Kwas traneksamowy – jakie ma właściwości?
Piegi są przez wielu z nas uznawane za niezwykle uroczy element wyglądu twarzy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to również przebarwienie skóry. Jeżeli na naszej twarzy powstają dużo większe zmiany w wybarwieniu skóry, wówczas nie podchodzimy do nich tak przychylnie jak do piegów. Wynika to z dużej widoczności przebarwień oraz tego, że odstają one swoim wyglądem od większości. Właśnie dlatego wiele z nas, posiadających przebarwienia na twarzy, pragnie zniwelować je z cery bądź też zmniejszyć ich widoczność. Do tego celu stosujemy wiele różnych rodzajów kosmetyków oraz zabiegów, jednak nie zawsze przynoszą one pożądane efekty. Dzisiaj przedstawimy wam nietypowy składnik na przebarwienia, jakim jest kwas traneksamowy. Jak dowiesz się później, posiada on również o wiele więcej właściwości, o których nie jest tak głośno, a mogą być one niezwykle istotne dla szerszej grupy konsumentów. Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Historia i pochodzenie kwasu traneksamowego
Początek historii kwasu traneksamowego możemy datować na moment wprowadzenia go na rynek, czyli dokładniej 1968 rok. Mimo to pierwsze wzmianki o kwasie datuje się na 1962 rok, kiedy to był opisywany jako lek przeciwkrwotoczny. Co ciekawe, pozostał on w takiej formie do teraz. Jego działanie przeciwkrwotoczne jest wykorzystywane w bardzo różnorodnych rodzajach krwawień, przykładowo przy obfitej menstruacji, ale również przy poważnych operacjach np. serca. Kwas traneksamowy pozostałby nadal lekiem wyłącznie przeciwkrwotocznym gdyby nie to, że przypadkowo w trakcie badań wykryto, iż jest to substancja działająca również przeciwprzebarwieniowo, przeciwświądowo, łagodząco oraz nawilżająco. Zdarzyło się to przy leczeniu pacjenta, który zmagał się z przewlekłą pokrzywką, gdzie kwas dodatkowo zmniejszył melasmę. W 2011 roku kwas traneksamowy został oficjalnie wpisany przez Światową Organizację Zdrowia na listę najważniejszych leków.
Działanie przy skórze z przebarwieniami
Jak już wspomnieliśmy kwas traneksamowy w kosmetyce bardzo pozytywnie oddziałuje na redukcję przebarwień. Jednak nim opiszemy, w jaki sposób działa warto na początek zrozumieć, jakie są typy przebarwień, ponieważ ich rodzaj wpływa na szybkość zanikania zmiany skórnej, a także na to czy w ogóle jest możliwość całkowitego zredukowania jej. Jednym z najbardziej uproszczonych podziałów przebarwień to podział na zmiany PIE oraz PIH. PIE to przebarwienie o charakterze rumieniowym, które bardzo łatwo rozpoznać po różowym zabarwieniu, będącym śladem po niedawno powstałym stanie zapalnym. Wówczas mamy do czynienia z podrażnieniem skóry i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Drugi rodzaj przebarwienia, czyli PIH, to zmiana, w której pigment jest w brązowym kolorze, co znaczy, że został już utrwalony. Jest to o wiele trudniejsza zmiana do usunięcia, dlatego kwas traneksamowy jest polecany raczej w przypadku pierwszego typu przebarwień.
Warto jeszcze wyjaśnić jedno pojęcie, które często występuje przy temacie przebarwień, a jest nim melasma. Nazywa się ją również ostudą oraz chloasmą. Jest to duże przebarwienie, czyli hiperpigmentacja, którą możemy zaobserwować najczęściej na twarzy oraz szyi. Grupa, która jest najczęściej dotknięta przez melasmę to kobiety w wieku rozrodczym. Dzieje się tak, ponieważ melasma powstaje przez zaburzenia pracy hormonów oraz ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Kiedy dodatkowo mamy do czynienia z promieniowaniem UV, czy też innymi czynnikami wzmagającymi problem z pigmentacją, wówczas może nas dotknąć melasa. Rozpoznamy ją po występujących plamach na skórze, które charakteryzują się wyraźnie innym kolorem oraz nieregularnym kształtem. Nie można się jej całkowicie pozbyć, ale za to dzięki m.in. stosowaniu kwasu traneksamowego możemy kontrolować ją bądź też zmniejszyć jej widoczność.
W przypadku wyżej wymienionych rodzajów przebarwień, czy też innych mniejszych i delikatniejszy zmian, możemy posłużyć się kwasem traneksamowym jako sposobem na zmniejszenie ich widoczności. Dzięki niemu przebarwienia zostaną rozjaśnione, ogólny koloryt skóry zostanie wyrównany, a widoczność przebarwień będzie dużo mniejsza. Co też ważne, jeżeli razem z przebarwieniem występuje jakiś stan zapalny lub świąd, kwas traneksamowy zmniejszy te objawy oraz je złagodzi. Działania te będą szczególnie ważne w przypadku przebarwień potrądzikowych oraz posłonecznych, które są niezwykle popularne zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych.
Działanie przy skórze naczynkowej
Mimo, że o skórze z przebarwieniami mówi się najwięcej w kontekście działania kwasu traneksamowego, nie jest to jedyny rodzaj cery, która wiele zyska ze stosowania go. Drugim z nich jest cera naczynkowa. Jest to rodzaj skóry niezwykle delikatnej oraz wrażliwej, która wyróżnia się wyjątkowo widocznymi naczyniami krwionośnymi na twarzy. Zazwyczaj pojawiają się one w sytuacjach stresowych, przy zmianie temperatury lub też w czasie odczuwania silnych emocji. Wówczas naczynka pojawiające się na skórze wyglądają jak rumień. Niekiedy osoby z cerą naczynkową posiadają stale widoczne naczynka, które przypominają swoim wyglądem małe żyłki na twarzy. Cera naczynkowa jest jednym z najdelikatniejszych rodzajów skóry. Niezwykle łatwo o podrażnienia, występujące uczucie swędzenia, pieczenia, świądu czy nawet pieczenia. Takie reakcje może wywoływać wiele czynników w zależności od stopnia wrażliwości skóry. Jednym z charakterystycznych elementów cery naczynkowej jest występowanie trądziku różowatego. Jest to schorzenie skórne polegające na występowaniu zaczerwienień, krostek oraz grudek o różowym zabarwieniu. Trądzik ten dotyka najczęściej obszar czoła, policzków, brody i nosa.
Jednym z powodów występowania trądziku różowatego jest posiadanie cery naczynkowej, którą wyróżnia większa reaktywność naczynek. Niekiedy może on występować ze względu na obciążenie genetyczne, jednak czasami jest również powodowany czynnikami środowiskowymi. Cera w czasie posiadania trądziku różowatego, oprócz wcześniej wymienionych objawów, cechuje się także dużym stopniem nadwrażliwości, suchością oraz chropowatą strukturą naskórka. W trakcie przebiegu choroby warto korzystać z kosmetyków oraz składników łagodzących oraz nawilżających.
Świetnym przykładem jest tutaj stosowany kwas traneksamowy na twarz. Działa on łagodząco na charakterystyczne objawy skóry naczynkowej. Dodatkowo zmniejsza również symptomy występowania trądziku różowatego. Jest to substancja o działaniu nawilżającym, łagodzącym stany zapalne, wzmacniającym naczynka, a także minimalizującą objawy świądu czy też pokrzywki.
Kwas traneksamowy w kosmetykach – polecenia
W przypadku użytkowania kwasów w codziennej pielęgnacji często pojawia się zagwozdka – kwas traneksamowy, jak stosować? Forma kwasu jest nieco bardziej aktywna od innych rodzajów składników kosmetycznych, dlatego warto uważać ze stosowaniem go na własną rękę. Najlepiej użytkowanie kwasu skonsultować z kosmetyczką lub dermatologiem. Można również skorzystać z gotowych produktów kosmetycznych, które zawierają wyważony poziom kwasu. Tutaj może pojawić się drugi problem – kwas traneksamowy, gdzie kupić? Już spieszymy z odpowiedzią! W drogerii internetowej Strefa Urody odnajdziesz ogrom kosmetyków do wyborów, m.ni. również takie, zawierające kwas traneksamowy w swoim składzie. Poznajmy je bliżej!
Pierwszy kosmetyków z kwasem traneksamowym, który pragniemy wam polecić, to nawilżająca maska do twarzy Wonder Woman od Mediect. Właściwości nawilżające, jakie posiada produkt, zawdzięcza połączeniu kilku niezwykłych składników – ekstrakty roślinne i kwas traneksamowy. Serum maski wyrównuje poziom nawilżenia skóry, łagodzi ją oraz przygotowuje pod makijaż. Następny z produktów to krem z kwasami redukujący przebarwienia od Bielendy Professional. Produkt ten oprócz kwasu traneksamowego posiada również kwas kojowy, mlekowy oraz niacynamid. Dzięki takiemu zestawieniu składników skutecznie redukuje przebarwienia. Trzeci z wartych polecenia kosmetyków to ujędrniający Krem na noc wyrównujący koloryt od AA Vita C Lift 50+. Produkt ten, oprócz eliminowania przebarwień, ujędrnia, łagodzi zaczerwienienia oraz uelastycznia skórę.