Najlepszy samoopalacz, czyli o sposobach na piękną opaleniznę bez wychodzenia z domu

Pewnie nieraz napotkałaś takie stwierdzenie, że opalona skóra to zdrowa skóra. Wzięło się to najpewniej od tego, iż promienie słoneczne kojarzą nam się ze wzmożoną produkcją witaminy D, a dodatkowo skóra muśnięta słońcem wygląda na o wiele zdrowszą, niż jej blada wersja po zimie. Jednak czy na pewno taka skóra jest zdrowsza? Opalanie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, dlatego bezpieczniejszą wersją jest zastosowanie samoopalacza, niż wystawianie się na długie godziny kąpieli słonecznych w trakcie lat. Lepiej wówczas ochronić skórę filtrami przeciwsłonecznymi, a pięknie opalony kolor skóry możemy uzyskać również za pomocą samoopalacza. Dodatkowo efekt ten możemy utrzymywać przez cały rok. Jaki samoopalacz będzie najlepszy, a także jakie rodzaje samoopalaczy wyróżniamy? Tego dowiesz się w poniższym artykule!

Niebezpieczeństwa opalania
Jednym z najczęściej kojarzonych z opalaniem niebezpieczeństw są oparzenia słoneczne. Mogą mieć one postać delikatnego rumienia, aż po ciężkie oparzenia, które będą niezwykle bolesne w skutkach. Oprócz objawów takich jak zaróżowienie skóry oraz jej łuszczenie, mogą do tego dojść: swędzenie, pieczenie, osłabienie, ból głowy, nudności oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Bardzo często takie objawy mogą oznaczać nie tylko poparzenie skóry nadmiernym opalaniem, ale również udar cieplny.
Opisane skutki opalania to jednak tylko jeden przykład w morzu innych niebezpieczeństw. Jednymi z najgorszych, z jakimi możesz mieć styczność są nowotwory skóry. Przykładem takiej choroby jest czerniak skóry, jest niezwykle niebezpieczny i najczęściej z nowotworów skóry prowadzi do zgonu.
Codziennie stosujemy ogrom kosmetyków, mających za zadanie zahamować lub spowolnić proces starzenia się skóry, jednak zapominamy, iż to promieniowanie słoneczne ma ogromne znaczenie w tym procesie. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV połączona z niestosowaniem filtrów SPF sprawia, że twoja skóra zostaje uszkodzona i w efekcie szybciej się starzeje. Promieniowanie typu UVB dociera głęboko w skórę, uszkadzając włókna kolagenowe i przyczyniając się do zaburzenia struktury skóry oraz jej napięcia. Efektem tego są liczne zmarszczki na twarzy. Oprócz tego promieniowanie słoneczne powoduje, iż skóra jest w ogólnie gorszej kondycji. Możemy na jej powierzchni zauważyć przesuszenia, łuszczenie, a niekiedy wręcz odwrotnie – nadmierne wydzielanie sebum, trądzik, wysyp zaskórników. Dodatkowo niezabezpieczona skóra w lecie to idealny podkład do występowania przebarwień posłonecznych. Niestety, ale zmiany tego typu są czasami niemożliwe do usunięcia.
Jeżeli regularnie przyjmujesz leki sprawdź, czy aby na pewno możesz zażywać kąpieli słonecznych. Niektóre z lekarstw oraz kosmetyków absolutnie wykluczają opalanie się. Jeżeli nie będziesz przestrzegać zaleceń producenta możesz się spodziewać uczulenia skóry oraz innych nieprzyjemnych reakcji alergicznych.
Jak opalać się bezpiecznie?
Podstawą bezpiecznego opalania jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Poziom SPF powinniśmy dobierać w stosunku do odcienia skóry jaki posiadamy, tego jak skóra reaguje na słońce oraz do mocy promieniowania słonecznego, z jakim będziemy mieć styczność. W przypadku polskich warunków w czasie lata, SPF 30 to absolutne minimum, jakie powinniśmy stosować każdego dnia, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Warto podkreślić, iż po nałożeniu kremu z filtrem musisz pamiętać o jego reaplikacji. Filtry ścierają się z ciała pod wpływem wody czy tarcia ubrań, dlatego tak ważne aby nakładać je ponownie po koło 2/3 godzinach. Oprócz tego pamiętaj, aby nakładać filtr na około 30 minut przed wyjściem na słońce. Dzięki temu krem wchłonie się w skórę oraz będzie skuteczny. Nakładając go warto nie oszczędzać na ilości produktu, skuteczność oferowana przez producentów kosmetycznych jest najczęściej liczona przy naprawdę grubej warstwie kremu.
W przypadku bezpiecznego opalania ważna jest również godzina. Najbardziej niebezpieczny moment w ciągu dnia następuje między godziną 12:00 a 15:00, kiedy to promieniowanie słoneczne jest najmocniejsze. Wówczas najlepiej schować się w cieniu lub też skutecznie zakryć skórę. Jako ubranie w czasie mocnego słońca lepiej sprawdzą się ciemne tkaniny, ponieważ mniej przepuszczają promienie słoneczne. Natomiast jeżeli chcesz założyć jasne ubranie pamiętaj, aby pod nie również zastosować balsam przeciwsłoneczny. Jeżeli łączysz opalanie z wypoczynkiem nad wodą pamiętaj, aby po każdym wyjściu z wody na nowo nałożyć filtry przeciwsłoneczne, ponieważ mimo iż wiele produktów deklaruje wodoodporność to późniejsze wycieranie skóry ręcznikiem usuwa je z ciała. Jeżeli bardzo zależy ci na uzyskaniu opalenizny, możesz to osiągnąć podczas stosowania kremów z filtrem. Nawet po ich nałożeniu skóra będzie się delikatnie opalać, a jednocześnie unikniesz nieprzyjemnych oparzeń oraz innych konsekwencji wynikających z wystawienia skóry bezpośrednio na oddziaływanie promieni słonecznych.
Samoopalacz - co to jest, rodzaje
Samoopalacz to tak naprawdę produkt z zawartością dihydroksyacetonu. DHA jest to trójwęglowy cukier, który wyróżnia się zdolnością do reagowania z aminokwasami zawartymi w naskórku. Dzięki tej reakcji nasza skóra zmienia kolor, jednocześnie będąc cały czas bezpieczną. Samoopalacze występują obecnie w niezwykle wielu różnorodnych formach. Możemy spotkać samoopalacze w sprayu, piance, olejku, balsamie, mleczka, a nawet w formie jednorazowych chusteczek. Tak duża różnorodność form sprawia, że samoopalacze wyróżniają się różną długością utrzymywania się efektu na skórze, a także różną wygodą używania w zależności od preferencji danej osoby. Jeżeli chcesz wybrać dobry samoopalacz, warto aby oprócz właściwości koloryzujących posiadał on również właściwości pielęgnujące skórę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że twoja skóra nie będzie po jego użyciu przesuszona, a opalenizna zostanie równomiernie rozłożona.
Jak przygotować skórę do nakładania samoopalacza?
Decydując się na opalanie za pomocą preparatu pragniemy, aby efekt był równomierny. Jednak żeby tak było musimy się najpierw odpowiednio przygotować. Na początek należy sprawić, aby skóra była idealnie gładka. Zacznij od zrobienia bardzo dokładnego peelingu ciała, najlepiej peelingiem mechanicznym, a nie enzymatycznym i zadbaj o nawilżenie suchych partii ciała (kolana, stopy, łokcie i kostki). Do tego celu możesz przykładowo wybrać peeling cukrowy do ciała Nacomi Peeling Cukrowy z Pomarańczą i Olejkiem Macadamia, który oprócz złuszczenia martwego naskórka i wygładzenia skóry, dodatkowo posiada właściwości wyszczuplające i ujędrniające.
Po wykonaniu peelingu dokładnie wydepiluj skórę, tak by nie pozostał na niej żaden włosek. Następnie pozostaw skórę na jeden dzień aby odpoczęła, a następnego dnia możesz przejść do nakładania samoopalacza. Zanim nałożysz go na skórę warto nawilżyć ją np. balsamem Nivea Body Balsam do ciała Express Hydration. Ultra lekka formuła wchłania się w ciągu kilku sekund i pozostawia skórę miękką i elastyczną.
W kolejnym etapie aplikacji samoopalacza używaj rękawicy do nakładania produktu, co ułatwi aplikację i ochroni Twoje dłonie przed zabarwieniem. Aplikując samoopalacz w piance do ciała i twarzy przy pomocy specjalnej rękawicy, będziesz mogła lub mógł cieszyć się brązowym odcieniem swojej skóry, bez obaw o plamy na skórze przez cały dzień. Nie musisz martwić się także o powstanie zacieków. Nie masz rękawicy? Sprawdź nasz zestaw, w skład którego wchodzi rękawica oraz samoopalacz St Moriz.
Nałóż niewielką ilość samoopalacza małymi okrężnymi ruchami na poszczególne partie ciała i twarzy. Pozwól, aby opalenizna się rozwinęła. Nie stosuj antyperspirantu ani kosmetyków i nie zażywaj kąpieli przez 4-6 godzin od nałożenia samoopalacza. Jeśli zabarwiła się skóra np. dłoni w czasie aplikacji, natychmiast umyj ją po zakończeniu aplikacji produktu.
Pamiętaj, że nawet najlepszy samoopalacz nie sprawdzi się, jeżeli nie przygotujesz odpowiednio skóry.
Najlepsze samoopalacze - polecenia
W przypadku samoopalania ciała najważniejsze, aby był to dobry samoopalacz bez smug oraz plam, które niestety czasami zdarzają się. Jednego bardzo często są one wynikiem nieodpowiedniego przygotowania skóry, a nie samego produktu. Bez względu na to czy obecnie poszukujesz produktu do twarzy czy do ciała, nie wybieraj przypadkowo tylko i wyłącznie po samej etykiecie z napisem samoopalacz. Najlepszy produkt, jaki możesz wybrać to taki, który będzie dopasowany do cech charakterystycznych twojej skóry oraz dodatkowo taki, który sprawdzisz pod względem składu i ewentualnych substancji drażniących dla twojego ciała.
Opalanie cery to nieco trudniejsze zadanie, dlatego przygotowaliśmy dla was krótką listę, jaki będzie najlepszy samoopalacz do twarzy. Ranking ten zawiera produkty przeznaczone do twarzy i ciała:
- TanExpert Exclusive Line The One pianka samoopalająca - Pianka The One nie tylko pielęgnuje, ale także zapewnia intensywną i długotrwałą opaleniznę dzięki skoncentrowanemu bronzerowi wstępnemu
- Skoncentrowane krople samoopalające do twarzy i ciała Dax Sun - Innowacyjna formuła, efekt delikatnego muśnięcia skóry słońcem, uniwersalny kolor.
- Rozświetlający Złoty Eliksir do ciała i twarzy 6w1 Eveline Brazilian Body - Lekki, szybko się wchłania, posiada drobinki rozświetlające, wyrównuje koloryt skóry.
To tylko krótka lista kilku produktów wartych uwagi, jednak o wiele więcej znajdziesz ich w drogerii internetowej Strefa Urody. Bez problemu odnajdziesz tam najlepszy samoopalacz do twarzy oraz ciała!
Polecane
