Kołtuny we włosach – dlaczego włosy się plączą i jak poradzić sobie z kołtunami we włosach?
Twoje włosy zaraz po rozczesaniu znów są poplątane i pełno na nich nieestetycznie wyglądających i trudnych do rozczesania kołtunów? Masz już dość szarpania i wyrywania włosów podczas ich rozczesywania! Znamy rozwiązanie Twojego problemu. Jeżeli chcesz poznać przyczyny powstawania kołtunów we włosach, a także nasze sposoby na to, by ich uniknąć, zostań z nami do końca!
Czy każdy ma kołtuny we włosach?
Nie, nie każdy ma kołtuny we włosach, jednak problem ten może dotknąć każdego z nas i nie należy bagatelizować go, zakładając w głowie, że nas on nie dotknie. Kołtuny na włosach może mieć zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. I oczywiście warto w tym miejscu zaznaczyć, że na tworzenie się kołtunów bezpośredni wpływ ma struktura włosów. Najczęściej plączą się włosy kręcone, falowane i długie. To właśnie one są zdecydowanie bardziej narażone na plątanie niż krótkie, proste i lejące kosmyki. Nie oznacza to jednak, że na tych drugich kołtuny się nigdy nie pojawią. Jeżeli zaniedbacie swoje włosy – prawdopodobnie prędzej czy później zaczną się one plątać i łączyć w trudne do rozczesania kołtuny.
Skąd biorą się kołtuny?
Podstawowymi powodami przez który włosy na naszej głowie się plątają są ich fatalna kondycja oraz zła pielęgnacja. Zniszczone, poszarpane włosy, których końce są połamane, zdecydowanie łatwiej o siebie zahaczają przez co robią się na nich niewielkie supełki, a następnie wielkie i trudne do rozczesania kołtuny.
Ciekawostka! Jeśli nosicie peruki, włosy przedłużane na kanapki lub przedłużane innymi metodami i myślicie, że syntetyczne włosy na Waszej głowie nie będą się plątać, nic bardziej mylnego. O nie również należy odpowiednio dbać, ponieważ z racji tego, że są one zrobione z martwych kosmyków, także będą się niszczyć i plątać. Sztuczne włosy? Kołtuny Was nie ominą!
Sprawdźcie: Drożdże na włosy – tak czy nie?
Przyczyny plątania się włosów. Dlaczego we włosach pojawia się kołtun? Oto powody!
- Rozjaśniasz włosy lub często je prostujesz? Licz się z tym, że będą się one plątać. Nadmierne, nieumiejętne rozjaśnianie włosów, a także ich częste prostowanie sprawiają, że są one zdecydowanie bardziej suche, kruche i łamliwe. Ich łuski są bardziej porozchylane niż łuski włosów nierozjaśnianych i naturalnie prostych. W efekcie powstają w nich problematyczne i źle wyglądające kołtuny. Jeśli zatem macie suche włosy podatne na plątanie, pomyślcie o ograniczeniu korzystania z prostownicy i zawsze przed korzystaniem z wysokiej temperatury, aplikujcie na włosy kosmetyki termoochronne. Świetnym pomysłem będzie też zastanowienie się nad powrotem do naturalnego, ciemniejszego koloru włosów.
- Nieregularne oraz zbyt rzadkie rozczesywanie włosów to kolejny z powodów ich plątania się. Jeśli zatem słyszeliście, że częste czesanie włosów sprzyja ich wyrywaniu – nic bardziej mylnego. Włosy powinno się rozczesywać i jest to fakt, którego nie warto podważać. Oczywiście kluczem jest poprawne, delikatne rozczesywanie włosów. Nie należy robić tego na siłę. Nie powinno się szarpać włosów, ciągnąć ich. To im nie służy. Jeśli macie kołtuny we włosach, złapcie lewą ręką pasmo włosów i delikatnie, od dołu rozczesujcie kosmyki centymetr po centymetrze. Nie rozczesujcie włosów od góry. Jeśli włożycie we włosy grzebień lub szczotkę przy głowie i od razu będziecie chcieli rozczesać całą głowę, prawdopodobnie przy pierwszym kołtunie szczotka zablokuje się na Waszych włosach. Tak nie robimy.
- Ocieranie włosów o ubrania i o siebie nawzajem to kolejny z powodów tworzenia się kołtunów we włosach. Jeśli zimą i jesienią zauważacie, że Wasze włosy bardziej się plączą, prawdopodobnie powodem są uszkodzenia mechaniczne, czyli noszone przez Was w tym czasie swetry, kurtki oraz nakrycia głowy. Włosy pod czapką lub szalikiem mocno się plączą, dlatego po zdjęciu nakrycia głowy bardzo często widzicie na głowie kołtuny.
- Spanie w rozpuszczonych włosach to kolejna zmora dla naszych kosmyków. Jeżeli budzicie się o poranku z kołtunami na głowie, zacznijcie związywać włosy do snu. Najlepiej związać je w luźny kucyk lub luźny warkocz. Świetnym pomysłem będzie też spanie w jedwabnym czepku, dzięki któremu ograniczycie tarcie włosów o poduszkę.
- Zła pielęgnacja i kosmetyki niedopasowane do potrzeb włosów. Stosowanie nadmiernie wysuszających produktów do włosów również zwiększa ryzyko powstawania kołtunów we włosach. Jeśli macie problem z kołtunami wybierajcie szampony wygładzające i odżywki oraz maski do włosów, które domkną ich łuski. Dzięki temu włosy będą bardziej lejące, a ryzyko plątania się włosów będzie mniejsze.
- Dieta. Wydawać by się mogło, że dieta nie ma absolutnie żadnego wpływu na nasze włosy i ich plątanie. Tymczasem okazuje się, że ma! Jeśli na waszych włosach robią się małe supełki pomyślcie o wykonaniu badań krwi. Bardzo często niedobory niektórych składników mineralnych, anemia i inne choroby krwi sprawiają, że włosy są mocno przesuszone, kruche, osłabione, a takie właśnie włosy mają tendencje do kołtunienia się.
Splątane włosy po umyciu – przyczyna
Jeżeli Wasze włosy po myciu są splątane, prawdopodobnie popełniacie następujące błędy:
- nie rozczesujecie ich przed myciem - dokładne rozczesanie włosów przed ich myciem to absolutna podstawa,
- nie spłukujecie szamponu w 100% - jego resztki zostają na Waszej głowie oraz włosach,
- nie korzystacie z odżywki lub maski do włosów,
- szarpiecie włosy i zamiast delikatnie masować skalp, mocno plączecie je na swojej głowie podczas spieniania szamponu,
- po umyciu szorujecie włosy ręcznikiem, podczas kiedy wystarczy je jedynie delikatnie odcisnąć,
- stosujecie zbyt gorącą wodę – najlepszym wyborem będzie ta letnia, ciepła woda sprzyja otwieraniu się łusek włosów, a w efekcie sprawia, że kosmyki o siebie zahaczają i mocno się plączą,
- stosujecie silnie wysuszające szampony, w składzie których są agresywne detergenty, np. SLS lub SLES.
Sprawdźcie: SLS – co to jest Sodium Lauryl Sulfate i czy unikać go w kosmetykach?
Domowe sposoby na kołtuny we włosach – jak sobie z nimi poradzić? Skuteczne sposoby na plączące się włosy
Skoro wiecie już co może sprzyjać powstawaniu kołtunów na głowie, najwyższy czas stanąć z nimi do walki. Oto nasze sposoby, dzięki którym Wasze włosy nie będą się plątały tak bardzo jak wcześniej
- Wasze włosy są skołtunione? Zadbajcie o ich prawidłowe mycie oraz dogłębne odżywienie. Wybierajcie delikatne kosmetyki do włosów, które nadmiernie ich nie przesuszą. Unikajcie niepotrzebnego tarcia włosów o siebie. Nie szorujcie włosów, tylko delikatnie wmasujcie szampon w skórę głowy, a następnie dokładnie spłuczcie włosy. Podczas mycia głowy starajcie się dokładnie wypłukać resztki kosmetyków do stylizacji. Po umyciu włosów nałóżcie na nie wygładzającą, zamykającą łuski włosów odżywkę. Odpowiednia pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych to połowa sukcecu.
WAŻNE! Jeśli Wasze włosy zaczepiają się o siebie – koniecznie przetestujcie na nich metodę mycia włosów OMO, o której pisaliśmy więcej w TYM ARTYKULE.
- Poprawne rozczesywanie mocno splątanych włosów to kolejna kwestia, którą warto wziąć na tapet. Włosy rozczesujemy od dołu do góry – jak wspominaliśmy już wcześniej - powoli, małymi partiami i dopiero na końcu całe. Czesząc skołtunione włosy w ten sposób unikniecie ich niepotrzebnego wyrywania oraz łamania. Do czesania plączących się włosów najlepiej sprawdzają się szczotki z naturalnego włosia (np. szczotka z dzika) oraz drewniane grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami. Plastikowe grzebienie w drobnymi ząbkami nie będą w tym wypadku najlepszym wyborem. Sprzyjają one elektryzowaniu się włosów, przez co mogą one jeszcze bardziej się plątać.
TRIK! Jeśli macie do czynienia z kołtunem, którego za nic nie da się rozczesać – nie odcinajcie go! To ostatnia deska ratunku. Spróbujcie posmarować włosy olejkiem (np. z orzechów włoskich lub olejkiem arganowym), który ułatwi ich poślizg, a następnie jeszcze raz, delikatnie i cierpliwie, podejmijcie się rozczesywania. W większości wypadków olejek do włosów rozwiąże problem.
- Domowe płukanki wygładzające to również świetny sposób na mocno poplątane włosy. Płukanki – oczywiście odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnych włosów – domykają ich łuski, wygładzają je i sprawiają, że wyglądają one na zdecydowanie zdrowsze. Jeśli chcecie przetestować tę metodę, polecamy Wam na początek płukankę z octu jabłkowego, który ma świetny wpływ na kondycję fryzury. Więcej o tym jak ocet jabłkowy działa na włosy przeczytacie w TYM ARTYKULE.
- Olejowanie włosów to kolejny sposób, aby wygładzić włosy i pozbyć się kołtunów. Działa ono silnie regenerująco i sprawdzi się w przypadku każdego typu włosa. Do olejowania warto wybierać dobre jakościowo, oleje naturalne. Świetnie sprawdzi się np. olejek arganowy, olej kokosowy, olej z pestek winogron, a także olej makadamia. Koniecznie przetestujcie jeden z nich i zapomnijcie o trudnych do rozczesania włosach na Waszej głowie.
- Lepiej zapobiegać niż rozczesywać. Jeśli zatem macie problem z mocno splątanymi włosami o poranku i chcecie uniknąć powstawania kołtunów, pamiętajcie o wykonywaniu delikatnych, luźnych upięć przed snem. Polecamy Wam spanie w luźnym koczku, kucyku lub warkoczu. Pamiętajcie jednak, aby do ich wykonania wybierać miękkie gumki typu scrunchies, które nie niszczą i nie urywają włosów. Świetnym pomysłem będzie również zainwestowanie w specjalny, jedwabny czepek do spania, a także – jeżeli Wasze finanse na to pozwalają – w jedwabną poduszkę bądź całą pościel.
- Spanie w mokrych lub wilgotnych włosach? Zdecydowanie nie! Dużo lepszym pomysłem będzie wysuszenie włosów chłodnym nawiewem suszarki i wygładzenie ich oraz wymodelowanie na okrągłą szczotkę. Tak wymodelowane włosy będą bardziej gładkie i lśniące, a dzięki temu nie będą się tak bardzo kołtunić.
Kołtuny na włosach - lepiej zapobiegać niż rozczesywać! Podsumowanie
Podsumowując, powodów przez które we włosach powstają kołtuny może być naprawdę dużo. Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, aby się ich pozbyć jest przyjrzenie się swojej pielęgnacji i zweryfikowanie tego, co należy w niej zmienić. Jeśli chcecie, aby Wasze włosy były piękne, zdrowe, lśniące i niesplątane – zadbajcie przede wszystkim o ich nawilżenie, nawodnienie i regenerację. Nauczcie się poprawnie myć i czesać włosy, bez niepotrzebnego szarpania i wyrywania ich. Polecamy Wam też zrezygnowanie na jakiś czas ze stylizacji na gorąco, rozjaśniania i innych zabiegów niszczących strukturę włosa. Czeszcie włosy regularnie, nie śpijcie w rozpuszczonych i – o zgrozo – mokrych włosach. Gwarantujemy, że stosując się do tych zasad skrupulatnie i przed dłuższy czas, poprawicie ogólną kondycję swoich włosów, a w efekcie zapomnicie o kołtunach na głowie. Włosy staną się gładkie i lśniące jak tafla. Pamiętajcie, że kołtuny psują wygląd fryzury i jeśli do tej pory Wam nie przeszkadzały, mamy nadzieję, że tym artykułem zachęciliśmy Was do pozbycie się ich ze swojej głowy.