darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-05-06

Mikrobiom skóry – co to jest i jak o niego dbać?

Mikrobiom skóry – co to jest i jak o niego dbać?

Skóra twarzy każdego człowieka jest inna. Różni się ona poziomem nawilżenia, ilością produkowanego sebum, tendencją do występowania zaskórników i trądziku, podatnością na pękanie naczynek, występowaniem przebarwień… wszystko to i o wiele więcej składa się na pełny obraz cery. Jednak jest jeszcze coś, co również ma niezwykle duże znaczenie dla kondycji skóry. Mowa o mikrobiomie. Jeżeli pojęcie to wydaje ci się na razie całkowicie niezrozumiałe, koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu! Dowiesz się w nim, czym jest mikrobiom skóry, jak wpływa on na stan skóry, jak go pielęgnować oraz utrzymywać w równowadze. Zapraszamy!

Cebula ma warstwy i skóra ma warstwy

Porównanie ze Shreka nie jest tu przypadkowe. Dokładnie tak, jak możemy rozłożyć cebulę na warstwy, tak w teorii możemy również wydzielić warstwy skóry. Jak zapewne mogłeś już słyszeć, skóra człowieka to największy organ, jaki posiadamy. Objawia się to również w jej podziale. Pierwszy z nich, podstawowy, dzieli skórę na trzy części. Najgłębsza – tkanka podskórna,  następnie – skóra właściwa i ostatnia warstwa – naskórek. Podział ten możemy dodatkowo jeszcze rozbudować. Dzisiaj skupimy się na warstwie naskórka. Jest to pierwsza warstwa skóry, która chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jego podział rozpocznijmy od najgłębszej warstwy – podstawowej, następnie napotykamy kolejno warstwę kolczastą, ziarnistą oraz jasną, aby zakończyć warstwą rogową. Od niedawna zaczęto również mówić o szóstej warstwie, która stanowiłaby najbardziej zewnętrzną część naskórka, a jest nią mikrobiom skóry.

Co to jest mikrobiom skóry?

Historia

Pojęcie mikrobiomu jest stosunkowo nowe, ponieważ zostało wprowadzone w 2001 roku przez noblistę Joshua Lederberga. Według niego mikrobiom oznacza ogół genomów należących do wszystkich drobnoustrojów, jakie zasiedlają organizm człowieka. Niekiedy możemy się również spotkać z określeniami mikrobiota oraz mikroflora, jednak są to już pojęcia bardziej specjalistyczne.

Pojęcie i właściwości

Mikrobiom skóry to naturalna warstwa ochronna skóry złożona z drobnoustrojów (bakterii, drożdży, grzybów, wirusów, roztoczy), które zasiedlają naskórek. Skład mikrobiomu jest indywidualny dla każdego człowieka, tak samo jak DNA oraz linie papilarne. Mimo, że drobnoustroje kojarzą nam się negatywnie, pojęcie mikrobiomu nic groźnego nie oznacza. W jego skład wchodzą pozytywne mikroorganizmy, które warunkują prawidłową pracę naskórka oraz zapewniają mu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz groźnymi mikroorganizmami. Mikrobiom skóry odpowiada również za utrzymywanie równowagi pH oraz równowagi hydrolipidowej. Oprócz tego, wpływa on na rozkład potu i sebum. Całość tych działań sprawia, że cera posiada odpowiedni poziom nawilżenia oraz nawodnienia. Mikrobiom jest pierwszą tarczą ochronną naszej skóry. Dzięki niemu szkodliwe patogeny nie zostają przepuszczone w głębsze warstwy naskórka

Mikrobiom całego ciała

Pamiętajmy również, że mikrobiom nie dotyczy tylko i wyłącznie skóry twarzy. Jest to bardzo szerokie pojęcie obejmujące również skupiska drobnoustrojów w np. jamie ustnej i rogach oddechowych, w układzie rozrodczym, na powierzchni skóry całego ciała, w układzie pokarmowym. Gdyby zsumować ilość mikrobiomu okazałoby się, że jest ona aż 10 razy większa niż wszystkie komórki budujące nasze organizmy. Szacując, można przybliżyć, że mikrobiom waży około 2 kilogramów!

Zmiany w mikrobiomie

Tak jak nasze ciało zmienia się przez całe życie, tak samo zmienia się również mikrobiom. Już zaraz przy narodzeniu możemy mieć styczność z różnym mikrobiomem. Inny otrzymamy w czasie porodu naturalnego, a inny w czasie cesarskiego cięcia. Następna duża zmiana w mikrobiomie następuje w czasie dojrzewania, kiedy mamy styczność z burzą hormonów. Następnie wraz z wiekiem różnorodność mikrobiomu zmienia się i maleje. Na to, jaki skład ma nasz mikrobiom, wpływa to jakiej jesteśmy płci, ile mamy lat, jakiej jesteśmy rasy, a nawet jaki tryb życia prowadzimy. 

Zachwiania w mikrobiomie

Przyczyny

Mikrobiom może zostać zachwiany, jeżeli był zbyt często wystawiany na działanie szkodliwych czynników. Wówczas dobre drobnoustroje zostają zdominowane przez patogeniczne. Czynniki, jakie mogą mieć wpływ na zaburzenia mikrobiomu to: zanieczyszczenia powietrza i miasta, smog, częsta ekspozycja skóry na promieniowanie UV, nieodpowiednia dieta uboga w najpotrzebniejsze składniki odżywcze oraz witaminy, za małe nawodnienie organizmu, problemy ze zdrowiem, przewlekły stres, stosowanie używek (alkoholu, papierosów), zażywanie lekarstw oraz antybiotyków.

Jeszcze jeden czynnik może mieć wpływ na zachwiania – jest on niestety bardzo często powtarzany, a mianowicie nieodpowiednia pielęgnacja. Niektóre z kosmetyków do pielęgnacji posiadają w składach substancje silnie podrażniające, detergenty, składniki wysuszające, alkohole, itp. Właśnie one sprawiają, że równowaga naskórka zostaje zaburzona. Gdy jest on nadmiernie wysuszany, traci swoją barierę ochronną, rozregulowuje produkcję sebum, a także ma problemy z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Jak rozpoznać zaburzenia mikrobiomu?

Zachwiania w mikrobiomie skóry twarzy można bardzo łatwo zauważyć po reakcjach naskórka. Przede wszystkim staje się on o wiele bardziej wrażliwy, ponieważ zaczyna tracić swoją barierę ochronną. Wrażliwość ta wiąże się z większą tendencją do powstawania podrażnień, stanów zapalnych oraz zaczerwienień. Zachwiania mikrobiomu są również widoczne poprzez wzmożone powstawanie zaskórników oraz zmian trądzikowych, odwodnienie skóry, a także przyspieszenie procesów starzenia się. Niekiedy konsekwencje zaburzenia mikrobiomu mogą być dużo poważniejsze i zaprowadzą do powstania choroby AZS, czyli atopowego zapalenia skóry.

Choroby skóry

Przewlekłe zaburzenie mikrobiomu może się skończyć naprawdę poważnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest bakteryjne zapalenie skóry. jest to zakażenie powierzchni skóry, które występuje na skutek działalności chorobotwórczych patogenów. Jedną z chorób, jakie może one wywołać jest gronkowiec. Na twarzy objawia się on poprzez widoczne zmiany skórne w postaci ropnych nacieków i stanów zapalnych. Może on zająć nawet cały obszar twarzy.

Jak dbać o mikrobiom?

Świadoma pielęgnacja

Podstawą dbania o mikrobiom jest zadbanie o swoje codzienne wybory. Powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość wody oraz wszelkich potrzebnych substancji odżywczych, witamin i minerałów z pożywienia. Dodatkowa aktywność fizyczna, prawidłowa ilość snu oraz unikanie stresu na pewno wspomogą pracę naskórka. Drugą niezwykle ważną kwestią jest świadoma pielęgnacja. Kosmetyki, które wybieramy muszą być dostosowane do typu skóry, jaki posiadamy. Oprócz tego pielęgnacja powinna posiadać kilka kroków, których nie można omijać. Regularne ignorowanie ich bardzo szybko przyniesie negatywne skutki.

Pielęgnacja nie oznacza tylko tego, jaki krem czy serum wybierzemy, ale również polega ona na prawidłowym myciu skóry. Wieczorem wykonuj dwuetapowe oczyszczanie oraz dokładny demakijaż. W czasie tych kroków najlepiej zrezygnować z wacików, a zastąpić je palcami. Następnie koniecznie użyj toniku. Tonizowanie naskórka przywraca mu prawidłowy poziom pH. Tak zneutralizowana skóra może przyjąć substancje odżywcze z esencji, serum czy kremu. Tutaj warto rozsądnie podchodzić do ilości nakładanych kosmetyków. W każdym z tych kroków stosuj produkty delikatne, nieposiadające drażniących środków myjących, wysuszających lub złuszczających.

Siła probiotyków

Jednym z najczęstszych sposobów na radzenie sobie z zachowaniem bioróżnorodności mikrobiomu, jest stosowanie probiotyków. Są to specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, które wykazują pozytywne działanie i wspomagają utrzymanie równowagi mikrobiomu. Kosmetyki probiotyczne najczęściej bazują na martwych, ale aktywnych bakteriach lub ich fragmentach. Skóra dzięki nim wraca do swojej zdrowej kondycji, jej stany zapalne zostają złagodzone, a płaszcz hydrolipidowy jest wzmocniony. Wiele marek kosmetycznych obecnie wprowadza całe linie produktowe, bazujące na kosmetykach probiotycznych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
Wszystko działało dobrze
2024-03-22
Super
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel