darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-03-25

Witamina C na twarz – właściwości, efekty i polecane kosmetyki z kwasem L-askorbinowym

Witamina C na twarz – właściwości, efekty i polecane kosmetyki z kwasem L-askorbinowym

Witamina C jest składnikiem aktywnym, który większość z nas kojarzy z przeziębieniem, suplementami poprawiającymi odporność i musującymi tabletkami na grypę. Tymczasem okazuje się, że jest ona także niesamowicie cennym składnikiem, który wykorzystuje branża kosmetyczne. Witamina C na twarz pomaga ujednolicić jej koloryt i zachować młody wygląd naszej cery. Jeśli zastanawiacie się nad włączeniem jej do swojej regularnej pielęgnacji, koniecznie zostańcie z nami do końca tego artykułu. Wyjaśniamy w nim, czym jest witamina C i jak działa na skórę, jakie efekty zauważycie na swojej twarzy, gdy wdrożycie pielęgnację z witaminą C, a także jakie rodzaje tego składnika aktywnego możecie znaleźć w produktach kosmetycznych. Gotowi na solidną dawkę wiedzy? Zatem zaczynamy!

Witamina C – co to jest?

Witamina C zaliczana jest do niezbędnych naszemu organizmowi substancji, których niestety nie jest on w stanie sam syntezować. Nazywa się ją także kwasem askorbinowym lub kwasem L-askorbinowym. Została odkryta niespełna sto lat temu, bo w roku 1928 przez biochemika węgierskiego pochodzenia - Alberta Szent-Györgyia.

Niedobór witaminy C w organizmie jest w naszym kraju rzadkością, gdyż występuje ona naturalnie w popularnych w Polsce owocach oraz warzywach. Co ciekawe, a z czego wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, cytrusy absolutnie nie są najlepszym źródłem witaminy C, choć ten mit jest często powielany. Zdecydowanie więcej tego składnika znajdziecie w surowej, czerwonej papryce lub natce pietruszki.

Warto w tym miejscu podkreślić, że mimo iż Polacy jedzą naprawdę sporo bogatych w witaminę C produktów, tylko znikoma jej ilość dociera z pożywienia bądź suplementów do naszej cery. Na skórę zdecydowanie lepiej działa witamina młodości (tak mówi się o witaminie C) aplikowana miejscowo w formie kosmetyku. Wówczas jej działanie na naszą cerę jest nawet do dwudziestu razy mocniejsze niż gdybyśmy suplementowali kwas L-askorbinowy doustnie.

Efekty, czyli o tym jak witamina C wpływa na skórę?

Witamina C to składnik, który okazał się hitem na kosmetycznym rynku. Jest szeroko wykorzystywana w kosmetologii i bez problemu znajdziecie ją zarówno w drogeryjnych produktach, jak i aptecznych dermokosmetykach – wybór zostawiamy Wam, waszym preferencjom i portfelom. Jest doceniana przez wielu, ponieważ jak wykazały przeprowadzone na jej temat badania naukowe, jest świetnie tolerowana przez różnego rodzaju skóry (alergiczne, reaktywne, mocno wrażliwe, suche) i niesamowicie uniwersalna. Nadaje się do pielęgnacji cer młodych w okolicy 25-go roku życia, jak i cer dojrzałych - po 60-tce, a nawet więcej. Stosując na twarz kosmetyki z witaminą C, możecie spodziewać się, że:

  • spowolnią one tworzenie się nowych zmarszczek, a nawilżając cerę sprawią, że te obecne będą mniej widoczne,
  • uszczelnią znajdujące się na Waszej twarzy naczynia krwionośnie, chroniąc Was przed ich ewentualnym pękaniem,
  • skóra będzie bardziej gęsta, jędrna i spięta – witamina C pobudza produkcję naszego naturalnego kolagenu,
  • będą one wspierać działanie wybranej przez Was ochrony przeciwsłonecznej – kwas askorbinowy jako przeciwutleniacz zabezpiecza skórę na twarzy przed działaniem wolnych rodników, wywołanym nadmierną ekspozycją skóry na niekorzystne dla niej promieniowanie UV,
  • cera będzie rozjaśniona, a przebarwienia skóry mniej widoczne – witamina C zawarta w produktach kosmetycznych hamuje produkcję melaniny w skórze,
  • Wasz trądzik się wyciszy i nie będzie tak aktywny jak wcześniej – jest to zasługą przeciwzapalnych właściwości witaminy C.

Witamina C w walce ze starzeniem

Jak to możliwe, że kosmetyczna witamina C jest w stanie tak świetnie opóźniać zachodzące na naszej twarzy procesy starzenia? Jej siłą są niesamowite, antyoksydacyjne właściwości. Co to realnie dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że witamina C zwalcza niebezpieczne dla naszej cery oksydanty, tj. wolne rodniki. Są one uszkodzonymi atomami tlenu, które mają na celu odzyskanie równowagi po tym, jak straciły jeden ze swoich elektronów. W niewielkiej ilości nie musimy się ich absolutnie obawiać. Niestety - w świecie, w którym przyszło nam żyć, pełnym stresu, nerwic, złych diet i używek, równowaga oksydantów bywa zachwiana przez co dochodzi do tzw.  nadprodukcji wolnych rodników czy inaczej mówiąc stresu oksydacyjnego. Poruszające się po naszym organizmie wolne atomy tlenu (wolne rodniki) poszukują wówczas elektronów, dzięki którym osiągną one równowagę. Na nasze nieszczęście elektrony odbierają one innym cząsteczkom, niszcząc w ten sposób zdrowe tkanki ludzkiego ciała, np. białka budulcowe, kwasy tłuszczowe czy nawet łańcuch DNA. Namnażanie się wolnych rodników, które ‘niszczą nas’ od środka sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych, sercowych i innych, a także oddziałuje na stan cery. W jaki sposób?

  • Skóra jest przesuszona, a jej płaszcz lipidowy uszkodzony.
  • Znajdujące się w skórze włókna kolagenowe są zdecydowanie słabsze, czego efektem jest mniejsza jędrność cery na twarzy.
  • Organizm ma problem z naturalną syntezą kolagenu, tworzą się nowe zmarszczki, a te istniejące się pogłębiają.

By zapobiec wymienionym problemom, konieczne jest stosowanie antyoksydantów, czyli na przykład witaminy C. To właśnie cząsteczki antyoksydantów łączą się wówczas z rodnikami, stabilizując tym samym wolne atomy tlenu i opóźniając starzenie. Witamina C w kosmetykach działa cuda – gwarantujemy!

SPRAWDŹ JAKIE SERUM Z WITAMINĄ C WYBRAĆ!

Witamina C w składzie kosmetyków – jak je czytać? Pochodne witaminy C

Szukając idealnych kosmetyków do twarzy z witaminą C warto zwracać uwagę na to, jaki rodzaj i jakie stężenie kwasu askorbinowego, zostało wykorzystane w danym produkcie. Zazwyczaj informację tę znajdziecie na opakowaniu. Jeśli akurat jej nie ma – zapoznajcie się ze składem produktu na etykiecie. Czytając go pamiętajcie, że składniki ułożone są po kolei od tego, którego w składzie jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Im bliżej początku znajduje się witamina C – tym większe stężenie tego składnika zawiera wybrany przez Was kosmetyk.

Jak znaleźć kwas L-askorbinowy na liście składników? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ producenci nie posługują się terminem ‘Witamina C’. W składzie możecie znaleźć dopisek ‘Ascorbic Acid’ co będzie oznaczało, że w kosmetyku znajduje się czysty kwas L-askorbinowy, który:

  • świetnie rozjaśnia plamy i przebarwienia,
  • genialnie współgra z cerą tłustą,
  • jest silny i niekoniecznie polubią go cery mocno wrażliwe,
  • nie jest stabilny (oznacza to, że produkt z czystym kwasem L-askorbinowym będzie się szybko psuł i najlepiej zużyć go w przeciągu 3 miesięcy od otwarcia).

Kosmetyki z czystym kwasem L-askorbinowym (mocno drażniącym) nie powinny być stosowane ( lub stosowane bardzo rozważnie ) równolegle z innymi, agresywnymi składnikami aktywnymi, np. retinolem czy kwasami owocowymi, o których pisaliśmy więcej TUTAJ – koniecznie sprawdźcie. Nie poleca się także nakładać na twarz witaminy C od razy po lub zaraz przed zaaplikowaniem na nią niacynamidu. Te dwa składniki będą niwelować swoje działanie. Polecamy nakładać witaminę C rano, a niacynamid wieczorem – lub odwrotnie.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie przekonuje Was czysta witamina C w kosmetykach, koniecznie spróbujcie jej pochodnych. Są to:

  • Tetraizopalmitynian askorbylu / Tetrahexyldecyl Ascorbate / Ascorbyl Tetraisopalmitate – innowacyjna, a przy tym najbardziej kosztowna w produkcji forma witaminy C. W przeciwieństwie do czystego kwasu L-askorbinowego jest bardzo stabilna i odpowiednia dla cer wrażliwych.
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy / 3-0-Ethyl Ascorbic Acid to kolejna nowoczesna pochodna o wysokiej stabilności. Dobrze znosi mocne światło i wysoką temperaturę. Nie wywołuje ona absolutnie żadnych podrażnień, nawet kiedy jest nakładana na cerę w wysokim stężeniu.
  • Glukozyd askorbylu / Ascorbyl Glucosid to odmiana, która fantastycznie wnika we wnętrze skóry, a nie jest przy tym tak agresywna jak czysta witamina C.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu / Magnesium Ascorbyl Phosphate / MAP, czyli propozycja dla ciężarnych, które kochają tą pochodną witaminy C za to, że pomaga im w walce z ostudą ciążową.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu / Sodium Ascorbyl Phospate / SAP to najbardziej łagodna forma witaminy C w kosmetykach. Dzięki swoim fenomenalnym właściwościom antybakteryjnym, genialnie sprawdza się w leczeniu trądziku.

Jakie kosmetyki do twarzy z witaminą C warto przetestować?

  1. Energy Boost Tonik energetyzujący z ultrastabilną witaminą C Bielenda Professional SupremeLAB czyli działający antyoksydacyjnie i rozjaśniająco tonik z pochodną witaminy C, którą jest wysoce stabilny 3-0-Ethyl Ascorbic Acid. W składzie tego wydajnego i docenianego przez stosujące go osoby produktu znajdziecie także hydrolat z zielonej herbaty i kojący wyciąg z malin. Piękny zapach, atrakcyjna cena i działanie warte każdych pieniędzy. To jeden z lepszych toników z witaminą C – musicie go przetestować!
  2. Aktywator młodości z retinolem i witaminą C, czyli krem marki AVA. Innowacyjna formuła tego fantastycznego kremu sprawia, że działa on nawilżająco, ujędrniająco, wygładzająco. Chroni skórę twarzy przed promieniami UV, pobudza produkcję kolagenu i wzmacnia płaszcz lipidowy naskórka. Klienci doceniają jego szybkie wchłanianie, atrakcyjną cenę i to co najważniejsze – skuteczność.
  3. Serum do twarzy z 15% witaminą C NACOMI Next Level to silnie skoncentrowany kosmetyk, którego zadaniem jest przywracanie blasku i kolorytu poszarzałej skórze z pierwszymi oznakami starzenia. Działa ono przeciwzmarszczkowo, przeciwstarzeniowo i ujędrniająco. Jego działanie docenią cery dojrzałe, naczynkowe, pozbawione blasku, szare, z przebarwieniami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, co zresztą podkreśla sama marka, że nie powinno się go stosować razem z 15% Niacynamidem od Nacomi.

Skarbnica pielęgnacyjnych właściwości

Podsumowując, witamina C lub jeśli ktoś woli kwas L-askorbinowy to cenny skarb dla różnego rodzaju cer. Ten składnik aktywny to kopalnia właściwości, które docenią kobiety w każdym wieku. Niezależnie od tego, ile macie lat, kosmetyki z witaminą C powinny trafić do Waszej kosmetyczki.

Polecane

Nacomi Serum z witaminą C 15% 30 ml

Nacomi Serum z witaminą C 15% 30 ml

Cena regularna: 29,70 zł brutto21,34 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 14,32 zł
pixelpixel