darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2024-03-25

Plama z podkładu – jak zmyć podkład z ubrań?

Plama z podkładu – jak zmyć podkład z ubrań?

O pobrudzenie ubrania podkładem nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi i problem gotowy. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, bo nie raz i nie dwa męska koszula czy marynarka stały się ofiarą makijażu partnerki. Najgorzej jest wtedy, gdy musimy już wychodzić albo jesteśmy poza domem i nie mamy jak poradzić sobie z nieestetycznym zabrudzeniem. Na szczęście i z takiej sytuacji może być wyjście, bo pomimo tego, że plamy z podkładu nie schodzą łatwo, to jednak są na nie sprawdzone sposoby. Jakie dokładnie? Już podpowiadamy!

Dlaczego podkład trudno usunąć z ubrań

Zanim przejdziemy do konkretów, czyli tego, jak zmyć podkład z ubrań, warto wyjaśnić, dlaczego tak trudno jest to zrobić, przez co bywa to prawdziwym wyzwaniem, jeśli w trakcie zabiegu czyszczenia nie chcemy uszkodzić tkaniny. Za wszystko odpowiada skład podkładu. Zazwyczaj w przypadku tego typu kosmetyków zależy nam na trwałości, a ta z kolei wymaga specjalnych rozwiązań. Z tego też powodu formuła podkładów bazuje bardzo często na mocnej pigmentacji i jest wzbogacona w różnego rodzaju olejki i inne składniki, dzięki którym podkłady utrzymują się na twarzy przez jak najdłuższy czas, gwarantując piękne i jednolite krycie. Te same właściwości podobnie działają na tkaniny, podkład przenika bowiem między włókna i mocno do nich przylega. I tak pojawia się poważny problem, zwłaszcza wtedy, gdy przypadkowa plama z podkładu musi być szybko usunięta.

Plama z podkładu a rodzaj tkaniny – z jakich materiałów trudniej usunąć podkład?

Kolejną istotną sprawą w kwestii usuwania plam z podkładu jest rodzaj materiału, który został pobrudzony. Z niektórych tkanin zmycie zabrudzeń jest łatwiejsze. Najgorzej jest w przypadku bardzo delikatnych materiałów, takich jak kaszmir czy jedwab – tutaj samodzielne usunięcie plamy nie jest najlepszą decyzją, w takiej sytuacji warto zdać się na profesjonalistów i po prostu oddać ubranie do pralni chemicznej. Inne naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna, z jednej strony są bardziej odporne na działanie różnego rodzaju środków czyszczących, z drugiej są jednak bardziej chłonne, przez co podkład wnika w nie głębiej i trudniej jest go usunąć. W przypadku włókien syntetycznych, takich jak nylon czy poliester plamy z podkładu mogą być łatwiejsze do usunięcia, jednak trzeba tutaj mieć na uwadze, że nie są one zbyt odporne na silne środki chemiczne.

Czego użyć do usunięcia podkładu z ubrania

Do usunięcia plamy z podkładu można wykorzystać środki, które w większości przypadków mamy w domu. A nawet jeśli nie mamy, to ich zdobycie nie jest problematyczne, ponieważ znajdują się one praktycznie w każdym sklepie czy drogerii. O jakie środki dokładnie chodzi?

Płyn micelarny

Pierwszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem do zmycia podkładu z ubrania jest wykorzystanie do tego najbardziej popularnego środka używanego do demakijażu. Chodzi oczywiście o płyn micelarny. Co jak nie on poradzi sobie równie dobrze z podkładem. Jakby nie było, płyny micelarne mają specjalnie opracowany skład, który ma za zadanie usuwać tego typu kosmetyki. Przy czym nie może być to płyn na bazie mleczka czy oleju, ponieważ taki produkt doprowadziłby jedynie do powiększenia się plamy.

Szare mydło lub płyn do mycia naczyń

Kolejnym sposobem na usunięcie plamy z podkładu na ubraniu jest wykorzystanie do tego szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Tego typu środki są z jednej strony na tyle delikatne, że nie powinny uszkodzić tkaniny, a z drugiej na tyle silne, że powinny rozpuścić podkład, co ułatwi wyczyszczenie ubrania.

Benzyna ekstrakcyjna i czysty alkohol

Jeśli mamy czysty alkohol albo benzynę ekstrakcyjną w ostateczności można również spróbować usunąć plamy z podkładu na ubraniach za ich pomocą. Można to zrobić zarówno wstępnie, przed praniem ubrania, jak i w sytuacji, kiedy potrzebne jest szybkie rozwiązanie problemu. Przy czym w tym ostatnim przypadku lepszym wyjściem jest alkohol, ponieważ benzyna ma jednak swój charakterystyczny zapach, który długo się utrzymuje, a niekoniecznie chcemy go wokół siebie roztaczać – zwłaszcza jeśli wybieramy się do pracy lub na imprezę.

Specjalne środki do usuwania plam

Ostatnim sposobem na usuwanie plam z podkładu jest użycie specjalnych środków do czyszczenia plam z ubrań. W tym przypadku zazwyczaj mamy do dyspozycji szereg preparatów, dedykowanych do różnego rodzaju tkanin, co gwarantuje bezpieczne usunięcie zabrudzeń. Jeśli tylko mamy taki środek w domu, to powinien on sobie bez problemu poradzić z plamami po podkładzie, jednak w sytuacji, kiedy chcemy na szybko usunąć zabrudzenie, to niestety, ten sposób nie będzie skuteczny. Co wtedy zrobić?

Usuwanie podkładu z ubrań w praktyce

Plamy z podkładu można usuwać na dwa sposoby. Od razu, czyli wtedy, gdy są świeże oraz później. W obu przypadkach zastosowanie odpowiednich środków i metod pozwoli z reguły na całkowite pozbycie się plamy. Przy czym w każdej sytuacji należy unikać mocnego tarcia plamy, ponieważ w ten sposób jedynie powiększymy obszar zabrudzenia, a przy okazji możemy zniszczyć tkaninę. Jak zatem czyścić plamy z podkładu na ubraniach?

  • Usunięcie świeżej plamy z podkładu – jeśli niewielką plamę z podkładu trzeba usunąć natychmiast, sprawdzi się tutaj płyn micelarny. Należy zamoczyć nim wacik i przycisnąć do tkaniny. Płyn powinien wniknąć w nią głęboko i rozpuścić podkład. Przy czym, zanim zaczniemy cały zabieg, należy przetestować w najmniej widocznym miejscu ubrania czy dany płyn na pewno nie uszkodzi tkaniny. W podobny sposób można wykorzystać także czysty alkohol.
  • Usunięcie starej plamy z podkładu – oczywiście obok płynu micelarnego czy alkoholu albo benzyny, można tutaj wykorzystać także płyn do mycia naczyń czy mydło lub specjalne środki. Najpierw jednak trzeba delikatnie usunąć zaschniętą warstwę podkładu, tak, aby jej nie rozmazać. Następnie nakładamy dany środek czyszczący na plamę i pozostawiamy na kilka minut, aby rozpuścił zabrudzenia. Jeśli plama jest oporna, można przez godzinę namoczyć ubranie w wodzie z dodatkiem wybranych detergentów. Następnie pierzemy je w taki sposób, jak to robimy zazwyczaj.

Zasady bezpiecznego usuwania podkładu z ubrań

Do najważniejszych zasad bezpiecznego usuwania plamy z podkładu zaliczyć należy unikanie mocnego tarcia i sprawdzenie czy dany środek jest bezpieczny dla danej tkaniny, poprzez przetestowanie go w najmniej widoczny miejscu. W przypadku delikatnych tkanin warto zdecydować się na pomoc fachowców, czyli po prostu oddać ubranie do profesjonalnej pralni. W przypadku plam z podkładów liczy się także czas działania, im wcześniej przystąpimy do czyszczenia, tym większa szansa na to, że uda nam się całkowicie i bezpiecznie pozbyć zabrudzeń.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3544 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Dokładne informacje mailowe
2024-04-19
Polecam zakup.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel