darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-02-07

Kozieradka na włosy – czy warto ją stosować?

Kozieradka na włosy – czy warto ją stosować?

Kozieradka to roślina dobrze znana wszystkim włosomaniaczkom. Bardzo często mówi się o niej jako o antidotum na wypadanie włosów. Stosujące ją kobiety doceniają jej wzmacniające, odżywcze właściwości. Czy faktycznie ma ona tak genialny wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Czym w ogóle jest kozieradka? Czy każdy może ją stosować, a może istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania kozieradki na włosy? By poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie czytajcie dalej. Rozwiejemy Wasze wątpliwości.  

Kozieradka – co to za roślina?

Kozieradka to jednoroczna roślina zaliczana do roślin motylkowatych. Swoim wyglądem przypomina polską koniczynę, dlatego wiele osób nazywa ją grecką koniczynką. Jest to spowodowane faktem, że porasta ona rejony Morza Śródziemnego. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie ją znajdziemy. Kozieradka rośnie również w centralnej Europie oraz na terenie Ameryki Północnej. Jej nasiona są mocno żółte. Ich zapach jest lekko korzenny, nieco przypominający swoją wonią przyprawę curry. Kozieradka kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Co ciekawe, jest ona wykorzystywana nie tylko w kosmetyce. Otóż okazuje się, że ma także wiele prozdrowotnych właściwości, z których korzystano jeszcze w czasach starożytnych. Kozieradka ma wpływ na nasze trawienie. Łagodzi podrażnienia i - jak mówi tradycyjna indyjska medycyna Ajurweda – przyśpiesza poród. Tę kwestię oczywiście polecamy Wam, jeżeli jesteście w ciąży, skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nasiona kozieradki – co znajdziemy w ich składzie?

Nasiona kozieradki składają się w około 30% z galaktomannanów, które są rozpuszczalnym i całkowicie bezkalorycznym błonnikiem roślinnym. Ponadto, w nasionach kozieradki znajdziecie także: witaminy, tłuszcze, lecytynę, sole mineralne, cholinę, białko, flawonoidy i wiele innych, cennych dla naszego zdrowia i urody substancji. Nasiona kozieradki uważane są za cenne źródło przede wszystkim witamin C, A, B6, a także kwasu foliowego, potasu, magnezu, żelaza oraz wapnia.

Kozieradka na włosy - zastosowanie

  • Porost włosów. Z racji tego, że w składzie nasion kozieradki są białka oraz żelazo, przyczynia sią ona do szybszego wzrostu naszych włosów. Znajdujące się w niej saponiny oraz flawonoidy pobudzają cebulki włosowe i sprawiają, że wyrasta z nich zdecydowanie więcej zdrowych włosów. Na dodatek, włosy te rosną szybciej. Jeżeli nie wierzycie w takie działanie kozieradki na włosy, być może przekona Was fakt, że kwestia ta została przebadana na grupie badawczej 53 osób, które każdego dnia przez pół roku suplementowały doustnie kozieradkę. Część z nich otrzymywała kozieradkę, reszta tzw. placebo. Przeprowadzona na tej grupie badawczej badanie wykazało, że kozieradka naprawdę pobudza nasze włosy do wzrostu, dlatego jeśli zależy Wam na szybkim zapuszczeniu włosów – koniecznie się w nią zaopatrzcie.        
  • Zdrowa skóra głowy. Kozieradka to roślina, która zabezpiecza nasz skalp przed nadmiernym przesuszeniem. Chroni skórę na głowie przed podrażnieniami. Wspiera nas w walce z łupieżem. Macie z nim problem? Biegnijcie po nasiona kozieradki! Jeśli chcecie przynieść skórze na swojej głowie ulgę – koniecznie zainteresujcie się tą rośliną. Działa łagodząco, nawilżająco, przeciwzapalnie. Zwalcza grzyby. Wasz skalp szybko odwdzięczy Wam się lepszą kondycją – gwarantujemy!
  • Piękne, lśniące włosy. Regularne stosowanie kozieradki na włosy sprawia, że są one widocznie zdrowsze i piękniejsze. Jeśli zależy Wam na lepszym wyglądzie fryzury, musicie mieć w swoim domu nasiona z kozieradki. Kozieradka sprawie, że włosy są błyszczące, wygładzone, bardziej elastyczne, a ich rozczesywanie zamiast katorgą staje się przyjemnością. Plączące się włosy, które przypominają swoją strukturą siano? Już nigdy więcej nie zobaczycie ich na swojej głowie.

Jak stosować kozieradkę na włosy?

Kozieradkę można stosować na trzy sposoby. Pierwszy z nich – ten bardziej klasyczny – to gotowe kosmetyki, które mają ją w swoim składzie. Nasze ulubione kosmetyki z kozieradką dostępne w ofercie internetowej drogerii Strefa Urody to:

Drugim sposobem na zaaplikowanie kozieradki na nasze włosy jest olej z kozieradki, który możecie wykorzystać do olejowania swoich włosów na ich długości. Trzeci sposób to przygotowanie domowej wcierki do skóry głowy z kozieradki. Wcierki to genialny sposób, aby poprawić kondycję włosów, ponieważ możemy na nie działać już na poziomie mieszków włosowych. Regularne wmasowywanie takiej wcierki w skalp sprawi, że z Waszej głowy będzie wypadać zdecydowanie mniej włosów, a dodatkowo wyrosną na niej nowe włosy, czyli tzw. baby hair.

Domowa wcierka z kozieradki – jak przygotować?

Przygotowanie takiej wcierki jest naprawdę dziecinnie proste. Wystarczy, że zaopatrzycie się w opakowanie nasion, a następnie 1 łyżkę ziarenek zalejecie odrobiną wrzątku (około 150-170 mililitrów). Tak przygotowaną mieszankę odstawcie do wystudzenia. Gdy będzie już zimna przecedźcie napar z nasion kozieradki i otrzymaną ‘wodę’ – już bez nasionek – przelejcie do buteleczki z atomizerem. W tej formie wcierkę możecie aplikować już bezpośrednio na skalp. Gotową, domową wcierkę do skóry głowy możecie przechowywać w lodówce przez 7 dni. 

Wcierka z kozieradki – stosowanie krok po kroku

Przed nałożeniem wcierki na skórę głowy polecamy Wam ją delikatnie zwilżyć. Na tak przygotowany skalp zaaplikujcie kilkanaście kropel wcierki. Najwygodniej będzie Wam do tego wykorzystać butelkę z atomizerem lub butelkę z pipetą. Wybór należy do Was. Jeśli nie macie takiej buteleczki – spróbujcie nałożyć wcierkę przy pomocy zwyczajnej strzykawki. Ona także pozwoli na dość precyzyjną aplikację. Następnym krokiem jest wmasowanie wcierki w skórę głowy. Masaż powinien trwać kilka minut. Możecie go wykonać własnymi dłońmi lub - jeżeli posiadacie – specjalnym masażerem, na przykład TAKIM. Polecamy Wam zacząć od skroni i czoła, a następnie kierować się w stronę karku. Zaaplikowaną wcierkę zostawcie na głowie na około godzinę. Jeśli macie czas, zostawcie ją na dłużej – nawet całą noc. Po upływie co najmniej godziny umyjcie włosy jak zawsze przy pomocy ulubionego szamponu i odżywki do włosów.

Jak często stosować wcierkę do włosów z kozieradki?

Nie ma przeciwwskazań co do częstego stosowania kozieradki. Jeśli macie na to czas, możecie stosować ją nawet podczas każdego mycia. Efekty regularnego wcierania kozieradki w swoją skórę głowy zauważycie po około miesiącu. Pamiętajcie, że nie będą one widoczne po pierwszej aplikacji – uzbrójcie się w cierpliwość.

Czy każdy może stosować kozieradkę na włosy?

Nie! Nie poleca się jej osobom, które cierpią na chorobę nazywaną łysieniem androgenowym. Nie poleca się także stosowania kozieradki w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Jeśli chcecie to zrobić, koniecznie skonsultujcie się ze swoim lekarzem. Kozieradka ma w swoim składzie saponinę, czyli składnik, który pobudza pracę naszych hormonów płciowych i to właśnie z tej przyczyny jej stosowanie nie jest wskazane w powyższych przypadkach.

Czy warto stosować kozieradkę w pielęgnacji włosów?

Podsumowując, pielęgnacyjne właściwości kozieradki są nieocenione. Poza tym, że wpływa ona na ogólną kondycję naszych włosów, pobudza ich wzrost, hamuje wypadanie, silnie nawilża, wspiera nas w walce z łupieżem. Jeśli więc wciąż macie wątpliwości, czy warto stosować kozieradkę na włosy, jednoznacznie odpowiadamy – TAK. Jeżeli w Waszym wypadku nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej stosowania – koniecznie sprawdźcie, jak wpłynie ona na stan Waszej fryzury i kondycję skóry głowy.    

Polecane

pixelpixel