darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-03-20

Piwo na włosy – jak działa, czy warto, domowe kosmetyki do włosów na bazie piwa

Piwo na włosy – jak działa, czy warto, domowe kosmetyki do włosów na bazie piwa

Piwo to napój alkoholowy, o którego pozytywnym wpływie na włosy mówi się sporo. Już kilkanaście lat temu – kiedy na rynku nie było tak wielu kosmetyków do stylizacji - nasze babcie i mamy kręciły włosy „na piwo” lub płukały piwem włosy i absolutnie nas to nie dziwi. Piwo ma bowiem fenomenalny wpływ na kondycję naszych włosów. Piwo na włosy aplikowane regularnie sprawia, że nasze kosmyki są mocniejsze, gładsze, bardziej lśniące, odżywione i zregenerowane. Co ciekawe jest ono także antidotum na przetłuszczanie się włosów. Jeśli macie problem z wiecznie nieświeżymi włosami, którym regularnie brakuje blasku, koniecznie czytajcie dalej. Ten artykuł to coś dla Was!

Piwo – co znajdziemy w jego składzie?

To, że już nasze - wspomniane przed momentem – babcie stosowały piwo na włosy absolutnie nie jest przypadkiem. Ten musujący, złoty płyn na bowiem w sobie mnóstwo składników o świetnym wpływie na nasze włosy. Co znajdziemy w składzie piwa? Są to:

  • zawierający sporo białka, ale także minerały, garbniki oraz flawonoidy - chmiel,
  • będący źródłem witamin z grupy B, minerałów takich jak potas fosfor oraz wapń, a także peptydów i dobrych cukrów - słód,
  • pełne cennych aminokwasów oraz minerałów o zbawiennym wpływie na włosy - drożdże.

Sprawdźcie również: Drożdże na włosy – tak czy nie?

Przyglądając się tematowi nieco bardziej dokładnie, odpowiedzmy na pytanie: jakie składniki odżywcze znajdziemy w piwie? Jest ich naprawdę sporo. Piwo to źródło potasu, krzemu, sodu, wapnia, magnezu, witaminy B6. Znajdziemy w nim także cholinę, biotynę, niacynę, tiaminę, kwas foliowy, ryboflawinę oraz kwas pantotenowy.

Niepowtarzalny i unikatowy skład piwa sprawia, że jest ono w stanie dostarczać naszym włosom brakujących im witamin oraz minerałów. Ponadto, aplikowanie piwa na włosy poprawia ukrwienie skóry na głowie, co w efekcie przekłada się na szybszy wzrost włosów i ograniczenie ich wypadania. Cebulki włosowe są dzięki niemu zdecydowanie silniejsze. Warto w tym miejscu podkreślić, że znajdujące się w składzie piwa białka oraz aminokwasy są w stanie wnikać w strukturę włosów i realnie je odbudowywać.

Jak działa piwo na włosy?

Piwo sprawia, że znajdujące się w naszych włosach ubytki są odbudowywane. Dzięki temu, że włosy nie mają „wad”, stają się silniejsze, mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia, także te mechaniczne. Dodatkowo, zawarty w piwie chmiel to substancja o działaniu bakteriobójczym. Dzięki niej piwo na włosy może działać przeciwłupieżowo, a także regulująco, co z całą pewnością spodoba się osobom, które mają problem z łojotokiem skóry głowy.

Sprawdźcie również: Żel aloesowy na włosy – jak stosować?

Jakie piwo na włosy będzie najlepsze?

Chcecie włączyć piwo do pielęgnacji swoich włosów, ale nie macie pojęcia, które wybrać? Od ilości piw dostępnych na sklepowej półce boli głowa? Z chęcią podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę. Piwo na włosy powinno mieć dobry, czysty skład. Już na wstępie odrzućcie rynkowe nowości, piwa smakowe i inne fantazyjne trunki dostępne w marketach.

Piwa smakowe i piwa owocowe nie nadają się do włosingu, ponieważ w ich składzie nie ma odpowiedniej ilości wymienionych przed momentem składników odżywczych. Dodatkowo w ich składzie znajdziemy oblepiający włosy cukier. Zdecydowanie nie polecamy Wam iść w tym kierunku. Dla włosów ich piwo czystsze, tym lepiej. Najlepszym wyborem będzie niepasteryzowane piwo pszeniczne. Jeśli jednak takiego nie ma akurat w Waszym sklepie, klasyczne ciemne lub jasne piwo bez smakowych dodatków również będzie dobrym wyborem.

Jak stosować piwo na włosy?

Są dwa sposoby. Możecie:

Wzmacniająca, piwna maseczka do włosów DIY

Nasza pierwsza propozycja domowego kosmetyku, który możecie przygotować z użyciem piwa to maseczka do włosów, do przygotowania której potrzebujecie:

Aby przygotować maseczkę z piwa zacznijcie od jego podgrzania. W ten sposób odparujcie z niego alkohol, który może przesuszać włosy. Gdy piwo ostygnie, dodajcie do niego pozostałe składniki, tj. olejek, miód oraz żółtko. Nigdy nie dodawajcie jajka do gorącego piwa, ponieważ zrobi się z niego wówczas jajecznica. Wszystkie składniki mieszajcie ze sobą do uzyskania gładkiej konsystencji, a następnie zaaplikujcie przygotowaną mieszankę na suche włosy. Polecamy Wam owinąć włosy, na których jest maska, folią spożywczą, a następnie nałożyć na nią ręcznik. W ciepłych warunkach składniki maseczki zadziałają jeszcze lepiej. Mieszankę zostawcie na swoich włosach na około 20-25 minut, a po upływie tego czasu umyjcie włosy jak zawsze przy pomocy delikatnego szamponu do włosów, np. YOPE Trawa Cytrynowa.

Maseczka z piwem dla leniwych

Jeśli chcecie wykonać piwną maseczkę do włosów, ale nie macie w swoim domu wszystkich składników lub po prostu nie jesteście fanami kosmetyków DIY, spróbujcie dodać 50 ml odparowanego piwa do porcji klasycznej, drogeryjnej maseczki, którą macie akurat w swojej łazience. Efekt będzie bardzo podobny, a samo przygotowanie będzie od Was wymagało zdecydowanie mniej pracy. Koniecznie przetestujcie tę metodę!

Sprawdźcie również: Czarna rzepa na włosy

Bananowa wariacja na temat piwnej maski do włosów

Kolejna piwna maseczka, którą możecie zafundować swoim zniszczonym i osłabionym włosom to maseczka bananowa. Do jej przygotowania potrzebujecie całe jajko, dojrzałego banana oraz 150 ml odgazowanego, odparowanego piwa pszenicznego. Wszystkie składniki połączcie ze sobą, np. przy pomocy blendera. Gotową maskę nałóżcie na suche włosy na około 20/30 minut, najlepiej dwa razy w tygodniu. Po upływie maksymalnie 30 minut włosy należy umyć jak zawsze. Komu przypadnie do gustu bananowo-piwna maseczka do włosów? To idealna propozycja dla posiadaczek zniszczonych, suchych i mocno plączących się włosów, a także dla tych którzy mają problem z szybko przetłuszczającymi się włosami i łojotokiem skóry głowy.

W tym miejscu jeszcze raz podkreślmy, że z piwa – przed nałożeniem go na włosy - należy odparować alkohol. Jeśli pominiecie ten krok, maseczka zamiast Wam pomóc, jeszcze bardziej przesuszy włosy.

Nabłyszczająca, piwna płukanka do włosów – jak ją przygotować?

Płukanka to chyba jedna z najbardziej popularnych form wykorzystania piwa w pielęgnacji włosów. Stosowana regularnie dodaje włosom witalności, energii, blasku, a ponadto sprawia, że są one zdecydowanie silniejsze, mogą znieść więcej i są po prostu bardziej zdrowe. Jak przygotować piwną płukankę do włosów? Otwórzcie piwo i zostawcie je na jakiś czas w otwartej butelce lub szklance. Piwo musi odgazować i odparować alkohol. Jeśli nie macie na to czasu możecie zagotować piwo i w ten sposób odparować z niego alkohol. Gdy piwo jest już odgazowane i odparowane, pomieszajcie je z wodą w odpowiedniej proporcji, a następnie tak przygotowaną mieszanką wykonajcie ostatnie spłukiwanie włosów po myciu. Możecie zanurzyć włosy w misce z mieszanką lub polewać włosy miksturą przy pomocy kubka bądź innego pojemnika – wybór należy do Was.

Co oznacza odpowiednia proporcja? Oznacza ona, że posiadaczki włosów o niskiej porowatości powinny przygotować miksturę w proporcji 1 (piwo) do 4 (woda), posiadaczki włosów średnioporowatych 1:3, natomiast kobiety, których włosy są wysokoporowate 1:2.

WAŻNE! Piwnej płukanki nie spłukujemy z włosów. To ona jest formą ostatniego płukania. Po przelaniu nią włosów odciśnijcie je delikatnie w ręcznik lub bawełnianą koszulkę i zostawcie do wyschnięcia bądź przejdźcie do suszenia przy pomocy chłodnego nawiewu suszarki.

Sprawdźcie również: Kozieradka na włosy

Piwny szampon – wiedzieliście, że włosy można myć piwem?

Mycie włosów piwem – brzmi dziwnie? Nawet jeśli wydaje Wam się, że to nie może się udać – gwarantujemy, może! Mycie włosów piwem to świetna, łatwa i niedroga metoda, która nie zajmie Wam dużo czasu. Do jej przygotowania potrzebujecie tylko piwo oraz szampon do włosów – delikatny, który nie ma w swoim składzie agresywnych substancji myjących SLS, SLES. Przygotowanie domowego, piwnego szamponu rozpocznijcie od odparowania z piwa alkoholu poprzez jego podgrzanie. Następnie, do wystudzonego już piwa dodajcie przygotowaną wcześniej porcję szamponu. Pomieszajcie do spienienia i nałóżcie jak zwykły szampon na zwilżone wcześniej włosy. Po umyciu włosów nałóżcie również odżywkę do włosów.

Jeśli jeszcze nigdy do tej pory nie próbowaliście tej, nieco niekonwencjonalnej formy mycia włosów, najwyższy czas to zmienić. Efekty są fantastyczne. Sprawdźcie sami.

Piwna odżywka do włosów DIY

Szukacie kosmetyku, który sprawi, że Wasze zniszczone włosy odzyskają naturalny blask, zdrowie i piękny wygląd? Mamy na to sposób – piwna odżywka do włosów DIY. Aby ją przygotować potrzebujecie 100 ml letniego piwa i 2 łyżki dobrego olejku do włosów, które należy ze sobą zmieszać. Przygotowaną w ten sposób, domową odżywkę aplikujcie na włosy po myciu (do wysokości uszu) i zostawcie na nich na około 5-6 minut – po tym czasie dokładnie spłuczcie włosy, zaaplikujcie serum na końce i gotowe. Włosy możecie wysuszyć lub zostawić do samoistnego wyschnięcia. Wybór należy do Was.

Jaki olejek do przygotowania tej odżywki wybrać? Świetnie sprawdzą się nawilżające oleje o zmiękczających właściwościach, m.in.:

Jak kręcić włosy na piwo? Stylizacja krok po kroku

Kręcenie włosów na piwo jest wbrew pozorom bardzo proste. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy jak się za nie zabrać.

  1. Podgrzejcie ½ szklanki ciemnego, mocnego piwa. Piwo ma się zagrzać, aby odparował z niego alkohol, ale nie powinno wrzeć.
  2. Gdy piwo ostygnie, przelejcie je do wygodnej butelki z atomizerem.
  3. Rozczeszcie włosy i dokładnie spryskajcie je wystudzonym, mocnym piwem – włosy nie mają być mokre, mają być minimalnie zwilżone.
  4. Wilgotne włosy nawińcie na wałki, papiloty, pasek od szlafroka lub cokolwiek innego, z czego korzystacie na co dzień do kręcenia włosów.
  5. O poranku zdejmijcie wałki lub papiloty, roztrzepcie włosy palcami i wykończcie swoją fryzurę lakierem do włosów.
  6. LOKI GOTOWE!

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcecie zadbać o swoje włosy, włączenie do ich pielęgnacji piwa, zdaje się być genialnym pomysłem. Poza tym, że piwo na włosy nabłyszcza je, wzmacnia, ogranicza puszenie, dodaje objętości i wygładza, pomaga pozbyć się problemów z łupieżem oraz łojotokiem skóry głowy, jest także tanie i łatwo dostępne. Jeśli dbanie o włosy sprawia Wam przyjemność, koniecznie wypróbujcie polecane przez nas domowe kosmetyki z dodatkiem piwa. Ich potencjał pielęgnacyjny jest ogromny - szkoda byłoby go nie wykorzystać.

Polecane

pixelpixel