Zielona glinka i jej kosmetyczne właściwości
Na naszym blogu pisaliśmy już o glince białej, czerwonej, a także różowej. Dziś przyszedł czas, aby przedstawić Wam ich kuzynkę, czyli glinkę zieloną. Jeżeli jesteście ciekawi jak wpływa ona na kondycję naszej skóry, jakie ma właściwości i w jaki sposób ją stosować, koniecznie zostańcie z nami do końca. W tym artykule wszystko szczegółowo wyjaśniamy – zapraszamy do dalszej lektury!
Podstawowe informacje nt. zielonej glinki
Zielona glinka to jedna z wielu glinek, które wykorzystuje branża kosmetyczna. Absolutnie nas to nie dziwi. Jej bogaty skład, w którym znajdziecie aż 20 różnych, drogocennych soli mineralnych sprawia, że działa ona na naszą skórę silnie odżywczo. Ponadto, glinka zielona wykazuje działanie przeciwzapalne. Oczyszcza skórę i jednocześnie poprawia jej kondycję.
Warto wiedzieć!
Zielona glinka to składnik, który znajdziecie w składach różnego rodzaju produktów kosmetycznych także pod obco brzmiącą nazwą ‘ILLIT’. Uważa się, że im bardziej intensywny, ciemny i zielony kolor ma glinka, tym jest ona zdecydowanie bardziej wartościowa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zielony kolor glinki to zasługa znajdujących się w jej składzie jonów żelaza.
Glinka zielona to naturalny produkt pozyskiwany ze skał krzemionkowo – aluminiowych, który powinien znaleźć się w każdej łazience. Jeżeli jesteście fanami naturalnej pielęgnacji, z całą pewnością przypadnie Wam ona do gustu. Czym tak właściwie jest glinka? To sproszkowane minerały, które stosowane były w pielęgnacji ciała już w starożytności.
Jak działa zielona glinka?
Zielona glinka stosowana na twarz solo lub jako dodatek do kosmetyków drogeryjnych, np. w formie wegańskiego serum do twarzy Bielenda Botanical Clay, jest w stanie:
- absorbować znajdujące się w naszej skórze toksyny,
- odkażać skórę, np. jeśli pojawiły się na niej niewielkie ranki, skaleczenia, urazy,
- odżywiać skórę oraz niwelować znajdujące się na naszej twarzy drobne zmarszczki,
- działać ściągająco,
- działać wysuszająco – co docenią osoby borykające się w trądzikiem na twarzy.
Glinka zielona na trądzik – tak czy nie?
Zdecydowanie tak. Maseczka z glinki zielonej (np. tej od Nacomi) to idealne rozwiązanie dla cer trądzikowych. Działa ona jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie dezynfekująco, odkażająco, wysuszająco. Dodatkowo, aplikowana na twarz wyrównuje pH skóry i ściąga rozszerzone pory, z którymi borykają się osoby z cerami trądzikowymi. Zielona glinka, poza tym, że wycisza zmiany, które już są na skórze, zabezpiecza ją także przed powstawaniem nowych pryszczy i zaskórników. Oczyszcza pory, ściąga je, dzięki czemu się one nie zapychają, a na twarzy nie pojawiają się nowe wykwity. Maseczkę z zielonej glinki na trądzik poleca się stosować jeden, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Nasze ulubione maseczki z zieloną glinką, które świetnie sprawdzą się w walce z trądzikiem to:
- Dermaglin maseczka do twarzy #naturaleffect - Zielona glinka kambryjska + olej konopny + ogórek
- Dermaglin maseczka do twarzy #gwiżdżnapryszcz zielona glinka + olej konopny + olej kokosowy
- Oczyszczająca maseczka do twarzy - Zielona Glinka marki Marion
Zielona glinka w walce z pierwszymi zmarszczkami
Glinka zielona wykazuje działanie odmładzające, dlatego jest świetnym wyborem dla osób w wielu 25-30 lat i więcej. Uelastycznia skórę, zmiękcza ją i delikatnie wygładza – dzięki czemu niweluje ona widoczność pierwszych zmarszczek. Jeżeli zauważyliście je na swojej twarzy, koniecznie zaopatrzcie się w zieloną glinkę i zaaplikujcie ją na swoją twarz. Maseczkę z zielonej glinki na zmarszczki aplikujemy raz w tygodniu i nie trzymamy jej na twarzy dłużej niż 15 minut. Nie ma potrzeby aplikować jej częściej.
Ważne! Jeżeli aplikujecie na swoją twarz maseczkę z zieloną glinką – pamiętajcie o tym, aby podczas kiedy jest ona na Waszej twarzy, co chwilę spryskiwać ją wodą termalną bądź hydrolatem. Glinka na twarzy nie powinna zasychać. Aby efekty były widoczna, musi ona być cały czas ‘mokra’. Jeżeli glinka zaschnie może wówczas wysuszać skórę i powodować podrażnienia, których absolutnie nie chcemy.
Jaka cera polubi się z zieloną glinką?
Przede wszystkim będą do cery:
- trądzikowe,
- tłuste,
- mieszane w stronę tłustych,
- problematyczne – z łuszczycą bądź egzemą.
Nie tylko na twarz – inne sposoby na glinkę zieloną w kosmetyczce
Zieloną glinkę możecie aplikować nie tylko na twarz. Sprawdzi się ona również w pielęgnacji włosów, a także całego ciała. Oto jak ją stosować!
- Zielona glinka na włosy
Wiele osób nie wie o tym, że glinkę można stosować nie tylko w pielęgnacji naszej twarzy, ale także w pielęgnacji naszych włosów. Chroni je ona przed wypadaniem i ogranicza problem z przetłuszczaniem się włosów. Jak aplikować glinkę zieloną na włosy? Sproszkowaną glinkę zmieszajcie z odrobiną wody i przygotujcie mieszankę o konsystencji pasty. Pastę wsmarujcie w uprzednio umytą skórę głowy. Zostawcie ją na kilka minut (około pięć), a następnie spłukajcie jak zawsze. Wasze włosy będą nie tylko piękne, ale też dłużej świeże.
- Glinka w pielęgnacji ciała
Zielona glinka to substancja, która ma genialny wpływ nie tylko na skórę na twarzy, ale również na naszym ciele. Uelastycznia skórę, wspiera nas w walce z cellulitem, przyczynia się do rozluźnienia mięśni. Aby zadziałała ona w ten sposób na Waszą skórę na ciele, dodajcie odrobinę (pół szklanki) sproszkowanej glinki do wieczornej kąpieli. Efekty będą fantastyczne! Pamiętajcie jednak, że taka kąpiel może trwać jedynie 20 minut. Po tym czasie należy wyjść z wanny i zaaplikować na ciało nawilżający balsam do ciała bądź ulubione masło do ciała.
Zielona glinka – te zastosowania Was zaskoczą
Zielona glinka kosmetyczna:
- jest dodawana do maści leczniczych, które stosują osoby borykające się z zapaleniami stawów, bólami mięśni czy osoby po zwichnięciach.
- Jest dodawana do produktów na ukąszenia owadów.
- Przydaje się w pielęgnacji skóry po ukąszeniach owadów.
- Regeneruje skórę po oparzeniach.
- Okłady z glinki mogą być pomocne przy migrenach oraz zapaleniach ucha.
Co więcej, zielona glinka to antidotum, wykorzystywane przez zwolenników naturalnego leczenia, na:
- bóle miesiączkowe,
- problemy z jelitami,
- nudności.
Ciekawostka! Argilloterapia to dziedzina wykorzystująca glinkę zieloną do celów leczniczych. W naszym kraju lecznicze właściwości glinki nie są zbyt często wykorzystywane, jednak na przykład w Niemczech oraz Szwajcarii wykorzystuje się ją do leczenia m.in. gruźlicy.
Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie
Zielona glinka aplikowana na naszą skórę zbyt często lub w zbyt dużej ilości może okazać się przyczyną nadmiernej suchości skóry, wysypki i innych problemów skórnych. Jeśli zatem macie problem z alergiami, wykonajcie u siebie próbę uczuleniową, polegającą na zaaplikowaniu odrobiny maseczki z glinką na niewielki, niewidoczny kawałek skóry na swoim ciele lub w przypadku silnych alergii kontaktowych – skontaktujcie kwestię włączenia nowego składnika do swojej pielęgnacji z lekarzem. I najważniejsze – pamiętajcie, że:
- kąpiel z glinką nie może być za długa,
- glinka na twarzy nigdy nie powinna zaschnąć,
- maseczek nie wykonujemy zbyt często.