgiełka do ciała, jednak można go również dodawać w określonych ilościach do szamponów, kremów do twarzy, maseczek oraz peelingów.
Hydrolat z oczaru wirginijskiego
Hydrolat oczarowy pozyskuje się zarówno z liści, jak i kory niewielkiego krzewu pochodzącego z terenów Ameryki Północnej, skąd dotarł również do Polski, jednak uprawiany jest głównie w parkach oraz ogrodach. Hydrolat oczarowy z uwagi na właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne polecany jest do pielęgnacji nie tylko skóry tłustej, mieszanej, i trądzikowej, ale również zaczerwienionej i podrażnionej. Regularne stosowanie hydrolatu oczarowego pomaga wyregulować wydzielanie sebum, wzmacnia i zwęża naczynka, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, a także regeneruje podrażnioną skórę. Można go z powodzeniem stosować nie tylko do przemywania skóry, ale również do przygotowywania naturalnych kremów, peelingów oraz maseczek na twarz.
Hydrolat z kocanki
Kocanka to niewielki krzew posiadający przepiękne żółte kwiaty, z których pozyskiwany jest hydrolat, który przeznaczony jest w szczególności do pielęgnacji cery naczynkowej, ponieważ pomaga obkurczyć naczynia krwionośne, przyczyniając się tym samym do redukcji widoczności nie tylko naczynek, ale również siniaków i niewielkich krwiaków. W przypadku niewielkich zranień pomaga zahamować krwawienie i uśmierza nieprzyjemny ból. Dzięki silnym właściwościom regeneracyjnym wspomaga gojenie oraz zabliźnianie ran, minimalizuje proces tworzenia się ran, a także redukuje widoczność rozstępów i blizn. Oprócz tego pomaga zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry, dlatego też kobiety posiadające skórę dojrzałą oraz skłonną do powstawania zmarszczek powinny hydrolat z kwiatów kocanki wprowadzić do codziennej pielęgnacji cery.
Hydrolat różany
Hydrolat różany nazywany jest również wodą różaną i najczęściej uzyskuje się go z kwiatów róży damasceńskiej. Może być z powodzeniem stosowany przez osoby posiadające zarówno skórę tłustą i trądzikową, jak i suchą oraz skłonną do różnego rodzaju podrażnień. Hydrolat różany wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, wspomaga proces gojenia się ran, a także przyczynia się do wygładzenia i uelastycznienia skóry. Dzięki swojemu łagodnemu działaniu pomaga zredukować widoczność skórnych zaczerwienień, ponieważ przyczynia się do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych. Hydrolat z kwiatów róży może być stosowany na twarz zamiast toniku, jednak można go również dodawać do przygotowywanych w domu z półproduktów kosmetycznych kremów, odżywek, szamponów lub maseczek. Z uwagi na fakt, iż hydrolat różany ma bardzo przyjemny zapach, pomaga ukoić skołatane nerwy, dlatego też od czasu do czasu warto delektować się przepięknym zapachem tego produktu.
Hydrolat rumiankowy
Rumianek działa na skórę antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz regenerująco, dlatego też po hydrolat z jego kwiatów mogą sięgać posiadaczki zarówno skóry suchej i wrażliwej, jak i tłustej oraz mieszanej. Hydrolat rumiankowy pomaga nawilżyć skórę, co przyczynia się do likwidacji jej szorstkości, jednak bardzo dobrze radzi sobie również z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, przez co pomaga zminimalizować widoczność skórnych niedoskonałości takich jak np. zaskórniki oraz wypryski.
Hydrolat z mięty pieprzowej
Przeznaczony jest dla kobiet posiadających cerę tłustą, mieszaną oraz trądzikową, ponieważ działa antybakteryjnie i pomaga przywrócić skórze odpowiednie pH. Pomaga załagodzić różnego rodzaju podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza widoczność porów oraz działa na skórę tonizująco i odświeżająco. Znajdujące się w jego składzie flawonoidy wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, jednak bardzo dobrze radzą sobie również z podrażnieniami po depilacji, a także osłabionymi włosami.
Hydrolat bławatkowy
Skóra sucha, podrażniona i wrażliwa potrzebuje bardzo delikatnych kosmetyków, które będą działały na nią łagodząco oraz przeciwzapalnie. Idealnie w tym przypadku sprawdza się hydrolat bławatkowy, który działa na skórę przeciwobrzękowo, antyseptycznie, ściągająco oraz antyseptycznie. Hydrolat bławatkowy jako jeden z nielicznych wskazany jest do pielęgnacji cienkiej skóry wokół oczu, ponieważ pomaga zminimalizować widoczność worków pod oczami oraz łagodzi zaczerwienienie, oraz obrzęki, które związane są z wielogodzinną pracą przy komputerze.