darmowa dostawa od 150,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-09-04

Łuszczyca w ciąży - co stosować i z czego wynika jej zaostrzenie

Łuszczyca w ciąży - co stosować i z czego wynika jej zaostrzenie

Łuszczyca jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą skóry, która może zaostrzyć się podczas ciąży. Sytuacja ta wymaga szczególnej troski i wyjątkowej opieki, zarówno dla dobra matki, jak i dziecka. W jaki sposób objawia się łuszczyca w ciąży, jakie czynniki mogą nasilić jej objawy, jak ją skutecznie i bezpiecznie leczyć oraz jak pielęgnować skórę dotkniętą chorobą — te wszystkie kwestie omówimy w tym artykule.

Objawy łuszczycy w ciąży

Objawy łuszczycy u kobiet ciężarnych mogą nieznacznie różnić się od objawów, które dotykają kobiety niebędące w ciąży. Charakterystycznym objawem jest wykwit pierwotny, czyli grudka czerwonobrunatna o wyraźnie wyróżniających się brzegach. Są to czerwone, swędzące plamy na skórze, pokryte srebrzystą łuską. W przypadku cięższych form łuszczycy mogą występować również pęcherze z płynem czy zmiany na paznokciach.

Warto mieć na uwadze, że okres ciąży może prowadzić do zróżnicowanych reakcji łuszczycy u różnych osób. U niektórych może wystąpić okres remisji, podczas gdy u innych choroba może się nasilić. Objawy mogą się różnić w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na zmiany hormonalne i immunologiczne zachodzące u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Często zdarza się, że łuszczyca zaostrza się po porodzie.

Łuszczyca w ciąży – co wywołuje nasilenie objawów?

Nasilenie objawów łuszczycy w ciąży wynika najczęściej z ogromnej ilości zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Podwyższony poziom estrogenów, progesteronu i innych hormonów towarzyszących ciąży, może wywołać zaostrzenie zmian skórnych. 

Nadmiar tych hormonów wpływa na procesy regulacji i odnowy skóry, a w przypadku osób z łuszczycą na zaostrzenie objawów. Stres, który często towarzyszy kobietom w ciąży, również może przyczyniać się do nasilenia objawów łuszczycy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas leczenia łuszczycy w ciąży korzystać ze specjalnych kosmetyków łagodzących przebieg choroby. Preparaty pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży z łuszczycą służą odżywieniu skóry i nawilżeniu zmian łuszczycowych.

Gdzie występuje łuszczyca w okresie ciąży, jakich części ciała dotyka?

W czasie ciąży stan zapalny charakterystyczny dla tej choroby autoimmunologicznej może ulec zmianie. Objawia się to często poprzez zaostrzenie postaci łuszczycy na skórze, włącznie z owłosioną skórą głowy. Zmiany łuszczycowe na skórze wynikają z przyspieszonego cyklu odnowy komórek naskórka, co prowadzi do gromadzenia się martwych komórek na powierzchni skóry.

Łuszczyca może występować praktycznie na całym ciele, jednak najczęściej objawy tej choroby pojawiają się na łokciach, kolanach, skórze głowy, plecach i dłoniach. Podczas ciąży szczególnie narażone na wystąpienie objawów łuszczycy są piersi i brzuch ze względu na rozciąganie skóry.

Leczenie łuszczycy - jak bezpiecznie leczyć atak łuszczycy u kobiet w ciąży?

Bezpieczne leczenie łuszczycy w trakcie ciąży jest wyjątkowo istotne ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia dziecka. Standardowe metody leczenia łuszczycy mogą nie być bezpieczne w okresie ciąży, dlatego też zaleca się korzystanie z terapii miejscowych, takich jak stosowanie maści, kremów czy szamponów zawierających kortykosteroidy.

Jeżeli łuszczyca w czasie ciąży jest bardzo nasilona, należy skontaktować się z dermatologiem i poprosić o dobranie odpowiedniej terapii bezpiecznej dla dziecka.

Łuszczyca w czasie ciąży a pielęgnacja zmian skórnych

Pielęgnacja skóry dotkniętej łuszczycą u kobiet w ciąży powinna być bardzo delikatna. Zalecane jest unikanie mydła, które może zbytnio wysuszyć skórę i zwiększyć podrażnienia.

Bardziej wskazane jest korzystanie z łagodnych płynów do mycia ciała. Kremy nawilżająceemolienty niewątpliwie będą pomocne w łagodzeniu objawów łuszczycy. Pamiętajmy jednak, by wszystkie stosowane kosmetyki były przeznaczone do pielęgnacji skóry łuszczycowej i miały odpowiednie atesty.

Terapia łuszczycy podczas karmienia piersią

Podobnie jak w czasie ciąży, tak również podczas karmienia piersią zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w leczeniu łuszczycy. Wiele leków przenika do mleka matki, dlatego zaleca się stosowanie terapii miejscowych.

Warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji sutków, które mogą być miejscem wystąpienia objawów łuszczycy i które wymagają szczególnej troski w okresie karmienia piersią.

Czy łuszczyca utrudnia zajście w ciążę?

Najnowsze badania wykazują, że kobiety cierpiące na łuszczycę mają większe ryzyko utraty ciąży we wczesnym stadium, jak również niestety mają mniejsze szanse zajścia w ciążę. Łuszczyca może wpływać na jakość życia, nastrój i zwiększony stres u kobiety, co również może negatywnie wpływać na próby zajścia w ciążę.

Każda kobieta z łuszczycą powinna skonsultować się z lekarzem w przypadku planowania ciąży lub w momencie, gdy dowiaduje się o swojej ciąży. Dzięki odpowiedniemu podejściu i współpracy z lekarzem można znacząco wpłynąć na przebieg łuszczycy w okresie ciąży oraz minimalizować jej wpływ na jakość życia.

Czy dziecko może odziedziczyć łuszczycę po mamie?

Łuszczyca jest chorobą o podłożu genetycznym, więc istnieje ryzyko przekazania jej potomstwu. Jeśli jeden z rodziców cierpi na łuszczycę, ryzyko dla dziecka wynosi około 10-15%.

Jest jednak ważne, aby zrozumieć, że geny są tylko jednym z czynników. Wystąpienie łuszczycy u dziecka zależy od wielu czynników, takich jak na przykład środowisko czy styl życia.  

Łuszczyca w ciąży to wyzwanie wymagające indywidualnego podejścia i specjalistycznej opieki. Jej objawy, przyczyny zaostrzeń czy metody leczenia są kwestiami bardzo indywidualnymi. Dlatego też każda kobieta chora na łuszczycę, powinna pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji miejsc zmienionych chorobą oraz współpracować z lekarzem specjalistą, który pomoże jej stawić czoła tej chorobie w tym wyjątkowym okresie. Jeżeli temat łuszczycy jest Ci bliski i poszukujesz delikatnych preparatów do pielęgnacji ciała, to koniecznie kliknij tutaj i zapoznaj się z ofertą naszej drogerii internetowej Strefa Urody.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3776 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Wszystko super.Dostałam nawet prezencik od firmy,za co bardzo dziękuję
2024-07-17
Bardzo dobrze
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel