darmowa dostawa od 150,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-04-13

Właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego

Właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy to naturalna substancja, która wykazuje wiele właściwości pielęgnacyjnych. Ma on świetny wpływ na kondycję naszej skóry i włosów. Jest bogaty w antyoksydanty i związki przeciwzapalne. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu świetnie sprawdza się w leczeniu trądziku. Jak produkowany jest ten olejek, skąd pochodzi, jakie ma właściwości i dlaczego warto stosować olejek eukaliptusowy na twarz i włosy? Wyjaśniamy! Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie poniżej!

Podstawowe informacje nt. olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy to substancja pozyskiwana z liści dwóch odmian eukaliptusa: eukaliptusa królewskiego oraz eukaliptusa niebieskiego. Jest on produkowany w procesie destylacji liści eukaliptusa, do której dochodzi dzięki parze wodnej. Co ciekawe i o czym warto w tym miejscu wspomnieć, olejek eteryczny z eukaliptusa jest tak skoncentrowany, że jego działanie jest nawet do stu razy silniejsze niż działanie samego eukaliptusa.

Jakie właściwości ma olejek eteryczny z eukaliptusa?

Olejek eukaliptusowy znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Ma też działanie rozgrzewające i pobudzające. Stosowany w aromaterapii pomaga w łagodzeniu objawów kataru, kaszlu i infekcji dróg oddechowych. Aplikowany na skórę pomaga łagodzić stany zapalne. Ponadto, sprawdza się w leczeniu takich chorób skóry jak trądzik czy egzema. Olejek eukaliptusowy można stosować także do masażu, o czym opowiemy w jednym z kolejnych akapitów. Łagodzi on bowiem bóle mięśni i stawów.

Jak stosować olejek eukaliptusowy na twarz?

Czysty olejek eukaliptusowy jest jednym z najbardziej popularnych, naturalnych olejków eterycznych, ponieważ ma on szereg świetnych właściwości, o których pisaliśmy we wcześniejszym akapicie. I choć nie poleca się stosowania go bezpośredniego na twarz (jego czysta postać jest mocno skoncentrowana), jest on świetnym dodatkiem do innych kosmetyków. Może być dodawany do kremów, balsamów oraz masek. Wzmacnia on bowiem ich działanie przeciwtrądzikowe i sprawia, że realnie przyśpieszają one gojenie krost trądzikowych. Innym sposobem na włączenie olejku eukaliptusowego do pielęgnacji twarzy jest parówka na twarz. Wystarczy, że do litra gorącej wody dodacie 2/3 krople olejku eukaliptusowego, a następnie nachylicie twarz nad tą miksturą na kilka minut. Więcej o tym, jak powinien wyglądać taki zabiegu na twarz, przeczytacie TUTAJ.

Sprawdźcie: Olejek z drzewa herbacianego – właściwości, zastosowanie, skład

Jaka cera polubi olejek eukaliptusowy?

Poleca się go przede wszystkim cerze tłustej i mieszanej, ponieważ to w ich przypadku efekty jego stosowania są najlepsze. Pomaga on uregulować problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum przez skórę, chroni ją przed nowymi niedoskonałościami i wycisza aktywne zmiany, które już pojawiły się na skórze.

Ważne! Olejek produkowany z liści eukaliptusa może powodować podrażnienie. Polecamy Wam przed zastosowaniem na twarz kosmetyku, który ma go w swoim składzie, wykonanie próby uczuleniowej – szczególnie jeżeli posiadacie cerę alergiczną, wrażliwą i podatną na podrażnienia.

Olejek eukaliptusowy na włosy – tak czy nie?

Zdecydowanie tak. Olejek ten może pomóc w zwalczeniu wielu włosowych problemów. Jakich? Oto one! ·       

  • Łupież

Olejek eukaliptusowy ma w swoim składzie związki chemiczne, które pomagają zwalczyć łupież. Jeśli zatem borykacie się z tym problemem, koniecznie przetestujcie, jak olejek z eukaliptusa wpłynie na skórę na Waszej głowie.

  • Wypadanie włosów

Olejek eukaliptusowy to antidotum na wypadające włosy. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom pomaga zredukować stan zapalny skóry głowy, który to jest zazwyczaj jedną z głównych przyczyn wypadania włosów. Z olejkiem z eukaliptusa pozbędziecie się przyczyny, a w efekcie problem też zniknie.

  • Wzrost włosów

Jeśli macie z nim problem, koniecznie zainteresujcie się olejkiem z liści eukaliptusa, który pomoże Wam pobudzić krążenie krwi w skórze głowy, przez co przyczyni się do szybszego wzrostu włosów i poprawy ich ogólnej kondycji. Kiedy krążenie krwi w skalpie będzie lepsze, do cebulek włosowych na Waszej głowie dotrze więcej składników odżywczych.

  • Infekcje skórne na głowie

Naturalny olejek eukaliptusowy działa silnie antybakteryjnie, dlatego jest w stanie pomóc skórze głowy w momencie, kiedy atakuje ją infekcja. Zwalcza on wywołujące stan zapalny bakterie, dzięki czemu skóra na głowie może znowu poprawie funkcjonować.

  • Łojotok

Dzięki temu, że olejek eukaliptusowy działa regulująco, jest on w stanie zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu sebum przez skórę głowy.

Jak aplikować olejek ze świeżych liści eukaliptusa na włosy?

Przed Wami nasze propozycje!

  1. Wykorzystajcie go do masażu skóry głowy. Do łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju dodajcie 2/3 kropelki olejku z liści eukaliptusa, a następnie przy pomocy własnych dłoni wmasujcie tak przygotowaną miksturę w skalp. Zostawcie ją na nim na około pół godziny, a następnie umyjcie włosy jak zawsze.
  2. Dodajcie go do gotowych kosmetyków, np. szamponu, maski do włosów lub odżywki do włosów z drogerii. Jak to zrobić? To banalnie proste. Wystarczy, że do porcji gotowego kosmetyku dodacie 2 krople olejku eterycznego z liści eukaliptusa, a następnie zaaplikujecie ten kosmetyk na włosy w ten sam sposób, w jaki robicie to zawsze.
  3. Przygotujcie domową maseczkę do włosów DIY. Do jej wykonania potrzebujecie 1 łyżeczkę płynnego miodu, 1 łyżeczkę jogurtu naturalnego, 1 łyżeczkę oleju kokosowego i kilka kropli olejku eukaliptusowego. Wszystkie składniki pomieszajcie i zaaplikujcie na włosy na około pół godziny przed myciem.

Olejek eukaliptusowy w pielęgnacji ciała – zrób sobie kąpiel z dodatkiem olejku z eukaliptusa

Pielęgnacja twarzy oraz włosów to nie jedyne pielęgnacyjne zastosowanie olejku z eukaliptusa. Świetnie sprawdza się on również w pielęgnacji ciała jako olejek do kąpieli. Aby przygotować taką kąpiel dolejcie do wanny pełnej ciepłej wody około 20 kropli olejku z eukaliptusa. Na pół wanny przypada odpowiednio 10 kropel. Kąpiel w takim olejku jest niezwykle relaksująca i odprężająca, dlatego jeżeli macie problemy z bezsennością – koniecznie się nim zainteresujcie. Rozluźnia ciało, rozgrzewa, uspokaja. Z całą pewnością przypadnie do gustu osobom, które borykają się np. z nerwobólami.

Olejek z eukaliptusa – wykorzystaj go do masażu

Olejek eteryczny z eukaliptusa sprawdzi się również jako olejek do masażu. Oczywiście nie stosujemy go w tej formie solo. Polecamy Wam połączyć 2 krople olejku eukaliptusowego z łyżką innego oleju, np. oliwy z oliwek i w tej formie aplikować go na ciało.

Sprawdźcie: Popularna oliwa z oliwek i jej właściwości kosmetyczne

W jakich kosmetykach znajdziemy olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy dodawany jest przez producentów między innymi do:

  • past do zębów,
  • płynów do płukania jamy ustnej,
  • mydeł,
  • płynów do kąpieli,
  • szamponów przeciwłupieżowych,
  • szamponów do włosów przetłuszczających się.

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania do stosowania

Olejku z liści eukaliptusa nie poleca się stosować – nawet rozcieńczonego – u:

  • kobiet w ciąży,
  • kobiet karmiących,
  • osób cierpiących na padaczkę,
  • dzieci do szóstego roku życia oraz niemowląt.

Podsumowanie

Podsumowując, olejek eukaliptusowy to naturalna substancja, która z powodzeniem może zostać włączona zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i włosów. Ma on mnóstwo fantastycznych właściwości. Może pomóc w zwalczeniu trądziku, łupieżu, infekcji skórnych różnego rodzaju. Stanowi pomoc w walce z wypadaniem włosów i łojotokiem skóry głowy oraz skóry na twarzy.

Jeżeli jeszcze nie macie swojej buteleczki – koniecznie zaopatrzcie się w nią tutaj:

FARMACOL Nayoma Olejek eteryczny Eukaliptusowy - 100% naturalny 10ml.        

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3789 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
Super pomocna obsługa, zawsze doradza w wyborze towaru
2024-07-20
Wszystko super.Dostałam nawet prezencik od firmy,za co bardzo dziękuję
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel