2019-05-22
Kremy z filtrem
Kremy z filtrem
Wszyscy doskonale wiedzą czym jest promieniowanie słoneczne, niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ważna jest ochrona skóry przed ich niekorzystnym działaniem.
W kulturze Azjatek stosowanie kremów z filtrem to nieodłączna część pielęgnacji nawet w pochmurne dni. Dzięki temu zachowują jej zdrowy wygląd na długie lata.
Sprawdź jaki krem z filtrem będzie najlepszy właśnie dla Ciebie
Jaki krem z filtrem wybrać?
Naukowcy odkryli, że istnieją trzy rodzaje promieniowania słonecznego:
Pierwszy to promieniowanie UVB które dociera do skóry właściwej. Najczęściej powodują poparzenia słoneczne, uszkadzają komórki DNA i białka komórkowe. Odpowiadają również za naszą opaleniznę.
Kolejny rodzaj to promieniowanie UVA które najgłębiej wnika do tkanki podskórnej, niszcząc przy tym włókna kolagenu i elastyny pozbawiając skórę jędrności. Jego natężenie jest na stałym poziomie przez cały dzień, niezależnie od pogody.
Ostatnim najgroźniejszym dla zdrowia jest promieniowanie UVC. Na szczęście w całości pochłania je warstwa ozonowa i nie dociera ono do powierzchni ziemi.
To, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe, nie oznacza, że musimy go unikać.
Wystarczy, że będziemy używać odpowiednich produktów z oznaczeniami PDP lub IPD czyli chroniące przed promieniowaniem UVA albo znanym już oznaczeniem SPF czyli ochroną przed promieniowaniem UVB.
Czym są filtry przeciwsłoneczne?
Filtry to nic innego jak związki chemiczne wykorzystywane w produktach mających na celu ochronę skóry przed działaniem promieni słonecznych.
Wśród nich wyróżniamy dwa rodzaje:
Filtry chemiczne – to sztuczne filtry posiadające właściwości pochłaniające promieniowanie. Wnikają one w głąb skóry i tam pochłaniają energię światła.
Należa do nich m.ni oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak Butyl Methoxydibenzoylmethane czy Ethylhexyl Methoxycinamate.
Filtry mineralne – inaczej fizyczne, kremy te zawierają sproszkowane minerały (np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu). Tworzą na skórze tafle mikroskopijnych luster, które odbijają promieniowanie słoneczne.
Pamiętajmy, że dopiero użycie kilku filtrów w jednym kremie, gwarantuje nam odpowiednią ochronę.
Co oznacza skrót SPF?
SPF (Sun Protection Factor) określa ile czasu możemy bezpiecznie spędzić na słońcu po zastosowaniu danego kosmetyku.
Bardzo łatwo możemy to obliczyć. Jeżeli bez zabezpieczenia na skórze pojawia się rumień już po 20 minutach, tak po użyciu filtra np., SPF 15 czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut, czyli równe 5h.
Oznaczenie SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Nawet jeśli jest to wysoki faktor jak SPF 50, nie oznacza że blokuje promienie UVA, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry.
Warto więc podczas wyboru zwrócić uwagę na oznaczenie zarówno UVA jak i UVB.
Jak dobrać filtr do fototypu skóry?
Fototyp I – bardzo jasna karnacja, piegi, włosy rude lub blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, rzadko się opala (zalecany krem to SPF minimum 20),
Fototyp II – jasna karnacja, mało piegów, włosy blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, trudno się opala (SPF minimum 15),
Fototyp III – ciemna karnacja, brak piegów, włosy brązowe, skóra dość oporna na poparzenia, całkiem łatwo się opala (SPF 12–15),
Fototyp IV – bardzo ciemna karnacja, brak piegów, włosy ciemnobrązowe lub czarne, skóra nie ulega poparzeniu, zawsze mocno się opala (SPF 8–10).
Zasada dobierania brzmi: im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr powinno się stosować.
Nie zapominajmy również, że aby chronić skórę nie należy jedynie nałożyć filtr rano przed wyjściem na słońce. Aby zapobiegać poparzeniom i podrażnieniom należy powtarzać aplikację mniej więcej co 2-3 godziny.
Również podczas kąpieli, pomimo tego, że niektóre produkty opisywane są jako wodoodporne, po wyjściu z wody należy powtórzyć smarowanie.
Czy dzieci mogą się opalać?
Skóra dziecka jest o wiele delikatniejsza niż osoby starszej.
Niemowlęta do 6 miesiąca życia nie powinny mieć zbytniego kontaktu ze słońcem.
Dzieci do 3 roku życia powinny być pod szczególną ochroną. Nawet krótkie spacery powinny odbywać się w przewiewnych ciuchach, obowiązkowo z kapeluszem lub czapeczką chroniącą szyję i uszy.
Dodatkowo filtr dedykowany skórze dziecięcej o wysokim stopniu ochrony.
Co jeśli jest już za późno?
Jeśli dopuścimy do tego że Nasza skóra ulegnie poparzeniu, należy natychmiast reagować.
Na rynku jest szeroki wybór produktów łagodzących poparzenia, o działaniu chłodzącym.
Dzięki zawartości D-Pantenolu koją i przynoszą ulgę a dodatkowo nawilżają. Pomagają też utrzymać ładną opaleniznę.