Kwas alfa-liponowy w kosmetyce – właściwości, działanie
Natura obdarzyła nas ogromną ilością różnorodnych substancji oraz składników aktywnych. Jest ich na tyle dużo, że nadal nie odkryliśmy wszystkich. Niekiedy też część z nich cieszy się mniejszą popularnością. Wynika to z mody na dane składniki, które aktualnie są na topie na rynku kosmetycznym. Jedną z substancji, która jeszcze nie zdążyła mieć swoich pięciu minut jest kwas alfa-liponowy. Dzisiaj poznamy go lepiej! Czym on właściwie jest, co go wyróżnia, w jaki sposób go dostarczyć skórze oraz jakie działanie na skórę oferuje? Dowiedzmy się tego razem!
Podstawowe informacje o kwasie alfa-liponowym
Odkrycie kwasu alfa-liponowego datuje się na lata 50. XX wieku. Następnym przełomowym momentem dla kwasu było uznanie go za przeciwutleniacz w 1988 roku. Warto wiedzieć, że kwas alfa-liponowy występuje pod wieloma nazwami. Inaczej jest nazywany kwasem liponowym lub kwasem tioktowym. W skróconych wersjach występuje pod nazwą ALA, LA, αLA lub α-liponowy. Natomiast w systemie INCI możemy go odnaleźć pod postacią: Thioctic Acid, Alpha Lipoic Acid, Lipoic Acid.
ALA to kwas tłuszczowy, występujący naturalnie, zbudowany z grupy kwasów karboksylowych. Możemy go odnaleźć w komórkach żywych organizmów roślinnych, zwierzęcych oraz ludzkich, gdzie powstaje w mitochondriach. Możemy go dostarczać organizmowi poprze suplementację lub wraz z pożywieniem. Jego największe ilości występują w szpinaku, brokułach, podrobach, mięsie, ziemniakach, brukselce, pomidorach oraz w oleju lnianym. Mimo, iż organizm sam produkuje kwas liponowy, to ilości te są bardzo niewielkie. Brak suplementacji grozi niedoborami, dlatego warto wprowadzić powyższe produkty do swojej diety bądź rozpatrzyć możliwość zażywania kwasu w formie tabletek lub kapsułek. Jest to przestroga szczególnie skierowana do osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem maleje jego produkcja.
Kwas alfa-liponowy – działanie prozdrowotne
Większość działań prozdrowowtnych kwasu alfa-liponowego pochodzi z jego właściwości przeciwutleniających. O samych właściwościach dowiesz się nieco więcej później, ponieważ są one szczególnie powiązane z jego działaniem na skórę twarzy. W tym akapicie zajmiemy się głównie wpływem kwasu ALA na organizm oraz jego funkcjonowanie.
Kwas liponowy stosuje się w przypadku takich chorób jak: cukrzyca, neuropatia i retinopatia cukrzycowa, miażdżyca, otyłość, choroby metaboliczne, jaskra, zaćma, zespół przyspieszonego starzenia się, Alzheimer, Parkinson, problemy oraz choroby związane z układem nerwowym, nerkami, wątrobą, tarczycą, sercem, hipercholesterolemia, zespół jelita drażliwego, zapalenie jelit oraz nadciśnienie.
Jednym z działań, które jest najczęściej wykorzystywane w przypadku funkcjonowania organizmu to pozytywny wpływ kwasu alfa-liponowego na poprawę metabolizmu tłuszczów. Co to oznacza w praktyce? Jest to niezwykle ważna funkcja dla osób odchudzających się! Kwas sprawia, że z organizmu zostają usunięte metale ciężkie, wydatek energetyczny zostaje zwiększony, a łaknienie oraz ochota na jedzenie zmniejszone. Podczas procesu odchudzania często również uprawiamy sport lub dodajemy inne aktywności fizyczne do swojej codziennej rutyny. Kwas liponowy poprawia zdolności wysiłkowe organizmu oraz wpływa pozytywne na rytm serca. Oprócz tego kwas ALA ma swój udział w zwiększaniu ilości glikogenu w mięśniach.
Nie jest to jednak jedyna właściwość kwasu alfa-liponowego, z której słynie. Inne przykładowe funkcje kwasu ALA to:
- wpływ na regenerację oraz pracę wątroby,
- zwiększenie ilość glikogenu w wątrobie,
- wpływ na zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę,
- wpływ na zmniejszenie poziomu cukru we krwi,
- wpływ na zmniejszenie natężenia procesu glikacji, który jest powiązany z procesem starzenia się białka,
- obniżenie ciśnienie krwi,
- rozluźnienie naczynia krwionośne.
Kwas alfa-liponowy - właściwości dla skóry twarzy
Jak już się dowiedzieliśmy, organizm może zyskać ogrom pozytywnych właściwości od kwasu alfa-liponowego. A jak jest z twarzą? Tutaj wynik jest równie zachwycający!
Podstawową właściwością kwasu ALA, która znajdzie swoje zastosowanie zarówno w przypadku pielęgnacji cery, jak i przy troszczeniu się o funkcjonowanie całego organizmu, jest fakt, iż kwas alfa-liponowy to świetny przeciwutleniacz. Jego właściwości antyoksydacyjne są około 100 razy silniejsze niż witaminy C, która z tego słynie! Czym jest antyoksydant? Inaczej nazywany również przeciwutleniaczem, jest to substancja, która hamuje negatywne działanie wolnych rodników tlenowych na skórę. Ich wpływ polega głównie na przyspieszaniu procesu starzenia się naskórka. Oprócz samego działania antyoksydacyjnego, kwas liponowy wykazuje się również działaniem wspomagającym dla innych przeciwutleniaczy np. witaminy C (kwas askorbinowy), witaminy E, glutationu, ubichinonu.
Wysoka skuteczność kwasu alfa-liponowego wynika z jego budowy. Posiada zdolność do działania w środowisku wodnym oraz tłuszczowym. Wykazuje się również niezwykle szybką absorbcją przez skórę. Już po 30 minutach od nałożenia możemy odnotować ustabilizowanie się stężenia kwasu liponowego w skórze. Mimo szybkiego i skutecznego działania kwas ten nie podrażnia skóry w tak dużym stopniu, jak inne kwasy np. askorbinowy, hydroksylowy.
Działanie antyoksydacyjne jest szczególnie ważne dla osób często wystawiających skórę na działanie promieni UV lub palących papierosy. W przypadku pierwszej grupy kwas alfa-liponowy wykazuje działanie ochronne przeciwko promieniom słonecznym. Dodatkowo regeneruje on skórę podrażnioną przez słońce oraz promieniowanie UVB.
Kwas ALA jest także uznanym składnikiem przeciwstarzeniowym. Wpływa on na spłycenie zmarszczek oraz chroni naskórek przed postaniem nowych. Skóra z oznakami starzenia często zmaga się również z przebarwieniami lub tzw. plamami starczymi. Nakładany kwas alfa-liponowy na twarz może skutecznie rozjaśnić przebarwienia skórne. Oprócz tego wyrówna oraz ujednolici kolor cery.
Skóra trądzikowa także wiele zyska z właściwości kwasu liponowego. Wpływa on na zwężenie porów oraz wygładzenie skóry. Oprócz tego skóra lepiej się regeneruje, stany zapalne wyciszają, a rany goją.