darmowa dostawa od 150,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-05-04

Woda ryżowa na włosy i twarz - czy warto ją stosować i czy pobudza porost włosów?

Woda ryżowa na włosy i twarz - czy warto ją stosować i czy pobudza porost włosów?

Woda ryżowa to od wieków popularny składnik w azjatyckiej pielęgnacji włosów. Mnóstwo ludzi na całym świecie – szczególnie Japonki - docenia wpływ tej prostej mieszanki na nasze włosy. Dzięki licznej ilości minerałów i witamin, jakie znajdują się w jej składzie, woda ryżowa działa w sposób rewelacyjny na strukturę włosa. Poza tym, że dodaje kosmykom objętości, nabłyszcza je i wygładza, ma również wiele innych, równie świetnych właściwości. Dodaje włosom energii i witalności. Sprawia, że nie są one oklapnięte i pozbawione życia. Jak jeszcze działa ona na nasze włosy? Czy pobudza porost włosów? Czy faktycznie warto włączyć ją do swojej pielęgnacji? Czym w ogóle jest woda ryżowa i jak przygotować ją w zaciszu własnej kuchni – o tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule. Jeśli chcecie przyjrzeć się bliżej tematowi wody ryżowej i jej wpływu na nasze włosy oraz twarz – koniecznie zostańcie z nami do końca.

Woda ryżowa – co to za mieszanka?

Woda ryżowa to płyn, który powstaje w procesie gotowania lub fermentacji ryżu. Jest to popularny kosmetyk stosowany głównie w Azji, ale również w innych częściach świata. Jej popularność – notabene - absolutnie nas nie dziwi. Woda ryżowa ma bowiem szereg fenomenalnych właściwości pielęgnacyjnych. Świetnie działa na skórę i włosy. Może być wykorzystywana do demakijażu twarzy. Świetnie sprawdza się aplikowana na twarz z trądzikiem, ponieważ wspiera nas w walce z tym problemem. Co więcej może zastąpić tonik do twarzy, ale nie tylko. Jak aplikować ją na twarzy i włosy i dlaczego w ogóle warto to robić? O tym w kolejnych akapitach.

Skład wody ryżowej. Jakie witaminy i minerały ma w swoim składzie woda ryżowa?

Woda ryżowa zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, które mogą mieć pozytywny wpływ na skórę i włosy. Wśród składników odżywczych znajdujących się w wodzie ryżowej należy wymienić:

  • białka - ryż zawiera około 7-8% białka, dzięki czemu woda ryżowa również ma w swoim składzie ten składnik odżywczy,
  • węglowodany - w wodzie ryżowej znajdziemy takie węglowodany jak skrobia, glukoza i maltoza,
  • witaminy z grupy B - woda ryżowa zawiera witaminy B1, B2, B3 i B6, które pomagają w utrzymaniu zdrowych włosów i skóry.
  • witamina E - woda ryżowa to także źródło witaminy E, która jest silnym antyoksydantem i pomaga w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami (więcej o tej witaminie przeczytacie w artykule ‘Witamina E w kosmetykach – za co odpowiada i w jakich produktach ją znajdziemy?’),
  • minerały - woda ryżowa to bogactwo potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza, które także pomagają wzmocnić włosy i skórę,
  • inozytol - woda ryżowa jest bogata w inozytol, który odgrywa ważną rolę w pielęgnacji skóry i włosów, inozytol ma właściwości nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne, co pomaga utrzymać zdrową i promienną skórę oraz włosy; inozytol wpływa również na produkcję keratyny, która jest kluczowa dla utrzymania mocnych, zdrowych i pięknych włosów,
  • kwas fitynowy – zawarty w wodzie z ryżu kwas fitynowy to związek organiczny, który pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i hamuje powstawanie plam starczych.

Historia wody ryżowej – jak to się zaczęło?

Woda ryżowa wykorzystywana w celach pielęgnacyjnych nie jest niczym nowym. Znana była już w starożytności, kiedy to japońskie damy dworu przechadzały się po pałacach ze swoimi długimi do podłogi włosami. Pięknymi włosami mogły cieszyć się również kobiety pracujące fizycznie na polach ryżowych. Według legendy, kobiety pracujące w polach ryżowych w starożytnych Chinach i Japonii miały piękne i długie włosy dzięki temu, że często pracowały zanurzone w wodzie ryżowej. To właśnie jej przypisywano poprawę kondycji włosów. Co ciekawe – w dzisiejszych czasach również znane są przypadki, które wskazują na to, że faktycznie woda z ryżu ma świetny wpływ na ludzkie włosy. Mieszkające w dalekich Chinach kobiety Yao po dziś korzystają z wody ryżowej na włosy, dzięki czemu mogą cieszyć się pięknymi, długimi i idealnie lśniącymi włosami, które nie siwieją do późnej starości.

Woda ryżowa na włosy – jak działa?

Woda ryżowa jest bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i inozytol, które mają pozytywny wpływ na kondycję włosów. Oto kilka powodów, dla których warto stosować wodę ryżową w pielęgnacji włosów!

  1. Włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Woda ryżowa zawiera składniki, które wzmacniają strukturę włosa sprawiając, że staje się on mocniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.
  2. Włosy stają się gładkie i lśniące. Dzięki składnikom odżywczym, takim jak inozytol i witaminy z grupy B, woda ryżowa nawilża włosy, poprawia ich elastyczność i zapobiega puszeniu się. To sprawia, że włosy są bardziej lśniące i niesamowicie wygładzone. Marzycie o włosach opadających na ramiona jak w reklamie? Koniecznie zainteresujcie się woda ryżową – pomoże Wam ona osiągnąć taki efekt.
  3. Włosy rosną szybciej, ponieważ woda ryżowa przyśpiesz ich porost. Znajdujące się w niej składniki odżywcze pomagają stymulować wzrost włosów i zapobiegać wypadaniu. To sprawia, że włosy rosną szybciej. Ponadto są one grubsze i mocniejsze.
  4. Włosy są lepiej oczyszczone. Woda ryżowa działa jak naturalny środek do oczyszczania włosów z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.
  5. Woda ryżowa jest naturalnym i łagodnym ‘kosmetykiem’, który nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, mogących zaszkodzić włosom. Jeżeli zatem jesteście fanami naturalnej pielęgnacji – to zdecydowanie coś dla Was.
  6. Woda ryżowa może również zmniejszać tarcie powierzchniowe, przez co włosy nie zahaczają tak bardzo o siebie i nie niszczą się tak bardzo, jak miałoby to miejsce, gdybyście nie stosowali wody ryżowej.

To jednak nie wszystko! Jeśli wciąż nie jesteście przekonani do stosowania wody ryżowej na włosy, być może przekona Was to, że:

  • ułatwia ona rozczesywanie trudnych do rozczesania włosów,
  • koi podrażnioną i przesuszoną skórę głowy,
  • może być stosowana przez osoby borykające się z zapaleniem skóry głowy.

Czy każdy może stosować wodę ryżową na włosy? Woda ryżowa a typ włosów

Woda ryżowa może być stosowana przez osoby o różnych typach włosów, jednak najbardziej polecana jest dla osób z włosami zniszczonymi, słabymi i cienkimi, ponieważ działa wzmacniająco i regenerująco. Osoby z suchymi włosami również mogą skorzystać z wody ryżowej, ponieważ zawiera ona składniki nawilżające i odżywcze, które pomogą zmiękczyć i zregenerować suche pasma. Woda ryżowa jest także dobrym wyborem dla osób z wrażliwą skórą głowy, ponieważ jest łagodna i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, które mogą podrażniać skórę. Przypominamy jednak, że przed rozpoczęciem stosowania wody ryżowej na skalp lub twarz (do omówienia tej kwestii przejdziemy w kolejnych akapitach), warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkiej części skóry, aby upewnić się, że nie wywoła ona u Was reakcji alergicznej.

Woda ryżowa na porost włosów - czy działa?

Woda ryżowa jest uważana za skuteczny i co ważne – naturalny - środek mogący przyspieszyć porost włosów. Jest to związane z zawartością składników odżywczych, takich jak aminokwasy, witaminy, minerały i inozytol, które mają pozytywny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy. Istnieją nawet badania naukowe, które potwierdzają, że woda ryżowa może mieć korzystny wpływ na porost włosów. Niestety, badania te były przeprowadzone na myszach, nie na ludziach. W przypadku mysz, okazało się, że stosowanie wody ryżowej faktycznie przyspieszyło wzrost włosów i poprawiło ich ogólną kondycję. Jeśli natomiast chodzi o ludzi, to, mimo że nie ma badań naukowych na ludziach, woda ryżowa cieszy się dużą popularnością wśród osób zapuszczających włosy. Oczywiście warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i nie ma gwarancji, że woda ryżowa na każdego zadziała tak samo, jednak jest to naturalny i tani kosmetyk – który w naszej opinii warto przetestować pod kątem porostu włosów. Nic nie tracicie.

Jak aplikować wodę ryżową na włosy?

Istnieje kilka metod. Oto one!

  1. Płukanka. Umyjcie włosy jak zwykle szamponem (np. szamponem do włosów Świeża Trawa marki YOPE), a następnie spłukajcie je wodą. Ostatnie płukanie wykonajcie już nie przy pomocy bieżącej wody, a przy pomocy wody ryżowej. Gdy będzie ona na Waszej głowie wykonajcie delikatny masaż skalpu, a następnie ponownie spłuczcie włosy wodą.
  2. Wcierka przed myciem. Umieścicie wodę ryżową w butelce z atomizerem i tak przygotowany produkt zaaplikujcie na skalp na około 20/30 minut przed myciem. Dokładnie wmasujcie, a po upływie określonego czasu przejdźcie do mycia włosów.
  3. Mgiełka odświeżająca. Jeśli widzicie, że włosy po zastosowaniu wody ryżowej są w lepszej kondycji - lśnią, są lekkie i miłe w dotyku – możecie stosować ją również jako mgiełkę odświeżającą w ciągu dnia.

Jak często stosować wodę ryżową na włosy?

Częstotliwość stosowania wody ryżowej na włosy będzie zależała od indywidualnych potrzeb i stanu Waszych włosów. Zazwyczaj zaleca się stosowanie wody ryżowej na włosy raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, aby uniknąć nadmiernego wysuszania włosów. Osoby z suchymi, matowymi i zniszczonymi włosami mogą stosować wodę ryżową częściej, nawet co drugi dzień, aby uzyskać lepsze efekty. Z kolei osoby z włosami normalnymi lub tłustymi mogą stosować wodę ryżową rzadziej, np. raz w miesiącu. Obserwujcie swoje włosy i ich reakcję na ten naturalny kosmetyk, a następnie w oparciu o swoje obserwacje, sami podejmijcie decyzję jaka częstotliwość jest dobra dla Waszych włosów.

Woda ryżowa na twarz – czy warto włączyć ją do swojej pielęgnacji twarzy?

Woda ryżowa może być wykorzystywana w pielęgnacji twarzy ze względu na swoje właściwości nawilżające, łagodzące i oczyszczające. Jest ona bogata w aminokwasy, witaminy, minerały i antyoksydanty, które pomagają odżywić skórę i przeciwdziałać uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki. Ponadto, woda ryżowa ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu pomaga zachować wilgoć w skórze i chroni cerę przed przesuszeniem. Woda z ryżu wzmacnia także barierę ochronną skóry, która to chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo, woda ta działa silnie nawilżająco i łagodząco. Łagodzi podrażnienia, pomaga zmniejszyć zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Jej genialne działanie z pewnością docenią osoby borykające się na co dzień z trądzikiem, egzemą lub innymi schorzeniami skórnymi. To jednak wciąż nie wszystko. Woda ryżowa zawiera także składniki, które świetnie usuwają z naszej twarzy zanieczyszczenia i pozostałości po makijażu, dzięki czemu skóra po zastosowaniu tego naturalnego kosmetyku jest dogłębnie oczyszczona i przyjemnie odświeżona.

WAŻNE! Oczywiście pamiętajcie, że woda ta może być stosowana doraźnie, jako kosmetyk. Jeśli macie spore problemy skórne wymagające leczenia, nie leczcie się wodą ryżową, tylko jak najszybciej udajcie się na konsultację z dermatologiem bądź kosmetologiem.

Jak stosować wodę ryżową na twarz?

Wodę ryżową można stosować:

  • zamiast toniku – oczyści i odświeży Waszą skórę oraz przywróci jej naturalne – utracone podczas mycia – pH,
  • zamiast serum - woda ryżowa może być stosowana jako samodzielne serum do twarzy, ale również może być dodatkiem do kosmetyków tego typu.

Jeżeli nie lubicie kosmetyków DIY lub po prostu jesteście zapracowani i nie macie czasu na tego typu atrakcje, ale jednak chcielibyście przetestować wpływ wody ryżowej na Waszą twarz, nic straconego. Koniecznie zaopatrzcie się w odmładzającą wodę ryżową do demakijażu dla cery dojrzałej, normalnej i mieszanej marki BARWA Naturalna. Znajdziecie ją w ofercie naszej internetowej drogerii kosmetycznej Strefa Urody.

Jak przygotować wodę ryżową – czy można zrobić wodę ryżową w domu?

Zdecydowanie tak. Jedyne czego potrzebujecie do jej przygotowania to ryż i filtrowana woda, np. filtrowana przez dzbanek filtrujący, z którego większość z nas w dzisiejszych czasach korzysta. Przygotujcie wodę i ryż w proporcji 3:1. Na wstępie wypłuczcie ryż pod bieżącą wodą, a następnie włóżcie do miski z przygotowaną wcześniej wodą filtrowaną. Mieszajcie do chwili aż woda w misce stanie się mętna, a następnie tak przygotowaną mieszankę odstawcie na kwadrans. Po upływie 15 minut usuńcie z wody ryż, a wodę przelejcie do szczelnego naczynia i odstawcie na 24 godziny w miejsce o temperaturze pokojowej. Po dobie woda jest już gotowa do użycia. Polecamy Wam przechowywać ją w lodówce i zużyć w przeciągu tygodnia.

Jeżeli ta metoda nie do końca Wam odpowiada, możecie również wykorzystać do pielęgnacji swoich włosów i swojej twarzy wodę po gotowaniu ryżu. Wystarczy, że gotując ryż, np. na obiad, dodacie do niego 2x więcej wody niż robicie to zazwyczaj. Gdy ryż jest gotowy wyjmijcie woreczki, a wodę odstawcie do ostygnięcia. Jeśli po wystudzeniu będzie ona zbyt gęsta, możecie ją delikatnie rozcieńczyć. Przygotowaną poprzez gotowanie wodę ryżową także przechowujcie w lodówce.

Korzystacie z wody ryżowej w pielęgnacji włosów lub twarzy? Jakie efekty daje u Was stosowanie wody ryżowej na włosy, a jakie stosowanie jej na twarz? Koniecznie dajcie znać!

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3789 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Wszystko zgodnie z opisem dobrze zapakowane.Polecam
2024-07-25
Wszystko zgodne z ofera
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel