darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2021-12-20

Kwas szikimowy – co to jest i jak go stosować?

Kwas szikimowy – co to jest i jak go stosować?

Kwas szikimowy to składnik, którego właściwości znane są w kosmetyce już od wielu lat, jednak dopiero jakiś czas temu zyskał on na popularności i coraz chętniej pożądany jest przez nas w kosmetykach do codziennej pielęgnacji twarzy. Czym właściwie jest ten kwas i jakie są jego właściwości? Jak wpływa on na nasze zdrowie i urodę? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do używania kwasu szikimowego i czy mogą z niego korzystać kobiety w ciąży? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te i inne pytanie, koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem.

Kwas szikimowy – co to jest?

Jeśli zastanawiacie się nad włączeniem kwasu szikimowego do swojej pielęgnacji, ale wciąż nie do końca wiecie, czym on jest i jaką rolę pełni w kosmetyce – śpieszymy z wyjaśnieniem. Kwas szikimowy jest jednym z uwielbianych przez nas kwasów AHA, tzn. kwasów karboksylowych, o czym świadczy jego budowa. Wykazuje on fantastyczne działanie złuszczające, przy czym jest niezwykle delikatny. Dzięki jego łagodnej formule może on być stosowany przez osoby, których cera jest mocno wrażliwa i reaktywna na różnego typu podrażnienia. Eksfoliacja naskórka (złuszczanie), którą wywołuje sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, a jej regeneracja jest szybsza.

Kwas szikimowy, o czym może nie wiedzieliście, został wyodrębniony z rośliny japońskiego pochodzenia. Mowa tu o anyżu gwiaździstym Shikimi. To właśnie od nazwy anyżu wzięła się nazwa tego kwasu. Kwas został odkryty przez holendra Johanna Frederika Ejkmana w roku 1885. Odkrycie tego składnika nie wzbudziło raczej dużego zainteresowania. Przez pierwsze około 50 lat od jego wyodrębnienia, niewiele się o nim mówiło i raczej się z niego nie korzystało. Dopiero po upływie tego czasu ludzie zaczęli zauważać fenomenalne właściwości, jakimi cechuj się kwas szikimowy. Okazało się, że fantastycznie wpływa on na stan zdrowia oraz stan naszej cery. W pierwszych latach jego popularności, stosowany był głównie w farmacji oraz medycynie. To wszystko dzięki temu, że działa on:

  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwbólowo,
  • przeciwwirusowo.

Kwas szikimowy wykorzystywany jest w leczeniu grypy, także ptasiej grypy i grypy świńskiej. Znajdziemy go w różnego rodzaju preparatach przeciwwirusowych, a od jakiegoś czasu bada się jego działanie w kontekście leczenia raka prostaty oraz raka jelita grubego. Co ciekawe, wykazano także, że składnik ten pobudza syntezę witaminy A oraz witaminy K, a syntezowane na bazie tego kwasu fenylopropanoidy okazują się niezwykle przydatne w leczeniu takich schorzeń jak: insulinooporność, osteoporoza, nadciśnienie.

Kwas szikimowy – jakie ma właściwości?

  1. Działa złuszczająco i usuwa martwy naskórek z powierzchni naszej skóry, odblokowując jednocześnie zatkane pory.
  2. Działa rozjaśniająco.
  3. Działa przeciwstarzeniowo.
  4. Wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt.
  5. Działa antyoksydacyjnie.
  6. Działa nawilżająco i chroni skórę przed utratą wody.
  7. Reguluje nadprodukcję sebum i działa przeciwtrądzikowo.
  8. Działa przeciwbakteryjnie i chroni nas przed namnażaniem się w organizmie i na skórze ewentualnych bakterii.
  9. Działa przeciwzapalnie, chroniąc skórę przed stanami zapalnymi.

Kwas szikimowy a cera trądzikowa. Czy kwas szikimowy na trądzik to dobry pomysł?

Jak wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie, kwas szikimowy działa antybakteryjnie. Ogranicza on namnażanie wywołujących trądzik bakterii, a także złuszcza naskórek, zapobiegając zatykaniu się porów i tworzeniu się aktywnych stanów zapalanych na naszej twarzy, dekolcie, placach. Co za tym idzie – genialnie sprawdza się on w terapii przeciwtrądzikowej. W przeciwieństwie do stosowanej na trądzik antybiotykoterapii nie obciąża on naszego organizmu. Nie można nie wspomnieć o tym, że kwas szikimowy z pewnością przypadnie do gustu osobom borykającym się z trądzikiem, ponieważ świetnie działa na zostające po nim przebarwienia oraz plamy pigmentacyjne. Działa on rozjaśniająco. Ujednolica koloryt cery na twarzy i wybiela przebarwienia. Kwas szikimowy to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o pielęgnację cery z problemami, trądzikiem i przebarwieniami. Oczywiście, włączając do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej kurację kwasami, należy pamiętać o intensywnej ochronie przeciwsłonecznej. Krem chroniący nas przed groźnym promieniowaniem UVA oraz UVB to must have w kosmetyczne osób stosujących kwasy na twarz. 

Czy można stosować kwas szikimowy w lecie?

Tak, korzystanie z niego jest dozwolone przez okrągły rok. Mówi się, że kwasy stosowane powinny być szczególnie jesienią i zimą, gdy pogoda za oknem nie jest zbyt słoneczna, jednak kwas szikimowy jest na tyle delikatny, że może być aplikowany także wiosną lub latem. Pamiętajcie jednak, że korzystanie z niego w tym okresie (w zimowym zresztą również) wiąże się z koniecznością aplikowania kremów chroniących skórę przed promieniowaniem UV. Kwas szikimowy sprawia, że warstwa stratum corneum, której zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem, staje się dużo cieńsza.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu szikimowego?

Mimo, że kwas szikimowy jest jedną z najbardziej łagodnych odmian kwasów AHA, istnieje szereg przeciwwskazań do jego stosowania. Są to przede wszystkim:

  • terapie różnego rodzaju antybiotykami,
  • liczne znamiona na naszym ciele,
  • oparzenia słoneczne,
  • ciąża, połóg i cały okres laktacji,
  • terapia dużymi porcjami witaminy A,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenia skóry,
  • egzema skóry.

Jak stosować kwas szikimowy w domu?

Kosmetyki z kwasem szikimowy w składzie cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Coraz więcej ludzi docenia genialne działanie tego składnika na naszą skórę i myśli o włączeniu go do swojej codziennej pielęgnacji. Jak to zrobić i jak stosować kwas szikimowy w domu? Przede wszystkim należy rozpocząć od sprawdzenia, jak Wasza skóra na niego zareaguje. Warto przed nałożeniem kosmetyku z nim na całą twarz, wykonać test na niewielkiej części skóry i obserwować, czy nie widać na niej ewentualnego podrażnienia. Jeśli takowego nie widać – możecie przejść do włączenia składnika do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Oczywiście pamiętajcie, by na początek wybierać niewysokie stężenia kwasu w kosmetykach, a z czasem – gdy skóra się do niego przyzwyczai – zwiększać stężenie, jeśli oczywiście zauważycie taką potrzebę. Jeżeli w trakcie próby uczuleniowej zauważycie jednak, że Wasza skóra piecze, szczypie i mocno się czerwieni – zrezygnujcie ze stosowania tego składnika.

Jeśli planujecie nakładać wysokie stężenia kwasu – najlepiej skonsultujcie się z dermatologiem, kosmetologiem lub udajcie się w tym celu do profesjonalnego salonu kosmetologicznego. Pamiętajcie, że kwasy w wysokim stężeniu mogą Wam zrobić krzywdę, jeśli nie stosujecie ich zgodnie z zaleceniami.

Kwas szikimowy w gabinecie – hit salonów kosmetycznych

Zabiegi z wykorzystaniem różnego rodzaju kwasów to najbardziej popularne kuracje, na które decydują się zimą klientki salonów kosmetologicznych. W gabinecie, pod okiem profesjonalisty, może zostać zaaplikowane zdecydowanie większe stężenie składnika. Jeśli od jakiegoś czasu korzystacie w domu z kosmetyków, posiadających w składzie kwas szikimowy i zauważyliście, że to już odrobinę za mało – koniecznie udajcie się do polecanego i sprawdzonego salonu, w którym wykonacie zabieg z kwasem szikimowy w wyższym stężeniu.

Polecane kosmetyki z kwasem szikimowym

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kwasem szikimowym? Koniecznie zainteresuj się takimi produktami jak:

  • Peeling kwasowy normalizujący na noc Floslek Pharma Dermo Expert Anti Acne, czyli produkt, w którym poza bohaterem tego artykułu znajdziecie także kwas migdałowy oraz kwas laktobionowy. Efekt odnowy naskórka widoczny jest już po pierwszym zastosowaniu tej propozycji marki Floslek. Po tygodniu regularnego stosowania zauważycie, że Wasza cera na twarzy jest wyraźnie gładsza, oczyszczona, a trądzik mniej widoczny i uspokojony. Oczywiście stosując go na noc, w ciągu dnia należy aplikować na twarz dobry krem z filtrem. Wśród zalet tego kosmetyku znajduje się atrakcyjna cena, wygodny aplikator w formie pipety, a także jego spora wydajność. Jedna buteleczka posłuży Wam z powodzeniem przez kilka miesięcy regularnego stosowania. Jeśli szukacie skutecznego produktu do walki z pryszczami, zaskórnikami i wągrami – ten kosmetyk z pewności przypadnie Wam do gustu. To niekwestionowany HIT na kosmetycznym rynku.
  • Skin Shot 2 Step Pro Care - maska w płacie oraz ampułka ‘Granat’, czyli przeciwstarzeniowa i regenerująca propozycja marki Bielenda. Ten produkt to zaawanasowana 2-etapowa pielęgnacja. Pierwszy krok, tj. serum zamknięte w niewielkiej ampułce, ma za zadanie dostarczyć skórze cennych aktywnych składników. Drugi krok, tj. maska do twarzy w płachcie tworzy na naszej skórze okluzyjną warstwę, której zadaniem jest ułatwienie wchłaniania substancji znajdujących się w składzie uprzednio nałożonego serum do twarzy. Efektem zaaplikowania na naszą buzię obu kroków jest pięknie nawilżona, wyjątkowo miękka i nawilżona skóra twarzy. Cera wygląda na odświeżoną, rozjaśnioną i rześką. Produkt koi skórę, wyrównuje koloryt i sprawia, że niewielkie zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne. Jeśli szukacie produktu, po którym za niewielkie pieniądze poczujecie się, jakby dopiero co po opuszczeniu SPA – koniecznie spróbujcie tego połączenia. Fantastyczna propozycja dla osób z cerą mieszaną, z pierwszymi oznakami starzenia.

Czy warto wybierać kosmetyki z kwasem szikimowym?

Zdecydowanie tak! Jest on składnikiem docenianym przez osoby z cerami problematycznymi, tłustymi, trądzikowymi. W ich przypadku odczopowuje zatkane pory, a także sprawia, że ujścia gruczołów łojowych nie zatykają się tak często i nie tworzą stanów zapalnych. Osoby posiadające cerę suchą docenią jego nawilżające właściwości. Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości czy kwas szikimowy na twarz to dobry pomysł – najwyższy czas je porzucić i przetestować jeden z polecanych przez nas kosmetyków, które mają go w swoim składzie. Oczywiście, nie zapominając przy tym o odpowiednio dopasowanej fotoprotekcji.

pixelpixel