darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-04-12

Siemię lniane na włosy – właściwości, domowe sposoby i polecane kosmetyki

Siemię lniane na włosy – właściwości, domowe sposoby i polecane kosmetyki

Siemię lniane to nic innego jak małe, brązowe ziarenka, które od kilku lat określane są jako jeden z najbardziej skuteczniejszych składników, jakie możemy podarować naszym włosom. Skąd ich popularność? Jakie właściwości ma siemię lniane? Jakie domowe sposoby na wykorzystanie go w pielęgnacji włosów znamy, a także na które gotowe kosmetyki do włosów z siemieniem lnianym warto - w naszej subiektywnej opinii - zwrócić uwagę, przechadzając się po sklepie stacjonarnym bądź robiąc zakupy w internatowej drogerii Strefa Urody? O tym poniżej! Koniecznie zostańcie z nami do końca, jeżeli interesuje Was ta tematyka.

Siemię lniane znane jest ludziom już od dawien dawna. W latach ubiegłych i po dziś dzień, stosowano i stosuje się je jako antidotum na wszelkiego typu problemy zdrowotne, zwłaszcza te dotykające układu pokarmowego. Przy problemach brzuszkowych poleca się regularne picie naparu z siemienia lnianego, który stanowi remedium na biegunki, zaparcia, a także zgagę. Stosunkowo niedawno, bo kilkanaście / kilkadziesiąt lat temu, okazało się jednak, że prozdrowotne działanie ziaren siemienia lnianego to nie wszystko. Siemię świetnie wpływa także na stan oraz nawilżenie naszych włosów, do omówienia czego przejdziemy w kolejnych akapitach.  

Siemię lniane – co to?

Siemię lniane to złoto-brązowe nasionka lnu, które są fantastycznym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika, białka oraz różnego rodzaju przeciwutleniaczy. Warto zaznaczyć, że siemię lniane w formie ziarenek (w której je kupujemy) jest ciężko przyswajane przez ludzki organizm. Jeśli więc chcecie wykorzystać jego właściwości w 100%, przed spożyciem koniecznie zmielcie ziarna na łatwo przyswajalny przez nasz organizm proszek. Ziarna wykorzystywane do tłoczenia oleju lnianego także mieli się przed tłoczeniem.  

WAŻNE! W pielęgnacji włosów można stosować zarówno olej z nasion siemienia lnianego, jak i same nasiona.  

Siemie lniane i jego składniki odżywcze 

Siemię lniane to ziarna, które są świetnym źródłem błonnika, białka i kwasów omega-3, ale także:

  • witamin z grupy A,
  • witamin z grupy B,
  • żelaza,
  • cynku,
  • potasu,
  • magnezu,
  • fosforu,
  • miedzi,
  • witaminy K,
  • witaminy C,
  • i wielu innych. 

Które siemię lniane wybrać?

Wybór idealnych ziaren siemienia lnianego to wcale nie taka prosta sprawa jak mogłoby się nam wydawać. Okazuje się, że w sklepach znajdziemy dwa rodzaje tych niedrogich ziarenek. Są to siemię lniane brązowe i siemię lniane złociste. Pierwsze jest najczęściej spotykanym w polskich sklepach rodzajem siemienia lnianego. Jeśli jednak macie wybór i możliwość kupienia tego drugiego – wybierajcie to złociste, koniecznie w ziarnach – nie mielone! Siemię warto mielić samemu, na bieżąco, tyle ile Wam potrzeba. 

Siemię lniane i jego właściwości, czyli o tym jak działa ono na włosy?

Siemię lniane to produkt, który swój świetny wpływ na włosy zawdzięcza kilku określonym składnikom. O jakich mowa? Przede wszystkim jest to kwas alfa-linolenowy (ALA), który znany jest z faktu, że fantastycznie wycisza stany zapalne naszego organizmu. To ekstremalnie ważne! Wiele chorób spowodowanych właśnie stanami zapalnymi w naszym cieple, wpływa niestety negatywnie na porost naszych włosów.  

Fantastyczny wpływ siemienia lnianego na włosy to także zasługa znajdujących się w nim witamin z grupy B, które pobudzają włosy do wzrostu i sprawiają, że są one grubsze, silniejsze, zdrowsze.  

Znajdująca się w siemieniu lnianym witamina E to przeciwutleniacz, który doceniany jest w kosmetyce przez to, że neutralizuje oddziaływanie wolnych rodników na naszą skórę głowy. Mieszki włosowe na głowie stają się silniejsze, włosy mniej wypadają i szybciej rosną.  

Borykasz się z wypadaniem włosów? Zatem siemię lniane jest właśnie dla Ciebie! Jest ono bogate w jeden z fitoestrogenów, czyli regulujące prace naszych hormonów – ligany. Sprawiają one, że włosy są silniejsze i zdecydowanie rzadziej wypadają.  

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że siemię lniane fantastycznie nawilża włosy, przywracając im zdrowy wygląd. Dodatkowo, ogranicza ono rozdwajanie końcówek. Włączenie siemienia lnianego do regularnej pielęgnacji włosów sprawi, że będą one:

  • mocniejsze,
  • gęstsze,
  • świeższe,
  • bardziej miękkie,
  • mocno nawilżone,
  • pobudzone do wzrostu.

Niezwykły wpływ siemienia lnianego na włosy z pewnością docenią osoby, których włosy są:

  • przesuszone,
  • mocno zniszczone,
  • przerzedzone,
  • wypadające,
  • rozdwojone,
  • farbowane,
  • kręcone,
  • spalone i zniszczone zabiegami chemicznymi, np. trwałą ondulacją, rozjaśnianiem.

Olejowanie włosów olejem lnianym – tak czy nie?

Zdecydowanie tak! Nakładany bezpośrednio na włosy olej lniany to swego rodzaju maska dla naszych włosów. Polecamy nakładać go na włosy około 15 minut przed myciem. Następnie umyjcie włosy jak zawsze i nałóżcie na nie odżywkę. Jeśli czysty olej lniany nie sprawdza się na Waszym typie włosów, przetestujcie u siebie mieszanki olejów, które mają go w swoim składzie. Naszym bezkonkurencyjnym faworytem w tej kategorii jest zdecydowanie olej marakuja do włosów wysokoporowatych od Anwen, w którego składzie są olej z kiełków pszenicy, olej z pestek jabłek i właśnie olej lniany. Koniecznie przetestujcie to połączenie, jeśli macie puszące się, wysokoporowate włosy.  

Żel lniany na włosy – jak działa, jak go zrobić i jak aplikować?

Żel lniany jest naturalnym, domowym środkiem, który nie ma w sobie żadnej chemii, silikonów czy konserwantów. Genialnie sprawdza się w roli stylizatora kosmyków, szczególnie tych kręconych, które po jego zaaplikowaniu zyskają na objętości. Nakładany na włosy proste, idealnie je wygładzi i nabłyszczy. Glutek lniany, bo w ten sposób również jest on nazywany, docenią przede wszystkim osoby z włosami o wysokiej porowatości, u których problem elektryzowania się włosów i ich puszenia zniknie, dzięki regularnemu aplikowaniu żelu lnianego. Jak przygotować taki żel?  

To banalnie proste. Całe ziarna siemienia lnianego (4 łyżki) zalejcie około 2 łyżkami wody i podgrzewajcie - cały czas mieszając - do momentu, gdy zobaczycie, że Wasza mieszanka przypomina kisiel. Najważniejsza w przygotowaniu takiego żelu jest cierpliwość. Gotujemy go na malutkim ogniu, powoli, aby nie przypalić ziarenek. Ostatni krok to przecedzenie ziarenek i oddzielenie od nich naszego żelu. Przygotowanego w ten sposób lnianego glutka możecie przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku do czterech dni – w lodówce.  

Przygotowany żel z siemienia lnianego możecie aplikować na suche bądź mokre włosy na dwa sposoby:

  • w ten sam sposób co olej – na około godzinę przed myciem włosów,
  • jako stylizator – aplikujcie go tak samo jak żel lub pastę do włosów (to ich naturalny odpowiednik).  

Polecane kosmetyki do włosów z siemieniem lnianym – TOP 3

  1. Humektantowa odżywka nawilżająca do włosów Eveline Hair 2 Love, czyli w pełni wegańska propozycja dla włosów przesuszonych, pozbawionych blasku, kruszących się. Pięknie nawilża, wygładza i wspiera włosy w ich drodze do odzyskania utraconego blasku. Wśród zalet jakie posiada ta odżywka należy wymienić naturalny skład, piękny zapach, atrakcyjną cenę, skuteczność i wydajność. Świetnie sprawdza się stosowana do mycia włosów metodą OMO, o której szerzej przeczytacie w artykule METODA OMO. CO TO JEST I CO MUSISZ WIEDZIEĆ O MYCIU WŁOSÓW ODŻYWKĄ?
  2. Szampon arganowy do włosów osłabionych i matowych Equilibra Naturale to fenomenalny szampon, który poza ekstraktem z siemienia lnianego, ma w swoim składzie także wzmacniającą glicerynę, kojący skórę głowy olejek arganowy, wzmacniający włosy ekstrakt z liści czarnej herbaty, a także roślinne surfaktanty i proteiny pszeniczne. W składzie tego szamponu nie znajdziecie SLS i SLES, więc jeśli szukacie delikatnego szamponu do codziennego mycia – koniecznie zainteresujcie się właśnie tą propozycją.
  3. Szampon do suchej skóry głowy o zapachu brzoskwini i kolendry marki Anwen to propozycja, której słodki, przyjemny zapach Was oczaruje. Ten szampon od Anwen został stworzony z myślą o osobach, których skóra głowy jest sucha i mocno wrażliwa. Aż 91% składników szamponu to produkty naturalnego pochodzenia. W jego składzie nie ma agresywnych, przesuszających detergentów, dlatego z powodzeniem może być stosowany codziennie. Poza tym, że myje włosy i skórę głowy to dzięki wyciągom z siemienia lnianego i prawoślazu fantastycznie je nawilża. Musicie przetestować go na własnej głowie!  

Mamy nadzieję, że tym artykułem udowodniliśmy Wam, że siemię lniane to naturalny hit, przy pomocy którego możecie zregenerować, nawilżyć i odżywić swoje włosy i to za jedyne kilka złotych. Koniecznie przetestujcie polecane przez nas kosmetyki, które mają w swoim składzie wyciąg z siemienia lnianego i nie zapominajcie, że codzienna, odpowiednio dopasowana do potrzeb naszych włosów pielęgnacja to klucz do utrzymania ich w dobrej kondycji.

Polecane

pixelpixel