darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-04-13

Rumianek pospolity – właściwości i zastosowanie. Rumianek w pielęgnacji włosów i skóry

Rumianek pospolity – właściwości i zastosowanie. Rumianek w pielęgnacji włosów i skóry

Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin zielarskich, która znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych. Wiele osób nie wie jednak, że rumianek świetnie sprawdza się także w kosmetyce. Ma on bowiem silne właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dzięki czemu działa kojąco na podrażnioną, zaczerwienioną skórę. Ponadto rumianek jest bogaty w antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i opóźniają procesy starzenia się skóry. To jednak wciąż nie koniec – rumianek wzmacnia i odżywia włosy. Działa także regenerująco i zapobiega ich wypadaniu. Czy zatem warto włączyć go do swojej pielęgnacji? Prawdopodobnie domyślacie się już, jaka będzie nasza odpowiedź. Oczywiście, że tak! Dlaczego? Zostańcie z nami do końca tego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o kosmetycznych właściwościach rumianku.

Podstawowe informacje na temat rumianku

Rumianek pospolity (Chamomilla recutita) to jednoroczna roślina o specyficznym, wyróżniającym ją zapachu. Zaliczana jest do najpopularniejszych roślin leczniczych, które od wieków wykorzystywane są w medycynie i ziołolecznictwie. Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność rumianku w łagodzeniu objawów takich chorób jak: zapalenie błony śluzowej żołądka, reumatyzm czy trądzik. Wiele osób korzysta z niego w celu złagodzenia objawów chorób i dolegliwości, takich jak problemy ze snem, bóle głowy, bóle menstruacyjne, a nawet problemy trawienne. Składniki zawarte w rumianku posiadają właściwości przeciwzapalne, łagodzące ból, antyseptyczne, przeciwskurczowe i uspokajające. Gdzie rośnie ta fantastyczna roślina? Można ją znaleźć zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nie ma specjalnych wymagań. Rośnie dziko na przydrożach, na polach i łąkach, w parkach oraz w ogrodach miejskich. Może być także uprawiana w warunkach domowych.

Jakie składniki aktywne można znaleźć w rumianku?

Jednymi z najważniejszych składników aktywnych znajdujących się w rumianku są lotne olejki eteryczne, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Są to alfa-bisabolol, tlenki bisabololu, chamazulen, farnenzen, myrcen, kadinen, matrycyna. Ponadto, roślina ta zawiera flawonoidy - które posiadają właściwości przeciwutleniające - oraz kumaryny. To dzięki nim stany zapalne skóry mogą się szybciej zagoić. Co jeszcze znajdziecie w rumianku? Rumianek jest również bogaty w:

  • alkohole triterpenowe, które wykorzystuje się do produkcji kosmetyków i preparatów o działaniu przeciwzapalnym,
  • witaminę C,
  • witaminę B3.

Rumianek pospolity na twarz - jakie ma właściwości?

Rumianek, a właściwie wyciąg z niego, to substancja, którą zdecydowanie warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Ma on mnóstwo prourodowych właściwości. Przede wszystkim działa on kojąco i łagodząco, dzięki czemu łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry. To jednak nie wszystko! Rumianek:

  • działa oczyszczająco.
  • zwęża rozszerzone pory na twarzy,
  • pomaga w opanowaniu problemu z łojotokiem,
  • wycisza trądzik, przez co sprawia, że skóra staje się gładka i promienna,
  • spowalnia procesy starzenia się skóry,
  • działa regenerująco,
  • wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, o której pisaliśmy więcej w artykule

Uszkodzona bariera hydrolipidowa. Co to jest i jak ją odbudować?'.

Jak należy stosować rumianek na twarz?

Najprostszym rozwiązaniem jest sporządzenie naparu z rumianku i przemywanie nim skóry na twarzy. Jeśli ta opcja do Was nie przemawia, spróbujcie zafundować swojej cerze parówkę na twarz z rumianku. Rumiankowa parówka to popularny sposób na poprawę stanu skóry. Działa na nią kojąco. Sprawia, że pory się otwierają, co ułatwia oczyszczenie twarzy. Jak przygotować parówkę na twarz z rumianku? Wystarczy wsypać suchy rumianek (lub herbatę rumiankową w torebce) do miski z wrzącą wodą, pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Twarz trzymajcie nad parą kilka – do maksymalnie kilkunastu - minut. Po tym czasie przetrzyjcie ją tonikiem lub płynem micelarnym.

Jaka cera polubi się z wyciągiem z rumianku w kosmetykach?

Wyciąg z rumianku jest składnikiem szczególnie polecanym osobom ze skórami:

  • wrażliwymi,
  • podatnymi na podrażnienia,
  • suchymi,
  • reaktywnymi,
  • skłonnymi do alergii.

Rumianek na trądzik – czy pomoże skórze zawalczyć z niedoskonałościami?

Oczywiście! Rumianek to jeden z najbardziej popularnych, naturalnych sposobów na trądzik. Wyciąg z niego działa silnie antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Dzięki temu jest on w stanie redukować zaczerwienienia i wyciszać aktywne stany zapalne na twarzy. Wyciąg z rumianku aplikowany na twarz regularnie pomaga zmniejszyć ilość wyprysków oraz zapobiegać powstawaniu nowych wykwitów na buzi.

Rumianek na włosy. Jakie włosy polubią wyciąg z rumianku?

Rumianek to naturalny i tani kosmetyk do pielęgnacji włosów i skalpu. Łagodzi stany zapalne skóry głowy. Działa przeciwłojotokowo i kojąco. Podrażnienia i swędzenie skóry głowy? Dzięki rumiankowi odejdą w zapomnienie. Dlaczego warto włączyć go do swojej włosowej rutyny? Dodaje włosom blasku. Działa nawilżająco na skórę głowy. Nie przesusza włosów. Zmiękcza je. Jest naturalny, niedrogi i łatwo dostępny! Jakie włosy polubią rumianek? Szczególnie poleca się go do włosów delikatnych, osłabionych, zniszczonych i bez życia. Rumianek zawiera bowiem duże ilości składników odżywczych, takich jak kwasy organiczne, flawonoidy, witaminy i minerały, które bezpośrednio wpływają na poprawę wyglądu i kondycji włosów. Ekstrakt z rumianku ma właściwości przeciwzapalne i wzmacniające. Sprawdzi się u osób, których włosy wypadają, są suche, osłabione, łamliwe.

Jak aplikować rumianek na włosy?

Polecamy Wam przygotować płukankę z rumianku, którą spłuczecie swoje włosy po myciu. Taka płukanka to naturalny i skuteczny sposób na wzmocnienie oraz odżywienie włosów. Aby ją przygotować, potrzebujecie około 2-3 łyżki suszonego rumianku i 1 litr wrzącej wody. Zaparzcie rumianek i odstawcie napar do ostygnięcia. Gdy jest już chłodny przecedźcie go i voilà – płukanka gotowa.

Kosmetyki do włosów z rumiankiem – TOP5 produktów do włosów, które musicie przetestować

Jeśli nie jesteście fanami domowych kosmetyków i płukanka nie do końca do Was przemawia, mamy dla Was coś innego. Przed Wami 5 kosmetyków do włosów, w składzie których jest właśnie wyciąg z rumianku. Musicie je przetestować - oto one!

Podsumowanie

Podsumowując, rumianek to roślina, która od wieków znana jest ze swoich właściwości pielęgnacyjnych. Dzięki temu, że działa kojąco i łagodząco, producenci kosmetyków chętnie dodają ją do kremów, toników i maseczek do twarzy. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i pomaga nawilżać włosy oraz skórę, która staje się dzięki niemu gładsza i bardziej elastyczna. Jeżeli zatem chcecie zadbać o zdrowie i piękno swojej skóry oraz włosów w naturalny i skuteczny sposób – koniecznie zdecydujcie się na włączenie rumianku do swojej pielęgnacji. To najlepsze co możecie podarować swojej skórze i swojej fryzurze.    

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3468 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Bardzo szybka dostawa.
2024-03-25
Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie:-)
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel