Wągry na nosie. Jak pozbyć się zaskórników?
Wągry na nosie, brodzie czy czole to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zaskórniki, bo właśnie tak mówi się zazwyczaj o wągrach, mogą tworzyć się na każdej części naszej twarzy, na której znajdują się ujścia gruczołów łojowych. W zależności od miejsca występowania mogą przyjmować różne formy, np. czarne, niewielkie kropeczki lub białe i zamknięte wykwity. Co jest przyczyną ich powstawania? Jak pozbyć się wągrów, jakie są skuteczne kosmetyki na zaskórniki i przede wszystkim, jak zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości? Koniecznie czytajcie dalej – z chęcią rozwiejemy Wasze wątpliwości dotyczące tego problemu.
Zaskórniki na nosie i nie tylko – jak powstają i jak pozbyć się wągrów?
Zanim zaczniecie szukać rozwiązania problemu, jakim są tworzące się na Waszej twarzy zaskórniki, koniecznie poszukujcie jego przyczyny. Dopiero, gdy ją zdiagnozujecie, będziecie w stanie znaleźć na nie sposób. Warto zaznaczyć, że wbrew temu, jak mogłoby nam się wydawać, zaskórniki dotykają obu płci i to niezależnie od wieku. Mitem jest, że problem ten dotyczy jedynie nastolatków wchodzących w okres dojrzewania. Prawdą z kolei, że walczą z nimi zarówno nastolatkowie, jak i dorośli, ponieważ każdy z nas, bez względu na rocznik, posiada gruczoły łojowe. Jeśli są one zatkane np. przez martwy naskórek – powstają wągry. Zaskórniki, czyli czarne kropki na nosie, brodzie, czole czy policzkach, powstają z wielu powodów. Są to m.in.:
- problemy hormonalne,
- kosmetyki komedogenne, tzn. zapychające pory,
- zła dieta,
- nadmierna produkcja sebum,
- nadmiar martwego naskórka,
- stres oraz nerwy,
- uwarunkowania genetyczne,
- demakijaż, a tak naprawdę jego brak lub wykonywanie go w sposób bardzo pobłażliwy.
Jak widać wyżej, powodów powstawania wągrów jest mnóstwo – jednak bez obaw, niezależnie od przyczyny tworzenia się zaskórników, istnieją sposoby, dzięki którym się ich pozbędziesz. Pamiętaj jedynie, że bez cierpliwości się nie obejdzie. Walka z wągrami na twarzy to naprawdę długa droga. Mimo to – warto. Nie poddawaj się niezależnie od tego na jakim etapie wojny obecnie jesteś. Dopiero zaczynasz, a może już prawie zapomniałaś, jak wyglądają wągry na twarzy – nie odpuszczaj. Twoja cera już niebawem Ci za to podziękuje!
Nie zapominaj o demakijażu
Kluczem do pozbycia się zaskórników, poza oczywiście wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych oraz wykonaniem badań hormonalnych, jest dokładny, cowieczorny demakijaż. Regularne oczyszczanie cery, peelingowanie i nawilżanie – nie pomijaj ich. Wiele osób mających problem z nadmierną produkcją sebum, zamiast nawilżać cerę, jeszcze bardziej ją wysusza. To błąd. Wysuszanie skóry tego typu sprawi, że będzie ona produkować jeszcze większą ilość nielubianego przez nas sebum, które, jeśli nie usuniemy martwego naskórka, będzie przyczyną tworzenia się wągrów na twarzy.
Trzeba podkreślić, że zaskórniki to problem, któremu lepiej zapobiegać niż go leczyć. Jeśli na ten moment Wasza cera nie sprawia większych problemów, nie odkładajcie na bok demakijażu i oczyszczania, tylko regularnie troszczcie się o stan cery, z jakim macie właśnie do czynienia.
Jak usunąć zaskórniki z twarzy? Postaw na oczyszczanie!
Idealna cera bez zaskórników niczym u Koreanek? To możliwe! Sekretem im pięknych jak ciało niemowlaka cer jest pielęgnacja. Dwuetapowe oczyszczanie, które przywędrowało do naszego kraju z Korei okazało się hitem w walce z zaskórnikami. Potrzebujecie do niego dwóch kosmetyków. Pierwszym jest preparat przeznaczony stricte do demakijażu. Może to być, np.
- płyn micelarny, który nie przesusza i nie podrażnia skóry, a jednocześnie świetnie usuwa ewentualne resztki makijażu, dzięki malutkim micelom, które ma w swoim składzie. Płyny micelarne, które koniecznie weźcie pod uwagę to z pewnością delikatny płyn micelarny MIYA myMICELARwater, w 98,9% zrobiony ze składników naturalnego pochodzenia, a także normalizująco-detoksykujący płyn micelarny Vege Skin Diet marki Bielenda.
- olejek do demakijażu, który odetka zatkane pory i usunie wszystkie zanieczyszczenia. Olejki do demakijażu mają tę zaletę, że poza oczyszczaniem - koją skórę i regulują produkcję sebum. Jeśli szukacie tego idealnego, koniecznie zastanówcie się nad zakupem łagodzącego olejku do demakijażu od SYLVECO. To niesamowicie delikatny kosmetyk, który nie podrażni nawet najbardziej wrażliwych oczu. Po jego użyciu cera jest wyciszona, miękka i gotowa na kolejny krok pielęgnacji.
Drugi etap oczyszczania twarzy to produkt myjący na wodnej bazie. Najlepiej sprawdzają się produkty o łagodnej formule, po aplikacji których skóra nie będzie napięta i ściągnięta. Na tym etapie możecie postawić na delikatną piankę, żel bądź lekką emulsję. Jednym z naszych faworytów, jeśli chodzi o oczyszczanie twarzy jest przepięknie pachnąca i rozświetlająca jednocześnie twarz, limonkowa pianka do mycia Bandi Young Care Glow.
Peeling jako sposób na zaskórniki?
Szukasz sposobu na zaskórniki? Peeling twarzy jest jednym z nich. Regularne złuszczanie naszej cery i usuwanie z niej warstwy zalegającego martwego naskórka nie tylko pomaga w walce z zaskórnikami, ale także zapobiega tworzeniu się nowych wągrów na twarzy. Najlepszym i najbardziej bezpiecznym dla cery, szczególnie tej z aktywnym trądzikiem, wyborem będą peelingi enzymatyczne. Peelingi mechaniczne mogłyby uszkodzić ewentualne stany zapalne. Nasze TOP3 jeśli chodzi o enzymatyczne peelingi do twarzy to:
- Niezawierający kwasów AHA peeling 3 Enzymy marki Tołpa.
- Wzbogacony o kwas hialuronowy peeling magnetyczno-enzymatyczny Bielenda Professional
- Łagodzący enzymatyczny peeling do twarzy Bielenda Professional SupremeLAB S.O.S.
Czy wyciskanie wągrów to dobry pomysł?
Niekoniecznie! Wiele osób zastanawia się i próbuje tego sposobu, jednak my go nie polecamy, szczególnie w momencie, gdy nie posiadacie absolutnie żadnej wiedzy w tym temacie. Jeśli chcecie zdecydować się na manualne oczyszczanie twarzy, skorzystajcie z pomocy profesjonalnej kosmetyczki bądź kosmetologa. Robiąc to w domu w sposób niepoprawny, narażacie się na blizny, przebarwienia i jeszcze większy problem z zaskórnikami. Jeżeli mimo wszystko chcecie spróbować i macie podstawową wiedzę nt. bezpiecznego wyciskania wągrów koniecznie pamiętajcie, by:
- przed wyciskaniem zafundować twarzy tzw. ‘parówkę’,
- umyć ręce przed wyciskaniem,
- zainwestować w specjalną łyżeczkę do usuwania zaskórników,
- po zakończeniu przetrzeć twarz, np. hydrolatem.
Jakie plastry na wągry wybrać?
Najlepiej sprawdzają się te czarne. W ich składzie znajdziemy aktywny węgiel, który świetnie współgra z cerą trądzikową o zatkanych porach. Regularne stosowanie takich plastrów to świetny sposób by zachować skórę w czystości. Plastry na nos nie dość, że usuwają zanieczyszczenia z porów, wchłaniają także nadmiar sebum i zapobiegają tworzeniu się kolejnych zmian na cerze. Wszystkim, którzy szukają tych idealnych, z pewnością przypadną do gustu plastry oczyszczające na nos Bielenda Carbo Detox.