Podkład dla atopowej skóry – jaki będzie najlepszy?
Cerę atopową zalicza się do jednych z najbardziej wymagających zarówno pod kątem pielęgnacji, jak i makijażu. W tym przypadku nie sprawdzają się żadne kompromisy, ponieważ w AZS bardzo łatwo o zapalenia bakteryjne, potęgujące dyskomfort i zwiększające zmiany atopowe. Z tego też powodu osoby zmagające się z tym problemem powinny używać specjalnych kosmetyków, dedykowanych do skóry atopowej. Nie inaczej jest z podkładami. Jakie produkty do makijażu będą najlepsze przy atopowym zapaleniu skóry? Już podpowiadamy!
Pielęgnacja skóry atopowej a podkłady – czy można je stosować?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła postać nawracającej się dermatozy, która na szczęście ma okresy remisji. Pielęgnacja takiej skóry ma za zadanie wydłużyć czas spokoju i przeciwdziałać zaostrzeniu się stanów zapalnych. Skóra atopowa ma tendencję do nadmiernego wysychania, łuszczenia się i rogowacenia, a także do świądu oraz pojawiania się wykwitów, krostek i stanów zapalnych. Jest zatem oczywiste, że chcemy zakryć te zmiany makijażem, jednak nieodpowiednio dobrany podkład i brak rutynowej pielęgnacji mogą pogorszyć stan skóry. Co prawda atopia nie wyklucza makijażu, jednak można stosować do niego tylko i wyłącznie kosmetyki, które są delikatne i nie podrażniają skóry, a dodatkowo zapewniają jej optymalne nawilżenie i ochronę. Najlepiej jest wybierać dermokosmetyki, które zostały przebadane pod kątem atopii. Podkład do skóry atopowej powinien bowiem być nie tylko wsparciem w zakresie estetyki, ale przede wszystkim środkiem pielęgnacyjnym i łagodzącym stany zapalne.
Podkłady do skóry atopowej – jakie muszą mieć właściwości?
Kosmetyki stosowane przy cerze wrażliwej, która jest skłonna do atopii, powinny być przebadane dermatologicznie w kierunku atopii. Istnieje jednak kilka właściwości, które wskazują, że dany produkt może być bezpieczny. Taki podkład dla skóry atopowej powinien odznaczać się przede wszystkim właściwościami:
- nawilżającymi – za sprawą takich składników jak kwas hialuronowy, gliceryna czy naturalne emolienty i oleje
- hypoalergicznymi – testy dermatologiczne eliminują ryzyko podrażnień
- bezpiecznym składem – bez drażniących substancji
- ochroną przed UV – filtr UV stanowi dodatkowy atut, ponieważ skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie słoneczne
Podsumowując, najlepsze dla skóry atopowej są tak naprawdę lekkie podkłady nawilżające o delikatnym składzie, które nie będą obciążały i dodatkowo podrażniały skóry. Warto jeszcze sprawdzić, jakie podkłady kompletnie nie nadają się do cery atopowej i jakie składniki eliminują kosmetyki z użycia przy AZS.
Jakich podkładów unikać przy skórze atopowej
Jakich zatem podkładów do twarzy należy unikać, jeśli nasza skóra ma skłonność do zmian atopowych? Jest to ważne pytanie, bo wybór nieodpowiedniego podkładu może bowiem pogorszyć stan skóry, czego oczywiście trzeba unikać. Dlatego też przy cerze atopowej nie wolno stosować kosmetyków:
- zawierających alkohol, który wysusza skórę
- z silnymi barwnikami, substancjami zapachowymi i konserwantami, które mogą powodować podrażnienia
- na bazie oleju mineralnego, który może zatykać pory
- z długotrwałą i ciężką formułą, która może przesuszać skórę
Patrząc na powyższe wskazówki, widać, że gama dostępnych podkładów, które są bezpieczne dla skóry atopowej, znacząco się zmniejsza. Nie jest to jednak aż tak uciążliwe, ponieważ obok samych podkładów do makijażu istnieje pewna alternatywa, która trochę to wynagradza. Dzięki niej do dyspozycji mamy nieco większy asortyment kosmetyków, które pomogą w kryciu niedoskonałości cery atopowej, nie stanowiąc równocześnie zagrożenia dla wrażliwej skóry.
Kremy BB dla skóry atopowej – alternatywa dla podkładu
Biorąc pod uwagę, że skóra atopowa wymaga kosmetyków o delikatnej formule, świetną alternatywą dla tradycyjnych podkładów mogą być kremy BB. Tego typu produkty łączą w sobie właściwości pielęgnacyjne i kryjące, co w tym przypadku jest niezwykle korzystne zarówno pod względem zdrowia, jak i estetyki. Kremy BB świetnie sprawdzają się przy lekkim makijażu, zapewniając skórze optymalne nawilżenie i odżywienie, są bowiem zazwyczaj wzbogacane w witaminy i składniki odżywcze. Przy czym bardzo często są one stosowane także przez osoby z cerą wrażliwą i naczynkową oraz skłonną do alergii. Tym samym mogą być również stosowane przy cerze atopowej, pozwalając na delikatne krycie niedoskonałości, równocześnie łagodząc stan skóry.
Zasady makijażu przy skórze z atopią
Zrobienie makijażu w sytuacji, gdy nasza cera jest atopowa, należy poprzedzić dokładnym oczyszczeniem skóry i jej nawilżeniem. To ostatnie jest niezwykle istotne, ponieważ skóra atopowa ma tendencje do wysuszania i łuszczenia się, dlatego aplikacja odpowiedniej bazy czy kremu przed nałożeniem podkładu pozwoli uniknąć tych zjawisk. Co ważne, przy nakładaniu makijażu na skórę atopową niezwykle ważna jest higiena, dlatego należy zadbać tutaj o to, aby akcesoria do makijażu były czyste, a sama aplikacja kosmetyków powinna być delikatna, żeby nie podrażnić skóry.
Nie należy także nakładać zbyt grubej warstwy podkładu i koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby rutynowo zmywać dokładnie makijaż każdego wieczoru, dbając o odpowiednią pielęgnację, co pozwoli skórze na odpoczynek i regenerację. Przestrzegając tych zasad i wybierając podkłady do skóry atopowej, można cieszyć się pięknym makijażem, który zakryje wszelkie niedoskonałości, nadając twarzy zdrowy i promienny wygląd.
Wybór podkładu dla skóry atopowej może wydać się trudnym zadaniem, jednak świadome podejście do tematu i znajomość potrzeb skóry atopowej oraz składu i formuł poszczególnych kosmetyków, pozwoli znaleźć bezpieczny podkład, który obok krycia, zapewni również odpowiednią pielęgnację wrażliwej cery. Pamiętaj jednak o tym, że każda skóra jest inna i może zareagować na dany produkt w specyficzny dla siebie sposób, dlatego zawsze należy przetestować dany kosmetyk na niewielkim fragmencie skóry, przed jego aplikacją na jej większy obszar – w przypadku atopii jest to szczególnie istotne!