Kwas cytrynowy – zastosowanie, właściwości, polecane kosmetyki
Kwas cytrynowy to składnik aktywny, który wykazuje działanie złuszczające oraz rozświetlające naszą cerę. Fenomenalnie sprawdza się w pielęgnacji cer dojrzałych, naczynkowych i nie tylko. Co ciekawe – może być także aplikowany na włosy. Co warto wiedzieć o tym kwasie owocowym? Gdzie znajduje zastosowanie, jakie ma właściwości kosmetyczne, a także które kosmetyki z kwasem cytrynowym koniecznie musicie przetestować? Zachęcamy do dalszej lektury! Postaramy się, najlepiej jak potrafimy, przybliżyć Wam tę nota bene tajemniczą substancję.
Kwas cytrynowy, który na opakowaniu kosmetyków znajdziecie pod hasłem ‘Citric Acid’, zalicza się do kwasów AHA, tj. alfa-hydroksykwasów, o których szerzej pisaliśmy już na blogu. Jeżeli jesteście zainteresowani innym kwasem AHA – koniecznie zajrzyjcie TUTAJ. Kwas cytrynowy jest związkiem chemicznym organicznego pochodzenia, który świetnie rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w alkoholu. Występuje w postaci proszku o białej barwie i naturalnie znajdziemy go w takich owocach jak: cytryny, pomarańcze, maliny, porzeczki, truskawki oraz jagody. W jego naturalnej wersji można znaleźć go również w burakach cukrowych oraz pomidorach. Nie zdziwcie się, jeśli usłyszycie o syntetycznie pozyskiwanym kwasie cytrynowym – w ten sposób również można go uzyskać. Wówczas w obecności grzybów fermentuje się skrobię i w ten sposób pozyskuje Citric Acid.
CIEKAWOSTKA! Odkrywcą tego rodzaju alfa-hydrokwasu był arabski chemik − Jabir Ibn Hayyan, który odkrył go w VIII wieku. Później, bo dopiero w wieku XVIII wieku, kwas cytrynowy został wyizolowany z soku cytrynowego przez Karla Wilhelma Scheelea.
Zastosowanie kwasu cytrynowego – kosmetyki to nie wszystko
Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób branża kosmetyczna wykorzystuje właściwości kwasu cytrynowego, omówmy jego zastosowanie w innym przemyśle: spożywczym, chemicznym i medycznym. Kwas cytrynowy w żywności spełnia przede wszystkim rolę regulatora kwasowości. W składzie oznacza się go jako E330. Jest stabilizatorem produktów spożywczych i utrwalaczem ich barwy. Chroni jedzenie przed utlenianiem znajdującego się w nim kwasu askorbinowego (tzn. witaminy C). Dodatkowo, potęguje on działanie innych przeciwutleniaczy, które znalazły się w danym produkcie spożywczym.
Kwas cytrynowy to także świetny dodatek do ekologicznych środków czystości. Z jego pomocą bez problemu wyczyścicie zlewy, umywalki, toalety, a także odkamienicie czajniki oraz ekspresy. Jeśli nie lubicie chemii domowej DIY i nie jesteście przekonani do mieszania soku z cytryny z wodą, możecie wykorzystać gotową chemię gospodarczą, w składzie której jest właśnie kwas cytrynowy. Na sklepowych półkach znajdziecie jej naprawdę sporo. Koniecznie zwróćcie uwagę na:
- Płyn do mycia Łazienki FRANCUSKA marki YOPE
- Żel do WC Jaśmin i Kwiat Pomarańczy marki ZIELKO
- Płyn do kuchni ZIELKO Mango i Brzoskwinia
W medycynie kwas cytrynowy wykorzystuje się w walce z nudnościami i wymiotami. Działa on na nasz organizm odtruwająco, zwiększając wydalanie z niego metali ciężkich.
CIEKAWOSTKA! Jeśli na Waszych białych ubraniach są uporczywe plamy, które nie chcą zejść w żaden sposób – do ich prania dodajcie kwasek cytrynowy. Działa wybielająco.
Kwas cytrynowy w kosmetykach do twarzy – jak działa?
Kwas cytrynowy, tak jak wiele innych kwasów AHA, np. kwas glikolowy czy migdałowy, ze względu na szerokie spectrum swoich zastosowań, okazał się niesamowicie przydatny w pielęgnacji twarzy, co od razu docenili producenci kosmetyków.
Jest składnikiem aktywnym, który pięknie rozjaśnia cerę i sprawia, że przebarwienia na skórze, plamy pigmentacyjne czy blizny po trądziku stają się niemal niewidoczne. Skutecznie redukuje przebarwienia, które tworzą się wskutek zmian hormonalnych na twarzach kobiet w ciąży. Kwas cytrynowy i jego właściwości docenią osoby z cerą naczynkową i trądzikiem różowatym. Wzmacnia on znajdujące sią na twarzy naczynia krwionośne, uszczelnia je, a dodatkowo – wspiera leczenie łojotoku. Jeśli macie problem z nadprodukcją sebum, koniecznie zainwestujcie w kosmetyk z kwasem cytrynowym.
Citric Acid wykazuje działanie antybakteryjne, antytrądzikowe i złuszczające. Zwęża pory, złuszcza warstwę martwego naskórka na naszej twarzy, przywraca skórze jej naturalne, prawidłowe PH i działa mocno nawilżająco.
Nie można nie wspomnieć o tym, że krem lub żel pod oczy wzbogacony o kwas cytrynowy działa jak antystarzeniowa bomba. Sprawia on, że cienka i skłonna do podrażnień skóra pod oczami jest nawilżona, wygładzona, naciągnięta, a tzw. kurze łapki przestają być widoczne.
To nie wszystko! Kwas cytrynowy dodatkowo:
- pełni rolę naturalnego przeciwutleniacza, zabezpieczając naszą skórę przed szkodliwym dla niej promieniowaniem UV,
- działa przeciwstarzeniowo i chroni nas przed działaniem wolnych rodników,
- działa ujędrniająco i sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, napięta, elastyczna.
Czy Citric Acid to składnik wegański?
Zdecydowanie tak. Kwasek cytrynowy jest w pełni wegański. Na etapie jego syntetycznego pozyskiwania absolutnie nie ma udziału zwierząt czy jakichkolwiek odzwierzęcych substancji.
Jakie kosmetyki z kwasem cytrynowym warto przetestować?
- Bielenda Professional Kwasowy Peeling do Ciała Shape Architect to kosmetyk, w którym poza kwasem cytrynowym znajdziecie też kwasy: glikolowy, laktobionowy oraz mlekowy. Ta fenomenalna kompozycja sprawia, że ciało przy regularnym stosowaniu jest bardziej napięte, a cellulit mniej widoczny. Jeśli połączycie stosowanie tego peelingu z dietą i ćwiczeniami, efekt będzie spektakularny.
- Naturalna maseczka z glinki Imbir i Trawa Cytrynowa marki Orientana to idealna propozycja dla wszystkich posiadaczek i właścicieli cery tłustej i mieszanej w stronę tłustej. Świetnie oczyszcza pory i hamuje nadmierne wytwarzanie sebum. Poza kwasem cytrynowym znajdziecie w niej glinki, olejek z drzewa bergamotkowego i wiele innych. Tania, skuteczna i niesamowicie komfortowa na twarzy. Odżywia, wycisza stany zapalne i działa bakteriobójczo. My ją uwielbiamy!
- Perfecta i ich peeling do twarzy Crazy Mango to nasz ostatni ulubieniec w TOP3 kosmetyków z kwasem cytrynowym. Ten peeling jest piekielnie skuteczny, ponieważ znalazł się w nim kwas cytrynowy, kwas mlekowy oraz kwas jabłkowy i migdałowy. Produkt świetnie nawilża i odżywia dzięki dodatkowi wyciągów z mango. Jego przepiękny zapach skradnie Wasze serca, gdy tylko go otworzycie, a cera pokocha za działanie już po pierwszej aplikacji.
Czy kwas cytrynowy (Citric Acid) można stosować w ciąży?
Kwas cytrynowy to substancja stosunkowo bezpieczna i mało drażniąca, mimo iż zaliczana do alfa-hydroksykwasów. W wysokim stężeniu może ona nieco podrażniać, szczególnie okolice oczu, jednak w ogólnym rozrachunku uznawana jest za bezpieczną. Jeśli chodzi o kobiety ciężarne i w połogu – nie mogą one stosować kwasów AHA w pielęgnacji. Dotyczy się to również kwasu cytrynowego. Zmiany hormonalne, jakie mają miejsce w organizmie kobiety sprawiają, że jej cera jest bardziej wrażliwa, a wskutek podrażnienia kwasem, na jej twarzy mogą tworzyć się nieestetyczne plamy i przebarwienia. Zaleca się powrót do kwasów w momencie zakończenia karmienia piersią.
Czy kwas cytrynowy na włosy to dobry pomysł?
Zdecydowanie tak, ale nie należy z nim przesadzać. W zbyt dużej ilości będzie je przesuszał. Stosowanie kwasu cytrynowego w rozsądnej częstotliwości jest dobrym pomysłem, jeśli zależy Wam na ich rozjaśnieniu. Blondynki koniecznie powinny się w niego zaopatrzyć. Citric Acid wykorzystywany jest w pielęgnacji włosów także do ich „zakwaszania”, które polega na tym, że po standardowym umyciu włosów, spłukujecie je płukanką z kwasem cytrynowym. Taki zabieg ma za zadanie:
- obniżyć pH skóry głowy oraz włosów,
- domknąć łuski włosów,
- ograniczyć elektryzowanie,
- nabłyszczyć włosy i je wygładzić.
Kwas cytrynowy możecie dodawać także do ulubionych masek, odżywek oraz szamponów. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzać wówczas z czasem, jaki produkty te spędzają na Waszych włosach.
Podsumowując, kwas cytrynowy (Citrid Acid) to składnik, który wykazuje szereg fantastycznych właściwości. Przydaje się w gospodarstwach domowych jako środek czyszczący i piorący. Fenomenalnie wpływa na stan naszej skóry i włosów. Jest bezpieczny i absolutnie nie dziwi nas jego popularność. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do włączenia go do swojej pielęgnacji i z chęcią przetestujecie co najmniej jeden z polecanych przez nas kosmetyków, które mają go w swoim składzie.