darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-03-16

Olej sojowy w kosmetyce – jak działa i jakie włosy go polubią?

Olej sojowy w kosmetyce – jak działa i jakie włosy go polubią?

Olej sojowy (Glycine Soya Oil, Glycine Soja Germ Oil, Soybean Oil) to tłoczona na zimno z ziaren soi zwyczajnej, naturalna, znana na całym świecie substancja, której popularność w ostatnich latach niesamowicie wzrosła. Absolutnie nas to nie dziwi. Olej sojowy ma bowiem niezwykle bogaty skład, a także genialne właściwości prourodowe oraz prozdrowotne. W tym artykule przybliżymy Wam nieco jego skład, opowiemy o jego właściwościach, a także zastosowaniu oleju sojowego w kosmetyce. Jeżeli ten temat wydaje się Wam interesujący, koniecznie zostańcie z nami do końca.

Pozyskiwanie oleju sojowego

Olej sojowy pozyskuje się w procesie tłoczenia nasion soi, która jest rośliną pochodzącą z Azji Wschodniej. Proces pozyskiwania tego oleju jest stosunkowo prosty. Nasiona soi są na początku rozdrabniane, a następnie na zimno tłoczy się z nich olej. Olej ten jest dostępny w postaci rafinowanej (oczyszczonej) i nierafinowanej (nieoczyszczonej), która ma w swoim składzie zdecydowanie więcej składników odżywczych.

Pamiętajcie, że olej sojowy nie jest substancją mocnotrwałą. Zachowuje on swoją świeżość do około pół roku od wytłoczenia i w tym czasie należy go zużyć. Po sześciu miesiącach od daty wyprodukowania traci on swoje cenne właściwości i powinniście się go wówczas pozbyć.

Skład oleju sojowego – czy znajdziemy w nim jakieś cenne składniki?

Oczywiście, że tak. Olej sojowy to bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim:

  • kwasy omega-3,
  • kwasy omega-6,
  • kwas palmitynowy,
  • kwas oleinowy,
  • lecytynę,
  • magnez,
  • cynk
  • witaminę K,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę E.

Zobaczcie również: WITAMINA E W KOSMETYKACH – ZA CO ODPOWIADA I W JAKICH PRODUKTACH JĄ ZNAJDZIEMY?

Jak działa olej sojowy? Kosmetyczne właściwości oleju sojowego

Olej sojowy jest substancją mnóstwa właściwości. Działa on między innymi:

  • silnie antyoksydacyjnie – chroni skórę przed szkodliwym dla niej działaniem wolnych rodników,
  • stymulująco – wspiera proces gojenia się mniejszych i większych ran na naszej skórze,
  • wyrównująco i regenerująco – pomaga pozbyć się blizn po trądziku,
  • nawilżająco,
  • łagodząco,
  • ujędrniająco,
  • przeciwzapalnie.

Ciekawostka! Olej sojowy to nie tylko olej o kosmetycznym zastosowaniu. Wykazuje on również szereg prozdrowotnych właściwości. Wzmacnia nasz układ odpornościowy, wpływa na poprawę pamięci i koncentracji oraz lepszą pracę mózgu. Dodatkowo, wpiera pracę naszego układu krążenia, chroni nas przed osteoporozą, wzmacnia nasz wzrok, a ponadto jest w stanie regulować poziom złego cholesterolu (LDL) na korzyść tego dobrego (HDL). Jest tego naprawdę dużo!

Olej sojowy w kosmetykach – gdzie go szukać?

Z racji tego, że olej sojowy ma wiele cennych, prourodowych właściwości, znalazł on zastosowanie w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych. Producenci chętnie dodają go do różnego rodzaju mieszanek olejów, kremów do twarzy, kremów do rąk, pomadek do ust, wcierek do włosów, peelingów myjących, balsamów do ciała, a także nawilżających i silnie odżywczych mleczek oraz maseł do ciała. Jeżeli macie ochotę przetestować kosmetyki z olejem sojowym w składzie, oto pięć naszych ulubionych: ·       

Ważne! Osoby uczulone na soję nie powinny korzystać z oleju sojowego w swojej pielęgnacyjnej rutynie, może on wywołać u nich różnego rodzaju reakcje alergiczne. Polecamy Wam przed włączeniem go do swojej pielęgnacji, wykonać próbę uczuleniową.

Czy każdy może stosować kosmetyki z olejem sojowym?

Olej sojowy może być stosowany przez osoby o różnych typach cery.

  • Szczególnie poleca się go tym, których skóra jest sucha i mieszana w stronę suchej, ponieważ jest to olej o dobrych właściwościach nawilżających. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E, olej sojowy, poza tym, że nawilża i odżywia, chroni także skórę przed utratą wilgoci, co przyczynia się do jej uelastycznienia i zmiękczenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że olej sojowy jest łagodny dla skóry i nie powoduje podrażnień, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby borykające się na co dzień z atopowym zapaleniem skóry.
  • Kolejna grupa osób, które będą zadowolone z włączenia tego oleju do swojej pielęgnacji to posiadacze cer tłustych. Jeśli borykacie się z łojotokiem i nadmierną ilością produkowanego przez Wasze gruczoły sebum, koniecznie się nim zainteresujcie, ale W MAŁEJ ILOŚCI. W dużej ilości może niestety zapychać skórę i przyczyniać się do powstawania nowych niedoskonałości. Stosowany w małych dawkach olej sojowy reguluje natomiast nadmierne wydzielanie łoju, zmniejsza pory i przede wszystkim – co dla wielu osób jest bardzo ważne – nie zostawia niemiłej, lepkiej i niekomfortowej warstwy na powierzchni skóry.
  • Z oleju sojowego i ich wpływu na skórę będą także zadowolone osoby z cerami dojrzałymi oraz te, u których widać pierwsze oznaki starzenia. W oleju tłoczonym z nasion soi zwyczajnej jest bardzo dużo przeciwutleniaczy, które nie tylko opóźniają proces starzenia się naszej skóry, ale także przyśpieszają jej regenerację.

Ciekawostka! Olej sojowy to naturalny konserwant. Dodany do kosmetyku pomaga w przedłużeniu jego trwałości.

Czy można stosować olej sojowy na włosy?

Zdecydowanie tak. Olej sojowy możemy stosować do olejowania włosów. Dzięki temu, że jest on bogaty w witaminy E i K oraz w kwas linolowy, świetnie je nawilżenia i odżywia. Dodatkowo, działa zmiękczająco. Świetnie wygładza suche i zniszczone włosy. Należy jednak pamiętać, że ma on intensywny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli chcecie olejować włosy olejem sojowym możecie go wykorzystać solo lub pomieszać go z innymi olejami, na przykład z olejem kokosowym, olejem ze słodkich migdałów lub olejem jojoba. Dzięki takim dodatkom zapach oleju sojowego nie będzie aż tak intensywny.

Czytajcie więcej: Olejek jojoba na twarz, ciało i włosy – poradnik

Jakie włosy polubią się z olejem sojowym?

Jest on polecany posiadaczkom włosów łamliwych, kruchych, zniszczonych i mocno przesuszonych. Świetnie sprawdza się w przypadku włosów o wysokiej porowatości. Poza tym, że poprawia ogólną kondycję włosów, nabłyszcza je i wygładza, jest on również antyutleniaczem. Bardzo dobrze zabezpiecza skórę głowy oraz same włosy przed utlenianiem.

Gdzie kupić olej sojowy i jaki olej wybrać?

Olej sojowy kupicie stacjonarnie oraz online w sklepach z ekokosmetykami. Jest on także dostępny w sklepach oferujących zdrową żywność. Wybierając olej dla siebie pamiętajcie, aby był nierafinowany, tłoczony na zimno i wyprodukowany w niedalekiej przeszłości, ponieważ jak już wspominaliśmy wcześniejszego trwałość to około sześć miesięcy. Po tym czasie traci on swoje cenne właściwości.

Podsumowanie

Podsumowując, olej sojowy to naturalny składnik kosmetyczny, który może mieć korzystny wpływ na skórę oraz włosy i z całą pewnością warto włączyć go do swojej pielęgnacyjnej rutyny. To niezwykle wartościowy dodatek do codziennej pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów. Działa nawilżająco, odżywczo, wygłądzająco. Jeśli jednak jesteście posiadaczami cer silnie alergicznych, polecamy Wam przed włączeniem go do pielęgnacji skonsultować się ze swoim dermatologiem, aby uniknąć ewentualnego podrażnienia bądź reakcji alergicznej.  

Polecane

pixelpixel