darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-03-07

Łuszcząca się skóra na twarzy - jak sobie z nią poradzić?

Łuszcząca się skóra na twarzy - jak sobie z nią poradzić?

Wgłębiając się w temat świadomiej pielęgnacji skóry, odkryjemy, że kondycja cery nie zależy tylko i wyłącznie od produktów, które na nią nakładamy. Wiele innych czynników, takich jak tryb życia, sposób żywienia, sen, stres, aktywność fizyczna, stan zdrowia, nawodnienie, itd., może mieć realny wpływ na kondycję skóry. Jednym z najpopularniejszych problemów skórnych, jakie możemy napotkać o każdej porze roku i przy każdym typie skóry, jest jej łuszczenie się. Suchość skóry to kłopot, który ma ogrom przyczyn, ale również ogrom rozwiązań. Najczęściej wykorzystywane metody walki z łuszczeniem się skóry poznasz poniżej!

Objawy skóry łuszczącej

Problemy z łuszczeniem się skóry twarzy mogą początkowo wyglądać dość niewinnie. Najpierw zauważymy duży spadek w nawilżeniu skóry. Objawi się on szczególnie przez stałe uczucie wysuszenia, a po umyciu twarzy uczuciem ściągnięcia. Skóra straci swój blask i naturalną promienistość, a na ich miejsce wkroczy zmatowienie. Niekiedy do tego dołączy zaczerwienienie i duża podatność na podrażnienia. Finalnym efektem wysuszenia jest łuszcząca się skóra na twarzy. Oprócz samego odchodzenia płatów naskórka, zauważysz, iż cera stała się wysoce wrażliwa na dotyk oraz nietolerancyjna na większość kosmetyków. W bardziej zaawansowanym stadium łuszczenia może dojść do uczucia swędzenia skóry, pojawiania się rumieni, niekiedy wyprysków.

Skąd bierze się łuszczenie skóry?

Pierwszym z powodów łuszczenia, jaki należy wykluczyć na wizycie u dermatologa, to choroba skóry. Przykładowe choroby, które objawiają się poprzez łuszczenie naskórka to: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, grzybica, wyprysk kontaktowy, anomalia genowa, reakcja immunologiczna skóry lub infekcje. Warto skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem, który oceni, czy występujące na twojej twarzy łuszczenie skóry jest czymś poważnym, czy przejściowym pogorszeniem stanu cery. W przypadku drugiej opcji na łuszczenie może wpływać kilka czynników:

  • Reakcja skóry na zbyt mocne działanie kosmetyku i występujące w nim substancje drażniące, np. zawartość alkoholu,
  • Zbyt mocne oczyszczanie i detoksykowanie naskórka,
  • Zbyt częste wykonywanie peelingów,
  • Stosowanie kosmetyków nieodpowiednich dla swojego typu cery i jej aktualnych potrzeb, np. matowienie skóry przesuszonej,
  • Nieodpowiednia dieta, uboga w wartości odżywcze,
  • Picie za małej ilości wody,
  • Brak pielęgnacji lub omijanie kroków nawilżających,
  • Warunki atmosferyczne np. wiatr, mróz,
  • Zbyt długie wystawanie skóry na promieniowanie słoneczne (również solarium),
  • Zanieczyszczenie powietrza,
  • Reakcja na zabiegi kosmetyczne,
  • Stosowanie środków wysuszających naskórek do mycia twarzy np. mydło,
  • Za duża ilość stosowanych kwasów w pielęgnacji,
  • Nieodpowiednie przygotowanie skóry do pielęgnacji retinoidami.

Przewinienia te to tylko początek góry lodowej, zawierającej błędy, jakie możemy popełnić w pielęgnacji, a których konsekwencją jest wysuszenie skóry. Popełniając którykolwiek z nich, warto pamiętać, że skóra to cudowny organ, który podlega regeneracji. Wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji oraz zmian w diecie, wystarczy, aby odbudować jej strukturę i przywrócić jej zdrowie.

Co niezwykle ważne, łuszcząca się skóra na twarzy u mężczyzn również występuje! Mimo, że w większości tej grupy nie jest popularna rozbudowana pielęgnacja, inne czynniki także mogą wpływać  na pogorszenie stanu skóry mężczyzny. Tak samo jak w przypadku kobiet, recepta jest jedna – odpowiednia i regularna pielęgnacja oraz zdrowy tryb życia!

Delikatna pielęgnacja dla skóry łuszczącej się krok po kroku

Zanim wdrożysz nową pielęgnację w życie, pamiętaj, że pierwsze co powinnaś zrobić to zaplanować ją! Przeanalizuj, które składniki kosmetyków podrażniają twoją skórę i całkowicie wyeliminuj produkty w ich zawartością. Następnie określ swój typ cery i zobacz, czego dokładnie ona potrzebuje. Bez względu na to, czy jesteś posiadaczką cery naczynkowej, dojrzałej, czy trądzikowej, możesz mieć problemy z łuszczeniem się naskórka, którego regenerację należy połączyć z tradycyjną pielęgnacją twojego typu cery. Prześledźmy teraz krok po kroku uniwersalną wersję pielęgnacji dla skóry łuszczącej się!

1. Dwuetapowe oczyszczanie

Mimo, że twoja skóra posiada mocno naruszoną barierę hydrolipidową nadal należy ją regularnie myć. Dzięki oczyszczaniu zmywamy zanieczyszczenia, resztki makijażu i brud nagromadzony przez cały dzień. Dopiero w pełni oczyszczona skóra jest w stanie wchłaniać substancje aktywne z pozostałych produktów. Do oczyszczania stosuj produkt o niezwykle delikatnych formułach. Pierwszy etap, czyli demakijaż, wykonaj olejowymi  kosmetykami bądź własnoręcznie przygotowaną mieszanką olejów. Dzięki ich formule makijaż zostanie w pełni rozpuszczony, a skóra zyska dodatkowe nawilżenie. Do usunięcia oleju wykorzystaj piankę do mycia twarzy. Polecamy piankę aloesową od Holik Holika. Zawartość aloesu niezwykle pozytywnie wpłynie na kondycję twojej skóry. Inny, warty uwagi produkt to nagietkowa pianka myjąca od Sylveco. Jest to kosmetyk dostosowany do łagodzenia podrażnień, utrzymywania odpowiedniego poziomu pH skóry oraz do przywracania równowagi bariery hydrolipidowej.

2. Tonizowanie

Jest to krok równie ważny jak nawilżanie skóry! W trakcie mycia twarzy naruszamy naturalny poziom pH skóry. Oznacza to, iż skóra w tym momencie nie może prawidłowo funkcjonować, a długie utrzymywanie takiego stanu może mieć poważne konsekwencje – powstawanie przetłuszczeń, trądziku bądź w drugą stronę nadmierne wysuszenie i szorstkość. W czasie, kiedy twoja skóra i tak mierzy się z dużym wyzwaniem, jakim jest łuszczenie, nie wystawiaj jej na kolejne próby. Jak najszybciej po umyciu twarzy nałóż na nią tonik lub hydrolat. Aby nadmiernie nie drażnić skóry, wybierz produkt z atomizerem. Warto wybrać tonik o działaniu nawilżającym, przykładowo łagodzący tonik-mgiełka do twarzy z linii Vianek, dzięki któremu cera zostaje złagodzona, ochroniona oraz otrzymuje ona wsparcie w procesach naprawczych. Inny warty uwagi produkt to tonik nawilżający NACOMI, który oprócz nawilżania, wspomaga skórę w utrzymywaniu wody. Jeżeli twoja cera jest wyjątkowo wrażliwa, jeszcze lepszym wyborem będą hydrolaty, czyli wody kwiatowe. Hydrolat z lawendy od Nature Queen pomoże skórze w regeneracji oraz ukoi ją, natomiast aloesowy hydrolat od Ecolatier sprawdzi się do odżywiania, nawilżania i regenerowania skóry wrażliwej.

3. Nawilżanie

W punkcie tym występuje największa dowolność w produktach, ponieważ powinny być już one dostosowane do twoich wymagań. Możesz w tym kroku zastosować sam krem nawilżający, połączenie serum oraz kremu, esencji z kremem, kremu z olejem i wiele, wiele innych. Warto wypróbować kilka z takich opcji, aby znaleźć tą najlepszą. Jeżeli zastanawia cię, czy łuszcząca się skóra na twarzy domowe sposoby dobrze przyjmie to warto tutaj uważać! O ile domowe sposoby to wprowadzanie do pielęgnacji naturalnych składników jak oleje, ziołowe napary czy aloes, wówczas będzie to bezpieczne rozwiązanie. Jednak warto uważać z różnorodnymi domowymi maskami, gdyż istnieje ryzyko, że podrażnią one skórę!

Inna kwestia, jaka może nurtować to – łuszcząca się skóra na twarzy jaki krem wybrać? Tutaj przychodzimy z pomocą i podsuwamy kilka ciekawych pozycji!  Pierwsza z nich to nawilżający krem od Tołpa Authentic, jego główne zadanie to odbudowywanie warstwy hydrolipidowej naskórka. Oprócz tego nawilża, regeneruje i wygładza skórę. Z kosmetyków specjalistycznych polecamy krem równoważąco-nawilżający Bielenda Professional Microbiome Pro Care. Jest to produkt regenerujący, odbudowujący, ochronny, kojące oraz wzmacniający. Ostatni kosmetyk, to krem intensywnie nawilżający od BANDI HYDRO CARE. Sprawia, że skóra otrzymuje głęboką regenerację, ujędrnienie, a przesuszenia zostają zniwelowane.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 4089 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-02
Dziekuje ,przedmiot zakupiny -tusz do rzęs super ,Dziekuje
2024-12-01
Szybka wysyłka, wszystko ok.
pixelpixel