darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-01-28

Jak prać ubranka dla noworodka, niemowlaka i malucha?

Jak prać ubranka dla noworodka, niemowlaka i malucha?

Czy zdawałeś lub zdawałaś sobie spraw, że skóra Twojego dziecka osiąga dojrzałość dopiero w okolicy trzeciego roku życia malucha? Wcześniej jest ona zdecydowanie cieńsza niż skóra dorosłych. Do pierwszego roku życia może być cieńsza nawet o całe 30% - sporo, nieprawdaż? Skoro już macie tę świadomość, z pewnością bardziej rozumiecie, dlaczego tak ważne jest bezpieczeństwo nakładanych na skórę dziecka kosmetyków oraz detergentów, w których pierzemy malutkie ubranka. To właśnie ich materiał ma przez całą dobę bezpośredni kontakt ze skórą bobasa. Jak zatem prać ubranka dla noworodka i na które środki piorące stawiać? Koniecznie zostańcie z nami do końca tego artykułu, jeśli chcecie poznać odpowiedź na te pytania!

Zostając mamą lub tatą, zaczynamy bardziej skupiać się na pewnych aspektach naszego życia, na które uprzednio pewnie nie zwrócilibyśmy uwagi. Częściej czytamy skład podawanych maluchowi produktów żywnościowych czy nakładanych na jego ciało kosmetyków. Chętniej wybieramy rozwiązania ekologiczne, zdrowsze, z etykietką BIO. Robimy to wszystko z miłości, ponieważ chcemy dla tego wyjątkowego, małego człowieczka wszystkiego, co najlepsze. Każdego dnia chronimy jego organizm przed ewentualnymi podrażnieniami, alergiami i chorobami. Dbając o jego ciało od wewnątrz (dieta) i na zewnątrz (pielęgnacja) – nie możemy zapominać o tym, by zadbać także o odpowiednie detergenty do prania dziecięcych ubranek, które to mają nieustanny kontakt z jego ciałem. W tym wypadku przypadkowe środki piorące się nie sprawdzają!

Delikatna jak piórko – skóra niemowlaka jest niezwykle cienka i wrażliwa

Skóra dzieci rozwija się od dnia narodzin aż do trzeciego roku życia. Dopiero w okolicy czwartych urodzin jest ona zbliżona do cery osoby dorosłej, jeśli chodzi o barierę ochronną, którą posiada. Do tego czasu nie jest ona tak bardzo odporna, gdyż nie ma jeszcze całkowicie wykształconych mechanizmów obronnych. Dopóki skóra ich nie wykształci, zarówno składniki chemiczne (z chemii gospodarczej i kosmetyków dla dzieci) oraz bakterie lub grzyby będą zdecydowanie łatwiej w nią przenikać, czego skutkiem mogą okazać się, np. choroby, infekcje bakteryjne, alergie kontaktowe. Warto również podkreślić, że płaszcz hydrolipidowy u maluchów nie jest tak gruby jak u osób dorosłych, przez co skóra jest dużo mniej odporna na takie czynniki jak ostre słońce, mróz czy wiatr. W pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach życia dziecka, jego gruczoły (potowe i łojowe) uczą się dopiero swojego poprawnego funkcjonowania. Stąd właśnie biorą się np. popularne ‘potówki’, ciemieniucha lub trądzik niemowlęcy.

Jak prać ubrania dla niemowlaka? Ogranicz silne detergenty!

Skóra człowieka jest największym organem naszego ciała, który mimo iż kształtował się od lat wskutek ewolucji - nie zdążył się przygotować na ilość silnej chemii, na jaką narażony jest w obecnych czasach.  Z tego właśnie powodu, w kontakcie z nadmierną liczbą chemii, nadwrażliwa skóra bobasów reaguje wysypką bądź podrażnieniem. Jeśli zatem zastanawiacie się jak prać ubranka dla noworodka - przede wszystkim zadbajcie o odpowiednie proszki dla niemowląt, płyny do płukania dla niemowląt lub inne środki piorące dedykowane najmłodszym. Miejcie na uwadze, że im bardziej delikatne one będą – tym lepiej! Warto stawiać na te bezzapachowe lub o małej intensywności, które nie będą drażnić swoim zapachem delikatnych dziecięcych dróg oddechowych. Jeśli szukacie dobrych środków piorących dla dzieci, koniecznie zwróćcie uwagę na naszych ulubieńców. Są to:

  • Płatki mydlane do prania pieluch i ubranek dziecięcych Barwa Bebi, czyli wolny od detergentów, barwników, alergenów i zapachów, w pełni naturalny produkt do prania dla niemowląt. Sprawdza się zarówno podczas prania ubranek, jak i pieluch. Wystarczy, że około dwie, spore łyżki połączycie z dwoma litrami wody, a następnie ręcznie upierzecie w tej mieszance ubranka swojej pociechy. Jeśli nie jesteście fanami prania w rękach – bez obaw. Płatki można także wykorzystać podczas prania w pralce automatycznej.
  • BARWA Bebi i płyn do prania pieluch i ubranek dziecięcych, który możecie wykorzystać zarówno podczas prania w pralce automatycznej, wirnikowej, jak i podczas prania w rękach. W składzie płynu znajdziecie naturalne mydło, które świetnie doczyszcza dziecięcą odzież, zostawiając tkaniny miłe w dotyku, delikatne i mięciutkie. Produkt ma delikatny, nieagresywny zapach, jest maksymalnie wydajny, skuteczny i niedrogi. Z pewnością docenią go rodzice małych alergików.

Środki do prania dziecięcych ubranek – jak wybrać najlepsze?

Im młodsze Wasze dziecko, tym bardziej delikatne środki piorące wybieramy.  Tyczy się to zarówno płynu, proszku, kapsułek, płatków piorących czy odplamiaczy. Wybierając produkt idealny koniecznie sprawdźcie opakowanie i zorientujcie się czy np. posiada on specjalny atest, który przyznaje tego typu detergentom Instytut Matki i Dziecka. Zapoznajcie się również dokładnie ze składem kupowanego detergentu. Nie powinien on zawierać zmiękczających wodę fosforanów. Są niezdrowe dla ciała i negatywnie oddziałują też na naszą skórę.

Dziecięce plamy – co warto o nich wiedzieć?

Na wstępnie należy podkreślić, że niemowlęta nie brudzą ubranek intensywnie. Ich plamy to zwykle ulewające się mleko lub kupka, która przeciekła przez pieluszkę. By pozbyć się tego typu plam, najlepiej jest je zaprać od razu po powstaniu zabrudzenia, a następnie wyprać w pralce. W ten sposób zabezpieczycie ciuszki przed odbarwieniami i zniszczeniem. Oczywiście wraz z wiekiem, coraz większą mobilnością malucha i rozszerzaniem diety, plamy te stają się bardziej uporczywe. Dziecko wówczas już chętnie raczkuje, dotyka wszystkiego wkoło, próbuje, smakuje – brudząc się przy tym niemiłosiernie.

Jak prać ubranka niemowlęce? Oto nasze wskazówki:

  • Dla dzieci poniżej pierwszego roku życia – koniecznie wybieraj najdelikatniejsze detergenty do prania odzieży.
  • Korzystaj z proszków, płatków, żeli i płynów do prania dedykowanych dzieciom przynajmniej do czasu, kiedy nie skończą one trzech lat.
  • Nigdy nie wrzucaj ubranek dziecięcych, gdy pierzesz ubrania pozostałej reszty rodziny.
  • Ubranka dla maluszków pierz w wyższej niż normalnie temperaturze. Ustaw pranie ciuszków na 60 stopni Celsjusza! Jeśli pierzesz pościel, wielorazowe pieluchy lub inne tekstylia – nastaw prawnie nawet na 90 stopni Celsjusza.
  • Wykonaj ponowne płukanie prania (by pozbyć się z ubranej resztek chemii) lub wybierz specjalny program do prania ubranek dziecięcych (jeśli Twoja pralka takowy posiada).
  • Plamy zapieraj zaraz po tym jak powstały i nie wrzucaj do pralki mocno zabrudzonych ciuszków. Z pewnością się nie dopiorą. Polecamy Wam spłukać resztki (np. kupki) pod wodą zanim włożycie ciuszek do bębna pralki.
  • Zapieranie plam zanim wypierzecie ubranie w pralce, chroni je przed odbarwianiem.
  • Odplamiasz ubranka niemowlęce? Postaw na odplamiacz, który również powstał z myślą o maluszkach!
  • Wybieraj płyny do płukania przeznaczone dla dzieci i niemowląt.
  • Ubranka dla najmłodszych (noworodków) warto przed założeniem ich na maluszka wyprasować lub wysuszyć w suszarce bębnowej. Wysoka temperatura zabije ewentualne bakterie lub drobnoustroje.
  • Nowe ubranka pierz zawsze przed ubraniem ich dziecku. Niestety, mają ona na sobie wiele bakterii, ponieważ w sklepie miały kontakt z tysiącami osób, które je przed Tobą dotykały.
  • By zachować idealną biel malutkich ubranek, nigdy nie pierz białych z kolorowymi. Segreguj dziecięce pranie dokładnie tak samo, jak robisz to ze swoim.

Podsumowując, stosując się do zamieszczonych przez nas rad oraz korzystając z polecanych w tym artykule środków piorących, możesz mieć stuprocentową pewność, że ubranka Twojego dziecka zachowają piękny kolor i idealną jakość na bardzo długi czas. Oczywiście, trwałość ubrań dla dzieci to nie wszystko. Przede wszystkim zatroszczysz się o wyjątkowo wrażliwą skórę dziecka, którą zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia bobasa wymaga wyjątkowego traktowania.

Polecane

pixelpixel