Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków
Branża beauty oferuje nam w dzisiejszych czasach ogrom różnego rodzaju kosmetyków wszelakiego przeznaczenia i zastosowania. W zderzeniu z ogromem dostępnych na rynku serum, kremów do twarzy, mleczek, żeli myjących i innych pielęgnacyjnych kosmetyków czujemy się niekiedy lekko zagubieni. Podświadomie wiemy, że chcemy dla naszej skóry jak najlepiej i że zależy nam na ich stosowaniu, a w rzeczywistości ogrom ten nas przytłacza i nie mamy pojęcia jak się do tego zabrać. Od czego zacząć? Czy kolejność nakładania kosmetyków na naszą skórę ma znaczenie, a jeżeli tak jak powinna ona wyglądać. Co nakładamy jako pierwsze, a który kosmetyk nakładamy na sam koniec świadomej pielęgnacji twarzy. Wyjaśniamy! By dowiedzieć się jaka jest poprawna kolejność nakładania kosmetyków na naszą twarz, koniecznie zostańcie z nami do końca. Podamy Wam prosty przepis na zadbaną, zdrową i pełną blasku skórę.
Kolejność nakładania kosmetyków – czy jest istotna?
Na wstępie zaznaczmy, że kolejność nakładania kosmetyków na naszą twarz jest bardzo ważna. Każdy kosmetyk przygotowuje skórę na przyjęcie następnego, a ponadto – bardzo często – jest jego boosterem, czyli sprawia, że kosmetyk nałożony jako kolejny działa jeszcze lepiej. Niestety, umycie twarzy żelem pod prysznic, który macie pod ręką, a następnie posmarowanie jej niedopasowanym do potrzeb Waszej skóry kremem nie będzie dobrym pomysłem. Taka „pielęgnacja” nie zapewni Waszej cerze tego, czego ona tak bardzo potrzebuje. Krem zaaplikowany na cerę „oczyszczoną” płynem micelarnym również nie zadziała tak jak powinien, jeśli zapomnicie o jej uprzednim umyciu żelem bądź pianką do twarzy oraz wodą. Na twarzy wciąż będą resztki makijażu, kurzu, potu, a także bakterie i inne drobnoustroje.
Kosmetyki powinny spełniać swoją rolę, dlatego kolejność ich nakładania jest kluczowa
Każdy kosmetyk, który włączamy do naszej pielęgnacyjnej rutyny, włączamy do niej w jakimś konkretnym celu. Ma on swoją funkcję, którą powinien docelowo spełnić. Aby jednak spełnienie tej funkcji było możliwe, należy zaaplikować go na twarz w odpowiednim momencie całej pielęgnacji. Tylko wówczas zminimalizujecie ryzyko wystąpienia na Waszej cerze jakichkolwiek, negatywnych interakcji między kosmetykami, a w efekcie zapobiegniecie niepotrzebnym alergiom czy podrażnieniom.
Dlaczego warto aplikować kosmetyki do pielęgnacji twarzy w odpowiedniej kolejności?
Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków jest ważna, ponieważ:
- produkty kosmetyczne do pielęgnacji twarzy mają wówczas lepszą wchłanialność, są bardziej skuteczne,
- skóra jest zdrowsza i lepiej się prezentuje,
- możemy wykorzystać pełen wachlarz możliwości, jakie daje dany produkt – nie marnujemy jego właściwości pielęgnacyjnych.
Niestety, regularne omijanie niektórych etapów rutyny pielęgnacyjnej będzie miało fatalny wpływ na kondycję i wygląd cery. Nagminne zapominanie o dokładnym oczyszczaniu twarzy czy jej tonizowaniu sprawi, że zaaplikowane kosmetyki nie będą mimo to w stanie zadziałać tak jak powinny. Skóra na twarzy będzie wówczas zanieczyszczona, przesuszona, pojawią się na niej zaskórniki i inne niedoskonałości, a nie na tym nam zależy.
Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków – pielęgnacja krok po kroku
Podstawowe etapy codziennej pielęgnacji twarzy, których pod żadnym pozorem nie polecamy Wam pomijać to przede wszystkim oczyszczanie twarzy, nawilżanie cery oraz rozsławiona w ostatnim czasie ochrona przeciwsłoneczna. Wszystkie pozostałe etapy pielęgnacji, jak chociażby aplikowanie na twarz serum to jedynie uzupełnienie pielęgnacyjnej rutyny. To czy je stosujemy zależy od czasu jaki posiadamy, od potrzeb skóry w danym momencie, od pory roku i wielu innych czynników. Od czego zatem zacząć?
1. Pielęgnację twarzy zaczynamy od oczyszczania skóry, które może być połączone z demakijażem, jeśli mieliście na twarzy makijaż. Demakijaż wykonujemy zazwyczaj wieczorem, po całym dniu noszenia na twarzy kosmetyków kolorowych oraz kremów z wysokim faktorem SPF. O poranku, wystarczy po prostu umyć twarz, aby pozbyć się potu, kurzu i bakterii, które w ciągu nocy się nie niej nagromadziły. Do demakijażu możecie wykorzystać olejki, mleczka lub specjalne, dedykowane temu etapowi płyny dwufazowe. Pamiętajcie jednak, że po ich użyciu skóra nie jest jeszcze oczyszczona i należy przejść do jej dokładnego umycia wodą oraz pianką do twarzy lub żelem myjącym. Twarz myjemy dwa razy dziennie, o poranku i wieczorem – po demakijażu.
2. Po oczyszczeniu cery możecie przejść do tonizowania skóry, o którym pisaliśmy szerzej w artykule „Tonizacja skóry, czyli o tym co to jest i dlaczego tonizowanie skóry jest takie ważne?”. W teorii nie mówi się o tonizowaniu jako o etapie niezbędnym i kategorycznie wskazanym, jednak my polecamy Wam włączyć tonik do swojej codziennej – porannej oraz wieczornej – pielęgnacji. Dobry, delikatny tonik przyniesie Waszej cerze ogrom korzyści. Przywróci jej naturalne pH, które utraciła ona w kontakcie z wodą i kosmetykami myjącymi. Kolejność nakładania kosmetyków nie jest w tym wypadku przypadkowa, ponieważ aplikowany po myciu skóry tonik wspomaga wchłanianie aplikowanych po nim produktów kosmetycznych. Jaki tonik wybrać? Polecamy Wam zapoznać się z podlinkowanym wcześniej artykułem. W nim wszystko dokładnie wyjaśniamy.
3. Peeling - czy mówiąc nieco bardziej profesjonalnie eksfoliacja - to kolejny etap pielęgnacyjnej układanki. Aplikujemy go na skórę średnio raz w tygodniu. Można aplikować go częściej bądź rzadziej w zależności od indywidualnych potrzeb Waszej skóry. Typ peelingu również powinniście do niej dopasować, ponieważ na rynku mamy wiele różnych produktów o złuszczających właściwościach – jedne z nich działają mocniej, inne są bardziej delikatne.
4. Maseczka to kolejny kosmetyk, który nanosimy na skórę tylko raz na jakiś czas. Wybór maseczek jest ogromny. Na rynku znajdziecie maseczki oczyszczające, rewitalizujące, przeciwstarzeniowe, nawilżające, rozjaśniające i nie tylko. Mają one różne formuły oraz właściwości. Pamiętajcie jednak, że kolejność nakładania kosmetyków jest nieprzypadkowa i maseczkę zawsze nakładamy na solidnie oczyszczoną twarz – nigdy inaczej. Wówczas jej składniki lepiej wnikają w skórę i mogą jej przynieść realną korzyść. Jeśli zaaplikujecie maskę na „brudną” twarz, której pory są zapchane, nie będzie ona w stanie zadziałać tak jak powinna.
5. Serum do twarzy aplikujemy na twarz przed kremem. Jest to kosmetyk, którego zadaniem jest przygotowanie skóry na wszystkie dobrodziejstwa, które za moment otrzyma. W drogeriach – także naszej internetowej drogerii Strefa Urody - znajdziecie sera różnego rodzaju. To, czy wybierzecie serum nawilżające, złuszczające czy serum z witaminą C zależy jedynie od Was i indywidualnych preferencji oraz potrzeb Waszej skóry. Warto w tym miejscu podkreślić, że lekkie, nawilżające serum do twarzy można stosować codziennie, a serum złuszczające, z kwasami stosujemy tylko raz na jakiś czas (co kilka dni).
WAŻNE! Pamiętajcie, żeby wybierając serum czy to z witaminą C, retinolem, retinalem czy kwasami – nie stawiać od razu na duże stężenie. Duże stężenie, na które skóra nie jest gotowa, zamiast polepszyć jej stan, tylko go pogorszy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie niskie stężenie. Gwarantujemy, że pozytywne efekty i tak będą widoczne.
6. Czas na nawilżanie, czyli krem do twarzy oraz krem pod oczy. Nawilżanie to etap, którego pod żadnym pozorem nie można pomijać ani rano, ani wieczorem. Każda cera bez wyjątku bardzo go potrzebuje. Zarówno cery suche, tłuste, trądzikowe, jak i wrażliwe wymagają codziennego, regularnego nawilżania.
7. Ochrona przeciwsłoneczna to kolejny obowiązkowy etap, który powinien być w naszej pielęgnacyjnej rutynie każdego dnia, niezależnie od tego czy pada deszcz, śnieg czy świeci słońce. Szkodliwe promieniowanie UVA i UVB dociera do ziemi każdego dnia, nawet kiedy wydaje nam się, że tak nie jest. Jeśli zatem zależy Wam na tym, aby Wasza skóra jak najdłużej zachowała swoją młodość, za każdym razem po wchłonięciu się kremu nawilżającego, wklepcie w twarz krem z filtrem SPF50.
Skąd taka kolejność aplikowania kosmetyków?
Na taką, a nie inną kolejność aplikowania kosmetyków na naszą twarz na wpływ znajdująca się w nich woda. Im tej wody jest w składzie więcej, tym produkt jest lżejszy i dlatego nakładany jest wcześniej. Kosmetyki treściwe, gęste – jak chociażby krem z filtrem – nakładane są na koniec, aby domknąć pielęgnację, otulić naszą skórę i stworzyć na niej idealną, ochronną warstwę.
Pielęgnacyjne minimum – które etapy codziennej pielęgnacji twarzy są obowiązkowe?
Pielęgnacyjne minimum powinno składać się z trzech etapów, o których już wcześniej pokrótce wspominaliśmy. Na etapie pierwszym dokładnie oczyszczamy twarz, następnie ją nawilżamy, a na koniec zabezpieczamy – aplikując na nią krem z odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli nie macie dużo czasu o poranku – te kroki w zupełności wystarczą Waszej skórze, aby mogła ona być piękna i zdrowa. Pamiętajmy, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, a zazwyczaj jest wręcz odwrotnie – mniej znaczy lepiej. W przypadku skór problematycznych bardzo często wprowadzanie nowych kosmetyków wiąże się z alergiami, podrażnianiami, wypryskami i wręcz zaleca się ograniczenie kosmetyków do tego minimum.
Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków o poranku
Jeśli jednak nie jesteście fanami minimalizmu, a Wasza skóra lubi, gdy wiele się na niej dzieje, oto prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków o poranku. Zaczynamy od oczyszczania cery przy pomocy żelu do mycia twarzy lub delikatnej pianki do mycia twarzy. Następnie przecieramy twarz tonikiem i wklepujemy w nią ulubione serum. Kolejny krok to lekki krem nawilżający i krem z filtrem. Po zaaplikowaniu kosmetyków w wymienionej kolejności, możecie przejść do wykonywania makijażu.
Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków wieczorem
Pielęgnacja wieczorna wygląda zgoła inaczej niż ta poranna. Kolejność nakładania kosmetyków wieczorem wygląda następująco. Na początku usuwamy z twarzy makijaż i dokładnie ją oczyszczamy przy pomocy wody oraz produktu myjącego. Następnie tonizujemy skórę, aby przywrócić jej naturalne pH. Kolejny krok to peeling, którego oczywiście nie wykonujemy codziennie. Po złuszczaniu czas na ulubioną maseczkę. Możecie wybrać maskę rozjaśniającą, wygładzającą, maskę oczyszczającą, kojącą, odżywczą – wybór należy do Was. Podarujcie swojej skórze to, czego akurat w danym momencie potrzebuje. Po zmyciu maseczki zaaplikujcie na twarz serum, krem do twarzy oraz krem pod oczy. Oczywiście pamiętajcie, aby wetrzeć krem także w szyję i dekolt. To na nich najszybciej widać pierwsze oznaki starzenia.
WAŻNE! Pamiętajcie, że podana przez nas wyżej kolejność nakładania kosmetyków to jedynie wskazówka. Jeśli akurat Wasze serum się skończyło i przez tydzień nie będziecie aplikować serum przed kremem – zupełnie nic się nie stanie. Dokładnie tak samo nic się nie stanie, jeżeli w wolną sobotę nałożycie o poranku maseczkę. Nasze rady traktujcie jak wskazówki, jak aplikować kosmetyki, aby miały szansę najlepiej, najbardziej efektywnie zadziałać. To nie są odgórnie narzucone wytyczne, których nie można zmienić, ponieważ Wam to zaszkodzi. Jesteśmy pewni – nie zaszkodzi!
Podsumowanie
Podsumowując, mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiecie już, że:
- kolejność nakładania kosmetyków ma bezpośredni wpływ na ich skuteczność, może sprawiać, że będą one działały lepiej lub gorzej,
- czasami mniej znaczy lepiej, a więcej kosmetyków i więcej etapów w pielęgnacji wcale nie oznacza lepszych efektów,
- produkty kosmetyczne do pielęgnacji twarzy nakładane na nią w odpowiedniej kolejności mają lepszą wchłanialność,
- kolejność aplikowania kosmetyków, którą Wam zaprezentowaliśmy to jedynie wskazówka, jeżeli w Waszym wypadku inna kolejność działa lepiej – stosujcie się do swoich obserwacji,
- skóra, na którą aplikujemy kosmetyki w odpowiedniej kolejności jest zdrowsza i lepiej się prezentuje.
W naszej opinii warto przyjrzeć się swojej pielęgnacji i jeżeli do tej pory wykonywaliście ją w niepoprawnej kolejności – wprowadzić zmiany. Dzięki temu kosmetyki, które stosujecie każdego dnia będą miały szansę jeszcze bardziej się wykazać, co przełoży się na piękniejszy wygląd Waszej skóry i przede wszystkim jej zdrowie oraz Wasze zadowolenie.