darmowa dostawa od 150,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-08-09

Opalanie w ciąży

Opalanie w ciąży

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej dbałości o skórę i zdrowie, szczególnie podczas letnich miesięcy. Jak przystosować własne przyzwyczajenia dotyczące opalania do nowej sytuacji? Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? Wszystkiego się dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Czy w ciąży można się opalać

Opalanie w ciąży nie jest całkowicie zakazane, jednak warto pamiętać, że w tym okresie skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Przez to zwiększa się ryzyko podrażnień, alergii czy przebarwień. Ponadto, nadmierne opalanie, bez odpowiedniego okrycia, może prowadzić do przegrzania organizmu, co jest niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

W ciąży warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed promieniowaniem UV. Należy unikać opalania w godzinach największej aktywności słonecznej (ok. 10:00-16:00) oraz używać kremów z wysokim filtrem SPF.

Opalanie brzucha w ciąży - czy jest zakazane?

Długotrwałe wystawienie brzucha na intensywne promienie słoneczne w ciąży nie jest wskazane, nawet po zastosowaniu kremu z bardzo wysokim filtrem SPF, nie jest zalecane z powodu ryzyka przegrzania organizmu. Jednak ważne jest podkreślenie, że nieprawdziwym jest twierdzenie, że takie działanie może spowodować "zagotowanie" wód płodowych. W związku z tym kobieta w ciąży może również może korzystać ze słońca, jednak bardzo ważne jest to by robić to z umiarem, tak by nie nadwyrężać własnego organizmu. Ponadto warto zaopatrzyć się zarówno w kremy z filtrem SPF, jak również łagodzące balsamy i oliwki, ponieważ nawet krótki pobyt na słońcu może powodować podrażnienie skóry i opaleniznę.

Czy opalanie wpływa na dziecko?

Jak już wyżej pisaliśmy, nadmierne opalanie się w ciąży nie jest szczególnie wskazane z powodu ryzyka przegrzania organizmu matki. Nie zaleca się również opalania w pierwszym trymestrze ciąży. Długotrwała ekspozycja słońce może spowodować poszerzenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do krwawień z dróg rodnych i zwiększać ryzyko poronienia. Dlatego w tym okresie lepiej unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i stosować środki ochrony przeciwsłonecznej, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.

Natomiast co istotne - promienie słoneczne nie szkodzą dziecku w brzuchu matki, ponieważ nie przenikają przez skórę brzucha, tym samym nie powodują tam żadnych uszkodzeń. W rzeczywistości, umiarkowane opalanie w ciąży może być korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Słońce może pomóc w zwiększeniu poziomu witaminy D, która odgrywa ważną rolę w zdrowiu ciężarnej kobiety, zapobiega depresji oraz wspomaga budowę kości. Aby witamina D3 się wytworzyła w organizmie wystarczy przebywać na słońcu jedynie 15 minut.

Badania wykazały, że u kobiet, które korzystały ze słońca podczas ciąży, rzadziej występowała osteoporoza. Ważne jest jednak, aby korzystać ze słońca w sposób rozsądny i unikać nadmiernego narażenia na promienie UV, które może powodować szkodliwe skutki dla skóry. Będąc w ciąży należy pamiętać, że ochrona przed słońcem i regularne stosowanie kremów z filtrem SPF to ważne środki zapobiegawcze podczas korzystania z dobroczynnych właściwości słońca podczas ciąży.

Ciąża a opalanie natryskowe - czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne?

Opalanie natryskowe w ciąży wymaga szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Proces ten polega na aplikacji specjalnego preparatu brązującego na skórę za pomocą spryskiwacza. Chociaż opalanie natryskowe zazwyczaj nie powoduje bezpośrednich szkód dla ciąży, istnieje kilka aspektów, które należy uwzględnić:

  • Skład preparatu: Nie wszystkie składniki używane w preparatach do opalania natryskowego są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Niektóre substancje mogą przenikać przez skórę i potencjalnie wpływać na zdrowie dziecka.
  • Zapach i chemikalia: Niektóre osoby mogą być wrażliwe na zapach i chemikalia używane w opalaniu natryskowym, co może powodować dyskomfort i reakcje alergiczne.
  • Wrażliwość skóry: Skóra w ciąży może być bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Opalanie natryskowe może zwiększyć ryzyko reakcji alergicznych i podrażnień.

Każda ciąża jest inna, więc reakcje organizmu na opalanie mogą się różnić. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu opalenizny w ciąży, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, aby dowiedzieć się, czy opalanie natryskowe jest bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. W przypadku wątpliwości lepiej wybrać inne metody opalania, takie jak kremy brązujące. Zdrowie i bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i dziecka powinny być zawsze najważniejsze.

Stosowanie samoopalacza w ciąży

Samoopalacze to kosmetyki, które nadają skórze opalony wygląd, bez konieczności opalania na słońcu. Są one dostępne w postaci kremów, balsamów czy musów. Stosowanie samoopalaczy w ciąży jest dość ryzykowne, w związku z tym nie należy korzystać z nich w pierwszym trymestrze ciąży. Przed przystąpieniem do zabiegu z wykorzystaniem samoopalacza warto dokładnie sprawdzić skład, czy nie zawiera szkodliwych substancji, jak również przetestować jego działanie na niewielkiej części skóry, aby uniknąć ryzyka wystąpienia alergii.

Doskonałą alternatywą dla samoopalacza jest użycie kremu brązującego. Jego działanie jest znacznie delikatniejsze niż w przypadku samoopalacza. Balsam brązujący nie wnika głęboko w skórę, dodatkowo często posiada właściwości nawilżające i pielęgnujące skórę.

Czy w ciąży można korzystać z solarium?

Nie zaleca się korzystania z solarium w ciąży, ponieważ emituje znacznie wyższe stężenie promieniowania UV niż słońce. Ekspozycja na sztuczne źródła promieniowania UV, takie jak solarium, może potencjalnie zwiększyć ryzyko szkodliwych skutków dla zdrowia matki i rozwijającego się płodu. W czasie ciąży skóra może być bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV, a nadmierna ekspozycja na słońce czy solarium może powodować podrażnienia i przebarwienia skóry. Ponadto opalanie w solarium zwiększa ryzyko przyszłości powstania zmian skórnych lub nowotworowych

Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV w czasie ciąży

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV podczas ciąży jest niezwykle ważna. Kilka zasad, których warto przestrzegać, to:

  • stosowanie kremów z wysokim filtrem (przynajmniej SPF 30),
  • unikanie opalania w godzinach największej aktywności słonecznej (między 10:00 a 16:00),
  • noszenie okrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych,
  • spożywanie dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia
  • dbanie o nawilżanie skóry.

Pamiętajmy, że odpowiednia dbałość o zdrowie i skórę podczas ciąży przyczynia się do dobrego samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Jeżeli szukasz bezpiecznych kosmetyków dla siebie i swojego dziecka, to koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego Strefa urody. W dziale mama i dziecko znajdziesz szeroki wybór profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3789 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Wszystko zgodnie z opisem dobrze zapakowane.Polecam
2024-07-23
Polecam! Jestem bardzo zadowolona z zakupu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel