darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-10-03

Zielona bakteria na paznokciu – co zrobić?

Zielona bakteria na paznokciu – co zrobić?

Podczas zdejmowania paznokci żelowych, hybrydowych lub akrylowych, zauważyliście ostatnio na swoich płytce paznokcia zieloną plamkę? To nie jest normalne. Zielona plamka oznacza prawdopodobnie zakażenie bakterią Pseudomonas Aeruginosa, czyli pałeczką ropy błękitnej.  Co zrobić, kiedy znaleźliśmy się w takiej sytuacji? Co jest przyczyną pojawienia się zielonej plamki na paznokciu? Czy obecność bakterii oznacza, że na naszej płytce paznokcia rozgościła się grzybica? Już tłumaczymy! Zostańcie z nami do końca, jeśli właśnie znaleźliście się w takiej sytuacji i nie wiecie co robić.

Po pierwsze zrezygnuj ze stylizacji!

WAŻNE! Już na wstępie zaznaczmy, że jeśli w trakcie uzupełniania stylizacji, ściągania paznokci, przedłużania i innych, zauważyliście problem na paznokciu – NIE NALEŻY NAKŁADAĆ NA NIEGO ABSOLUTNIE ŻADNEJ STYLIZACJI! W takiej sytuacji polecamy zdjęcia paznokci żelowych lub lakieru hybrydowego i skupienie się na leczeniu paznokcia. Nałożenie stylizacji nie musi – ale może – spotęgować problem. Nie polecamy Wam podejmowania tego ryzyka, nawet jeżeli zmiana jest ledwo widoczna. Skonsultujcie to z lekarzem!  

 

Pałeczka ropy błękitnej – co warto wiedzieć o tej bakterii?

Pseudomonas aeruginosa, czy mówiąc inaczej pałeczka ropy błękitnej, zaliczana jest do tlenowych bakterii Gram-ujemnych. Kiedy pojawia się na powierzchni naszego paznokcia ma ona zwykle zielony kolor. Co ciekawe, występuje ona naturalnie na naszym ciele, np. w okolicy pachwin, odbytu czy pach. Zakażenie się nią nie jest zatem trudne.  

Dlaczego pojawia się zielona bakteria na paznokciu? PRZYCZYNY

Przyczyn, przez które na powierzchni naszego paznokcia pojawiła się zielona bakteria, może być kilka. Oto one!

  1. Bakteria była na paznokciu jeszcze przed nałożeniem stylizacji. Plamka była jednak mała i słabo zauważalna. Zaaplikowana stylizacja stała się powodem przez który bakteria rozgościła się na naszym paznokciu na dobre.
  2. Zignorowaliście odpowiednią higienę dłoni i paznokci. Dotykanie klamek, ławek, krzeseł, lady sklepowej i innych zwiększa ryzyko przeniesienia na swoje paznokcie, dłonie i palce różnego rodzaju bakterii oraz drobnoustrojów.
  3. Niesterylne narzędzia stosowane przez stylistkę paznokci, z usług której korzystacie. To bardzo częste zjawisko. Przeniesienie bakterii od innej klientki może odbyć się przez użycie tego samego pędzelka, pilnika, freza i innych. Narzędzia jednorazowe powinny być wymieniane po każdej klientce, narzędzie wielorazowe dezynfekowane i sterylizowane przy pomocy specjalnego urządzenia.
  4. Zapowietrzenie się paznokcia lub jego pęknięcie. Nieszczelna stylizacja to idealne środowisko do rozprzestrzenienia się zielonej bakterii. Do paznokcia dociera woda, resztki kosmetyków, jedzenia, kurzu i brudu z otoczenia. To idealna pożywka dla bakterii Pseudomonas Aeruginosa. Jeśli Wasza stylizacja uległa uszkodzeniu – jak najszybciej udajcie się do salonu, aby ją naprawić. Czekanie tydzień lub nawet kilka dni może okazać się zgubne. Te kilka dni wystarczy, aby pałeczka ropy błękitnej zamieszkała na powierzchni Waszego paznokcia.
  5. Odklejenie się paznokcia to kolejny z powodów pojawienia się bakterii. Niestety, wiele kobiet przykleja taki paznokieć plastrem i czeka do kolejnej, umówionej przed zniszczeniem paznokcia, wizyty. Tak nie robimy! Jeśli przypadkowo Wasz paznokieć się odklei, jak najszybciej umówcie się na poprawkę. Czekając, możecie się na wizycie niemiło zaskoczyć, kiedy zobaczycie zieloną bakterię na paznokciu.
  6. Niepoprawne przygotowanie płytki przez stylistkę, która ‘wpuszcza’ w ten sposób powietrze pod masę żelową lub hybrydową, a następnie odcina dostęp tlenu. Tak stworzona przestrzeń to idealne miejsce do rozwoju zielonej bakterii na paznokciu!

Czy zielona bakteria z paznokcia sama zniknie?

To zależy. Jeśli zakażenie jest niewielkie, a na dodatek znajduje się na końcu paznokcia, prawdopodobnie szybko z niego zrośnie. Zwykle stylistka spiłowuje je delikatnie przy pomocy drobnoziarnistego pilnika i zaleca wsmarowywanie w paznokieć olejku z drzewa herbacianego. Świetnie sprawdzi się na przykład działający antyseptycznie olejek eteryczny 100% Drzewo Herbaciane Botavikos Aromaterapia. My jednak polecamy wam skonsultowanie tematu z lekarzem podologiem lub dermatologiem, który pokieruje Was i Wasze leczenie. Niekiedy, podczas leczenia tej bakterii, poza leczeniem zewnętrznym, konieczne będzie także podanie doustnego antybiotyku. Sprawdźcie, czy w Waszym wypadku nie będzie ono konieczne. Pamiętajcie – przezorny zawsze ubezpieczony!

Czy zielona bakteria na paznokciu to grzybica?

Nie. Zielona bakteria na paznokciu nie jest grzybicą.

SPRAWDŹ: CZERWONE PAZNOKCIE – CZY WCIĄŻ SĄ MODNE, KIEDY JE NOSIĆ I CO OZNACZAJĄ?

Dlaczego nie należy ignorować zielonej bakterii na paznokciu?

Zielona bakteria, kiedy nie jest z zaawansowanym stadium, nie jest dla nas specjalnie groźna, jednak nie oznacza to absolutnie, że możemy ją zignorować. Nieleczona bakteria może prowadzić do powstania na naszym paznokciu onycholizy, która jest już zdecydowanie bardziej poważnym problemem. Onycholiza oznacza, że nasza płytka paznokcia odkleja się od jego łożyska i może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Nieleczona, zaawansowana onycholiza, poza tym, że nie wygląda dobrze może przyczynić się do rozwoju na naszym paznokciu grzybicy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że onycholiza to nie grzybica. Wiele osób korzysta z tych pojęć zamiennie, co nie jest poprawne.

PAMIĘTAJCIE, ABY UMAWIAJĄC SIĘ NA STYLIZACJĘ PAZNOKCI WYBIERAĆ SPRAWDZONE SALONY, KTÓRE WYKONUJĄ PAZNOKCIE ŻELOWE I HYBRYDOWE W SPOSÓB PROFESJONALNY, Z ZACHOWANIEM MAKSYMALNEJ STERYLNOŚCI I HIGIENY!

Mieliście kiedykolwiek do czynienia z zieloną bakterią na paznokciach?

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 4167 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-31
Zgodny z opisem :)
2024-12-31
Wszystko super! Szybka wysyłka!
pixelpixel