Makijaż fotograficzny rządzi się swoimi zasadami! Czym jest i jak go wykonać?
Czy na myśl o zrobieniu zdjęcia do dowodu oblewa cię zimny pot? Przypominasz sobie wtedy te wszystkie nieudane fotografie w dokumentach, przez które potem się wstydziłaś. Na jakikolwiek makijaż do zdjęcia nie postawiłaś, okazywał się on być zły. Zaprawiona doświadczeniem być może już wiesz, jak wykonać poprawny makijaż fotograficzny. Jeżeli jednak nadal nie odkryłaś tej tajemnej wiedzy, zapraszamy do lektury!
Zdjęcie do dowodu + makijaż = czy z tego może wyjść coś dobrego?
Oczywiście, że tak! Wystarczy znać zasady, jak wykonać makijaż fotograficzny. A jak to bywa z różnymi regułami i zależnościami, będzie ich sporo! Dlatego nie przedłużając, sprawdźmy czy makijaż fotograficzny zasady ma tak trudne.
Zanim nałożysz pierwszą warstwę makijażu, należy odpowiednio przygotować do niego skórę. Przede wszystkim ważna jest tutaj pielęgnacja i solidne nawilżanie naskórka. Nie wystarczy nałożyć kremu zaraz przed makijażem, na długo zanim to zrobisz musisz regularnie ją nawilżać. Oprócz kremu dobrze też nakładać maski w płachcie lub w kremie. Dodatkowo pamiętaj o piciu wody i odpowiednim, zdrowym żywieniu. Poskutkuje to świetnym stanem skóry i jej wyrównaną strukturą. Dzień przed robieniem zdjęcia wykonaj peeling, dzięki któremu makijaż będzie wyglądał gładko i równo. Jeżeli posiadasz delikatną skórę, podatną na występowanie podrażnień to zrezygnuj z tradycyjnego peelingu gruboziarnistego. Może on sprawić, że twoja cera stanie się czerwona, a podrażnienie nie zniknie do następnego dnia. W takim wypadku lepiej postawić na peeling enzymatyczny lub przemycie twarzy delikatną gąbeczką, która złuszczy wyłącznie martwy naskórek.
Podkład do zdjęć powinien zmatowić cerę, ale też wyrównać jej powierzchnię. Przed jego nałożeniem możesz wmasować w skórę bazę pod makijaż, która utrzyma jej mat. Podkład nałóż cienką warstwą tak, abyś nie martwiła się o ewentualne ubytki w nim bądź zatarcia. Jeżeli posiadasz cienie pod oczami lub wypryski zakryj je odpowiednim korektorem – rozjaśniającym lub kamuflującym. Tak przygotowaną skórę utrwal pudrem matującym na całej powierzchni twarzy. Ważne, aby na zdjęciu nie wyszła ci świecąca skóra, ponieważ będzie wyglądała na tłustą, a nie świetlistą.
Jeżeli masz wprawę w konturowaniu twarzy to możesz je wykonać, w przeciwnym razie lepiej odpuść. Wykonturowana skóra będzie wyglądać dobrze tylko, jeżeli poprawnie rozmyjesz granice produktów oraz odpowiednio dobierzesz ich kolor. Przy makijażu fotograficznym nie może być on za mocny, ponieważ na zdjęciu będzie wyglądał jak plamy.
Oczy w makijażu do zdjęć powinny posiadać stosunkowo mało nałożonych produktów. Najważniejsze jest zrobienie wyraźnych rzęs. Cienie najlepiej nałożyć beżowe lub brązowe, o matowych wykończeniach bądź całkowicie z nich zrezygnować. Na linię wodną nałóż kremową kredkę do oczu, która sprawi, że oko będzie wydawało się większe. Na górną linię rzęs warto nałożyć brązową kredkę, która optycznie zagęści rzęsy. Ważne w oprawie oczu są brwi, jednak pamiętaj, aby nie pomalować ich za mocno. Do pomalowania brwi możesz zastosować kredkę lub cienie, gdyż pomada często tworzy zbyt grube i ciemne kreski. Cało utrwal mocnym żelem do brwi, tak aby włosy lub wiatr ich nie mogły zepsuć.
Ostatni etap, czyli usta jest dość prosty. Nałóż na nie zwykłą szminkę, najlepiej matową o kolorze delikatnie ciemniejszym niż twój naturalny. Pamiętaj, aby dokładnie wyrysować ich kontur kredką do ust. Lepiej unikaj błyszczących pomadek lub brokatowych błyszczyków, gdyż mogą one zbytnio świecić się, gdy fotograf zastosuje lampę do zdjęcia.
Całość makijażu dobrze, jeżeli spryskasz mgiełką utrwalającą bądź hydrolatem. Mgiełka przedłuży trwałość nałożonych produktów, a także zabezpieczy je przed ścieraniem. Hydrolat będzie lepszą opcją, jeżeli twój makijaż wyszedł płasko na twarzy. Skóra po spryskaniu nim nabierze naturalnej świetlistości, ale nie stanie się mokra i przetłuszczona. Jest to również lepsze rozwiązanie dla osób z suchą cerą, dla których makijaż fotograficzny może być za ciężki i wysuszający.
Przed samym zrobieniem zdjęcia nie nakładaj za wiele produktów do poprawek makijażu. Zastosowanie pudru, korektora lub drugiej warstwy podkładu może sprawić, iż to co masz na twarzy zwarzy się. Jeżeli na twojej twarzy pojawi się sebum lub pot usuń je za pomocą bibułek matujących. Nie wpływają one na produkt i ich krycie, a jedynie zbierają nadmiar mokrych i tłustych substancji ze skóry. Pamiętaj również, aby poprawić makijaż ust jeżeli twoja pomadka zdążyła się zetrzeć. Przy szminkach matowych lepiej nie nakładaj kolejnej warstwy na poprzednią, gdyż mogą się one zacząć zbierać i rolować, co będzie przypominało schodzącą skórę z ust. Lepiej zmyć poprzednią warstwę i nałożyć nową zaraz przed zrobieniem zdjęcia.