Odwrócone mycie włosów – na czym polega metoda RHW (Reverse Hair Washing)?
Odwrócone mycie włosów lub mówiąc inaczej Reverse Hair Washing to metoda, która zyskała swoją popularność dzięki mediom społecznościowym. Na czym polega ta metoda? Jak myć włosy w odwrócony sposób i przede wszystkim czy w ogóle warto to robić? Jakie rezultaty daje takie mycie włosów? O tym w dalszej części tego artykułu. By poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zostańcie z nami do końca. RHW? Zaczynamy!
Reverse Hair Washing - co to jest?
Metoda mycia włosów nazywana w języku angielskim metodą Reverse Hair Washing zyskała swoją popularność dzięki mediom społecznościowym, a dokładniej rzecz ujmując dzięki TikTok’owi. Jest ona dokładnie tym, na co wskazuje jej nazwa. Polega ona na nałożeniu odżywki na włosy jeszcze przed ich umyciem. Dzięki temu nawilżamy i odżywiamy włosy przed nałożeniem na nie – mogącego lekko przesuszać naszą fryzurę – szamponu do włosów. Co ciekawe, metoda ta znana była wiele lat temu, kiedy to mnóstwo kobiet korzystało z niszczącej włosy, trwałej ondulacji. Z czasem jednak metoda ta odeszła w zapomnienie, by teraz wrócić ze zdwojoną siłą i zgromadzić rzeszę fanek.
RHW – jakie efekty daje odwrócone mycie włosów?
Na wstępie zaznaczmy, że długotrwałe, regularne i systematyczne mycie włosów metodą odwróconą może przynieść wiele korzyści, których nie przynosi klasyczne mycie włosów. Dzięki temu, że w pierwszej kolejności na włosy aplikujemy odżywkę, a dopiero następnie nanosimy na nie szampon, skóra głowy jest dokładnie oczyszczona, ale nie przesuszona. Kosmyki są nawilżone i odżywione, włosy stają się bardziej gładkie i lśniące. Ponadto są one lekkie, sypkie, odbite od nasady. Mają sporo objętości. Są miękkie i przyjemne w dotyku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odwrócone mycie włosów chroni je przed nadmiernym przesuszeniem. Włosy nie są tak bardzo kruche i łamliwe jak wcześniej. Oczywiście pamiętajcie, że efekty nie będą widoczne od razu. Włosy potrzebują czasu, aby ich kondycja się poprawiła. Nie jesteśmy w stanie jednym myciem poprawić kondycji włosów, które regularnie przesuszaliśmy przez wiele miesięcy. Dajcie sobie i swojej fryzurze czas – efekty nadejdą.
Jakie włosy polubią się z metodą Reverse Hair Washing?
RHW to idealny wybór dla osób posiadających włosy:
- cienkie,
- przetłuszczające się,
- zniszczone (np. wskutek różnego rodzaju zabiegów fryzjerskich oraz chemicznych, jak rozjaśnianie, trwała ondulacja i inne),
- potrzebujące nawilżenia,
- suche oraz matowe,
- bez objętości i oklapnięte,
- pozbawione życia,
- nieprzyjemne w dotyku, twarde, kruche i łamliwe.
Oczywiście, każdy może przetestować tę metodę u siebie – także osoby w pięknymi i zdrowymi włosami. W przypadku wyżej wymienionych efekty stosowanie RHW będą jednak największe.
RHW – jak myć włosy krok po kroku?
Mycie włosów metodą Reverse Hair Washing jest banalnie proste, ponieważ nie potrzebujecie do niego niczego więcej niż do klasycznego mycia włosów. Wystarczy Wam jedynie ulubiona odżywka do włosów oraz szampon do włosów, z którego normalnie korzystacie. Odwrócone mycie włosów rozpocznijcie od zwilżenia włosów i nałożenia na nie odżywki. Zostawcie ją nie nich przez około 5, maksymalnie 10 minut. W tym czasie odżywka będzie miała szanse wchłonąć się we włosy, a zawarte w niej składniki aktywne zaczną działać. Po upływie kilku minut lekko zmoczcie włosy, ale nie spłukujcie z nich całej odżywki. Następnie nałóżcie na włosy i skórę głowy szampon, i umyjcie włosy jak zawsze. Dokładnie go spłuczcie, odciśnijcie włosy w ręcznik, na końce zaaplikujcie serum na końcówki i przejdźcie do suszenia oraz stylizacji.
Jak często myć włosy w ten sposób?
Wybór należy do Was. Są dwie szkoły. Jedni twierdzą, że należy myć głowę w sposób odwrócony raz w tygodniu. Inni mówią, że należy robić to za każdym razem z przerwą na jedno klasyczne mycie. My polecamy Wam sprawdzenie na własnej skórze (a raczej włosach), która metoda działa u Was lepiej. Nie polecamy Wam jednak 100% rezygnacji z tradycyjnego mycia włosów. Raz na jakiś czas warto umyć je w pierwszej kolejności dobrze oczyszczającym szamponem (np. L'BIOTICA Biovax Botanic Micelarny Szampon oczyszczający - czystek i czarnuszka), aby usunąć z nich wszystkie nabudowujące się na nich resztki kosmetyków stylizacyjnych.
Jakie kosmetyki do RHW będą najlepsze?
1. Po pierwsze - ODŻYWKA
Do mycia włosów w sposób odwrócony polecamy Wam wybierać – jeśli macie włosy cienkie i mało problematyczne - odżywki emolientowe, w składzie których są m.in.:
- olej konopny,
- olej kokosowy,
- masło shea,
- olej lniany,
- olejek makadamia,
- olejek jojoba,
- masło murumuru.
Jeśli jednak Wasze kosmyki są solidnie przesuszone, kruszą się i odpadają, postawcie na odżywkę proteinową, w składzie której szukajcie:
- dodatek jedwabiu,
- mleczka pszczelego,
- protein mleka.
Świetnym wyborem będzie na przykład proteinowa odżywka odbudowująca do włosów Eveline Hair 2 Love lub – nasz subiektywny, pięknie pachnący faworyt, czyli - naturalna odżywka proteinowa do włosów o każdej porowatości BARWA Peace Love Hair.
2. Po drugie – SZAMPON
Najlepszym wyborem do metody RHW będą szampony delikatne, nieprzesuszające, lekkie, najlepiej takie, których formuła jest przezroczysta. Szukając szamponu idealnego do odwróconego mycia włosów zwracajcie uwagę na te, które:
- nie mają w swoich składach silnie wysuszających detergentów SLS i SLES,
- mają właściwości hipoalergiczne,
- nie mają w składzie silnie drażniących substancji, np. zapachowych.
Czym RHW różni się od metody OMO?
O metodzie OMO pisaliśmy szerzej w artykule ‘Metoda OMO. Co to jest i co musisz wiedzieć o myciu włosów odżywką?’. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej czegoś więcej koniecznie do niego zajrzyjcie. Dziś jednak skupimy się na różnicy między metodą OMO a Reverse Hair Washing. Otóż osoby bardziej zainteresowane tematem prawdopodobnie zauważyły już, że RHW to metoda zgoła podobna do OMO, jednak brakuje w niej drugiego O, tj. aplikacji odżywki po zmyciu z włosów szamponu. I faktycznie jest to główna, kluczowa różnica pomiędzy RHW i OMO. Którą z nich zatem wybrać? Będzie to zależało od rodzaju włosów na Waszej głowie. W przypadku włosów falowanych, kręconych, niesfornych – lepiej sprawdzi się metoda OMO (Odżywka / Mycie / Odżywka). Właścicielkom włosów prostych, pozbawionych objętości i ze skłonnościami do nadmiernego przetłuszczania się przypadnie do włosów metoda Reverse Hair Washing, ponieważ to właśnie ona pomaga pozbyć się zalegającego na skalpie i włosach nadmiaru sebum bez nadmiernego przesuszania przy tym kosmyków na naszej głowie.
Nie ma jednej uniwersalnej metody
Jeżeli po przetestowaniu metody RHW stwierdzicie, że Wasze włosy nie wyglądają lepiej, a efekt nie będzie dla Was zadowalający – bez obaw. To jedynie potwierdzenie faktu, że nie ma na świecie jednej, idealnej i uniwersalnej metody mycia włosów, która sprawdzi się u każdego. Testujcie dalej, a na pewno znajdziecie w końcu metodę mycia włosów, którą polubi Wasza fryzura.
Czy ta metoda ma wady?
Oczywiście, że tak. To co dobre dla jednych, u innych absolutnie się nie sprawdzi. Nie będzie to dobry wybór dla osób regularnie stosujących suche szampony, pianki do włosów, lakiery i inne produkty stylizacyjne. W ich wypadku RHW będzie zbyt delikatnym sposobem mycia włosów, ponieważ nie będzie w stanie w 100% usunąć zalegających, oblepiających kosmyki kosmetyków do stylizacji.
Czy warto przetestować metodę odwrotnego mycia włosów na własnej głowie? Podsumowanie
Przetestować? Zdecydowanie tak! Odwrócone mycie włosów to metoda, którą poleca się większości osób, dlatego absolutnie nie dziwi nas, że od momentu, kiedy o RHW zaczęły mówić media społecznościowe, stała się ona tak niesamowicie popularnym trendem. Sami chętnie korzystamy z takiej formy mycia włosów, ponieważ jest ona delikatna, a jednocześnie skuteczna. Dzięki niej zniszczone, suche, matowe, kruche i pozbawione życia włosy odzyskują utraconą miękkość, blask oraz objętość.
Korzystacie z metody RHW czy może nigdy wcześniej o niej nie słyszeliście?