darmowa dostawa od 150,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-02-08

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Wypadanie włosów po ciąży to problem, z którym boryka się aż 90% młodych mam. Nadmierne wypadnie włosów po porodzie jest absolutnie normalnym, naturalnym dla kobiety stanem fizjologicznym, który nie powinien nas martwić. Tymczasem wiele kobiet, zupełnie niepotrzebnie, wpada w panikę, kiedy włosy z ich głowy nadmiernie wypadają. Musimy mieć świadomość, że ciąża to dla organizmu niesamowite wyzwanie, szaleństwo hormonów, ogrom zmian, wyzwań i niewiadomych. Po ciąży organizm kobiety musi wrócić do równowagi hormonalnej i potrzebuje na to czasu. Podczas kiedy w ciąży cieszymy się burzą gęstych, zdrowych włosów, które nie wypadają, a wręcz rosną jak szalone. Po ciąży – chcąc nie chcąc – musimy je stracić. Kobietom wydaje się to dziwne, gdyż włosy te wypadają garściami. Musimy sobie wówczas uświadomić, że gdyby nie ciąża, włosy te już dawno wypadłyby z naszej głowy. Dajmy im zatem około 3 miesiące i nie martwmy się nadmiernie. Łysienie poporodowe jest stanem tymczasowym / przejściowym. Oczywiście, jeżeli stan ten niezdrowo się wydłuża, warto skonsultować wypadanie włosów po porodzie z lekarzem trychologiem, który zdiagnozuje przyczynę problemu i wskaże Wam odpowiednią ścieżkę leczenia. Z tego artykułu dowiecie się, czym dokładnie jest poporodowe wypadanie włosów, jak dbać o włosy, aby odrastały gęste, zdrowe i silne, a także jak zahamować problem z łysieniem poporodowym.

Wypadanie włosów po ciąży – co może być przyczyną?

Na wygląd oraz to jak szybko rosną nasze włosy wpływa mnóstwo czynników. Są to między innymi:

  • gospodarka hormonalna,
  • stosowana farmakoterapia,
  • dieta,
  • choroby przewlekłe.

U kobiet ciężarnych sprawa wygląda zgoła inaczej. W ciąży poziom estrogenów, tj. hormonów odpowiedzialnych za jej donoszenie, jest nawet dziesięć razy wyższy. To właśnie podwyższony poziom tego hormonu sprawia, że kobieta wygląda lepiej, jej cera jest bardziej świetlista, włosy bardziej lśniące, a faza ich wzrostu zostaje wydłużona. W efekcie, po ciąży, kiedy hormony wracają do normy a poziom estrogenu spada – włosy, które w jej trakcie nie wypadły, wypadają. Jest to całkowicie normalne zjawisko, choć gwałtowne wypadanie budzi w kobietach niepokój. Czy zatem na łysienie poporodowe u kobiet w połogu może wpływać również coś innego niż spadek estrogenu? Zdania są podzielone! Jedni uważają, że wypadanie włosów po ciąży może być kwestią naszych genów, od których to zależy, czy włosy wypadają mniej czy bardziej. Inni twierdzą, że to stres związany z ciążą, porodem i pojawieniem się dziecka w naszym życiu wpływa bezpośrednio na większe wypadanie włosów. Warto podkreślić, że zdarza się, iż przyczyną wypadania włosów po ciąży są jednostki chorobowe. Jeżeli wypadanie przedłuża się – polecamy kontakt z lekarzem, ponieważ może być ono spowodowane:

  • poporodowym zapaleniem tarczycy, które bardzo często mylone jest przez kobiety i lekarzy z łysieniem fizjologicznym,
  • anemią, z którą niezwykle często borykają się kobiety w połogu.

Kiedy w takim razie wypadanie włosów po ciąży jest stanem normalnym, który nie powinien nas martwić, a kiedy udać się do lekarza?

Objawami klasycznego, fizjologicznego i niedającego powodów do zmartwień łysienia jest stan, w którym kobieta traci około 30% swoich włosów. Na głowie mogą być widoczne delikatne prześwity, a w ciągu dnia wypada około 150 włosów. Taki stan powinien ustąpić około pół roku / rok po urodzeniu bobasa i dokładnie w tym samym czasie na Waszej głowie powinny pojawiać się nowe włoski, tzw. baby hair.

Wypadanie włosów może trwać dłużej u kobiet:

  • karmiących piersią,
  • cierpiących na depresję poporodową.

Kiedy w takim razie zacząć się martwić? Jeżeli włosy wypadają coraz bardziej, a 9 miesięcy od porodu problem łysienia nie traci na intensywności, warto wykonać profilaktyczne badania tarczycy, a także poziomu żelaza i ferrytyny, które to poinformują nas o ewentualnej anemii. Jeśli włosy wypadają, a kobieta zamiast wychodzić z problemu coraz bardziej zatraca się w depresji poporodowej, warto także skonsultować ten problem z psychiatrą, ponieważ – jak już wspominaliśmy – łysienie poporodowe jest czymś normalnym, ale może też świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Z tego właśnie powodu warto mieć je pod kontrolą.

Nasilone wypadanie włosów a dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna, którą nierzadko stosują matki karmiące w trosce o zdrowie swoich dzieci może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, a w efekcie wzmożonej utraty włosów po ciąży. Jeżeli zatem Wasza dieta wyklucza wiele składników, a wy widzicie, że włosy lecą z głowy jak szalone, koniecznie przeanalizujcie swoje żywienie i sprawdźcie czy aby na pewno to nie ono jest przyczyną problemu, z którym się borykacie.

Stres to Twój nieprzyjaciel. Ogranicz go do minimum!

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, że stres jest obecny w naszym życiu codziennie, a w życiu młodej mamy jest go prawdopodobnie trzy lub pięć razy więcej niż przed posiadaniem dziecka. Martwimy się o wszystko. Czy maluch jest zdrowy, szczęśliwy, czy aby nic mu nie dolega, czy jesteśmy dobrymi mamami i wiele innych. Pamiętajcie, że stres nie jest przyjacielem pięknych włosów. Jeżeli zatem macie problem z nadmiernym łysieniem po ciąży – ograniczcie go do minimum. Wypadanie z pewnością straci na intensywności.

Czy można zahamować wypadanie włosów po ciąży?

Absolutnie nie. Niestety, łysienia poporodowego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Włosy, które wypadłyby, gdyby nie ciąża, tak czy siak wypaść muszą. Nie zmienia to jednak faktu, że choć wpływu na wypadanie nie mamy, możemy wpływać na to jakie włosy i jak szybko nam odrastają. Co zatem robić, aby zapuścić zdrowe, silne i pełne blasku włosy? Już tłumaczymy!

Jak dbać o włosy po ciąży?

Jak wspominaliśmy wyżej, fizjologicznego wypadania włosów nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jest ono czymś absolutnie normalnym. Hormony po ciąży muszą się ustabilizować, a ze zmianami hormonalnymi wiąże się właśnie wypadanie włosów. Najlepszym, co możemy zrobić w sytuacji, gdy nasze włosy wypadają po ciąży, jest zadbanie o to, aby szybko nam one odrosły, a do tego były piękne, lśniące, zadbane i zdrowe. By tak było, polecamy Wam zadbać o:

  • ZDROWĄ DIETĘ - bogatą w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Nie warto eliminować z diety tłuszczy o działaniu przeciwzapalnym. Polecamy Wam wybierać wysokobiałkowe produkty oraz węglowodany pochodzące z makaronów czy pieczywa pełnoziarnistego. Znajdźcie w swojej diecie miejsce na produkty będące źródłem wapnia, żelaza, magnezu, cynku, a także witamin pochodzących z grupy B. Jeśli chcecie mieć piękne włosy, dbajcie o to, aby w Waszej diecie były owoce, warzywa, strączki, orzechy, kasze, ryby morskie. Takie dieta nie tylko sprawi, że wypadające po ciąży włosy szybko odrosną, ale także wpłynie na jakość Waszego pokarmu, co bezpośrednio przełoży się na kondycję maluszka. 
  • SUPLEMENTACJĘ. Suplementy diety są niezwykle pomocne, jeśli po ciąży występują u Was niedobory witamin, mikroelementów oraz makroelementów. Oczywiście karmiąc swojego malucha polecamy Wam, aby włączenie jakiegokolwiek suplementu do swojej diety, skonsultować z lekarzem. Suplementy te muszą odpowiadać Waszym niedoborom (abyście przypadkiem nie suplementowali składnika, którego stężenie w Waszym organizmie jest na odpowiednim poziomie), a także być bezpieczne dla kobiet karmiących.
  • MASAŻE. Regularne masaże głowy pobudzają krążenie i w realny sposób przyczyniają się do szybszego wzrostu włosów. Masowanie skalpu warto połączyć z aplikowaniem na niego wcierki pobudzającej wzrost nowych włosów. Świetnie sprawdzi się w tej roli na przykład produkt marki Anwen, czyli Grow Me Tender. Masaż skóry głowy sprawi, że wcierka lepiej się wchłonie, mieszki włosowe będą bardziej odżywione, a wyrastające z nich włosy – silniejsze.
  • ZABIEGI na porost włosów. Jeżeli Wasz lekarz nie widzi przeciwwskazań, a wypadające włosy spędzają Wam sen z powiek – warto pomyśleć o wykonaniu specjalnego zabiegu pobudzającego porost włosów. W tej roli genialnie sprawdzi się na przykład mezoterapia igłowa skóry głowy. Pamiętajcie jednak, aby przed jej wykonaniem skonsultować się ze swoim ginekologiem – szczególnie, jeśli wciąż karmicie piersią.
  • PIELĘGNACJĘ. Pielęgnacja dopasowana do potrzeb delikatnych, wypadających i osłabionych włosów, czyli dokładnie takich, jakie posiadają młode mamy. Dbając o wypadające po ciąży włosy warto ograniczyć do minimum stylizację na gorąco oraz koloryzację. Rozjaśnianiu włosów po ciąży mówimy zdecydowanie nie. Taki zabieg niszczy nawet piękne, zdrowe włosy. Dla włosów po ciąży to już zbyt wielki kaliber. Pielęgnacja takich kosmyków powinna opierać się na lekkich, nawilżających szamponach do włosów (np. Orientalny Ogród marki YOPE), nieobciążających odżywkach oraz maskach, które nie spotęgują problemu.

Podsumowanie

Podsumowując, wypadanie włosów po ciąży nie jest niczym dziwnym. To fizjologiczny stan, który musimy zwyczajnie zaakceptować, ponieważ nie jesteśmy w stanie zahamować tego typu łysienia. Aby jednak przyspieszyć porost włosów, warto zadbać o kwestie, które omówiliśmy w poprzednim akapicie. Miejcie jednak na uwadze, że jeżeli przyczyną wypadania włosów u młodej mamy jest jakakolwiek jednostka chorobowa (anemia, problemy z tarczycą, problemy o podłożu hormonalnym) to jedynym sposobem na ograniczenie łysienia jest wyleczenie danej choroby lub ustabilizowanie problemu (np. hormonów).       

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3789 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Wszystko zgodnie z opisem dobrze zapakowane.Polecam
2024-07-25
Wszystko zgodne z ofera
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel