darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-05-18

Mydło kastylijskie - wszystko co warto o nim wiedzieć - właściwości i zastosowanie

Mydło kastylijskie - wszystko co warto o nim wiedzieć - właściwości i zastosowanie

Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie Wam tematyki mydła kastylijskiego – jego historii, zastosowań oraz właściwości. Jako ekspert od kosmetologii, dermatologii i trychologii postaram się wyczerpująco i rzeczowo przedstawić ten ciekawy produkt, który z pewnością może wzbogacić wiele codziennych pielęgnacyjnych i domowych rytuałów.

Mydło kastylijskie – co to jest?

Mydło kastylijskie to rodzaj mydła do mycia ciała pochodzenia naturalnego o długiej historii i pochodzeniu z regionu Kastylii w Hiszpanii. Wyrób ten mający swoje korzenie w basenie Morza Śródziemnego, swoją charakterystyczną cechą zawdzięcza unikalnym surowcom – oliwie z oliwek oraz wodzie z kastylijskich rzek. Mydło kastylijskie zyskało uznanie głównie dzięki swoim delikatnym właściwościom oraz prostemu i naturalnemu składowi. Pozwala to na szerokie zastosowanie mydła kastylijskiego zarówno w pielęgnacji skóry, jak i w codziennym życiu.

Zastosowanie mydła kastylijskiego

Mydło kastylijskie charakteryzuje się niezwykłą uniwersalnością jego zastosowań, które w wielu przypadkach mogą zastąpić inne chemiczne preparaty. Mydło kastylijskie świetnie sprawdza się przede wszystkim jako naturalne mydło do ciała, środek do mycia i sprzątania. Może być stosowane do mycia rąk, ciała i twarzy, zapewniając nie tylko czystość, ale także pielęgnację i nawilżenie skóry. Jego delikatne formuła sprawia, że jest odpowiednie dla osób o wrażliwej i problematycznej skórze oraz dzieci.

Mydła kastylijskie można także używać jako szampon do włosów, produkt do golenia czy nawet do mycia zębów. Ponadto, mydło kastylijskie działa jako naturalny płyn do prania i środek myjący. Można je wykorzystać do mycia naczyń, sprzątania powierzchni, podłóg i mebli, czy usuwania plam.

Właściwości mydła kastylijskiego

Mydło kastylijskie bogate jest w naturalne składniki, które sprawiają, że ma ono wiele korzystnych właściwości dla skóry. Należy do nich przede wszystkim:

  1. Nawilżanie i regeneracja skóry: dzięki wysokiej zawartości oleju z oliwek mydło kastylijskie działa na skórę nawilżająco, regeneruje i odżywia skórę, zapobiegając jej przesuszeniu oraz podrażnieniom.
  2. Delikatne oczyszczanie: mydło kastylijskie skutecznie usuwa zanieczyszczenia, zarazem nie powodując podrażnień ani uczucia ściągnięcia skóry. Mydło to zawiera wyłącznie naturalne składniki, a co więcej, mydło to nie zawiera konserwantów ani sztucznych dodatków, dlatego nadaje się do mycia ciała nawet przy skórze wrażliwej - co więcej, nie wysusza skóry. 
  3. Działanie przeciwzapalne: mydło kastylijskie ma także działanie przeciwbakteryjne, co pozwala na utrzymanie zdrowej i czystej skóry, również w przypadku problemów dermatologicznych. Mydło kastylijskie jest bardzo delikatne, dlatego polecane jest do stosowania przy wrażliwej i podrażnionej skórze. Zawartość oliwy z oliwek wspomaga gojenie się podrażnień i ran. 
  4. Uniwersalność: mydło kastylijskie może być stosowane dla każdego rodzaju skóry, jest też odpowiednie dla dzieci i osób z wrażliwą i problematyczną skórą. Mydło z oliwy z oliwek jest dobre i do sprzątania domu, sprawdza się do kąpieli i pod prysznic. Może być stosowane w czystej postaci lub jako baza do tworzenia naturalnych kosmetyków diy, np. płynów do kąpieli czy żelu pod prysznic. 

Mydło kastylijskie w pielęgnacji twarzy

Dla osób szukających alternatyw dla klasycznych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, mydło kastylijskie może być odpowiednim wyborem. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, regenerującym, oczyszczającym i antybakteryjnym, mydło kastylijskie pozwala na rozwiązanie wielu problemów, takich jak przesuszona, tłusta czy problematyczna cera. Można je stosować zarówno jako produkt do mycia twarzy czy jako składnik domowej maseczki czy peelingu. Dzięki zawartości oliwy z oliwek, zawiera duże ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, co wpływa na regenerację skóry. Jako że wytwarza się je z oliwy z oliwek, której drogocenne właściwości znane są od lat

Mydło kastylijskie a mydło marsylskie i mydło z Aleppo

Mydło kastylijskie często bywa porównywane do mydła z Marsylii tzw. mydła marsylskiego - również znanego, tradycyjnego mydła o naturalnym składzie. Obie odmiany mydeł mają wiele wspólnych właściwości, jednak różnią się kilkoma elementami. Przede wszystkim mydło z Marsylii, obok oliwy z oliwek, zawiera także inne tłuszcze roślinne (m.in. olej palmowy) oraz sól morską. To powoduje, że mydło z Marsylii jest bardziej tłuste i bardziej myjące niż mydło kastylijskie, więc może być mniej odpowiednie dla skóry wrażliwej oraz suchej. Ponadto, bardziej się pieni. Natomiast mydło z Aleppo, oprócz oliwy z oliwek, ma w składzie olej laurowy. Inne naturalne mydła mogą zawierać różne dodatki olejów roślinnych, np. olej z awokado, olej kokosowy oraz dodatki kropel olejków eterycznych. 

Mydło kastylijskie do sprzątania – jak je wykorzystać?

Dzięki swoim delikatnym właściwościom myjącym, mydło kastylijskie doskonale sprawdzi się jako środek do sprzątania. Można go wykorzystać jako:

  • płyn do mycia naczyń: wystarczy kilka kropli mydła w płynie - rozcieńczonego z wodą, aby dostać płyn do skutecznego i bezpiecznego usuwania tłuszczu i brudu z naczyń;
  • środek myjący o dodatkowym działaniu w kuchni i łazience: wystarczy spryskać powierzchnię mieszanką wody z mydłem, a następnie przetrzeć ściereczką;
  • płyn do mycia podłóg, okien i mebli: w tym przypadku także warto przygotować mieszankę wody z mydłem, którym można umyć zarówno drewniane, jak i ceramiczne czy metalowe powierzchnie.

Domowe mydło można wykorzystać do prania czy sprzątania, a jego dobre właściwości pielęgnujące skórę ochronią nasze dłonie w trakcie domowych obowiązków. 

Gdzie kupić mydło kastylijskie?

Mydło kastylijskie można kupić bez większego problemu w wielu sklepach – zarówno w sklepach ze zdrową żywnością i ekologicznymi kosmetykami, w drogeriach, jak i w niektórych aptekach. Mydło kastylijskie można również nabyć online – w sklepach sprzedających naturalne kosmetyki czy na różnych aukcjach internetowych. Wielu amatorów kosmetyków naturalnych decyduje się na samodzielną produkcję mydła i następnie sprzedaje je na lokalnych targach wyrobów ekologicznych. 

Mydło kastylijskie w płynie i stałe – jak zrobić je w domu?

Mydło kastylijskie można również zrobić samodzielnie w domu. Do wyrobu mydła kastylijskiego potrzebne są następujące składniki: oliwa z oliwek, woda, wodorotlenek sodu w przypadku mydła w postaci stałej i wodorotlenek potasu w przypadku mydła w płynie oraz olejki eteryczne według własnych preferencji.

Ważne jest zachowanie właściwych proporcji składników, a ponadto musimy dysponować oliwą z oliwek w dużych ilościach. Przepis na mydło oraz proporcje można znaleźć w licznych poradnikach dostępnych w sieci. Oliwkowe mydło kastylijskie w płynie lub stałe domowej roboty, daje tak samo korzystne rezultaty, jak te dostępne w sprzedaży i pozwala na indywidualne dobranie składników oraz zapachów.

Historia mydła kastylijskiego

Historia mydła kastylijskiego datuje się wstecz aż do średniowiecza. Powstało ono w Hiszpanii w XIII wieku, a jego pierwszymi użytkownikami była arystokracja. Nazwa kastylijskiej pochodzi od prowincji Kastylii, gdzie znajdowały się wielkie fabryki mydła. Wraz z pierwszymi przepływami handlowymi mydło kastylijskie zaczęło trafiać do innych krajów Europy, gdzie cieszyło się coraz większą popularnością.

W Polsce zaczęto je importować w XVII wieku. Produkcja mydła kastylijskiego opierała się na naturalnych składnikach, takich jak olej z oliwek i soda. Proces wytwarzania był dość skomplikowany i wymagał czasu oraz precyzji. Najpierw oliwa mieszana była ze spalenizną drzewną, a następnie zagrzewana w ogromnych kadziach, aby pozbyć się nadmiaru wody. W kolejnym etapie dodawano sodę, co powodowało reakcję chemiczną i ucisk mydła do góry. 

Po kilku dniach formowanie kończyło się, a mydło było gotowe do użytku. Mydło kastylijskie szybko zyskało opinię znakomitego czyszczącego i pielęgnującego skórę. Zaczęto więc używać go nie tylko do mycia, ale także do higieny osobistej i jako kosmetyk. Jego popularność trwała przez wieki, aż do momentu masowej produkcji syntetycznych detergentów, które wyparły produkty naturalne. W ostatnich latach jednak, mydło kastylijskie powraca do łask, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i nawilżające. Oprócz walorów użytkowych, mydło kastylijskie jest także wykorzystywane w medycynie naturalnej, w szczególności w aromaterapii i homeopatii. Dzięki swojemu naturalnemu składowi i delikatności, nie drażni wrażliwej skóry i nie powoduje alergii. Jest też biodegradowalne.  

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 4167 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-31
Wszystko super! Szybka wysyłka!
2024-12-26
super
pixelpixel