darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2021-11-23

Kwas salicylowy na twarz – jak stosować, gdzie kupić i jakie cery docenią jego właściwości?

Kwas salicylowy na twarz – jak stosować, gdzie kupić i jakie cery docenią jego właściwości?

Kwas salicylowy to powszechnie wykorzystywany w kosmetologii składnik, który jest nieoceniony w pielęgnacji skóry z problemem trądziku. Jak właściwie działa kwas salicylowy, które cery docenią jego fantastyczne właściwości, czy mogą go stosować kobiety w ciąży, a także jakie serum z kwasem salicylowym wybrać – na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej. Jeśli jesteście ciekawi jak brzmią odpowiedzi, koniecznie zostańcie z nami. Zachęcamy do dalszej lektury. Gwarantujemy – nie pożałujecie!

Co to jest Salicylic Acid i co musisz wiedzieć zanim zaaplikujesz kwas salicylowy na twarz?

Kwas salicylowy, który w kosmetykach możecie także znaleźć pod nazwę ‘Salicylic Acid’ jest jednym z kwasów hydroksylowych. Dokładnie mówiąc, należy on do grupy beta-hydroksykwasów. Jest on jedynym z kwasów BHA, który wykorzystuje się w branży kosmetycznej. Jest roślinnym związkiem chemicznym, który występuje chociażby w liściach malin czy rumianku. Znajdziecie go także w liściach brzozy oraz korze topoli. Do jego pozyskiwania wykorzystuje się tzw. metodę syntezy chemicznej. W medycynie oraz farmacji Salicylic Acid stosuje się przede wszystkim do dezynfekcji oraz produkcji, np. aspiryny. Znany nam wszystkim, jako środek do odkażania, spirytus salicylowy jest niczym innym jak kwasem salicylowym, którego stężenie to pomiędzy 1% a 2%. Składnik ten stosowany w wyższych stężeniach, czyli pomiędzy 10% a 20% wykorzystuje się w gabinetowych zabiegach kosmetycznych. Ma on wówczas działanie keratolityczne. Oznacza to, że rozluźnia on połączenia keratynowe, w efekcie czego cera zaczyna się złuszczać

.

Kwas salicylowy na twarz – właściwości

Kwas salicylowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Świetnie przenika przez skórę, dzięki czemu fantastycznie oczyszcza zapchane pory i przydaje się w walce z wągrami. Ściąga cerę i zwężą pory, a także redukuje problem nadprodukcji sebum, z którym borykają się osoby o cerze tłustej oraz mieszanej w stronę tłustej. Jego złuszczające właściwości wspierają redukcję zrogowaciałego naskórka. Wszystkie wymienione właściwości kwasu salicylowego przyczyniają się do tego, że genialnie sprawdza się on w pielęgnacji skóry z trądzikiem wielu dorosłego, trądzikiem różowatym oraz trądzikiem młodzieńczym. W niższym stężeniu z powodzeniem może być stosowany także na skórę suchą, cienką czy odwodnioną.

Działanie kwasu salicylowego

Salicylic Acid, mimo iż zwykle wykorzystywany do pielęgnacji cery trądzikowej, może także działać na wiele innych problemów. Kwas salicylowy w kosmetykach:

  • rozjaśnia zmiany skórne, blizny i przebarwienia,
  • hamuje stany zapalne cery,
  • ogranicza łojotok,
  • działa antybakteryjnie,
  • działa przeciwzapalnie,
  • wspiera leczenie łuszczycy lub łupieżu,
  • poprawia koloryt skóry sprawiając, że jest ona zdecydowanie bardziej jednolita,
  • poprawia strukturę cery i wygładza naskórek,
  • redukuje niewielkie zmarszczki,
  • sprawdza się w pielęgnacji cery z problemem wrastających włosków,
  • sprawia, że inne kosmetyki aplikowane na skórę są bardziej skuteczne.

Kwas salicylowy – jak stosować ten składnik?

Kwas salicylowy można stosować na wiele różnych sposobów. W domowej pielęgnacji, w postaci ampułek, żeli, mydeł, kremów i ser, ma on zazwyczaj stężenie na poziomie maksymalnie 2%. Nową, coraz bardziej popularną odmianą kwasu salicylowego jest LHA, czyli lipohydroksykwas. Dużo wolniej niż Salicylic Acid wnika w naskórek, przez co okazuje się hitem pielęgnacyjnym dla skór wrażliwych. Warto zaznaczyć, że stosowania kwasu salicylowego nie powinniśmy się obawiać. Aplikowany w odpowiednim stężeniu jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Oczywiście w przypadku tego składnika, jak i wszystkich innych, może zdarzyć się alergia na salicylany.

Z jakimi składnikami nie powinno się łączyć kwasu salicylowego?

Włączając kwas salicylowy do swojej codziennej pielęgnacji należy pamiętać o regularnym używaniu ochrony przeciwsłonecznej, dzięki której unikniecie ewentualnych efektów niepożądanych. Dodatkowo, by nie narobić sobie problemów warto mieć na uwadze, by nie łączyć go z:

  • kwasem glikolowym. Stosowanie tych kwasów razem może podrażniać cerę.
  • Niacynamidem. Stosując niacynamid w połączeniu z kwasem salicylowym osłabiamy jego działanie. Lepiej będzie stosować te składniki oddzielnie.
  • Retinolem. On również może złuszczać cerę, co nie jest wskazane, gdy złuszczamy ją przy użyciu kwasów.
  • Witaminą C. Mimo ich ma ona szereg właściwości świetnie działających na skórę, nie powinno się jej łączyć z kwasem salicylowym. Po pierwsze ta kompozycja może wywołać podrażnienia. Po drugie - Salicylic Acid osłabia skuteczność kuracji z wykorzystaniem witaminy C, więc jej nakładanie jest bezsensowne.

Jak często można stosować kwas salicylowy?

Kwas salicylowy to składnik, który w różnorakiej formie, czy to kremu, toniku czy serum, możecie stosować nawet codziennie na skórę tłustą. W przypadku skóry wrażliwe i skłonnej do podrażnień lepszym wyborem będzie doraźne aplikowanie kosmetyków z salicylanami, np. raz bądź twa razy na tydzień. Oczywiście, jeśli na waszej skórze pojawi się otwarty stan zapalny, rozdrapany pryszcz czy inna rana, zrezygnujcie z kwasu całkowicie, aż do zagojenia się ten zmiany. Nie poleca się nakładania go na otwarte rany, ponieważ działa odrobinę drażniąco i zamiast pomóc może jedynie zaognić problem na Waszej skórze.

Co w sytuacji, gdy ma miejsce poparzenie kwasem salicylowym?

Poparzenie kwasem salicylowym nie zdarza się często. Przestrzegając określonych zasad, nie przesadzając ze stężeniem i podchodzącą do pielęgnacji kwasami z głową nie musimy obawiać się problemu. Jeśli jednak zdarzył Wam się błąd i przesadziliście w kosmetykami na bazie kwasu, a Wasza skóra zaczęła piec, łuszczyć się oraz boleć (być może nawet pojawiły się na niej bąble), koniecznie odstawcie produkt, który jest winowajcą i postawcie na regenerację oraz silne nawilżenie. Natłuszczanie i odbudowa uszkodzonego naskórka są tym, na czym należałoby się teraz skupić. Z pewnością nieocenione okażą się maść z witaminą A oraz kosmetyki na bazie emolientów, np. krem emolientowy marki Allerco.

Najlepszy tonik z kwasem salicylowym – jak wybrać?

Tonik, w którego składzie jest kwas salicylowy ma za zadanie regulować produkcję łoju, zwężać rozszerzone pory i oczyszczać zanieczyszczoną skórę twarzy. Jest kosmetykiem, który powinien trafić do kosmetyczek osób z cerą problematyczną. Przy regularnym aplikowaniu toniku z kwasem salicylowym, z pewnością uda Wam się pozbyć zaskórników. Szukając tego idealnego koniecznie zwróćcie uwagę na takie produkty jak:

  • normalizujący tonik matujący z serii SEBIO marki Tołpa Dermo Face. Kosmetyk, który proponuje swoim klientom Tołpa to fantastyczna jakość w atrakcyjnej cenie. Przywraca naturalne pH skóry, nadaje jej świeżość, oczyszcza i zabezpiecza ją przed powstawaniem nowych niedoskonałości. Poza kwasem salicylowym, w składzie tego toniku znajdziecie wiele innych cennych składników, takich jak np. torf, cynk oraz kwas mlekowy. Osoby stosujące go na co dzień twierdzą, że efekty widoczne są już po kilku zastosowaniach. Jest wydajny a jego neutralny zapach nie będzie przeszkadzał nawet najbardziej wrażliwym nosom.
  • Złuszczający tonik do twarzy Tonic Me od Delia Cosmetics. Ten produkt to kosmetyk, który Wasza skóra pokocha już od pierwszego użycia. Zawarta w nim mieszanka kwasów AHA oraz BHA nie tylko silnie nawilża, ale także oczyszcza, rozjaśnia i wygładza. Produkt nie wysusza cery, ponieważ w jego składzie nie ma alkoholu. Niesamowicie atrakcyjna cena, wysoka skuteczność i same pozytywne opinie stosujących go osób to tylko kilka powodów, dla których powinniście go przetestować.
  • Purifying Thume, czyli oczyszczający tonik do twarzy z kwasem salicylowym z linii Garnier BIO to certyfikowana propozycja na bazie olejku z tymianku. Produkt aplikuje się na twarz codziennie, podczas porannej i wieczornej pielęgnacji. Fantastycznie tonizuje i nie podrażnia skóry, a co więcej nie ma tendencji do uczulania. Bez problemu dostaniecie go w każdej drogerii. Intensywny ziołowy zapach przypadnie do gustu wszystkim fanom naturalnych, roślinnych zapachów. Tonik uspokaja cerę, rozjaśnia ją i ma certyfikat ECOCERT.

Najlepszy krem z kwasem salicylowym – jak wybrać ten idealny?

W kremach z kwasem salicylowym znajdziemy zazwyczaj także inne rodzaje kwasów, np. kwas pirogronowy lub kwas azelainowy. Kombinacja różnego rodzaju kwasów w jednym kremie sprawia, że spectrum jego działania jest zdecydowanie lepsze. Oczywiście decydując się na włączenie do pielęgnacji kremu z kwasem konieczne jest także stosowanie wysokich filtrów (SPF50 będzie najlepszym wyborem). Jeśli zastanawiacie się jaki jest najlepszy krem z kwasem salicylowym – podpowiadamy. Naszym zdaniem kremem, który musicie przetestować jest produkt marki BANDI, czyli Pro Care Krem z kwasem salicylowym, azelainowy i pirogronowym. Poza tym, że świetnie oczyszcza, rewitalizuje i złuszcza, działa także nawilżająco oraz przeciwstarzeniowo.

Kwas salicylowy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym kobieta chce pięknie wyglądać i dbać o siebie. Oczywiście istnieje szereg składników aktywnych na jakie może sobie pozwolić, jednak z aplikowania na twarz kwasu salicylowego kobiety ciężarne powinny zrezygnować. Niestety jego stosowanie w tym wyjątkowym okresie nie jest rozsądne, a wręcz zabronione. Kwas salicylowy w ciąży może okazać się przyczyną poronienia lub wcześniejszego wystąpienia akcji porodowej. Regularne przyjmowanie kwasu salicylowego wewnętrznie lub aplikowanie go zewnętrznie osłabia układ krzepnięcia, zarówno ciężarnej, jak i dziecka. By uniknąć powikłań ciążowych i wad płodu lepiej zrezygnować z jego stosowania zarówno w ciąży, w połogu, jak i podczas karmienia niemowlaka piersią.

Kwas salicylowy a przeciwwskazania

Kwas salicylowy, jak każdy składnik nie może być stosowany zawsze i przez każdego. Wyżej wspominaliśmy już, że powinny go unikać kobiety ciężarne i karmiące, jednak z jego używania należy też zrezygnować podczas kuracji izotretynoiną oraz gdy mamy zdiagnozowaną alergię na salicylany bądź aspirynę. Nie poleca się nakładać kwasu salicylowego osobom chorującym na raka skóry.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
Wszystko super!Polecam ten sklep!
2024-03-24
Zamówienie zrealizowane szybko, towar dorze zapakowany
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel