darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2024-10-15

Kwas glikolowy i jego właściwości

Kwas glikolowy i jego właściwości

Rynek kosmetyczny rozpieszcza nas, wprowadzając coraz to nowsze produkty, dzięki którym składniki niegdyś zarezerwowane tylko dla salonów kosmetycznych możemy stosować na co dzień. Obecnie wykonamy nawet peeling chemiczny w domu! Dlatego, abyście mogły korzystać z tych dobrodziejstw, przybliżymy wam dzisiaj czym jest kwas glikolowy.

Glikol – właściwości

Kwas glikolowy to najaktywniejszy ze wszystkich kwasów AHA. Nazywany jest również kwasem hydroksyoctwoym. To naturalny składnik, pozyskiwany z trzciny cukrowej. Dzięki swojej prostej budowie i małej masie cząsteczkowej posiada on niesamowitą zdolność szybkiego przenikania w głąb skóry, co pozytywnie wpływa na szybkość jego działania. Kwas ten wykazuje przed wszystkim działanie złuszczające oraz nawilżające.  Jego najczęściej spotykana wersja to peeling glikolowy, który można wykonać w domu bądź w salonie kosmetycznym. Miejsce wykonania zależy od tego, jakiego stężenia kwasu chcesz użyć – im wyższe, tym większe ryzyko podrażnienia, dlatego lepiej przy wysokich wartościach wybrać się do profesjonalisty. Bezpieczne stężenie do używania w domu to 5 % do 15%, jednak należy pamiętać, że nadal jest to mocny kwas.

Właściwości kwasu glikolowego są takie same, gdy wykonuje się go w domu lub w salonie kosmetycznym. Zwiększenie stężenia jedynie przyspiesza nadejście efektów, więc pielęgnacja domowa wymaga cierpliwości i systematyczności. Mimo to na efekty warto czekać! Posługując się przybliżonymi wartościami stężeń możemy ocenić, jakie rezultaty nadejdą wraz z używaniem go. Przedział 5% do 15%, czyli wartości wykorzystywane w domowych zabiegach pielęgnacyjnych, sprawi że skóra minimalnie zostanie złuszczona, a przede wszystkim stanie się ona nawilżona i zregenerowana. Następne stężenia 20% do 35% zadziałają peelingująco, złuszczająco i oczyszczająco. Ostatni przedział 50% do 70% wykorzystywany jest wyłącznie w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych. Występuje tutaj bardzo mocne złuszczenie, oczyszczenie oraz pobudzenie skóry do odbudowy. Tak jak domowe wartości stężeń są bezpieczne, te najwyższe osiągane przy prac specjalistów, mogą już prowadzić do podrażnień.

Kwas glikolowy - efekty

Główne działanie kwasu, czyli złuszczanie, polega na usunięciu martwych komórek naskórka, dzięki czemu cera staje się gładka. Tak oczyszczona skóra lepiej chłonie i reaguje na inne substancje pielęgnacyjne. Oprócz tego regularne złuszczanie wpłynie na uregulowanie rogowacenia skóry. Jednak nie tylko martwy naskórek zostanie usunięty – z glikolem pozbędziesz się zaskórników oraz zanieczyszczeń skóry. Oprócz tego cera stanie się nawilżona, koloryt wyrównany, naskórek ochroniony i wytrzymalszy. Kwas glikolowy to również substancja wspomagająca działania przeciwstarzeniowe, ponieważ pobudza do produkcji kolagenu i elastyny, które wpływają na poprawę jędrności i gładkości skóry. Co może okazać się również bardzo istotne w pielęgnacji tego typu cery, kwas ten wpływa na pogrubienie naskórka, który staje się coraz cieńszy wraz z upływem lat. Substancja ta będzie odpowiednia dla osób zmagających się z trądzikiem – kwas glikolowy pomaga w leczeniu go i dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i blizny, które często powstają przy gojeniu wyprysków. Oprócz tego wpływa on na regulację wydzielania sebum oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Przygodę z kwasem glikolowym najlepiej rozpocząć od kosmetyków z jego zawartością, zanim przejdziemy na czysty kwas. Na start polecamy krem z kwasem glikolowym, który dodatkowo będzie nawilżał skórę, gdy ta będzie budować tolerancję na kwas. Dodatkowe nawilżanie kremu pomoże również naskórkowi w odbudowie, jeżeli wystąpiłoby złuszczenie go bądź podrażnienie.

Dobrym rozwiązaniem są również toniki, które stosujemy rano i wieczorem. Na start polecamy dwa produkty o niskich stężeniach kwasu glikolowego. Pierwszy z nich to złuszczająco-nawilżający tonik Authentic od marki Tołpa. Tonik ma za zadanie tonizować, a jednocześnie intensywnie pielęgnować dzięki czystym molekułom kwasu glikolowego. Drugi produkt to tonik rozświetlający od marki MIYA z zawartością kwasu glikolowego w stężeniu 5%. Został on wzbogacony dodatkowo zawartością hydrolatu z kwiatu róży damasceńskiej, inuliny, ekstraktu z nasion bawełny oraz ekstraktu z liści aloesu. W zestawieniu tym kwas glikolowy odpowiada za łagodne złuszczanie, oczyszczanie, rozjaśnianie i tonizowanie. Pozostałe składniki wpływają przede wszystkim na poprawę nawilżenia, regenerację, złagodzenie oraz poprawienie ogólnej kondycji skóry.

Jeżeli twoja skóra została już przygotowana do stosowania kwasu glikolowego, możesz wdrożyć w pielęgnację serum z jego zawartością. Polecamy bezpieczne serum do twarzy Next Level od marki NACOMI z zawartością kwasu glikolowego o stężeniu 10%. Produkt ten przeznaczony jest do stosowania na noc, a jego działanie najlepiej będzie widoczne przy cerach mieszanych, tłustych, trądzikowych, z przebarwieniami oraz zanieczyszczonych. Sprawia on, że wypryski i zaskórniki zostają zredukowane, wydzielanie sebum znormalizowane, a pory oczyszczone i zmniejszone. Wspomaga on również gojenie oraz łagodzenie stanów zapalnych, dzięki połączeniu z nicynamidem i wodą brzozową. Dodatkowo serum wpływa na rozjaśnienie przebarwień, a także przywrócenie blasku skóry. Tak przygotowana skóra będzie gotowa na rozpoczęcie etapu peelingu glikolowego!

pixelpixel