Slugging – co to jest i czy wazelina jest dobra na twarz?
Jesień i zima to wyjątkowo trudny okres w roku dla kondycji cery. Obniżenie temperatury, mrozy, suche powietrze, częste zmiany z ciepła na zimno, wiatr oraz brak słońca mogą powodować ogromne problemy z suchością skóry. Niestety nie zawsze zdążymy na czas uchronić się przed tymi czynnikami, dlatego warto znać metody na przywrócenie skórze jej naturalnego, nawilżonego stanu! Jeśli chcesz poznać czym jest slugging, dowiedzieć się więcej o jego skuteczności oraz zaleceniach stosowania, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej odnajdziesz wszelkie potrzebne informacje dotyczące nowego trendu kosmetycznego!
Czym jest wazelina?
Pewnie każdy z nas chociaż raz w życiu miał styczność z wazeliną. Jest to jeden z kosmetyków, który gości w większości domów jako produkt o niezwykle wszechstronnym działaniu. Najczęściej jest on stosowany na popękaną skórę pięt, dłoni, łokci czy spierzchnięte usta. Jednak, czy zastanawiałaś się kiedyś, czym tak właściwie jest wazelina oraz jakie są jej cechy charakterystyczne?
Wazelina to substancja pochodna z produkcji ropy naftowej. Wyróżnia się tłustą i gęstą formułą, która nie posiada zapachu. Zaliczana jest do grupy emolientów. Zanim finalny produkt zostanie dopuszczony na półki sklepowe, wazelina przechodzi kilkukrotne oczyszczanie, dzięki czemu jest substancją bezpieczną oraz hipoalergiczną. Sama w sobie nie wykazuje właściwości pielęgnacyjnych ani leczniczych. Jej działanie polega wyłącznie na tworzeniu warstwy ochronnej na skórze, czyli tzw. efektu okluzji. Warstwa ta nie jest wchłaniania przez naskórek, dlatego bardzo dobrze sprawdza się do jego ochrony. Tłusty i gęsty film, jaki tworzy wazelina, jest dość trudny do zmycia, co warto mieć od początku na uwadze. Mimo, że nałożona wazelina na twarz nie wykazuje właściwości pielęgnacyjnych, jej cechy okluzyjne mogą mieć istotne znaczenie w pielęgnacji poszczególnych typów cer. Dowiedzmy się jakich!
Wazelina na twarz – właściwości dla konkretnych typów skóry
Wspomniany już efekt okluzji to działanie, które jest pożądane tylko przy niektórych rodzajach cer. Sprawia on, iż na skórze tworzy się nieprzepuszczalny film ochronny, który blokuje swobodne oddychanie naskórka. Działanie to w zależności od tego, jaki mamy typ cery może mieć wpływ pozytywny lub negatywny. Pozytywny odczują posiadaczki cer dojrzałych, wysuszonych, z miejscowymi przesuszeniami, wrażliwych oraz potrzebujących większej dawki nawilżenia. Natomiast dla skór trądzikowych, mieszanych, tłustych oraz z tendencją do zapychania się, powstawania zaskórników i wyprysków, działanie to przyniesie negatywny efekt. Dlaczego tak jest?
Cera sucha
Pierwszy rodzaj skór, który możemy w skrócie nazwać typem cery suchej, może niezwykle skorzystać na metodzie nakładania wazeliny kosmetycznej na twarz, tzw. slugging. Skóra sucha wyróżnia się bardzo szybkim traceniem wilgoci i nawilżenia z naskórka. Oprócz tego jest to cera niekiedy mocno wrażliwa i reaktywna na wszelkie bodźce zewnętrzne w postaci np. złej pogody, nieodpowiednich kosmetyków, częstego dotykania twarzy lub szybkich zmian temperatur w zimie. Niekiedy podstawowy krem nawilżający to za mało. Większość z nas nie chce chodzić na co dzień z nałożonym ciężkim i tłustym, który powoduje świecenie. W takim przypadku należy uzupełniać nawilżenie skóry w nocy, kiedy to naskórek najlepiej się regeneruje i najwięcej korzysta z właściwości kosmetyków. Stąd narodził się trend, w którym nakładana wazelina na twarz na noc, ma za zadanie pomóc zwykłym kosmetykom w ich działaniu, a w efekcie sprawić, iż skóra zyskuje dużą dawkę nawilżenia. Do sluggingu najlepiej zastosować wazelinę naturalną lub kosmetyczną, wzbogaconą witaminami i olejami
Cera tłusta
Sprawa wygląda nieco inaczej przy używaniu slugging’u na cerę z tendencjami do przetłuszczania i trądziku. Ten typ skóry wyróżnia wysoka reaktywność na składniki komedogenne, czyli powodujące zapychanie porów oraz powstawanie trądziku. Wazelina przez swoją tłustą formułę i brak wchłanialności blokuje dostęp naskórkowi do swobodnego oddychania. Pod taką warstwą istnieje większe ryzyko namnażania się bakterii, a w efekcie zanieczyszczania skóry. Pogorszenie się stanu naskórka z tendencją do trądziku prowadzi do wydłużenia czasu jego regeneracji oraz kuracji, a także może przyczynić się do zahamowania działania stosowanych kosmetyków przeciwtrądzikowych. Podsumowując, jeżeli posiadasz cerę z tendencją do zapychania i zastanawiasz się, czy wazelina jest dobra na twarz, odpowiedź brzmi nie! Dla twojej skóry lepiej wybrać dedykowany krem, oferujący dużą dawkę dogłębnego nawilżenia, przykładowo nawilżająco-kojąco krem do twarzy z aloesem.
Wazelina kosmetyczna na twarz – jak stosować?
Wazelinę stosujemy podobnie jak maskę nocną. Oznacza to, iż przygotowanie cery również powinno wyglądać tak, jak przed nałożeniem maseczki. Rozpoczynamy od wieczornego dwuetapowego oczyszczenia twarzy. Zrób demakijaż, a następnie oczyść twarz odpowiednim płynem lub żelem do mycia. Następnie wykonaj peeling, aby usunąć z powierzchni skóry martwy naskórek, zanieczyszczenia, a także aby oczyścić pory. Przy wrażliwej skórze postaw na peeling enzymatyczny, natomiast przy skórze mniej reaktywnej oraz mocno zanieczyszczonej wybierz peeling ziarnisty.
Po osuszeniu twarzy wykonaj swoją rutynową pielęgnację wieczorną. Zastosuj tonik, krem pod oczy, krem do twarzy oraz ewentualnie serum lub esencję. Po wykonaniu ostatniego kroku, pozostaw krem na twarzy aż się lekko wchłonie. Dla polepszenia efektu slugging’u wybierz krem nawilżający. Jako ostatni krok nałóż wazelinę na całą twarz lub na wybrane partie, które najbardziej potrzebują nawilżenia. W czasie zimy najczęściej to cała cera potrzebuje dodatkowej warstwy ochronnej.
Po nałożeniu wazeliny na noc warto pamiętać o zabezpieczeniu poduszki ręcznikiem, ponieważ może ona pobrudzić poszewkę. Wazelina przez noc nie wchłonie się, może jedynie ulec starciu. Z tego powodu rano należy bardzo dokładnie umyć twarz. Slugging wykonuj mniej więcej raz na dwa tygodnie, aby uniknąć przeciążenia naskórka i odwrotnego efektu, jaki miała przynieść kuracja. Jeżeli chcesz przedłużyć stosowanie sluggingu na sezon letni, zmniejsz jego częstotliwość do jednego nałożenia na miesiąc, a w najcieplejsze dni do jednego nałożenia na dwa miesiące.
Slugging nie tylko na twarz?
Co ciekawe, slugging jest metodą, którą możesz stosować nie tylko na twarz. To także świetny sposób na to, aby zabezpieczyć skórę przed mrozem, a także aby dogłębnie ją nawilżyć. Wazelinę możesz nakładać na usta w ciągu dnia, najlepiej za pomocą dedykowanych balsamów do ust z jej zawartością. Możesz przykładowo wykorzystać wazelinę aromatyzowaną o smaku poziomki, róży czy czekolady. Produkty tego typu są dostosowane do nakładania codziennego, dzięki swoim właściwościom ochronno-odżywczym. Sprawiają, że usta stają się wygładzone, nawilżone oraz zabezpieczone przed łuszczeniem. Dzięki wazelinie do ust możesz naprawdę poprawić w widoczny sposób wygląd i kondycję skóry warg!
Slugging to świetna technika do regeneracji wyjątkowo suchych i podatnych na wysuszenia miejsc. Szczególnie skorzystają na nim łokcie, stopy, dłonie oraz kolana. Wazelinę możesz nałożyć na noc, jako okład na balsam lub też samodzielnie. Do pielęgnacji ciała szczególnie polecamy wazelinę dedykowaną do stosowania na skórę ciała. Dzięki niej szybko pozbędziesz się problemu suchych i łuszczących się miejsc!