Rozpulchnienie włosów – o co w nim chodzi?
Rozpulchnienie włosów to zabieg, o którym w odniesieniu do koloryzacji włosów oraz ich trwałej ondulacji mówi się dość sporo. Co oznacza ta nazwa? Kiedy i po co rozpulchnia się włosy? Czym jest przenawilżenie włosów? Jeśli te terminy wydają się dla Was interesujące, jesteście ciekawi naszych odpowiedzi na postawione pytania – zapraszamy do dalszej lektury. W poniższym artykule wszystko Wam wyjaśniamy!
Kiedy rozpulchniamy włosy?
Rozpulchnianie włosów - czy mówiąc nieco prościej ich rozmiękczanie - to zabieg, który powinien być wykonywany przed:
- olejowaniem włosów,
- aplikowaniem na włosy maski,
- koloryzacją włosów,
- trwałą ondulacją włosów.
Zabieg ten ma celu otwarcie łusek włosa, aby kosmetyki pielęgnacyjne lub farba, mogły na niego lepiej zadziałać. Kluczowym przy rozpulchnianiu - tj. otwieraniu łusek włosa - jest to, aby po skończonym zabiegu zamknąć łuski i przywrócić włosy do stanu sprzed rozmiękczania. Dlaczego jest to aż takie ważne?
Włosy z otwartymi łuskami są suche, puszą się, są pozbawione blasku i wyglądają na mocno zniszczone. Aby uniknąć opisanej przed momentem sytuacji, w której kondycja Waszych włosów osłabi się po rozpulchnianiu, wytłumaczymy Wam dokładnie na czym ono polega i jak się do niego zabrać.
WAŻNE! Aby dobrze zrozumieć ten zabieg musicie wiedzieć, że włosy na naszej głowie zbudowane są z dwóch części: korzenia (znajdującego się w skórze głowy) oraz widocznej na zewnątrz łodygi, która to zbudowana jest z osłonki (łusek włosa), kory i rdzenia.
Rozpulchnianie włosa – co to za zabieg?
Rozpulchnianie włosów polega na odchylaniu łusek włosa celem stworzenia kanału dostępu do kory włosa. Podczas rozpulchniania włosów rozpuszcza się tzw. spoiwo tłuszczowe, które łączy warstwy włosa ze sobą. W efekcie łuski się otwierają. To właśnie przez otwarte łuski do kory włosa mają docierać – znajdujące się w kosmetykach pielęgnacyjnych oraz koloryzujących – składniki aktywne.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wbrew pozorom rozpulchnianie włosów jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. W przypadku włosów cienkich jest ono łatwiejsze, ponieważ od kory włosa dzieli nas jedynie kilka warstw łusek. W przypadku włosów grubych jest to już nieco trudniejsze, gdyż warstw tych jest aż kilkanaście. To naprawdę sporo!
Jakie substancje wykorzystuje się do otwierania łusek włosa podczas koloryzacji w salonie fryzjerskim?
Są to dwa zupełnie różne składniki. Może to być po pierwsze amoniak, a po drugie – utleniacz. Niestety, oba te składniki – mimo że otwierają łuski włosa i pozwalają barwnikowi na wniknięcie do jego wnętrza – mają negatywny wpływ na kondycję fryzury. Włosy po koloryzacji, nawet wykonanej w 100% poprawnie już nigdy nie będą swoją strukturą przypominały włosów niefarbowanych.
Rozmiękczanie włosów przed domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi – jak to zrobić?
Rozpulchnianie włosów to zabieg, który z powodzeniem możecie wykonać także w domu – bez pomocy amoniaku i utleniacza. Warto jednak zaznaczyć, że efekt nie będzie tak długotrwały jak ten otrzymany dzięki amoniakowi. Włosy stosunkowo szybko wrócą do swojego stanu sprzed rozpulchniania. Jak w takim razie rozmiękczyć włosy w domu?
Są na to dwa sposoby. Po pierwsze umycie włosów ciepłą wodą z odrobiną mydła o zasadowym pH. Drugi sposób to umycie włosów mieszanką ciepłej wody oraz sody kuchennej. W tym miejscu przypominamy Wam, abyście nie zachłysnęli się efektami i nie rozpulchniali włosów zbyt często. Nadmierne, zbyt częste rozmiękczanie włosów może przynieść odwrotny efekt, co oznacza, że kondycja włosów się pogorszy. W tym miejscu przypominamy, że tego typu, domowy zabieg na włosy powinien każdorazowo kończyć się wykonaniem zakwaszającej włosy płukanki, która domknie pootwierane łuski włosa.
A co z przenawilżeniem?
Aplikując odżywkę lub maseczkę na rozpulchnione wcześniej włosy, poleca się trzymanie jej na głowie przez co najmniej dwie godziny, co jest czasem zdecydowanie dłuższym niż ten zalecany na opakowaniu przez producenta. I oczywiście w wielu przypadkach efekty dłuższego trzymania maski do włosów na głowie będą świetne, jednak niekiedy okaże się, że dla włosów to zbyt dużo. Jeśli nadmiernie nawilżacie włosy możecie doprowadzić do ich przenawilżenia. Zbyt duża ilość humektantów we włosach zamiast poprawić ich wygląd, pogorszy go. Włosy będą oklapnięte, niesforne i pozbawione objętości. Pamiętajcie o tym i stosujcie się do zaleceń producentów. Oni najlepiej znają produkty, które wypuszczają do sprzedaży.
Dlaczego równowaga PEH jest taka ważna i jak ją przywrócić, jeśli w Waszych włosach jest zbyt dużo humektantów? Sprawdźcie artykuł: Równowaga PEH dla laika.
Zamykanie łusek włosa – must have po rozpulchnianiu
Decydując się zabieg rozpulchniania włosów - czy to w domu czy w salonie fryzjerskim - musicie pamiętać, że aby włosy wyglądały na zdrowe i zadbane, konieczne jest po otwarciu łusek – zamknięcie ich. Łuski zamykamy zakwaszając włosy. Fryzjerzy wykorzystują w tym celu specjalne, profesjonalne kosmetyki o kwaśnym odczynie. Jeżeli jednak koloryzacja lub pielęgnacja miała miejsce w domu, polecamy Wam domknięcie łusek przy pomocy płukanki DIY.
Jak ją przygotować? Wystarczy, że do szklanki wody dodacie łyżkę octu jabłkowego i tak przygotowaną mieszanką o kwaśnym odczynie spłuczecie swoje włosy. Płukanka z octu nie tylko domknie łuski, ale także wygładzi i nabłyszczy Waszą fryzurę.
WAŻNE! Takiej płukanki nie powinno się stosować częściej niż raz na tydzień.
Inne sposoby na zamykanie łusek włosów – jak to zrobić w domowym zaciszu?
Aby domknąć łuski włosów, a tym samym wygładzić włosy i nadać im blasku, polecamy Wam zawsze po myciu spłukiwać włosy chłodną / zimną wodą. Ważne będzie także aplikowanie na nie kosmetyków wygładzających po myciu i suszeniu. Świetnie sprawdzą się w tej roli różnego rodzaju, zabezpieczające końce przed rozdwajaniem, sera do końcówek. Pamiętajcie także, aby raz w tygodniu wykonywać płukankę octową (o której pisaliśmy we wcześniejszym akapicie), unikać stylizacji na gorąco oraz zbyt długiego masowania włosów podczas ich mycia. Do czesania włosów wybierajcie szczotki o miękkim włosiu (np. z dzika). Ważne będzie również stosowanie produktów do włosów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Słońce jest w stanie solidnie zniszczyć Wasze włosy, dlatego powinniście je przed nim zabezpieczać, szczególnie jeżeli planujecie wakacje, podczas których ekspozycja włosów na szkodliwe dla nich promieniowanie UV będzie wzmożona.
Podsumowanie
Podsumowując, rozpulchnianie lub mówiąc inaczej rozmiękczanie włosów to zabieg, który jest w stanie przynieść im sporo dobrego, ale także sporo złego. Ważne jest, aby podchodzić do niego z głową i nigdy, przenigdy nie zapominać o domykaniu łusek włosa po skończonej pielęgnacji bądź koloryzacji. Tylko w ten sposób zachowacie swoją fryzurę w świetnej kondycji.