Olej laurowy – właściwości kosmetyczne oleju z drzewa laurowego
O liściach laurowych słyszał prawdopodobnie każdy z Was. Dodajemy je do rosołu, zup, sosów, mięs i nie tylko. O oleju laurowym mówi się natomiast zdecydowanie mniej, a pochodzi on z tej samej rośliny, co liście laurowe. Olej laurowy jest substancją o fenomenalnych właściwościach. Działa przeciwzapalnie, wspiera nasz organizm w walce z grzybicą, jest nieoceniony w leczeniu trądziku, a to tylko kropla w morzu tego, co potrafi ten olej. Jeśli rozbudziliśmy nieco Waszą ciekawość, chcecie wiedzieć, jak powstaje taki olej i jak stosować go na skórę oraz włosy – koniecznie zostańcie z nami do końca. W tym artykule nieco Wam o nim opowiemy!
Olej laurowy – podstawowe informacje
- Jak powstaje ta niesamowita substancja? Olej laurowy produkowany jest (w zależności od rodzaju) z liści oraz owoców drzewa laurowego (Laurus nobilis), którego inne nazwa to Wawrzyn Szlachetny. Wawrzyn to drzewo, o którym mówi się, że jest wiecznie zielone. Rośnie ono w państwach Morza Śródziemnego, a większość z nas może je kojarzyć z mitologii, w której to greccy bogowie nosili na głowach laurowe wieńce.
- Jak wygląda olej laurowy? Olej laurowy cechuje się wysoką wchłanialnością, jest zielony i ma korzenny zapach. Wąchając go po raz pierwszy bardzo możliwe, że pomyślicie o rosole. Pachnie nieco podobnie. Aplikowany na skórę nie barwi jej, jednak może lekko barwić pościel lub ubrania. Kiedy będziecie aplikować go na włosy na całą noc – bądźcie ostrożni!
- Skład oleju laurowego Olej laurowy to substancja, w składzie której znajdziecie pełen wachlarz dobroczynnych składników aktywnych, dzięki którym jest on w stanie tak świetnie oddziaływać na kondycję skóry oraz włosów. W składzie oleju z drzewa laurowego są:
- flawonoidy,
- garbniki,
- witamina A,
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- kwas foliowy,
- minerały (m.in. wapń, selen, miedź, cynk, magnez oraz inne),
- olejki eteryczne,
- terpeny (geraniol, eugenol),
- lignany.
Ciekawostka! Olej laurowy – podobnie jak olej kokosowy – w niskiej temperaturze gęstnieje i zmienia stan skupienia.
Jak działa olej laurowy na twarz i włosy?
Olej laurowy wykazuje szereg fantastycznych, kosmetycznych właściwości. Przede wszystkim działa antygrzybiczo i bakteriobójczo. Wykazuje działanie regenerujące. Zaaplikowany na skórę sprzyja zabliźnianiu jej. Jeśli macie problem z drobnymi ranami na twarzy, np. z zadrapaniami po pryszczach, ten olej to coś dla Was! To jednak nie wszystko. Olej laurowy ma także właściwości przeciwzapalne, ściągające i normalizujące. To właśnie dzięki nim jest w stanie wspierać Was w walce z trądzikiem, zaskórnikami czy łuszczycą. Zaaplikowany na skórę (twarzy bądź ciała) zmniejsza obrzęki i eliminuje widoczność krwiaków, natomiast nałożony na włosy pobudza ich wzrost i pomaga zlikwidować problem z łupieżem.
Jak stosować olej laurowy na twarz?
Olej laurowy możecie aplikować na twarzy punktowo, na różnego rodzaju niedoskonałości: pryszcze, zaskórniki, egzemę. Jeśli nie macie z nimi problemu lub macie ich dużo i nie chcecie smarować każdego pryszcza pojedynczo, możecie wsmarować olejek bezpośrednio w czystej formie, w całą twarz. Tak zaaplikowany olej laurowy z powodzeniem zastąpi Wam nakładane na twarz przed snem serum na noc. Świetnym pomysłem – jeśli nie chcecie stosować czystego oleju – będzie dodanie go do kosmetyków, które macie już w domu. W ten sposób spotęgujecie ich działanie. Będzie ono jeszcze silniejsze! Spróbujcie dodać kilka kropel oleju laurowego do kremu na dzień lub kremu pod oczy. Efekt będzie świetny!
Olej laurowy na twarz – jaka cera go polubi?
1. Cera trądzikowa
Posiadaczki skóry z niedoskonałościami będą zachwycone olejem laurowym i jego przeciwzapalnym, ściągającym oraz antybakteryjnym działaniem.
2. Skóra z AZS lub łuszczycą
Osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą lub grzybicą również docenią niezwykłe właściwości oleju laurowego i jego genialny wpływ na skóry problematyczne.
3. Skóra uszkodzona mechanicznie (z zadrapaniami, ranami, pęknięciami)
Olej laurowy to must have w kosmetyczce osób, których cera jest uszkodzona. Przyśpiesza on gojenie, nawet tych trudno gojących się, ran.
Olej laurowy w pielęgnacji ciała
Olej laurowy ma świetny wpływ na skórę twarzy, ale nie tylko. Możecie aplikować go także na pozostałe części ciała. Zastąpi Wam balsam do ciała i sprawdzi się w roli oleju do masażu. Innym pomysłem na wykorzystanie go w pielęgnacji ciała jest regularne wsmarowywanie go w stopy. Jeśli borykacie się z suchymi, zrogowaciałymi piętami – ten olejek przywróci im miękkość, gładkość i odpowiednią prezencję. Polecamy Wam posmarować nim stopy na noc, a następnie nałożyć skarpetki. Stopy o poranku będą przypominały te u niemowlaka.
Czy można stosować olej laurowy na włosy i skórę głowy?
Można! Olej laurowy znany jest z tego, że ma bezpośredni wpływ na krążenie krwi, dlatego tak bardzo polecane jest wcieranie go w skalp. To idealny wybór dla osób, które mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów i tych, których włosy nie chcą rosnąć. Olejek pobudza cebulki, wzmacnia włosy, a wcierany w skórę regularnie przyśpiesza ich wzrost. Ponadto:
- działa na włosy odmładzająco,
- wygładza włosy,
- nabłyszcza je,
- chroni końce przed rozdwajaniem,
- wspiera w walce z łupieżem,
- pomaga pokonać problem nadmiernie przetłuszczających się włosów, ponieważ reguluje produkcję sebum.
Jak stosować olej laurowy na włosy?
Polecamy Wam aplikować go na włosy na około godzinę przed myciem. a następnie umyć włosy jak zawsze. Na koniec zaaplikujcie na nie oczywiście odżywkę do włosów lub maskę. Świetnie sprawdzi się na przykład maska wygładzająca Anwen Nothing Sili.
Innym, równie genialnym pomysłem jest – jeżeli ten olej nie sprawdzi się u was jako olej do olejowania – dodanie kilku kropel olejku laurowego do gotowych kosmetyków, np. ulubionej maseczki na włosy. Olej laurowy sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej skuteczna.
Kolejna propozycja wykorzystania oleju laurowego w pielęgnacji włosów i skóry głowy to olej do masażu skalpu. Nanieście go na skórę głowy i masujcie przez kilka bądź kilkanaście minut. W ten sposób wzmocnicie cebulki i pobudzicie włosy do wzrostu.
Aplikując olej laurowy lub kosmetyki z jego dodatkiem na włosy pamiętajcie jednak, że działa on przyciemniająco. Efekt ten prawdopodobnie spodoba się brunetkom. Blondynki raczej się z nim nie polubią. Jeśli zatem jesteście posiadaczkami chłodnego blondu lub platyny – polecamy Wam wybrać inny olej, np. olej macadamia lub olej z pestek winogron.
Piękne dłonie - zadbajcie o nie z olejem laurowym
Olej laurowy to naturalny kosmetyk, z którym zadbacie nie tylko o swoją twarz czy włosy, ale również o swoje dłonie oraz paznokcie. Jeśli Wasze dłonie są suche, spierzchnięte i lubią pękać – koniecznie zaaplikujcie na nie olej laurowy, który intensywnie:
- regeneruje skórę na dłoniach,
- natłuszcza ją,
- solidnie nawilża.
Polecamy Wam nasmarowanie dłoni olejem, np. kiedy oglądacie film, włożenie bawełnianych rękawiczek i pozostanie w nich przez co najmniej kilkanaście minut. Regularne wykonywanie takiej „maski” na dłonie sprawi, że ich kondycja szybko się poprawi. Będą piękne, zadbane, widocznie nawilżone i odżywione.
Ciekawostka! Olej laurowy to fenomenalna baza do kosmetyków DIY
Olej laurowy to substancja, którą z powodzeniem wykorzystacie do przygotowania domowych kosmetyków. Z jego pomocą przygotujecie:
- maseczkę do twarzy - dodajcie odrobinę oleju do glinki, którą lubicie i w tej formie aplikujcie na twarz,
- nawilżająco-regenerujące serum do twarzy DIY - aby otrzymać silenie regenerujący i mocno nawilżający preparat, do oleju laurowego dodajcie odrobinę kwasu hialuronowego – o właściwościach, którego przeczytacie TUTAJ – lub żelu aloesowego, np. tego z asortymentu Holika Holika,
- olejek do masażu – do oleju laurowego dodajcie olej ze słodkich migdałów oraz olej z gorzkiej pomarańczy, takie połączenie będzie miało piorunująco dobry wpływ na Waszą skórę.
- serum do zniszczonych paznokci – do pół łyżeczki oleju laurowego dodajcie taką samą ilość oleju awokado i tak przygotowaną mieszankę wcierajcie zarówno w paznokcie, jak i otaczające je skórki,
- balsam na zmęczone mięśnie – wystarczy, że do jednej łyżki oleju laurowego dodacie łyżkę oleju z dziurawca i 125 ml oleju ze słodkich migdałów, a następnie tak przygotowaną mieszankę zaaplikujecie na swoje ciało po treningu (biegacze kochają to połączenie, ponieważ przynosi ich zmęczonemu ciału realną ulgę),
- olejek do demakijażu – przygotujcie mieszankę oleju laurowego z olejkiem z drzewa herbacianego (więcej na jego temat TUTAJ) oraz olejem z pestek winogron, a następnie tak przygotowaną miksturę aplikujcie na swoją, brudną i pokrytą makijażem twarz – mieszanka tych olejów pięknie rozpuszcza nawet najbardziej trwały makijaż i z powodzeniem może być stosowana codziennie.
Uroda to nie wszystko – z olejem laurowym zadbasz także o swoje zdrowie
Olejek laurowy to substancja, na bazie której możecie wykonywać, wspierające w walce z infekcją, inhalacje. Ma on właściwości silnie rozgrzewające, które doceniają sportowcy. Olej ten bowiem przynosi ulgę zarówno stawom, jak i mięśniom. Ponadto, jest on substancją, która przyda się osobom po zwichnięciach i z bólami reumatycznymi. Opuchlizna, obrzęki – stosując olej laurowy nie będziecie musieli się nimi martwić.
Olej, który trzeba przetestować
Podsumowując, olej z drzewa Wawrzynu Szlachetnego - lub mówiąc prościej olej laurowy – to naturalny kosmetyk, który pomoże Wam zawalczyć o piękną i przede wszystkim zdrową skórę, silne włosy i mocne paznokcie. Polubią go osoby z cerami problematycznymi, zanieczyszczonymi i trądzikowymi. To idealny produkt dla wszystkich, których włosy są osłabione, a paznokcie kruche. Olej ten docenią również biegacze oraz inni sportowcy skarżący się na zmęczone i obolałe mięśnie. Efekty stosowania tego oleju na skórę pokochają osoby, które od dawna borykają się z łojotokiem, egzemą, grzybicą lub atopowym zapaleniem skóry. Olej laurowy sprzyja ich leczeniu. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji go przetestować – najwyższy czas to zmienić. To substancja, której nie można nie znać.
Wykorzystujecie olej laurowy w swojej pielęgnacyjnej rutynie czy może dopiero dziś usłyszeliście o jego istnieniu po raz pierwszy?