Krosty na pośladkach – jak się ich pozbyć?
Krostki na pośladkach to dla wielu kobiet problem natury wizualnej. Budzą wstyd, skrępowanie, powodują kompleksy. Czy słusznie? Naszym zdaniem - zdecydowanie nie! Jest to defekt estetyczny, z którym boryka się mnóstwo osób i który nie powinien być dla kogokolwiek powodem do wstydu. Dlaczego na naszych pośladkach pojawiają się krostki, co jest ich przyczyną i jak się ich pozbyć? Już wyjaśniamy! Zostańcie z nami do końca, aby poznać odpowiedzi na te pytania!
Przyczyny pojawiania się krostek na pośladkach
Krostki na pośladkach nie wyglądają ładnie. Swędzą, pieką, bolą, a funkcjonowanie z nimi bywa uciążliwe. Dlaczego w takim razie pojawiają się one na naszej pupie? Oto przyczyny wyprysków na pośladkach!
1. ŁUSZCZYCA SKÓRY
Pierwszym powodem może być łuszczyca skóry, a dokładniej rzecz ujmując tzw. łuszczyca odwrócona, która objawia się krostkami oraz rumieniem. Zwykle borykają się z nią osoby z nadwagą, których skóra ociera się o siebie. Zmiany pojawiają się w miejscach fałd skórnych. Dodatkowo, problemy z łuszczycą tego typu mogą potęgować używki, zła dieta, brak ruchu. Jeśli więc to otyłość jest przyczyną Waszych problemów z łuszczycą, a w efekcie krostkami na pośladkach – polecamy Wam kontakt z dermatologiem i dietetykiem, którzy przyczynią się do rozwiązania problemu z wypryskami na pupie, niwelując ich przyczynę.
2. PODRAŻNIANIE SŁONECZNE
Drugi powód to podrażnienia słoneczne (alergia na słońce). Jeżeli problem pojawił się na wakacjach wskutek nadmiernego opalania pupy, prawdopodobnie to właśnie słońce jest przyczyną pojawienia się krostek na pośladkach. Problem zniknie, kiedy zniknie jego przyczyna. W tym miejscu przypominamy jednak, że aplikowanie na skórę kremu z odpowiednio wysokim filtrem (np. Farmona Herbal Care Sun Krem ochronny SPF50 Aloes z wodą termalną) to nasz podstawowy obowiązek, jeżeli planujemy eksponować naszą skórę na szkodliwe dla niej promieniowanie słoneczne.
3. TRĄDZIK
Kolejną z przyczyn wyskakiwania krostek na pośladkach jest trądzik, a dokładniej mówiąc trądzik skupiony, czyli jedna z jego odmian. Krostki / wykwity / pryszcze – będące objawem tego typu trądziku – wyskakują zwykle w takich miejscach na naszym ciele, gdzie mamy bardzo dużo gruczołów łojowych. Niestety krostki, które są objawem trądziku lubią przekształcać się w bolesne torbiele. Dodatkowo, występują one zazwyczaj w grupach, co potęguje problem. Aby pozbyć się nieestetycznych pryszczy i wykwitów na pupie konieczne jest wówczas stosowanie kosmetyków, w składzie których znajduje się np. kwas azelainowy.
Sprawdź: Kwas azelainowy w kosmetykach. Jak stosować, efekty, działanie – od A do Z).
Jeśli problem jest niezwykle intensywny i kosmetyki nie pozwalają Wam się z nim uporać, konieczna będzie konsultacja z dermatologiem i być może antybiotykoterapia. W wielu przypadkach, aby pozbyć się krostek na pośladkach (które są objawem trądziku skupionego), konieczna będzie terapia izotekiem. Leki z izotretynoiną są jednak ostatecznością.
4. PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY / POTÓWKI
Pieluszkowe zapalenie skóry oraz potówki to dwa z powodów pojawiania się krostek na pośladkach u dzieci. Przyczyną jednego i drugiego problemu jest przegrzewanie dzieci. Problem pryszczy na pupie mogą potęgować ponadto znajdujące się w moczu dziecka substancje drażniące oraz bytujące w jego kale bakterie. Nie martwcie się jednak. Krostki na pupie malucha nie są groźne. Mogą jednak sprawiać bobasowi dyskomfort, przez co będzie on bardziej rozdrażniony. Jeśli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości w związku z wysypką na pupie – udajcie się do pediatry.
5. ZAPALENIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH
Zapalenie mieszków włosowych również może powodować pojawienie się krostek na pośladkach. Występuje ono bardzo często na pośladkach wskutek noszenia zbyt ciasnych ubrań, które agresywnie pocierają o skórę. Jeśli nosicie obcisłe ubrania i zauważyliście u siebie krostki na pośladkach, przyczyny problemu poszukajcie właśnie tutaj.
Inne przyczyny wyskakiwania krostek na pośladkach to m.in.:
- ropne zapalenie gruczołów potowych,
- rogowacenie okołomieszkowe.
Masz krostki na pośladkach? Tych nawyków unikaj!
Jeśli zauważyliście u siebie problem z krostkami na pośladkach, a teraz czytacie ten artykuł, to prawdopodobnie szukacie sposobu na to, jak się pozbyć pryszczy na pupie. Otóż istnieją nawyki, które sprzyjają ich powstawaniu. Jeśli pozbędziecie się tych nawyków, prawdopodobnie kondycja Waszej skóry w okolicach pupy, zdecydowanie się poprawi. Oto one!
- Ciasne ubrania i ciasna bielizna. Jeżeli macie tendencję do wbijania się w zbyt małe ubrania lub w ostatnim czasie przytyliście i wciąż nosicie bieliznę oraz spodnie, które były na Was dobre jakiś czas temu, prawdopodobieństwo, że zauważycie w niedługim czasie krostki na pośladkach jest bardzo duże. Przez zbyt ciasne i zrobione z nienaturalnego materiału majtki lub spodnie, Wasza skóra nie oddycha. Pory się zapychają i w ten właśnie sposób pojawia się problem.
- Nieodpowiednia higiena. Zaniedbywanie higieny dolnych partii naszego ciała to problem, który jest jedną z częstszych przyczyn występowania pryszczy na pupie. Nie chcecie ich mieć? Zadbajcie o właściwą higienę intymną – tylko tyle i aż tyle. Do mycia pupy możecie użyć po prostu mydła lub dedykowanych kosmetyków, np. żelu do higieny intymnej łagodzący Bławatek Farmona Herbal Care.
- Brak aktywności i siedzący tryb życia. Nieustanne siedzenie również sprzyja tworzeniu się krostek na pośladkach. Ruch jest bardzo ważny w naszym życiu i jeżeli nie chcecie borykać się z wypryskami na pupie, zacznijcie się ruszać. Joga, bieganie, tenis, spacery z psem? Postawcie na to co lubicie. Kluczem jest niesiedzenie.
- Alergie pokarmowe. Dieta to element naszego życia, który wpływa na wiele jego aspektów: nasze samopoczucie, naszą figurę, nasze zdrowie. Bardzo często bywa ona również przyczyną pojawienia się krostek na pośladkach. Jeżeli zauważyliście je u siebie, prawdopodobnie w Waszej diecie jest zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczy trans. Spróbujcie je ograniczyć i obserwujcie czy problem się zmniejsza.
Jak się pozbyć krostek na pośladkach?
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, przyczyn i nawyków, które są przyczyną trądziku na pośladkach jest sporo. Aby się ich pozbyć należy zatem
- odwiedzić dermatologa, który oceni czy konieczne będzie leczenie antybiotykami lub izotekiem,
- zbadać hormony i poszukać przyczyny problemu w zachwianej gospodarce hormonalnej,
- zmienić dietę, czyli ograniczyć tłuszcze trans, przetworzoną żywność i inne składniki wywołujące u Was alergie pokarmowe (gluten, nabiał),
- zrezygnować z używek,
- ruszać się – niekoniecznie musi to być sport, długie spacery również będą świetnym pomysłem,
- zadbać o higienę i odpowiednią pielęgnację skóry na pośladkach (i nie tylko).
Pryszcze na pośladkach – jak pielęgnować skórę?
Odpowiednia pielęgnacja skóry, na której pojawiły się już wypryski, to jedna z najprostszych dróg do ich pozbycia się. Oto kilka zasad, jak dbać o skórę, kiedy mamy krostki na pośladkach.
1. Wybierajcie delikatne produkty myjące, najlepiej bezzapachowe o hipoalergicznych właściwościach. Genialnie sprawdzą się w tej roli produkty do higieny intymnej marki LACTACYD.
2. Peelingujcie skórę na pośladkach. Jeśli Wasze krostki na pupie są twarde, nie widać na nich specyficznych, białych bądź żółtych, kropeczek ropy – z powodzeniem możecie użyć peelingu mechanicznego. Jeżeli Wasze pryszcze na pośladkach są ropne i istnieje ryzyko, że je uszkodzicie, rozsiejecie i rozniesiecie ropną treść po pośladku – wybierzcie peelingi enzymatyczne lub peelingi kwasowe. W Waszym wypadku będą one zdecydowanie lepszą opcją.
3. Stosujcie kosmetyki z kwasem salicylowym. Ma on fenomenalne działanie złuszczające i antybakteryjne, dzięki któremu kondycja Waszej skóry bardzo się poprawi. Więcej o kwasie salicylowym i jego wpływie na naszą skórę przeczytacie w artykule ‘Kwas salicylowy na twarz – jak stosować, gdzie kupić i jakie cery docenią jego właściwości?’.
4. Zaprzyjaźnijcie się w olejkiem z drzewa herbacianego, który świetnie radzi sobie z problemami skórnymi. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu zwalcza - będące przyczyną krostek na pośladkach – bakterie.
5. Zadbajcie o odpowiednią suplementację, którą wcześniej skonsultujcie ze swoim lekarzem. Suplementy – mimo, że nie są lekami – również pomogą Wam w walce z krostami na pupie i poprawią ogólną kondycję Waszej skóry. Osobom borykającym się z trądzikiem na pośladkach poleca się suplementację witaminy A, omega-3 (np. w formie suplementu HealthLabs Care OmegaMe), probiotyków, przeciwzapalnego cynku oraz wyciszającej zmiany trądzikowe witaminy D3.
Podsumowanie
Podsumowując, krostki na pośladkach to problem, który dotyka wielu z nas. Borykają się z nim młodsi i starsi: kobiety, mężczyźni oraz dzieci – również niemowlęta. Może być spowodowany wieloma czynnikami. Jeśli znacie jego przyczynę, wprowadziliście zdrowe nawyki, suplementujecie się i odpowiednio pielęgnujecie skórę, a problem wciąż nie znika, jak najszybciej udajcie się do dermatologa, który pomoże Wam go zniwelować. I pamiętajcie – krostek na pośladkach nie należy się wstydzić. Są czymś absolutnie normalnym!