darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-06-13

Czy suszenie niszczy włosy? Jak suszyć włosy, aby ich nie zniszczyć?

Czy suszenie niszczy włosy? Jak suszyć włosy, aby ich nie zniszczyć?

Włosy są nieodłącznym elementem naszej urody i często poświęcamy wiele pracy i uwagi, aby utrzymać je w zdrowej i pięknej kondycji. Jednym z aspektów, który może wpływać na stan naszych włosów, jest proces suszenia. Niewłaściwe suszenie włosów może niestety negatywnie wpływać na ich ogólną kondycję. Będzie sprzyjało ono nadmiernemu przesuszaniu się włosów, utracie blasku i większej łamliwości. Czy suszenie naprawdę tak bardzo niszczy włosy? Jak zabezpieczyć włosy, aby zapobiec uszkodzeniom podczas suszenia? Jak suszyć, aby ich nie zniszczyć i kiedy suszenie jest mniejszym złem? Wyjaśniamy! Jeśli chcesz zadbać o swoje włosy jeszcze lepiej niż dotychczas, zapraszamy do dalszego czytania.

Czy korzystanie z suszarki niszczy włosy? Najgorsza jest temperatura!

To pytanie jest najczęściej zadawanym pytaniem dotyczącym włosów. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu nowoczesnych urządzeń, które wykorzystywane w poprawny sposób nie będą zbytnio obciążały naszych włosów. Jeśli jednak korzystacie ze starej, wątpliwej jakości suszarki, którą rozgrzewacie do przysłowiowej czerwoności – prawdopodobnie tak właśnie będzie. Taki sprzęt to realne niebezpieczeństwo dla Waszych włosów. Dlaczego?

Myjąc włosy ciepłą wodą sprawiamy, że pokrywające łodygę włosa łuski otwierają się, włos wchłania wodę i pęcznieje. Robi się cięższy. Jeśli na taki włos zaczniemy nagle oddziaływać gorącym powietrzem suszarki, odparuje z niego woda, a stworzona z otwartych łusek osłonka zacznie się kurczyć. Niestety kora włosa nie obkurczy się w tym momencie tak szybko jak łuski, dlatego zaczną one pękać. Od tego już tylko krok do ukruszenia się Waszego włosa.

Trzymanie rozgrzanej suszarki zbyt blisko włosów – to błąd!

Kolejny błąd popełniany przez wiele osób, przez który włosy podczas suszenia bardziej się niszczą jest trzymanie suszarki zbyt blisko włosów i suszenie cały czas tego samego obszaru. Suszarka powinna znajdować się nie przy samych włosach, a kilkadziesiąt centymetrów od nich. Nie należy też nakierowywać gorącego powietrza cały czas na tę samą partię włosów. Może to prowadzić to przegrzania kosmyków. Jeśli suszycie włosy w ten sposób – musicie liczyć się z faktem, że w Waszym przypadku uszkodzenia wskutek suszenia mogą być większe niż u osoby, która suszy włosy ‘po trochu’ i nie przegrzewa swoich pasm.

Przestarzały sprzęt do zabójstwo dla włosów

Nasz styl suszenia jest ważny, ale nie jest jedynym czynnikiem, który będzie wpływał na kondycję naszych włosów. Bardzo ważną rolę w całym procesie suszenia ma narzędzie, którym operujemy, czyli suszarka. Stara suszarka może być problematyczna, ze względu na temperaturę powietrza, jaką generuje. Suszarki sprzed wielu lat bardzo często nie mają funkcji kontroli temperatury. Ponadto w takich suszarkach zastosowane są jeszcze stare technologie, przez co susząc nasze włosy możemy je nierównomiernie nagrzewać i przegrzewać niektóre pasma. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że w urządzeniach dostępnych obecnie w sklepach stosuje się już o wiele bardziej nowoczesne, zaawansowane technologie, które mają za zadanie minimalizować uszkodzenia włosów związane z ich suszeniem. Jeśli zatem po dziś dzień korzystacie z suszarki Waszej mamy i dziwicie się, że Wasze włosy szybko się niszczą, a Wy ciągle macie połamane, rozdwojone końce – pierwszy krok, jaki musicie wykonać to zmiana suszarki.

Wyjściowa i tymczasowa kondycja włosów – czy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Jeśli Wasze włosy są zdrowe, piękne, gładkie i lśniące to będą zdecydowanie mniej podatne na zniszczenia wskutek oddziaływania na nie ciepłego powietrza. Jeśli natomiast już są bardzo zniszczone, będą one niszczyły się jeszcze bardziej. Dokładnie tak samo będzie, jeśli Wasze włosy będą bardzo mokre. Mokre włosy są o wiele bardziej narażone na uszkodzenie mechaniczne. Jeżeli zaczniecie suszyć włosy od razu po ich umyciu, będą dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli natomiast odczekacie chwilę i zaczniecie suszyć włosy wilgotne, które naturalnie już odrobinę przeschły, będą one zdecydowanie „bezpieczniejsze”.

Jak suszyć włosy, aby ich nie zniszczyć?

Suszenie włosów w prawidłowy sposób pozwoli Wam zminimalizować potencjalne uszkodzenia włosów, które mogłyby się pojawić, gdybyście nie zadbali o następujące kwestie!

  1. Włosy suszymy chłodnym lub ciepłym, nigdy gorącym, nawiewem suszarki. Chłodne powietrze pomaga zamknąć łuski włosów, które zostały otwarte pod wpływem ciepłej wody w trakcie mycia. Zamknięte łuski sprawiają, że włosy wyglądają na bardziej gładkie. Są lśniące i mniej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo, susząc włosy w ten sposób zmniejszamy ryzyko przegrzania ich i przesuszenia, które prowadzi do zwiększonej łamliwości, rozdwajania się końcówek i ogólnego uszkodzenia struktury włosa. Chłodne powietrze jest łagodniejsze dla włosów i minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Ponadto pomaga ono ograniczyć problem z elektryzowaniem się włosów, które często występuje przy stosowaniu ciepłego powietrza. Suszenie włosów chłodnym powietrzem ma jednak jedną wadę – trwa dłużej niż suszenie gorącym nawiewem. My jednak mimo wszystko zachęcamy Was do tego, aby znaleźć ten czas i dla dobra swoich włosów, zrezygnować z gorącego powietrza.
  2. Suszarki nie trzymamy blisko głowy. Powinno się ją trzymać co najmniej 30-35 cm od głowy. Im bliżej głowy jest suszarka, tym z większą siłą gorące powietrze bucha na włosy miejscowo, co sprzyja ich przegrzewaniu.
  3. Włosy suszymy od nasady ku końcom – zawsze w jednym, tym samym kierunku. Takie suszenie (chłodnym powietrzem) sprzyja domykaniu otwartych łusek i wygładzeniu włosów. Ponadto suszenie w ten sposób sprawia, że włosy nie plączą się i po wysuszeniu jest je dużo łatwiej rozczesać. Jeśli macie problem z kołtunami, o których więcej pisaliśmy w artykule Kołtuny we włosach – dlaczego włosy się plączą i jak poradzić sobie z kołtunami we włosach?’, być może popełniacie ten błąd.
  4. Termoochrona – nie można o niej zapominać. Jest ona niesamowicie ważna, ponieważ działa jak bariera ochronna. Tworzy na włosach cienką warstwę, która zmniejsza bezpośrednie oddziaływanie wysokiej temperatury na nasze włosy, chroniąc je tym samym przed przegrzaniem i przesuszeniem. Ponadto, włosy chronione termoochroną są bardziej podatne na stylizację, ponieważ mają bardziej gładką powierzchnię. Stosowanie termoochrony podczas suszenia włosów jest kluczowe dla utrzymania ich w świetnej kondycji.

Termoochrona podczas suszenia włosów – jakie kosmetyki będą najlepszym wyborem?

Kosmetyki do termoochrony możemy podzielić na kilka grup. Są to:

To który kosmetyk termoochronny wybierzecie zależy finalnie tylko i wyłącznie od Was i Waszych preferencji. Postawcie na tę formułę, która jest dla Was najwygodniejsza i najprzyjemniejsza w aplikacji.

Wszystkich wymienionych wyżej i innych kosmetyków do termoochrony włosów szukajcie w naszej internetowej drogerii kosmetycznej Strefa Urody, w sekcji WŁOSY.

Czy suszenie włosów zimnym powietrzem niszczy włosy?

Nie, suszenie włosów zimnym powietrzem nie niszczy włosów. W rzeczywistości, suszenie włosów zimnym powietrzem może być wręcz korzystne dla ich zdrowia. Chłodne powietrze wygładza włosy. Wiele osób woli nawet, gdy ich włosy są wysuszone przy pomocy suszarki, ponieważ są bardziej gładkie niż wtedy, kiedy wysychają naturalnie.

Suszenie czy spanie z mokrymi włosami? Czyli o tym, kiedy suszenie jest mniejszym złem

Suszenie włosów – nawet ciepłym powietrzem – zawsze będzie lepszym wyborem niż spanie z mokrymi włosami. Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy włosy, kiedy są mokre są ekstremalnie podatne na zniszczenie, dlatego będą się urywać przez pocieranie o Was i o poduszkę. Co więcej mokre środowisko – mokre włosy i mokra poduszka – to wręcz idealna przestrzeń do rozwoju bakterii. Jeśli więc zależy Wam przede wszystkim na Waszym zdrowiu, ale także na pięknym wyglądzie włosów – koniecznie wysuszcie je przed położeniem się spać.

Podsumowanie – czy suszenie niszczy włosy i jak suszyć włosy, aby ich nie zniszczyć?

Najwyższy czas odpowiedzieć na postawione we wstępie pytanie. Zatem, suszenie samo w sobie nie niszczy włosów. Jeśli wysuszymy je zimnym powietrzem, a dodatkowo zadbamy o odpowiednią termoochronę – nie zrobimy naszym włosom krzywdy. Pamiętajcie, aby susząc włosy unikać omówionych w tym artykule błędów, a z pewnością będziecie mogli cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-25
Polecam
2024-02-21
Wszystko przebiegło bez problemu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel