Kwas kojowy. Jego właściwości i efekty stosowania.
Kwas kojowy, znany również pod nazwą Kojic, to substancja aktywna, której odpowiednie stężenie ma pozytywny wpływ na skórę. Składnik ten zasłynął przede wszystkim jako kwas na przebarwienia, ponieważ jest to jedno z jego głównych działań na skórę. Kwas kojowy posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwutleniające.
Kwas kojowy – efekty
W kosmetyce kwas kojowy (INCI: Kojic Acid) jest częstym składnikiem preparatów na przebarwienia skórne, występujące nie tylko na twarzy. Działa on depigmentacyjnie nawet na ciężkie do usunięcia plamy np. posłoneczne lub hormonalne. Dodatkowo można go stosować na skórę starzejącą się, na której niekiedy występują przebarwienia starcze, ale również ślady minionych lat np. blizny. Kwas kojowy wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe, ponieważ zawiera antyoksydanty, czyli przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników. Dzięki niemu oprócz zniwelowania przebarwień, możesz zmniejszyć widoczność zmarszczek, uelastycznić naskórek oraz nawilżyć go. Dzięki kwasowi kojowemu twoja cera powróci do młodzieńczego blasku oraz witalności, nawet jeżeli twoja skóra jest bardzo szara, a oznaki zmęczenia są widoczne.
Substancja ta będzie również nieocenionym pomocnikiem przy pielęgnacji cery trądzikowej. Oprócz rozjaśnienia przebarwień potrądzikowych zyskujesz dodatkową ochronę przeciwbakteryjną. Dzięki temu istniejące stany zapalne znikną. Co ciekawe kwas kojowy nie tylko niweluje przebarwienia, ale również zapobiega powstawaniu nowych.
Kwasy na twarz efekty mogą przynosić różne, niektóre podrażniają, inne powodują pieczenie skóry. Z kwasem kojowym nie musisz się tego obawiać! Jest to bezpieczna substancja, która nałożona w odpowiednich proporcjach nie podrażnia. W pielęgnacji kwasami najważniejszą rolę odgrywają stężenia oraz odstępy czasowe. Dlatego możesz teraz się zastanawiać…
Kwas kojowy, jak stosować?
Śpieszymy z wytłumaczeniem! Zacznijmy od stężenia, najbezpieczniej wybierać od 1% do 4%. Kwasu nie używa się bezpośrednio na skórę tylko należy go wymieszać z innym produktem. Może to być nawet woda. Stężenie 1% uzyskujemy dodając płaską łyżeczkę kwasu do 150 ml płynu. Gotowy roztwór możemy nakładać na skórę. Najlepiej robić to codziennie rano i wieczorem przez okres 1-2 miesięcy. Najważniejsze, aby kuracji kawasami nie robić w słoneczne dni, szczególnie latem. Pamiętaj również, aby codziennie rano nakładać krem przeciwsłoneczny z filtrami UVA oraz UVB, które dodatkowo ochronią skórę. Kwas kojowy świetnie zgra się w pielęgnacji z witaminą C, która również posiada właściwości rozjaśniające i dodatkowo wzmocni jego działanie.
Nie musisz obawiać się pielęgnacji z kwasem kojowym – działa on wyłącznie na plamy, nie rozjaśniając zdrowej skóry. Jeżeli wolisz spróbować delikatniejszą wersję tego produktu polecamy krem z kwasem kojowym od AA z linii Retinol Intensive. Jest to kosmetyk o aktywnym działaniu redukującym zmarszczki oraz poprawiającym elastyczność. Kwas kojowy w zestawieniu właściwości przeciwstarzeniowych odpowiada za odżywienie skóry oraz rozjaśnienie przebarwień. Inne składniki kremu sprawią, że naskórek otrzyma również nawilżenie, regenerację, lifting zmarszczek oraz przywrócenie naturalnego blasku. Do uzupełnienia działania kremu najlepiej sprawdzi się maska na twarz z tej samej serii produktów. Maseczka z serii Retinol Intensive również została wzbogacona kwasem kojowym. Jej właściwości sprawiają, że efekty stosowania kremu będą wzmożone i szybciej widoczne. Dzięki niemu zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne, a także nie powstają nowe. W połączeniu z efektem rozjaśniającym, skóra po kuracji produktami AA będzie wyglądać na młodszą oraz zdrowszą.