darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-02-01

Olej monoi i jego zastosowanie w kosmetyce

Olej monoi i jego zastosowanie w kosmetyce

Olej monoi to naturalny kosmetyk, który powstaje w procesie namaczania niesamowicie pięknie pachnących kwiatów gardenii tahitańskiej w popularnym i często przez nas wykorzystywanym oleju kokosowym. Olej monoi to substancja od dawien dawna używana w ceremoniach religijnych przez rdzennych mieszkańców Polinezji. W dzisiejszych czasach kompozycja oleju kokosowego i gardenii tahitańskiej – nazywana olejem monoi - ma jednak wiele inne zastosowań. Jak działa ten olej? Jakie ma właściwości i jak go stosować? Już tłumaczymy! Zostańcie z nami do końca!

Podstawowe informacje nt. oleju monoi

Pochodzący z cudownych wysp Polinezji (a dokładnie z wyspy Tahiti) olej monoi to substancja, która mieszkańcom Polinezji towarzyszy i towarzyszyła już od pierwszych dni ich życia. Poza tym, że wykorzystywano ją do różnego rodzaju obrzędów religijnych – jak wspominaliśmy we wstępie – wykorzystywano go także do pielęgnacji ciał nowonarodzonych dzieci. Olej ten miał ochronić je przed słońcem oraz wiatrem. To jednak wciąż nie wszystko. Kobiety zamieszkujące Polinezję stosowały go także na swoje włosy i ciało. Miał on zapewnić im urodę oraz powodzenie u płci przeciwnej, ponieważ – jak się okazuje – olej monoi traktowany był wówczas jak afrodyzjak. Absolutnie nas to nie dziwi! Olej ten ma bowiem niespotykany, obłędnie piękny i jednocześnie egzotyczny zapach.

Jak wygląda olej monoi?

Olej monoi to substancja, która podobnie jak olej kokosowy - na bazie którego jest zrobiona – zastyga poniżej 26 stopni Celsjusza i zmienia konsystencję z płynnej na stałą.

Olej monoi – jak jest produkowany?

Olej monoi produkowany jest przez mieszkańców wyspy Tahiti ręcznie. Produkują go oni stosując się do określonych, znanych od lat procedur. Na początku tłoczą oni olej z kokosa. Następnie łączą go z małymi, białymi kwiatami gardenii tahitańskiej, które macerowane są w oleju kokosowym przez dokładnie piętnaście dni. Ważnym elementem całego procesu jest zbieranie kwiatów. Macerowane w oleju kokosowym kwiaty muszą być zabrane o świcie, kiedy jeszcze nie są rozkwitnięte. Tylko takie kwiaty po uprzednim usunięciu z nich pręcików poddaje się procesowi maceracji.

Skład oleju manoi

Olej monoi to substancja o fantastycznym składzie, który przekłada się na niesamowite właściwości tej substancji. W składzie oleju znajdują się:

  • nasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas laurynowy, kwas mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy, kaprynowy, a także kwas stearynowy),
  • sole mineralne,
  • olejki eteryczne,
  • fitosterole,
  • alkohol terpenowy,
  • salicylan metylu,
  • witaminy z grupy B,
  • witamina C,
  • witamina E.

Więcej o działaniu witaminy młodości, czyli witaminy E w kosmetykach przeczytacie TUTAJ.

Olej monoi na twarz oraz ciało – jak działa?

Olejek ten:

  • nawadnia skórę i zabezpiecza ją przed utratą wilgoci w przyszłości,
  • działa silnie nawilżająco,
  • ma właściwości zmiękczające, wygładzające, a także uelastyczniające,
  • chroni skórę przed szkodliwymi dla niej czynnikami zewnętrznymi, np. przed promieniowaniem UV,
  • wzmacnia skórę,
  • działa przeciwzapalnie,
  • ma właściwości łagodzące,
  • wspiera gojenie się niewielkich ran na skórze, np. po pryszczach,
  • działa regenerująco,
  • ma właściwości kojące,
  • przynosi ulgę podrażnionej przez promienie słoneczne skórze (koniecznie zabierzcie go ze sobą na wakacje),
  • ma właściwości silnie odżywcze,
  • oczyszcza,
  • działa przeciwstarzeniowo, ponieważ chroni skórę przed negatywnie oddziałującymi na nią wolnymi rodnikami.

Jaka cera doceni działanie olejku monoi?

Olejek monoi jest bardzo delikatną i nieuczulającą substancją. Bez obaw mogą z niego korzystać osoby, których cera jest sucha, wrażliwa, alergiczna oraz skłonna do podrażnień. O delikatności oleju świadczy fakt, że może być on aplikowany na skórę dzieci oraz niemowląt. Jeśli więc Wasza cera jest ekstremalnie wymagająca – śmiało możecie włączyć go do swojej pielęgnacji. Nie zrobi Wam krzywdy!

Olejek monoi w pielęgnacji ciała

Pozyskiwany w procesie macerowania kwiatów gardenii tahitańskiej w oleju kokosowym olejek monoi to naturalny kosmetyk, który sprawdzi się w pielęgnacji twarzy, włosów, ale także całego ciała. Jak go stosować? Oto nasze propozycje!

1. OLEJ DO MASAŻU. Olej działa kojąco, odżywczo, pielęgnująco, a jednocześnie mocno relaksująco. Stosowany do masażu nie tylko dba o skórę, ale także o zmysły. Pięknie pachnie, pozwala się wyciszyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Po masażu olejem monoi skóra będzie miękka, miła w dotyku, w pełni zrelaksowana.

2. BALSAM PO OPALANIU. Olej monoi to substancja, która ukoi podrażnioną słońcem skórę. Jeśli w najbliższym czasie planujecie podróż w miejsce, w którym jest ciepło – musicie mieć ten olej. Działa silnie łagodząco. Ma działanie przeciwzapalne. Jeżeli przesadzicie z opalaniem, przyniesie Waszej skórze ulgę.

3. BALSAM DO CIAŁA. Olejek monoi może być aplikowany bezpośrednio na skórę zamiast balsamu do ciała, wcieranego w skórę po kąpieli. Polecamy Wam nanosić olej na skórę, kiedy jest ona jeszcze mokra i rozgrzana. Zostawcie olej na skórze na 2-3 minuty, a następnie wytrzyjcie ciało jak zwykle.

4. OLEJEK DO KĄPIELI. Świetnym pomysłem, dla osób które lubią kąpiele, jest dodanie kilku kropli olejku monoi bezpośrednio do wody. Olej otuli wówczas każdy zakamarek Waszego ciała, które po takiej kąpieli będzie niesamowicie gładkie, przyjemne w dotyku – zupełnie, jakby okalała je warstwa jedwabiu.

Ciekawostka! Olejek monoi jest bardzo delikatną substancją, dlatego bez obaw możecie go aplikować na skórę, nawet jeśli jest ona wrażliwa, łuszcząca się, odwodniona i skłonna do podrażnień!

Olej monoi na włosy – czy warto, jak działa?

Olej monoi to substancja, która powinna znaleźć się w łazience każdej kobiety, która marzy o pięknych jak z reklamy, lśniących i zadbanych włosach. Z olejem tym najbardziej polubią się włosy o niskiej porowatości. Posiadaczki włosów wysoko- i średnioporowatych nie będą z niego do końca zadowolone. Olejek monoi ma bowiem małe cząsteczki, które nie są w stanie zregenerować uszkodzeń na powierzchni włosów wysokoporowatych. Posiadaczkom włosów puszących się polecamy powrót do akapitu wyżej i stosowanie oleju monoi na skórę. Jeśli jednak jesteście tymi szczęściarami, których włosy są ciężkie, niskoporowate, grube, pozbawione objętości i wiecznie wyglądające na nieświeże oraz oklapnięte – ten olej to coś co pokochacie. Dodaje włosom miękkości i przede wszystkim objętości. Ułatwia stylizację fryzury, regeneruje, nawilża i działa odbudowująco. Ponadto, chroni włosy przed przesuszeniem od słońca, wiatru, wysokiej temperatury i innych, wpływających na nie niekorzystnie zewnętrznych czynników. Mówiąc o wpływie oleju monoi na włosy, warto wspomnieć, że aplikowany na końce chroni je przed rozdwajaniem, a wcierany w skórę głowy pomaga pokonać łupież i przynosi ulgę podrażnionemu skalpowi.

Ciekawostka! Wybieracie się na basen? Przed włożeniem czepka wetrzyjcie we włosy olejek monoi, który zabezpieczy je przed szkodliwym oddziaływaniem chloru na włosy.

Czy można olejować włosy olejkiem monoi?

Tak! Aplikowanie tego oleju na włosy jeszcze przed myciem jest świetnym pomysłem. Polecamy nałożyć go na włosy na około godzinę przed myciem. Po upływie 60 minut (lub więcej, jeśli macie na to czas) umyjcie włosy jak zawsze delikatnym szamponem (świetnie sprawdzi się Orientalny Ogród marki YOPE), zaaplikujcie na nie odżywkę do włosów lub maskę i zostawcie do wyschnięcia bądź wysuszcie chłodnym nawiewem suszarki – pamiętając oczywiście o odpowiedniej termoochronie.

Słyszeliście kiedykolwiek o oleju monoi? Jeśli nie, najwyższy czas to zmienić! Wasze ciało, twarz i włosy z całą pewnością pokochają jego niesamowite właściwości!

   

Polecane

pixelpixel